Reklama

Nawiedzenie w dekanacie sokołowskim

Tobie chwała wciąż nowa

Niedziela rzeszowska 30/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Matka Boża wędrująca po naszej diecezji okala Rzeszów i zbliża się do jego centrum. Powitana w dekanacie gorlickim 13 października 2001 r. nawiedziła kolejno dekanaty południowe: biecki, żmigrodzki, jasielski zachodni i wschodni. W okresie zimy przerwała peregrynację i od 17 grudnia do 27 lutego Kopia Cudownego Obrazu poddana została konserwacji. 28 lutego powróciła do Błażkowej w dekanacie brzosteckim, obeszła dekanat frysztacki i strzyżowski. 11 kwietnia rozpoczęła nawiedzanie dekanatów zachodnich ropczyckiego, sędziszowskiego, czudeckiego, rzeszowskiego IV i trzciańskiego. 5 czerwca powitana w Przedborzu w dekanacie kolbuszowskim wędruje północną stroną diecezji, skrajem dawnej Puszczy Sandomierskiej. 17 czerwca żegnała Jasnogórski Obraz kolbuszowska fara. Pozostało odświeżone obejście, odnowione schody i wymyte mury kościoła od dachu po fundamenty. Barwne transparenty, kunsztowne bramy z powitalnych stały się pożegnalnymi, a w końcu z nutą smutku złożone zostały w przykościelnym schowku.

Odstępując nieco od ustalonego schematu 18 i 19 czerwca Matka Boża nawiedza dwie północne parafie w dekanacie głogowskim - Widełkę i Przewrotne, by w dniu 20 czerwca rozpocząć peregrynację w dekanacie sokołowskim. Widełka należała kiedyś do parafii Przewrotne w diecezji krakowskiej. Samodzielną parafię utworzono w 1920 r. już w diecezji przemyskiej na pamiątkę "zmartwychwstania Polski" i zaraz przystąpiono do budowy nowej świątyni pw. Matki Bożej

Królowej Polski, którą konsekrowano w 1936 r. W tej świątyni przeżywali czas nawiedzenia mieszkańcy Widełki i sąsiedniej Kłapówki, korzystający na co dzień z kaplicy filialnej pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Ofiarni parafianie, którzy w Roku Jubileuszu 2000 ufundowali 8 witraży polskich świętych, na czas nawiedzenia wypełnili bogato Księgę Darów Duchowych i z wielką gorliwością trwali na modlitwie.

19 czerwca przyjęła Cudowną Ikonę wieś Przewrotne. Jest to parafia stara, erygowana w 1533 r. Miejscem nawiedzenia stała się świątynia pw. św. Antoniego Padewskiego, wybudowana na początku XIX w., w stylu przypominająca klasyczne budowle, otoczona murem jak dawne klasztory. W uroczystej Eucharystii, której przewodził bp Kazimierz Górny, uczestniczyli mieszkańcy Przewrotnego, Hucisk, Pogwizdowa i wielu okolicznych miejscowości, a potem czuwali według ustalonego porządku, by Matka Boża nigdy nie była sama.

Do dekanatu głogowskiego jeszcze wróci Matka Boża 3 lipca, a 20 czerwca nastąpiło uroczyste powitanie Jasnogórskiego Obrazu w dekanacie sokołowskim, w parafii Mazury, w świątyni pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Długie wieki wieś objęta była opieka duszpasterską kapłanów z Raniżowa. Dopiero w 1938 r. erygowano nową parafię i rozpoczęto budowę noszącej cechy różnych stylów monumentalnej świątyni, poświęconej w 1941 r. przez bp. Wojciecha Tomakę. Świątynia o pięknym wnętrzu, z ołtarzami i polichromią wykonaną przez rzeszowskiego artystę Zbigniewa Krygowskiego stała się przybytkiem oczekiwania i adoracji Matki Bożej. Osobliwością ceremonii nawiedzenia była rzadko dziś spotykana banderia konna, wśród 17 jeźdźców wystąpiło 5 dziewcząt. Razem z parafią macierzystą przeżywali nawiedzenie mieszkańcy Korczowisk, posiadający kościół filialny pw. Chrystusa Króla.

21 czerwca na rynku, wielkim sercem ułożonym z czerwonych róż, powitał Matkę Bożą Sokołów Małopolski. Jest to parafia stara, erygowana w 1588 r. Kościół z czerwonej cegły, w stylu neogotyckim, czwarty z kolei po kilku palonych i burzonych, nosi imię św. Jana Chrzciciela. Konsekrowany był przez biskupa przemyskiego Karola Fischera w 1919 r. W głównej uroczystości nawiedzenia brała udział wielka rzesza wiernych, bo miasteczko liczy prawie 7 tys. mieszkańców a licznie przybyli wierni z Kąt Trzebuskich, Rękawa Górnego, Turzy, Wólki Sokołowskiej, Zmysłowa, Trzebuski - Dworzyska i innych okolicznych miejscowości.

22 czerwca przybyła Matka Boża do Kamienia, starej wsi królewskiej założonej jeszcze przez Stefana Batorego. Należała ona do różnych parafii, do Górna, do Jeżowego, a w 1907 r. dziś błogosławiony - bp Józef Sebastian Pelczar erygował samodzielną parafię. Wcześniej wybudowany został kościół w stylu neogotyckim pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, konsekrowany w 1901 r. Eucharystii przewodził bp Kazimierz Górny i z jego rąk sakrament bierzmowania przyjęło 100 młodzieńców i dziewcząt.

Krzywa Wieś - Podlesie to parafia w 1988 r. wydzielona przez bp. I. Tokarczuka z Kamienia. Zanim to się stało, dla starszych i chorych odprawiane były Msze św. po domach. Z czasem zaadaptowano na cele kultu religijnego magazyny na materiały budowlane. Nowa świątynia otrzymała imię św. Maksymiliana Kolbego, a kościół filialny w Podlesiu - Matki Bożej Częstochowskiej. Mieszkańcy tych miejscowości 23 czerwca br. przeżywali uroczystość nawiedzenia.

W dzień św. Jana i sobótkową noc przebywała Matka Boża w Łowiskach. Jest to parafia wydzielona w 1975 r. przez bp. I. Tokarczuka z parafii Górno, a miejscem nabożeństw stała się kaplica - adaptowana nie bez oporów dawnych władz stara szkoła. Dopiero w 1989 r. konsekrowano kościół o nowej architekturze z podcieniami i potężną dzwonnicą pw. św. Ignacego Antiocheńskiego i św. Maksymiliana Kolbego. Wnętrze świątyni zaprojektowane przez artystę krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Jana Budziłę, 12-głosowe organy, dźwięk dzwonów o imieniu Józef, Maria, Maksymilian, głosy rozśpiewanych i rozmodlonych wiernych to niepowtarzalna atmosfera nawiedzenia.

25 czerwca w niedzielę Matka Boża powitana została w Górnie. Jest to miejscowość położona w lasach, uzdrowiskowa. Parafia erygowana w 1599 r. przez kard. Jerzego Radziwiłła, biskupa krakowskiego. Obecny kościół wybudowany został w latach 1911-1913, a konsekrowany dopiero w 1929 r. przez biskupa przemyskiego, otrzymał imię Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. W ceremonii powitania uczestniczyli kapłani sąsiednich parafii, uświetnili czas nocnego czuwania kapłani rodacy, swoje miejsce przed Matką Bożą znaleźli pensjonariusze Domu Opieki Społecznej.

Wólka Niedźwiedzka to parafia utworzona w 1912 r., ale posiadająca stary, bo z 1576 r. drewniany kościół przeniesiony z Woli Zarczyckiej, który po konserwacji zachował charakter zabytkowy. Nosi on imię Matki Bożej Królowej Polski. W tej świątyni odbierała cześć Matka Boża 26 czerwca. Na modlitewne spotkanie z Królową Polski przybyli licznie parafianie a także mieszkańcy sąsiedniej Wólki Sokołowskiej i Górna.

W Trzebosi - parafii pw. Opatrzności Bożej, erygowanej w 1795 r., gościła Matka Boża 27 czerwca. Miejscem nawiedzenia była świątynia wybudowana pod koniec XIX w., a konsekrowana w 1902 r. przez sufragana przemyskiego Karola Fischera. Do tej świątyni położonej wśród sokołowskich lasów, dotkniętych okupacyjną pacyfikacją, wszystkimi drogami i ścieżkami wędrowali okoliczni mieszkańcy na spotkanie z Matką Bożą.

28 czerwca zagościła w Medyni Głogowskiej. Jest to też parafia stara, erygowana w 1718 r. pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Kiedyś mieszkańcy tej miejscowości i sąsiednich: Medyni Łańcuckiej, Pogwizdowa, Węglisk, Zalesia otoczeni byli opieką duszpasterską kapłanów z Łąki, Nienadówki albo Sokołowa. Od lat sześćdziesiątych posiadają nowy, murowany kościół naśladujący neogotyk. I do tej świątyni przybyli wszyscy, którzy pragnęli przeżyć chwile publicznej i wewnętrznej modlitwy.

Wólka Podleśna to nieduża parafia, gdzie proboszczem jest ksiądz - poeta Jan Kalinka. Parafia pw. Świętej Królowej Jadwigi erygowana została dekretem bp. I. Tokarczuka w 1983 r. Kościół murowany, nowy, poświęcony w 1982 r. stał się 29 czerwca, w dniu Świętych Piotra i Pawła, sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski.

W czasach, gdy rodziła się "Solidarność", powstała myśl wybudowania kościoła w Trzebusce. Jest to bliskie sąsiedztwo Turzy, w lasach której mieszczą się do dziś nie zbadane groby ofiar zbrodni NKWD z września i października 1944 r. W świątyni pw. Matki Bożej Królowej Polski, wybudowanej w ciągu kilku lat i poświęconej w 1986 r., Jasnogórski Obraz jakby wrócił do domu i odbierał cześć parafian i wielu przybyszy z pobliskich okolic.

Nienadówka, parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła erygowana w 1561 r., w świątyni wybudowanej w końcu XIX w. gościła Matkę Bożą 1 lipca. Natomiast Stobierna - parafia pw. Niepokalanego Serca NMP erygowana w 1789 r., w kościele wybudowanym też pod koniec XIX w. i poświęconym w roku 1898, 2 lipca pożegnała Matkę Bożą w dekanacie sokołowskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W trosce o Ojczyznę - wdowy konsekrowane na Jasnej Górze

2024-05-02 10:49

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wdowy konsekrowane

BP Jasnej Góry

Choć mają rodziny i normalne życie to ich zadaniem jest dawać świadectwo życia oddanego Bogu. Na Jasnej Górze trwa trzydniowe spotkanie wdów konsekrowanych. Swoją służbę realizują przede wszystkim modląc się za Ojczyznę i to ją zawierzają Królowej Polski.

- Chcemy przede wszystkim modlić się za naszą Ojczyznę, która jest w trudnej sytuacji. Bardzo bolejemy nad tym, że jest tyle zła w Polsce, że ludzie odchodzą od wiary, rodziny się rozpadają i są podejmowane ustawy przeciwko życiu. Jest to dla nas bardzo bolesne i przyjechałyśmy, żeby to Matce Bożej powierzyć - powiedziała Elżbieta Płodzień z diec. rzeszowskiej, koordynatorka stanu wdów konsekrowanych w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Maryja przyszła do siebie – na Kalwarię w Praszce

– Z tej świętej góry zawierzenia na Kalwarii w Praszce będziemy nadal krzewili pobożność Maryjną – zapewnił w kontekście doby nawiedzenia ks. prał. dr Stanisław Gasiński, proboszcz parafii Świętej Rodziny i kustosz Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

1 maja wierni zgromadzili się w kościele parafialnym. Po odegraniu przez orkiestrę intrady kalwaryjskiej udali się w procesji pod krzyż „trudnych dni Praszki”, gdzie odbyło się nabożeństwo oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Czy możemy się tak przygotować by te testy zdać pomyślnie, by one nas nie rozbiły?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję