Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Belgii

Dokument Caritas Europa nt. rozszerzenia Unii Europejskiej

Główne wyzwania, przed jakim stoi Caritas Europa w procesie integracji europejskiej, to niebezpieczeństwo pogłębiania się nierówności społecznych oraz konsekwencje tego zjawiska dla ubogich i zmarginalizowanych grup społecznych - napisano m.in. w ogłoszonym 19 czerwca br. w Brukseli oficjalnym dokumencie Caritas Europa nt. rozszerzenia UE. Jest on skierowany do rządów krajów Piętnastki, Caritas krajów europejskich oraz do opinii publicznej.
Dokument m.in. zwraca uwagę na fakt, że rozszerzenie UE jest jednym z największych wyzwań dla europejskiego modelu społecznego od czasów jego powstania. - Należy dostrzec ryzyko wzrastającego zubożenia, które ma szczególne odniesienie do grup szczególnie nim dotkniętych, zarówno z nowych krajów członkowskich Europy Środkowo-Wschodniej, jak i z przyszłych krajów granicznych Unii - stwierdza m.in. dokument.

Z Chin

Aresztowano księdza

W Chinach aresztowano kolejnego księdza katolickiego należącego do niezależnego od władz "Kościoła podziemnego". Zatrzymany został ks. Lu Xiaozhou w chwili udzielania osobie chorej sakramentu namaszczenia w szpitalu miejskim w Wenzhou, 300 km na południe od Szanghaju. Agenci dokonali następnie rewizji w mieszkaniu księdza i zarekwirowali wszystko, co posiadał, łącznie z dokumentami. Przypuszcza się, że na kapłana wywierany jest nacisk, aby podpisał deklarację o wstąpieniu do kontrolowanego przez władze Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich.
Irak
Mniejszość chrześcijańska w Iraku poddawana jest coraz większym naciskom ze strony fundamentalistów islamskich. Poinformowała o tym 19 czerwca br. międzynarodowa organizacja pomocy "Kirche in Not/Ostpriesterhilfe" na podstawie raportu swoich przedstawicieli, którzy ostatnio odwiedzili Irak. Według tych informacji, chrześcijanki na południu kraju zmuszane są do noszenia zasłon na twarzach. Tysiące rodzin chrześcijańskich od miesięcy nie ma żadnych dochodów. Mimo represji organizacje chrześcijańskie będą w dalszym ciągu udzielać pomocy zarówno dla muzułmanów, jak i dla chrześcijan - oświadczyła "Kirche in Not". Poinformowała też m.in., że zakonnice i zakonnicy pracują w szpitalach, przedszkolach i sierocińcach. W 2 miesiące od zakończenia działań wojennych sytuacja mieszkańców Iraku jest katastrofalna. Prawie wszystkie dzieci są niedożywione, a niektórym regionom kraju zagrażają epidemie, m.in. cholera.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ziemia Święta

Izraelski Departament Starożytności oświadczył, że ossarium - kamienna skrzynia, zawierająca rzekomo szczątki Jakuba, brata Jezusa Chrystusa, jest współczesnym falsyfikatem. Istnienie ossarium z wyrytą na nim inskrypcją: "Jakub, syn Józefa, brat Jezusa" uznano w ub.r. za sensację archeologiczną.
Na temat inskrypcji na ossarium poczyniono wiele spekulacji. Określano ją jako przełomową w dziedzinie archeologicznych dowodów, potwierdzających istnienie Jezusa. Z drugiej strony, grupa archeologów pozostała sceptyczna i zachowywała dystans wobec "rewelacyjnego" znaleziska, czekając na uzyskanie bezspornych wyników badań.

Ukraina

Były przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" i niedawny wysłannik papieski do Iraku - kard. Roger Etchegaray odwiedził Ukrainę, gdzie uczestniczył w obchodach 2. rocznicy wizyty w tym kraju Jana Pawła II.
25 czerwca br. watykański hierarcha dokonał odsłonięcia i poświęcenia pomnika Papieża we Lwowie. Wcześniej spotkał się w Kijowie z prezydentem kraju Leonidem Kuczmą. Ważnym punktem podróży kard. Etchegaray´a na Ukrainie była wizyta 23 czerwca br. w Czarnobylu, będąca wyrazem solidarności Kościoła katolickiego z ofiarami największej w dziejach katastrofy nuklearnej, która wydarzyła się tam przed 17 laty. Hierarcha odwiedził także miasto-widmo Pripiat, położone kilka kilometrów od Czarnobyla.

Niemcy

Szkoły katolickie w Europie nadal cieszą się dużym prestiżem. Na naszym kontynencie działa 39 tys. szkół katolickich, w których pobiera naukę 7,5 mln uczniów, a Kościół katolicki jest największą organizacją niepaństwową prowadzącą szkoły podstawowe i średnie. Przypomniano o tym podczas spotkania biskupów odpowiedzialnych za szkolnictwo katolickie z 22 krajów Europy, które odbyło się w Bensberg k. Kolonii.
Tak dużą popularność szkół katolickich na naszym kontynencie bp Engelbert Siebler, przewodniczący Komisji ds. Szkolnictwa w Episkopacie Niemiec, tłumaczy pragnieniem wielu rodziców, aby ich dzieci były wychowywane nie tylko dla robienia tzw. kariery, ale aby były im przekazywane wartości duchowe.

Tydzień na świecie

Papież Jan Paweł II odsłonił i poświęcił w Auli Pawła VI w Watykanie marmurowe popiersie swego poprzednika - papieża Pawła VI, którego 40. rocznica wyboru przypadła 21 czerwca br.

Jan Paweł II mianował pierwszego nuncjusza apostolskiego w Timorze Wschodnim. Został nim pochodzący z Włoch dyplomata watykański - abp Renzo Fratini. Reprezentuje on Stolicę Apostolską także przy rządzie Indonezji (w przeszłości Timor Wschodni był jej kolonią). Jednocześnie został też mianowany nowy nuncjusz apostolski w Libii i na Malcie - jest nim pochodzący z Hiszpanii abp Félix del Blanco Prieto.

W Iraku Amerykanie pojmali osobistego sekretarza Saddama Husajna, umieszczonego na 4. miejscu wśród najbardziej poszukiwanych prominentów dawnego reżimu.

W Ugandzie postrzelono polskiego misjonarza. Ojciec Bogusław Żero wpadł w pułapkę rebeliantów z Armii Oporu Pana (LRA) na północy kraju. Jak zapewnił delegat generała Misjonarzy Afryki w Polsce - o. David Sullivan, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Zastrzeżenia do projektu traktatu konstytucyjnego UE wyraził Komitet Wykonawczy Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE), który obradował w Rzymie. W opublikowanym komunikacie biskupi uznali m.in., że w dokumencie tym powinno znaleźć się odniesienie do wkładu chrześcijaństwa i odwołanie do Boga, będące "gwarancją wolności i godności osoby ludzkiej".

W greckim Porto Carras (okolice Salonik) odbył się szczyt państw Unii Europejskiej: pierwszy, w którym na pełnych prawach uczestniczyło 10 krajów mających przystąpić do UE, m.in. Polska. Co najmniej połowa przywódców "poszerzonej" Unii zgłosiła poprawki do projektu europejskiej konstytucji. Polska opowiedziała się za obecnością "wartości chrześcijańskich" w preambule konstytucji UE, odrzuceniem systemu podejmowania decyzji w Radzie UE większością głosów państw członkowskich, jeśli reprezentują 2/3 ludności UE, oraz za utrzymaniem systemu przyjętego w Nicei.

Albania, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Macedonia, Serbia i Czarnogóra zostaną przyjęte do Unii Europejskiej, gdy tylko spełnią warunki członkostwa - postanowiono na szczycie UE.

W brytyjskiej Izbie Gmin trwają przesłuchania w sprawie udziału Wielkiej Brytanii w wojnie w Iraku. Premier Tony Blair oskarżany jest o kłamstwo w sprawie irackiej broni masowego rażenia i w związku z tym o nieuzasadnione użycie sił zbrojnych. Tymczasem w okupowanym Iraku znów są ofiary wśród brytyjskich żołnierzy (6 zabitych, 8 rannych).

Deklarację Paryską w sprawie walki z korupcją na szczytach władzy podpisali znani w świecie przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości.

Rosyjskie ministerstwo prasy zamknęło ostatni w Rosji niezależny od władz państwowych na Kremlu ogólnokrajowy kanał telewizyjny TWS.

Znana rosyjska organizacja obrońców praw człowieka "Memoriał" opublikowała wstrząsający raport o zbrodniach na ludności cywilnej w Czeczenii. Ich sprawcy - żołnierze rosyjscy - wciąż pozostają bezkarni.

Każdego roku prawie 1,66 mln osób na świecie traci życie na skutek przemocy. Dane na ten temat ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w Berlinie w raporcie Przemoc i zdrowie. W związku z ogłoszeniem raportu dyrektor generalny WHO - Gro Harlem Brundtland zaapelowała o większe zaangażowanie rządów w świecie w działania zapobiegające przemocy.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mario na Piaskach do której z pieśniami szli karmelici skrzypiąc trzewikami módl się za nami

2024-05-15 20:45

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

Matka Boża Piaskowa

W naszej majowej wędrówce, której szlak wyznaczył ks. Jan Twardowski docieramy dziś do Krakowa, by na chwilę zatrzymać się w cieniu karmelitańskiej duchowości. Po kilku dniach wędrówki przybyliśmy ponownie do Krakowa, gdzie na przedmieściach dawnego miasta – zwanym „Na Piasku” znajduje się ufundowany przez Władysława Jagiełłę i jego małżonkę Jadwigę kościół ojców karmelitów. To w tej świątyni uklękniemy dziś przed obrazem Matki Bożej Piaskowej, nazywanej też „Panią Krakowa”.

Obraz, który zatrzymuje dziś nasza uwagę znajduje się w kaplicy przy kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Jest jednym z najpopularniejszych wizerunków Bogurodzicy w mieście. Wizerunek jest nietypowy w porównaniu do tych, które widzieliśmy do tej pory. Nie jest rzeźbą ani obrazem malowanym na desce czy płótnie. Ten, przed którym dziś się zatrzymujemy zgodnie z myślą ks. Jana jest malunkiem wykonanym na tynku.

CZYTAJ DALEJ

Jej imię znaczy mądrość

[ TEMATY ]

św. Zofia

pl.wikipedia.org

Patronką dnia (15 maja) jest św. Zofia, wdowa, męczennica.

Greckie imię Zofia znaczy tyle, co „mądrość”. Posiadamy wiele żywotów św. Zofii w różnych językach, co świadczy, jak bardzo kult jej był powszechny. Są to jednak żywoty bardzo późne, pochodzące z wieków VII i VIII i podają nieraz tak sprzeczne informacje, że trudno z nich coś konkretnego wydobyć. Według tych tekstów Zofia miała mieszkać w Rzymie w II w. za czasów Hadriana I. Była wdową i miała trzy córki.

CZYTAJ DALEJ

Łódzko – wileński projekt „Niemen w czterech ścianach”

2024-05-16 17:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum szkoły

Dzięki pozytywnej ocenie wniosku Bernardyńskiego Liceum Ogólnokształcącego im. o. A. Pankiewicza w Łodzi w tegorocznym konkursie Polsko – Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży na realizację projektu pt.: „Niemen w czterech ścianach” w maju br. ponownie spotkaliśmy się z zaprzyjaźnioną szkołą Vilniaus Lazdyn mokykla z Wilna, aby wspólnie podjąć działania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję