Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pokój na świecie, którego wszyscy ludzie wszystkich czasów tak żarliwie pragnęli, nie może być budowany i utrwalany inaczej, jak tylko przez wierne zachowywanie porządku ustanowionego przez Boga.
Jan XXIII - papież
(Z encykliki Pacem in terris)

"Anioł Pański" z Papieżem

15 grudnia 2002 r. w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański Jan Paweł II przypomniał o wielkim znaczeniu rodziny i jej godności. Ojciec Święty powiedział, że jest to wspólnota uświęcona miłością Chrystusa i jako pierwsza została przez tę miłość wybrana. Podziękował też braciom i siostrom Chorwatom za choinkę, którą w tym roku ofiarowali dla przyozdobienia bożonarodzeniowej szopki na Placu św. Piotra.
"Boże Narodzenie jest w sposób szczególny świętem rodziny, ponieważ Bóg, rodząc się w ludzkiej rodzinie, wybrał ją jako pierwszą wspólnotę uświęconą Jego miłością" - przypomniał Jan Paweł II. W tym kontekście nawiązał do planowanego na 22-26 stycznia 2003 r. w Manili IV Światowego Spotkania Rodzin i wspomniał trzy poprzednie: w Rzymie w 1994 r. - w Międzynarodowym Roku Rodziny, w Rio de Janeiro w 1997 r. oraz ponownie w Rzymie - z okazji Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. "Następne spotkanie będzie miało na celu rzucenie w trzecie tysiąclecie ziarna Ewangelii rodziny" - stwierdził Jan Paweł II.
Spotkanie rodzin w Manili Ojciec Święty zawierzył Najświętszej Maryi Pannie, Królowej Rodzin. Prosił, aby chroniła rodziny zamieszkujące każdy zakątek świata, a zwłaszcza te, które żyją w trudnej sytuacji materialnej i odczuwają niedostatek.
Jan Paweł II pobłogosławił też "Bambinelli" - figurki Dzieciątka, z którymi tradycyjnie już w trzecią niedzielę Adwentu przybyły licznie na Plac św. Piotra włoskie dzieci wraz z rodzicami i nauczycielami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jan Paweł II do Polaków

"Gloria in excelsis Deo et in terra pax hominibus bonae voluntatis (Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli). Tymi słowami w Noc Betlejemską aniołowie obwieścili przyjście na świat Zbawiciela. Przeżywając tajemnicę Bożego Narodzenia, w pełni radości ochotnie wychodzimy naprzeciw potrzebom innych, łamiemy się opłatkiem, składamy sobie życzenia. I ja już dziś pragnę złożyć Wam, tu obecnym, i wszystkim rodakom w kraju i na świecie najserdeczniejsze życzenia. Niech czas Bożego Narodzenia będzie dla wszystkich obfity w łaski. Niech przyniesie wszystkim błogosławieństwo pokoju, pomyślności i szczęścia. Niech to błogosławieństwo stale Wam towarzyszy.
Bóg się rodzi, moc truchleje, Pan niebiosów obnażony. Ogień krzepnie, blask ciemnieje, ma granice Nieskończony! Wzgardzony, okryty chwałą, śmiertelny Król nad wiekami. A Słowo ciałem się stało i mieszkało między nami. Pozdrawiam wszystkich słowami wspaniałej kolędy Franciszka Karpińskiego. Wesołych Świąt!".
Audiencja generalna 18 grudnia 2002 r.

Reklama

Orędzie na 36. Światowy Dzień Pokoju

Encyklika "Pacem in terris" nieustannym zobowiązaniem - taki tytuł nosi zaprezentowane 17 grudnia 2002 r. w Watykanie papieskie Orędzie na 36. Światowy Dzień Pokoju. Nowy przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" - abp Renato Raffaele Martino, który do tej pory sprawował urząd stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy nowojorskiej siedzibie ONZ, wyraził radość, że rozpoczyna swą kadencję od przedstawienia dziennikarzom papieskiego Orędzia.
Arcybiskup stwierdził, że przesłanie orędzia Jana Pawła II można podsumować następująco: "Autentyczna jest każda rewolucja, którą rodzi rewolucja duchowa, oparta na przekonaniu, że pokój jest możliwy, jeśli buduje się go na przeświadczeniu o godności każdej istoty ludzkiej i wartościach praw człowieka".
Nawiązując do analizy i oceny przez Jana Pawła II sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Ziemi Świętej, abp Martino stwierdził: "Mamy nadzieję, że orędzie-apel Ojca Świętego do ludzi dobrej woli poruszy serca tych wszystkich, którzy powołani zostali, ażeby budowali pokój, by krzewili i umacniali pokój w tym nowym tysiącleciu, opierając się na poszanowaniu życia, na prawach ludzkich i podstawowych swobodach, oraz by zaprzestali wszelkiego rodzaju przemocy i terroru, a także zobowiązali się na nowo do pokojowego rozwiązywania konfliktów".
Abp Martino powiedział, że "jeśli nowym imieniem pokoju ma być rozwój, rozbrojenie na rzecz rozwoju powinno stać się nakazem każdego dnia. Wystarczy przypomnieć, że każdego dnia na świecie wydaje się na zbrojenia ponad 800 mld dolarów". Dodał, że "po 11 września pokój zagrożony jest także przez nowotwór międzynarodowego terroryzmu, który zagraża w sposób nieprzewidywalny stabilności i bezpieczeństwu na szczeblu krajów, regionów i całego świata. Walka z terroryzmem nie może jednak nigdy odbywać się kosztem praw człowieka".

Reklama

Boże Narodzenie w Watykanie

wigilijny wieczór

Zgodnie z kilkanaście lat liczącą już tradycją - kilka tysięcy wiernych modliło się w wigilijny wieczór przy szopce na Placu św. Piotra w Rzymie w intencji pokoju na świecie.
Wprowadzenie do modlitwy wygłosił gubernator Państwa-Miasta Watykańskiego - kard. Edmund Szoka. On też na zakończenie odczytał modlitwę Jana Pawła II o pokój na świecie. O godz. 18.30 Papież ukazał się w oknie swego apartamentu w Pałacu Apostolskim i zapalił świeczkę. Pobłogosławił zebranych i zostawił świeczkę na parapecie, po czym - jak się przypuszcza - zasiadł do wieczerzy wigilijnej.
Po raz pierwszy Ojciec Święty zapalił świeczkę w swoim oknie 24 grudnia 1981 r., na znak solidarności z Polakami cierpiącymi z powodu wprowadzonego kilka dni wcześniej stanu wojennego. To samo uczynił wówczas w Białym Domu prezydent Ronald Reagan.

Pasterka

"Niemowlę leżące w ubóstwie żłóbka to znak nadziei dla całej rodziny ludzkiej - stwierdził Jan Paweł II podczas uroczystej Pasterki. - Jest to znak pokoju dla tych, którzy cierpią z powodu wszelkiego rodzaju konfliktów; znak wolności dla biednych i uciśnionych; znak miłosierdzia dla tych, którzy zamknięci są w błędnym kole grzechu; znak miłości i pocieszenia dla każdego, kto czuje się samotny i opuszczony" - powiedział w kazaniu Ojciec Święty.
Pasterka trwała ponad półtorej godziny. Do Bazyliki Ojciec Święty przybył dziesięć minut przed północą, a opuścił ją, gdy zbliżała się godz. 1.30. Przy ołtarzu pod Konfesją św. Piotra towarzyszyli mu kard. Joseph Ratzinger - prefekt Kongregacji Nauki Wiary i od niedawna dziekan Kolegium Kardynalskiego oraz kard. Angelo Sodano - sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Wraz z nimi koncelebrowało jeszcze blisko 30 kardynałów.
Szczególną radość Jana Pawła II wywołała grupa 12 dzieci reprezentujących wszystkie kontynenty - w tym 2 małych Polaków. Dzieci na początku Mszy św. złożyły kwiaty u stóp figurki Dzieciątka Jezus leżącej w żłóbku pod pulpitem pamiętającym czasy obu Soborów Watykańskich.
Przed opuszczeniem Bazyliki Papież odprowadził figurkę do szopki znajdującej się w bocznej nawie.

"Urbi et Orbi"

Z okazji Bożego Narodzenia Ojciec Święty Jan Paweł II wygłosił świąteczne orędzie i udzielił błogosławieństwa "Urbi et Orbi" - Miastu i Światu.
"Z betlejemskiej groty płynie dziś orędzie, by świat nie ulegał podejrzliwości, nieufności, zniechęceniu, nawet jeśli tragiczne zjawisko terroryzmu potęguje niepewność i lęk" - apelował Papież. Podkreślił, że "wierzący wszystkich religii i ludzie dobrej woli są wezwani do budowania pokoju przez odrzucanie jakiejkolwiek formy nietolerancji i dyskryminacji: przede wszystkim w Ziemi Świętej, gdzie nieustannie rozwija się spirala bezsensownej przemocy; w Afryce, gdzie wyniszczające ubóstwo i tragiczne wojny domowe pogarszają i tak już niepewną sytuację całych narodów, mimo iż nie brak optymistycznych sygnałów dochodzących choćby z Demokratycznej Republiki Konga czy z Burundi; w Ameryce Łacińskiej, w Azji i w innych częściach świata, w których kryzysy polityczne, ekonomiczne i społeczne burzą pokój wielu rodzin i narodów". "Oby ludzkość przyjęła przesłanie pokoju, jakie niesie Boże Narodzenie Emmanuela, który przyszedł na świat, aby umrzeć na krzyżu - życzył Papież "Miastu i Światu".
Przed udzieleniem błogosławieństwa "Urbi et Orbi" Jan Paweł II pozdrowił przybyłych licznie pielgrzymów i turystów. Skierował do nich świąteczne życzenia oraz pozdrowienia w 62 językach. Po polsku powiedział: "Słowo stało się ciałem i mieszkało między nami" (por. J 1,14). W blasku betlejemskiego żłóbka, u progu Nowego Roku, serdecznie pozdrawiam wszystkich moich Rodaków w Polsce i na całym świecie. Życzę, aby orędzie miłości i miłosierdzia, przekazane ludziom przez narodzenie Bożego Syna, stało się źródłem odnowy życia w Ojczyźnie, w polskich rodzinach oraz w życiu osobistym. Wszystkim życzę Wesołych Świąt".
Tegoroczne orędzie Ojciec Święty wygłosił z Placu przed Bazyliką św. Piotra, a nie - jak dotychczas - z głównej loggii świątyni.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: Stanisława Leszczyńska to wzór obrony życia

2024-04-18 16:33

[ TEMATY ]

Auschwitz

Stanisława Leszczyńska

Kard. Grzegorz Ryś

domena publiczna

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Ona jest potężnym znakiem ratowania każdego życia. Świadczy o tym zdanie, które sama zapisała w swoim raporcie położnej z Auschwitz: «dzieci nie wolno zabijać». Tak o heroicznej postawie Stanisławy Leszczyńskiej opowiada kard. Grzegorz Ryś. Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej. Wczoraj zebrane dokumenty dostarczono do watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Portatorowi akt, ks. dr. Łukaszowi Burchardowi, pomogli w tym kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, ks. prał. Krzysztof Nykiel - regens Penitencjarii Apostolskiej, ks. prał. Zbigniew Tracz - kanclerz Kurii Metropolitalnej Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Ripamonti: jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu w Europie

2024-04-18 17:39

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Włochy

migracja

Ks. Ripamonti

robertopierucci/pl.fotolia.com

W Europie jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu - uważa ks. Camillo Ripamonti, kierujący Centro Astalli - jezuickim ośrodkiem dla uchodźców w Rzymie. Postawę taką sankcjonuje, jego zdaniem, Pakt Migracyjny, przyjęty kilka dni temu przez Parlament Europejski.

Według niego fakty i sytuacje z 2023 roku pokazały, że „zjawiska migracji nie rozwiązuje się poprzez outsourcing [kierowanie migrantów do krajów trzecich - KAI], push-backi, brak realnej polityki ratowniczej na morzu i przyspieszone procedury na granicy”. „Tego, co uważa się za problem migracyjny, nie rozwiązuje się poprzez usuwanie ludzi z ziemi europejskiej, ale poprzez usuwanie przyczyn przymusowej migracji” - wskazał włoski duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

para prezydencka

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Nawiązując do spotkania diakona Filipa z dworzaninem królowej Kandaki, abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że prawda o Chrystusie zapowiedzianym przez proroków, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, trafia do serc ludzi niekiedy odległych tradycją i kulturą. – Znajduje echo w ich sercach, znajduje odpowiedź na ich najbardziej głębokie pragnienia ducha – mówił metropolita krakowski. Odwołując się do momentu ustanowienia przez Jezusa Eucharystii, arcybiskup podkreślił, że Apostołowie w Wieczerniku usłyszeli „to czyńcie na moją pamiątkę”. – Konieczna jest pamięć o tym, co się wydarzyło – o zbawczej, paschalnej tajemnicy Chrystusa. Konieczne jest urzeczywistnianie tej pamięci właśnie w Eucharystii – mówił metropolita zaznaczając, że sama pamięć nie wystarczy, bo trzeba być „wychylonym przez nadzieję w to, co się stanie”. Tym nowym wymiarem oczekiwanym przez chrześcijan jest przyjście Mesjasza w chwale.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję