Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W epoce, gdy często nie docenia się życia, a nawet nim pogardza, gdy egoizm, własny interes i chęć zysku zdają się być dominującym kryterium postępowania, gdy niebezpiecznie poszerza się na naszej planecie przepaść między biednymi a bogatymi, czego ofiarą padają szczególnie najmniejsi, osoby najbardziej kruche i słabe, należy bezzwłocznie głosić Ewangelię miłości i solidarności i dawać jej świadectwo. Miłosierdzie jest najcenniejszym skarbem Kościoła, który przez swe dzieła charytatywne przemawia nawet do najtwardszych i pozornie niewzruszonych serc.

Jan Paweł II

(Z listu do przełożonego generalnego wspólnoty św. Józefa Cottolengo - 2 września 2002 r.)

Jan Paweł II do Polaków

Pieśń o górze świątyni Pańskiej - Syjonie, gdzie znajduje się świątynia Boga Jakuba, z początku 2. rozdziału Księgi Izajasza, była przedmiotem katechezy Jana Pawła II podczas audiencji ogólnej 4 września w Auli Pawła VI w Watykanie. Było to kolejne nauczanie papieskie z rozpoczętego ponad półtora roku temu cyklu poświęconego modlitwie Kościoła słowami Psałterza. Po wygłoszeniu nauki i streszczeniu jej w kilku językach, Ojciec Święty pozdrowił pielgrzymów z całego świata, odśpiewał wraz z nimi po łacinie Modlitwę Pańską i udzielił wszystkim błogosławieństwa apos-tolskiego. Do Polaków Jan Paweł II powiedział:
"Witam pielgrzymów z Polski - Księdza Kardynała Prymasa, Kardynała Metropolitę Krakowskiego, Metropolitę Przemyskiego, Biskupa Piotra Liberę, sekretarza Konferencji. Dziękuję za Wasze odwiedziny w imieniu Episkopatu Polski po tej niezapomnianej pielgrzymce do Ojczyzny, do Krakowa, Kalwarii, za którą wszyscy wspólnie dziękujemy Panu Bogu".

"Anioł Pański" z papieżem

1 września br. Jan Paweł II podczas przemówienia przed modlitwą Anioł Pański w Castel Gandolfo nawiązał do 63. rocznicy wybuchu II wojny światowej. "Dzień 1 września przypomina nam wybuch II wojny światowej oraz wszystkie tragiczne wydarzenia tej wojny. Obejmujemy myślą i modlitwą miliony ofiar terroru wojennego. Także tych, którzy bohatersko walczyli o wolność Ojczyzny. Niech cierpienie i smutne doświadczenia tych wszystkich, którzy przeżyli wojnę, przyczynią się do trwałego pokoju, który jest prawem i dobrem wszystkich ludzi" - powiedział po polsku Ojciec Święty.
Zgromadzeni na dziedzińcu Pałacu Apostolskiego w Castel Gandolfo Polacy odpowiedzieli odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Po wysłuchaniu hymnu narodowego Papież odmówił po polsku modlitwę: " Od powietrza, głodu, ognia i wojny wybaw nas, Panie", na co pielgrzymi z Polski odpowiedzieli, kilkakrotnie powtarzając: "Wybaw nas, Panie!" , a następnie skandowali: "Niech żyje Papież!".
W krótkim przemówieniu, wygłoszonym w języku włoskim, Jan Paweł II nawiązał do zakończonych właśnie w wielu krajach wakacji i powrotu do codziennej nauki i pracy. Wyraził nadzieję, że wakacje wszystkim minęły owocnie i spokojnie. "Teraz nadszedł czas dzielenia się przeżytymi doświadczeniami z rodzinami, przyjaciółmi, grupami, stowarzyszeniami i wnoszenia w codzienne życie entuzjazmu, spokoju i radości" - powiedział Papież. "To właśnie jest sposób, żeby być " solą ziemi i światłem świata" - dodał, nawiązując do hasła XVII Światowych Dni Młodzieży w Toronto.
Jan Paweł II podkreślił, że "z punktu widzenia psychologii, powrót do codziennego życia nie zawsze jest łatwy". "Wprost przeciwnie, niejednokrotnie może wiązać się z trudnościami ponownego przystosowania się do codziennych zajęć" - powiedział.
Jan Paweł II przypomniał także znaczenie świętości w życiu codziennym. "To jednak w życiu codziennym Bóg wzywa nas do osiągnięcia dojrzałości życia duchowego, polegającej na przeżywaniu w sposób nadzwyczajny rzeczy codziennych, zwyczajnych. Świętość osiąga się, idąc za Jezusem, nie uciekając przed rzeczywistością i doświadczeniami, jakie niesie codzienne życie, ale stawiając im czoła dzięki światłu i pomocy Ducha Świętego" - powiedział Ojciec Święty, nawiązując do słów Ewangelii. "To się ukazuje właśnie w tajemnicy Krzyża i to jest bardzo podkreślane w liturgii dzisiejszej niedzieli - Jezus zaprasza wszystkich wierzących do wzięcia każdego dnia swego krzyża i pójścia za Nim, naśladowania Go aż po całkowity dar z siebie dla Boga i braci".

Orędzie do Katolickiej Federacji Biblijnej

"Wasze zaangażowanie na rzecz nowego odczytania Słowa Bożego, będącego niezbędnym elementem nowej ewangelizacji, wzmacnia także zobowiązanie do jedności, która zawsze istnieje między wszystkimi chrześcijanami". Przypomniał o tym Jan Paweł II w orędziu do bp. Vincenzo Paglia, przewodniczącego Katolickiej Federacji Biblijnej, w związku z VI Zgromadzeniem Plenarnym tej organizacji, które rozpoczęło się 3 września br. w Bejrucie.
Ojciec Święty podkreślił wielką odpowiedzialność ciążącą na Federacji, podobnie zresztą jak na całym Kościele, uprzystępniania Słowa Bożego narodom we wszystkich częściach świata, tak aby mogło ono zapuścić korzenie i rozkwitnąć w ich sercach. "Kościół zawsze otaczał czcią Boże Pisma, podobnie jak i samo Ciało Pańskie (...) . Pisma te w połączeniu ze świętą Tradycją uważał i uważa zawsze za najwyższą regułę swej wiary" (konstytucja soborowa Dei Verbum, 26) - przypomniał Papież.
Ojciec Święty zwrócił następnie uwagę na znaczenie Pisma Świętego dla dialogu ekumenicznego, w którym Słowo Boże jest "w potężnym ręku Boga znakomitym narzędziem do osiągnięcia tej jedności, którą Zbawca ukazuje wszystkim ludziom" (Dekret o ekumenizmie, 21).
Nawiązując do miejsca spotkania, Jan Paweł II zauważył, że "Liban jest jednym z krajów Biblii, skąd Słowo, będące wypełnieniem obietnicy błogosławieństwa dla wszystkich ludów, rozpoczęło swą drogę przez zróżnicowany i pluralistyczny świat".
Ojciec Święty zapewnił na zakończenie o swych modlitwach, aby VI Zgromadzenie Plenarne Katolickiej Federacji Biblijnej stało się owocną okazją oceny tego, co już osiągnięto, i aby umiało odpowiedzieć na głód Słowa Bożego w świecie spragnionym prawdy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Spotkanie "Ludzie i Religie" w Palermo

Nasze czasy potrzebują "ducha Asyżu", czyli dialogu i wzajemnego zrozumienia między wyznawcami różnych religii. Przypomina o tym Jan Paweł II w orędziu skierowanym do uczestników międzynarodowego spotkania z cyklu "Ludzie i religie", odbywającego się w Palermo z inicjatywy rzymskiej Wspólnoty św. Idziego.
List nieprzypadkowo adresowany jest do kard. Rogera Etchegaray´a, który był jednym z organizatorów historycznego spotkania w mieście św. Franciszka 27 października 1986 r., kiedy - jak pisze Ojciec Święty - "po raz pierwszy zaprosiłem przedstawicieli Kościołów, wspólnot chrześcijańskich i wielkich religii do modlitwy o pokój, jeden u boku drugiego".
"Ten niezapomniany dzień - uważa Papież - wyznaczył początek nowego sposobu spotykania się wierzących odmiennych religii: nie we wzajemnym przeciwstawianiu się sobie ani tym bardziej w pogardzie, lecz poszukując konstruktywnego dialogu, w którym bez ulegania relatywizmowi czy synkretyzmowi każdy otworzy się na drugiego z szacunkiem, zdając sobie sprawę, że Bóg jest źródłem pokoju".
Jan Paweł II pochwala inicjatywę Wspólnoty św. Idziego, by organizować co roku podobne spotkania w różnych miastach i w ten sposób "przedłużać niejako «ducha Asyżu»".
Papież wspomina również styczniowe spotkanie w Asyżu, związane z "tragicznymi wydarzeniami 11 września 2001 r. i słowa, jakie wówczas wypowiedział o potrzebie "rozwiania mgieł podejrzenia i niezrozumienia, jednak nie przy pomocy broni, lecz zapalając światło".
Ojciec Święty ma nadzieję, że spotkanie w Palermo będzie takim zapaleniem świateł i skierowaniem uwagi opinii publicznej na wiele miejsc na świecie, poczynając od Ziemi Świętej, "pogrążonej w niezahamowanej spirali przemocy".
Na zakończenie Papież wyraża nadzieję, że spotkanie w Palermo przyczyni się do lepszego uświadomienia sobie, iż "tylko w obliczu Boga możemy odnaleźć rację naszego bytu i źródło naszej nadziei".

Jubileuszowe gratulacje dla kard. Franza Königa

Ojciec Święty Jan Paweł II przesłał telegram gratulacyjny austriackiemu kard. Franzowi Königowi z okazji
50. rocznicy jego sakry biskupiej. W telegramie Ojciec Święty nawiązuje do wspólnego z Jubilatem udziału w pracach Soboru Watykańskiego II. Kard. König przyjął sakrę biskupią
31 sierpnia 1952 r. w katedrze w St. Pölten. Uroczystości jubileuszowe będzie świętował 15 września w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana wraz z miejscowym biskupem pomocniczym Helmutem Krä tzlem, który obchodzi 25-lecie swojej sakry biskupiej.
"Zawsze mile wspominamy Twoją przynoszącą niezwykle obfite owoce posługę w licznych Świętych Kongregacjach i Radach Papieskich, a także niezliczone działania, jakich przez wszystkie lata dokonywałeś dla Stolicy Apostolskiej" - napisał Jan Paweł II. W liście gratulacyjnym, napisanym po łacinie, Ojciec Święty nawiązuje również do licznych słów pochwały i najlepszych życzeń, jakimi obdarzają kard. Königa wierni z diecezji St. Pölten i archidiecezji wiedeńskiej. Przypomina, że kard. König jest, zwłaszcza dla Wiednia, "od 45 lat światłem i filarem, radością i ozdobą".
Życzenia od Papieża, podobnie jak innych wybitnych przedstawicieli życia kościelnego i politycznego w Austrii, znalazły się w Księdze Pamiątkowej, odświętnie wydanej przez Archiwum Archidiecezji Wiedeńskiej. Ojciec Święty zapewnił o swej modlitwie oraz braterskiej łączności, zwłaszcza w dniu, kiedy Kościół Austrii będzie świętował jubileusz swego dostojnego Hierarchy.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg pragnie naszego zbawienia

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 12, 44-50.

Środa, 24 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

23 kwietnia świętujemy Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich

2024-04-23 07:38

[ TEMATY ]

książki

Fotolia.com

23 kwietnia obchodzony jest ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W całym kraju w bibliotekach i księgarniach odbywać się będą spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

Święto organizowane jest przez UNESCO od 1995 roku, jednak jego geneza sięga 1926 roku. Pomysł zrodził się w Katalonii, a inicjatorem tego wydarzenia był wydawca Vicente Clavel Andres. Kilka lat później w 1930 roku święto zaczęto oficjalnie obchodzić w Hiszpanii, a od 1964 roku także w pozostałych krajach hiszpańskojęzycznych. Data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

CZYTAJ DALEJ

Licheń: 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich

2024-04-23 19:45

[ TEMATY ]

Licheń

zakonnice

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Świętą w bazylice licheńskiej pod przewodnictwem abp. Antonio Guido Filipazzi, nuncujsza apostolskiego w Polsce, 23 kwietnia rozpoczęło się 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich. W obradach bierze udział ponad 160 sióstr: przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Podczas Eucharystii modlono się w intencjach Ojca Świętego i Kościoła w Polsce. 23 kwietnia to uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję