Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

11 września 2001 r. ­ to "szczyt pomysłowości na nienawiść"

W pierwszą rocznicę tragicznych wydarzeń Prymas Polski ­ kard. Józef Glemp koncelebrował z biskupem polowym WP Sławojem Leszkiem Głódziem w archikatedrze warszawskiej Mszę św. w intencji ofiar terroryzmu.
W wygłoszonej homilii kard. Glemp powiedział, że choć od dawna cieszymy się w Europie pokojem, to jest to tylko pokój formalny, gdyż niechęć i agresja trwają, wyrażając się w formie korupcji, wyzyskiwania człowieka itp. Lekarstwem na to jest nawrócenie serc ludzkich. Również wydarzenie z 11 września 2001 r. stanowi ­ zdaniem Księdza Prymasa ­ wezwanie do zmiany postaw. ­ Chcemy modlić się, aby wydarzenie to nigdy się nie powtórzyło, lecz by stało się wezwaniem do nawrócenia i złagodzenia obyczajów ­ mówił. W tym celu trzeba zwalczać i uśmierzać niezgodę wśród ludzi, która jest "jak gdyby wrodzona".
Na przykładzie biblijnej opowieści o Kainie i Ablu kard. Glemp wskazał, że z zazdrości rodzi się nienawiść, a z niej chęć eliminacji człowieka znienawidzonego. Wojna z kolei jest formą nienawiści zespołowej. O ile jednak wojna "mieści się w schematach", a nawet posiada swoistą etykę (wypowiedzenie wojny, walka żołnierzy przeciwko żołnierzom itp.), o tyle to, co się stało w Nowym Jorku, jest "szczytem pomysłowości na nienawiść".
Zamachy z 11 września 2001 r. zapisały się w kalendarzu i pozostaną w nim ­ tak jak daty wybuchu I i II wojny światowej. Zdaniem Księdza Prymasa, wydarzenia takie upokarzają nas jako ludzi, którym nie udaje się "gospodarowanie czasem i ziemią", powierzone nam przez Boga.

Oświadczenie Zespołu Troski Duszpasterskiej o Radio Maryja

13 września 2002 r., w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, odbyło się kolejne spotkanie Zespołu Troski Duszpasterskiej o Radio Maryja z przedstawicielami Warszawskiej Prowincji Redemptorystów.
Podczas spotkania przeanalizowano realizację 5. punktu Umowy między Konferencją Episkopatu a Warszawską Prowincją Redemptorystów (z 18 listopada 1994 r.). Wyjaśniono, że w większości diecezji istnieją stosowne umowy określające działanie Radia Maryja i jego Biur. Są także diecezje, w umowach z którymi brak ustaleń dotyczących działania Biur, jak i takie, z którymi umowy nie zostały zawarte. Zarząd Warszawskiej Prowincji Redemptorystów prowadzi rozmowy mające na celu prawne uregulowanie działania Radia we wszystkich diecezjach. Zgodnie z punktem 3. Umowy, Prowincjał Redemptorystów oświadczył, że w najbliższym czasie przedstawi Sekretariatowi Konferencji Episkopatu Polski znowelizowany projekt Statutu Radia Maryja.
Zespół przyjął z zadowoleniem fakt, że ­ zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami ­ Dyrekcja Radia Maryja wydała oświadczenie, iż Radio chce służyć wszystkim Polakom i z tego powodu żadna partia polityczna nie może powoływać się na poparcie Radia.
Jednocześnie Zespół wyraża głębokie zaniepokojenie podjętą w mediach kampanią, która pragnie narzucić szerokiej opinii publicznej wizję Kościoła katolickiego w Polsce podzielonego, co nie odpowiada rzeczywistości.
Ustalono termin następnego spotkania.
Podpisali: bp Sławoj Leszek Głódź, bp Marian Gołębiewski, bp Stanisław Wielgus, bp Andrzej Suski, o. Zdzisław Klafka, prowincjał Redemptorystów

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Czy Ministerstwo Edukacji wycofa prorodzinne podręczniki?

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu wszczęło procedurę weryfikacyjną trzech podręczników do wychowania prorodzinnego. W piśmie skierowanym do kuratorów minister Krystyna Łybacka poinformowała, że "w związku ze zmienioną podstawą programową dotyczącą wychowania do życia w rodzinie wszczęta została procedura weryfikacyjna podręczników". Znalazły się wśród nich opracowania: Teresy Król Wędrując ku dorosłości, trzech małżeństw ­ Grabowskich, Niemyskich i Wołochowiczów Zanim wybierzesz oraz Marii Ryś Wychowanie do życia w rodzinie.
­ To arbitralna decyzja polityków, swawola kilku ideologów, którzy w tej chwili zdobyli władzę ­ skomentował ten fakt przewodniczący Rady ds. Rodziny Episkopatu Polski ­ bp Stanisław Stefanek. Jego zdaniem, zmodyfikowany przedmiot powinien nazywać się "molestowanie seksualne", a nie program przygotowujący do życia w rodzinie.
­ To posunięcie ideologiczne, gdyż nie ma żadnych powodów do zmian, dotychczasowy model przekazywania wiedzy o życiu w rodzinie sprawdził się ­ stwierdził Antoni Szymański, wiceprzewodniczący Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.
Specjalne oświadczenie w tej sprawie skierował na ręce minister Łybackiej senator Jan Szafraniec. Stwierdził on, że weryfikacja podręczników do wychowania prorodzinnego jest spowodowana tym, że "nie spełniają one wymogów środowisk feministycznych, liberalnych czy Międzynarodowej Federacji Planowania Rodziny, znanej z promocji permisywnej edukacji seksualnej, antykoncepcji, seksualnej swobody i akceptacji dewiacyjnych zachowań".

Reklama

Jasnogórski odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

8 września o godz. 11.00 na Jasnogórskim Szczycie uroczystej Sumie odpustowej przewodniczył ks. inf. Zenon Janyszek ­ dziekan częstochowskiej Kapituły Archikatedralnej. Wraz z nim Mszę św. koncelebrowali m.in.: ks. inf. Marian Mikołajczyk ­ kanclerz Kurii Metropolitalnej i ks. prał Stanisław Włodarczyk ­ rektor Instytutu Teologicznego w Częstochowie. Kilkanaście tysięcy pielgrzymów powitał o. Nikodem Kilnar ­ podprzeor Jasnej Góry.
W homilii redaktor naczelny tygodnika katolickiego Niedziela ­ ks. inf. Ireneusz Skubiś powiedział: "Przychodzimy tu, do naszej Pani i Królowej, na Jasną Górę. Tutaj, przy Jej obliczu i obliczu Jej Syna, mamy otwierać nasze sumienia i jednocześnie pytać wszystkich decydentów o działalność zgodną z sumieniami. Wydaje się, że wszystkich nas obowiązuje przede wszystkim Dekalog, obowiązuje miłość Boga i bliźniego, obowiązuje także miłość do Ojczyzny. Trzeba zapytać o prawdziwy patriotyzm nas wszystkich, o prawdziwe umiłowanie Polski i wszystkiego, co Polskę stanowi". Na zakończenie Mszy św. główny Celebrans poświęcił ziarno pod zasiew, ponieważ dzień Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w tradycji polskiej jest nazywany świętem Matki Bożej Siewnej.
Asystę Mszy św. przygotowali klerycy paulińscy z o. Rafałem Pajęckim.
Po południu Drogę Krzyżową na wałach prowadziła młodzież z duszpasterstwa "Hale" wraz z o. Dariuszem Nowickim. Wieczorną Eucharystię w Bazylice, poprzedzoną procesją po wałach, odprawił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Jan Wątroba. W homilii przywołał Jezusowe porównanie Słowa Bożego do ziarna: "Trzeba nam postawić jedno pytanie: Co z moim słowem? (...) Jaki ja robię użytek z daru mowy? (...) Czy myślę o tym, na jaki grunt padają słowa? Czy moje słowa budują dobro?".

Reklama

Pielgrzymka Kombatantów

1500 żołnierzy polskich organizacji niepodległościowych i ponad 100 pocztów sztandarowych przybyło 8 września w 31. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kombatantów. Po uroczystym marszu z archikatedry na Jasną Górę żołnierze uczestniczyli w Sumie odpustowej przed Szczytem. Obecni byli m.in. przedstawiciele: Urzędu ds. Kombatantów z ministrem Janem Kołtunem, Zarządu Głównego i Rady Naczelnej Światowego Związku Żołnierzy AK z prezesem Jerzym Woźniakiem, Fundacji "Polskie Państwo Podziemne" z prezesem Mirosławem Spiechowiczem. Już po raz 8. spotkanie zorganizował Światowy Związek Żołnierzy AK z Wiesławem Ratajskim. Z ramienia okręgu częstochowskiego za przebieg pielgrzymki odpowiedzialny był Lucjan Kępiński.

Dni Modlitw "Odrodzenia"

Z udziałem ok. 600 osób trwały od 6 do 8 września pod hasłem: Chrystusa poznawać, Chrystusa wyznawać 46. Dni Modlitw Ruchu Kultury Chrześcijańskiej "Odrodzenie".
"Dni Modlitw odbywają się na Jasnej Górze nieprzerwanie od 1957 r., kiedy to zostały zainicjowane przez kard. Stefana Wyszyńskiego i grupę jego przyjaciół z przedwojennego Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej (r)Odrodzenieč" ­ mówił o początkach Ruchu jego prezes Maciej Jakubowski. Konferencje dla zebranych głosili: abp Stanisław Nowak z Częstochowy, bp Stanisław Wielgus z Płocka i ks. prof. Grzegorz Ryś. Uczestnicy Dni Modlitw wysłuchali nauk rekolekcyjnych o. Leona Knabita OSB i o. Wiesława Łyko OMI.

Reklama

Pielgrzymka ZHR

W dniach 6-8 września br. 20. Jubileuszowa Pielgrzymka Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej zgromadziła ok. tysiąca harcerzy z 26 chorągwi. Jej hasłem były słowa: Wy jesteście solą ziemi, wy jesteście światłością świata. Centralnym punktem była Msza św. w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył ks. hm. Adam Leszczyński, naczelny kapelan ZHR. Harcerze i harcerki wpisywali się do Księgi modlitwy, która zostanie złożona jako wotum Ojcu Świętemu, zobowiązując się do stałej modlitwy za Jana Pawła II i Kościół. Zdobycie sprawności jubileuszowej związanej z rokiem 2000 nagrodzone zostało przyznaniem nowej sprawności ­ "pielgrzyma jasnogórskiego".

W skrócie

2 września w Kaplicy Matki Bożej Mszę św. w rycie trydenckim odprawił generał Bractwa Kapłańskiego św. Piotra ­ ks. Arnaud J. Devillers. Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego Mszy św. na Szczycie przewodniczył abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski.

4 września w 30. Pieszej Pielgrzymce przybyło 24 kleryków III roku Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu wraz z ks. prefektem Marianem Kowalskim. Pielgrzymka jest przygotowaniem do przyjęcia stroju duchownego.

5 września przybyli: bp Piotr Jarecki i ks. prał. Frank Dewane z Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" w celu przygotowania mającej się odbyć w październiku na Jasnej Górze konferencji "Iustitia et Pax".

Reklama

6 września przybyła 206. Piesza Pielgrzymka z Jaworzna. Przewodnikiem170 pątników był ks. Stanisław Janicki.

7 września br. Mariusz Lorenc, kleryk VI roku Seminarium Paulinów, złożył śluby wieczyste podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej, którą sprawował wikariusz generalny Zakonu Paulinów ­ o. Tomasz Ciołek.

8 września 40 braci bonifratrów modliło się przed rozpoczęciem wizytacji kanonicznej klasztorów w Polsce. Obecni byli: o. Emmerich Steigerwald ­ radny Kurii Generalnej z Rzymu, br. Ambroży Maria Pietrzkiewicz ­ prowincjał Bonifratrów w Polsce i o. Hubert Matusiewicz ­ pierwszy radny polskiej Prowincji.

Zapowiedzi

23-26 września ­ Rekolekcje Kapelanów Wojska Polskiego;

24-29 września ­ Międzynarodowa Konferencja Liderów Odnowy w Duchu Świętym;

28 września ­ 6. Pielgrzymka Leśników i Pracowników Ochrony Środowiska;
­ Pielgrzymka Maturzystów Archidiecezji Lubelskiej (I seria);

29 września ­ Europejska Pielgrzymka Rycerzy Jasnogórskiej Bogurodzicy.

Tydzień w Polsce

Podczas dorocznego posiedzenia przedstawicieli państw członkowskich Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy (OBWE) w Warszawie przewodniczący delegacji Stolicy Apostolskiej ­ ks. prał. Ettore Balestrero ostro skrytykował wydalanie księży katolickich z Federacji Rosyjskiej.

Pod przewodnictwem legata papieskiego ­ abp. Stephena Fumio Hamao w sanktuarium w Gietrzwałdzie ­ "Polskim Lourdes" ­ odbyły się uroczystości z okazji 125. rocznicy objawień Maryjnych.

W katedrze polowej Wojska Polskiego została poświęcona Kaplica Matki Bożej Katyńskiej ­ Mauzoleum ze słynną Ikoną Katyńską.

Leki za złotówkę będą mogli kupować emeryci powyżej 65. roku życia ­ przewiduje projekt ustaw opracowany przez resort zdrowia.

Minister sprawiedliwości Grzegorz Kurczuk przedstawił projekty reformy prawa mające poprawić skuteczność państwa w walce z korupcją. Zmiany zmierzają do rozbicia "solidarności łapowników", co ma nastąpić dzięki nadzwyczajnemu złagodzeniu kary lub umorzeniu postępowania wobec osoby, która wręczy łapówkę, ale potem się do tego przyzna.

Minister sprawiedliwości odwołał dwóch prezesów w sądach rejonowych, a sześciorgiem sędziów funkcyjnych ma się zająć rzecznik dyscyplinarny. Po spisie z natury wszystkich akt w warszawskich sądach okazało się, że brakuje dokumentów związanych z 287 sprawami. Niewykluczone, że część akt zginęła nieprzypadkowo.

Rządowy projekt abolicji podatkowej (opodatkowania wcześniej nieujawnionych dochodów) i wprowadzenia deklaracji majątkowych wywołał w Sejmie burzę. Bezwarunkowe "za" zgłosiły jedynie SLD i UP; poważne wątpliwości miał PSL. Natomiast opozycja nie pozostawiła na projekcie suchej nitki; LPR i PO wniosły o jego odrzucenie.

Komitet "Razem Polsce" zaprotestował przeciwko "brutalnemu atakowi liberalnych i komunistycznych mediów" na Radio Maryja i jej szefa ­ o. Tadeusza Rydzyka. "Pragniemy przypomnieć nieocenione zasługi Radia Maryja dla umacniania polskiej wrażliwości chrześcijańskiej oraz krzewienia postawy patriotycznej" ­ napisali m.in. członkowie komitetu. Nie wykluczyli oni podjęcia kroków prawnych w obronie toruńskiej rozgłośni.

NIK ustalił, że ponad 18% pieniędzy z funduszy partnerskich Unii Europejskiej w Polsce wydano niezgodnie z przeznaczeniem, m.in. kupując luksusowe samochody dla Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, finansując bale karnawałowe i Wyścig Pokoju. Tymczasem Unia Europejska zapowiedziała, że zapyta polski rząd o klucz doboru urzędników w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która ma m.in. dzielić unijne pieniądze dla polskiej wsi.

Proces byłego milicjanta Edwarda Misztala ­ oskarżonego w sprawie uprowadzenia i pobicia w 1983 r. członków Prymasowskiego Komitetu Pomocy Więźniom Politycznym ­ będzie się musiał rozpocząć od nowa, już po raz czwarty.

Nowym właścicielem Tygodnika Powszechnego została Fundacja Tygodnika Powszechnego, która przejęła udziały pisma od Społecznego Instytutu Wydawniczego "Znak" i trzech francuskich partnerów (m.in. Bayard Press).

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.

CZYTAJ DALEJ

Święty Atanazy z Aleksandrii

Niedziela Ogólnopolska 26/2007, str. 4-5

[ TEMATY ]

święty

www.fundacjamaximilianum.pl

Drodzy Bracia i Siostry!

CZYTAJ DALEJ

Maryja przyszła do siebie – na Kalwarię w Praszce

– Z tej świętej góry zawierzenia na Kalwarii w Praszce będziemy nadal krzewili pobożność Maryjną – zapewnił w kontekście doby nawiedzenia ks. prał. dr Stanisław Gasiński, proboszcz parafii Świętej Rodziny i kustosz Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

1 maja wierni zgromadzili się w kościele parafialnym. Po odegraniu przez orkiestrę intrady kalwaryjskiej udali się w procesji pod krzyż „trudnych dni Praszki”, gdzie odbyło się nabożeństwo oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję