Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W obliczu pustki wartości i głębokich pytań egzystencjalnych, które nurtują dzisiejsze społeczeństwo, musimy głosić i dawać świadectwo, że Chrystus wziął na siebie pytania, oczekiwania, a nawet dramaty ludzkości wszystkich czasów. Poprzez swe zmartwychwstanie uczynił On w pełni możliwą realizację pragnienia życia i wieczności, jakie mieszka w sercu każdego człowieka, a szczególnie młodzieży.

Jan Paweł II

(Z przemówienia do uczestników X Sympozjum Biskupów Europejskich nt. młodzieży - 25 kwietnia 2002 r.)

Jan Paweł II do Polaków

"Serdecznie pozdrawiam licznych dzisiaj pielgrzymów z Polski. W dniu 1 maja, w którym czcimy św. Józefa Rzemieślnika, w szczególny sposób obejmuję myślą i modlitwą ludzi pracy. Psalmista napisał: ´Z pracy rąk swoich będziesz pożywał, szczęście osiągniesz i dobrze ci będzie´. Proszę Pana Boga, aby mimo narastających trudności i bezrobocia to błogosławieństwo owocnej pracy stało się udziałem wszystkich Polaków. Niech godna praca będzie dla każdego źródłem dobra i szczęścia. Świętemu Józefowi i Maryi Królowej Polski zawierzam naszą Ojczyznę i wszystkich moich rodaków. Niech Pan Bóg wszystkim błogosławi".

Audiencja generalna 1 maja 2002 r.

"Regina Coeli" z Papieżem

28 kwietnia br. w rozważaniach przed modlitwą Regina Coeli Jan Paweł II wezwał katolików na całym świecie do modlitw o pokój w Ziemi Świętej. Ojciec Święty podkreślił, że w obliczu nie kończącej się tragedii w Ziemi Jezusa wierni powinni prosić o pomoc Matkę Bożą. Zachęcił, by w miesiącu maryjnym, jakim jest maj, odmawiać modlitwę różańcową. Oto pełny tekst rozważań papieskich:
"Dzisiejsza liturgia piątej niedzieli wielkanocnej ukazuje Chrystusa jako ´drogę, prawdę i życie´ (por. J 14, 6). To On jest jedyną drogą zbawienia, pełnią prawdy, która sprawia, że jesteśmy wolni, oraz prawdziwym życiem, które nadaje sens naszemu istnieniu. Jego oblicze, rozpromienione chwałą, objawia nam pełnię prawdy o Bogu i człowieku.
Każdy z nas w każdym momencie może skierować oczy na Jego oblicze, by w Nim znaleźć zrozumienie, pokój i przebaczenie. O tym przypomina nam także św. Katarzyna ze Sieny, patronka Włoch i Europy, którą będziemy jutro wspominać. Do starszych z Lucca pisała: ´Wiecie, najdrożsi bracia, że wszyscy jesteśmy w drodze - pielgrzymami i podróżnymi. Ale umacniajcie się nawzajem, ponieważ został nam dany przewodnik, a jest nim jednorodzone Słowo - Syn Boży - który uczy nas dążyć drogą tak przejrzystą, jaką jest On sam´ (List 168).
W najbliższą środę rozpoczyna się miesiąc maj, poświęcony Maryi. Od wieków ludowa pobożność sprawiała, że miesiąc ten jest szczególną okazją do wielu nabożeństw maryjnych. Przeżyjmy intensywnie, Drodzy Bracia i Siostry, te dni poświęcone Rodzicielce Boga. Jeśli to możliwe, każdego dnia odmówmy Różaniec, indywidualnie lub we wspólnocie. Różaniec jest modlitwą prostą, ale jakże głęboką, jakże skuteczną. Wypraszajmy łaski dla rodzin i wspólnot na całym świecie.
Wobec sytuacji międzynarodowej, która niesie tyle potrzeb i problemów, a w szczególności wobec dramatu w Ziemi Świętej, który nie zna końca, musimy z ufnością zwrócić się o matczyne wstawiennictwo do Najświętszej Maryi Panny. Jesteśmy głęboko przekonani, że Ona może wzmocnić siły tych, którzy szczerze i z zaangażowaniem poszukują pokoju. Nikt bardziej niż Ona, Królowa Pokoju, nie czuwa wytrwale nad trudną drogą ludzkości. Niech zatem w miesiącu maju wzniesie się ku niebu z każdej części świata chóralna modlitwa, by umocniły się inicjatywy zmierzające do odprężenia i dialogu w Ziemi Chrystusa i w każdym innym miejscu naszej planety, naznaczonym przemocą i cierpieniem" .

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Telegram kondolencyjny po tragedii w Erfurcie

27 kwietnia br. Jan Paweł II przesłał telegram kondolencyjny po tragedii w gimnazjum im. J. Gutenberga w Erfurcie.
Ojciec Święty z bólem i smutkiem przyjął wiadomość o śmierci wielu osób. W telegramie Papież zapewnia rodziny ofiar, społeczność szkolną i wszystkich, których dotknęła straszliwa śmierć niewinnych ludzi, o swojej duchowej łączności i modlitwie.
Jan Paweł II powierza ofiary "nieskończonej miłości i miłosierdziu Boga, Pana życia i śmierci, który sam może przeobrazić ciemność w światło". Ojciec Święty "prosi, aby wszystkim, którzy opłakują ukochanych, Bóg dał siłę i pocieszenie płynące z chrześcijańskiej wiary".
W imieniu Papieża na ręce biskupa Erfurtu Joachima Wanke kondolencje przesłał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano.

Reklama

Watykański wysłannik na Bliski Wschód

Jan Paweł II ponownie potępił przemoc i terror panujące w Ziemi Świętej, wyrażając zarazem zaniepokojenie z powodu sytuacji w tym rejonie i zagrożenia miejsc świętych oraz nadzieję na znalezienie rozwiązania konfliktu w Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Treści te Ojciec Święty zawarł w liście, przesłanym na ręce prezydenta Izraela Mosze Kacawa. Jest to odpowiedź Papieża na wcześniejsze pismo, wysłane przez szefa Państwa Izrael.
W swej trosce o pokój w Ziemi Świętej oraz o wspólnoty chrześcijańskie, jak również o narody izraelski i palestyński Jan Paweł II wysłał w misji specjalnej do Jerozolimy kard. Rogera Etchegaraya, emerytowanego przewodniczącego Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" i Papieskiej Rady "Cor Unum". Kard. Etchegaray opuścił Rzym 1 maja br.

Program papieskiej pielgrzymki w Azerbejdżanie i Bułgarii

Ogłoszono program najbliższej pielgrzymki Jana Pawła II do Azerbejdżanu i Bułgarii, która rozpocznie się już 22 maja br. 96. zagraniczna podróż Papieża będzie trwać pięć dni. Pierwszy dzień Ojciec Święty spędzi w Baku, a cztery następne w Bułgarii. Poniżej publikujemy szczegółowy program papieskiej pielgrzymki.
22 maja - środa
8.40 - Odlot z Rzymu do Baku;
16.00 (czasu miejscowego) - W czasie ceremonii powitania na lotnisku Ojciec Święty wygłosi pierwsze przemówienie;
17.15 - Papież złoży wieniec pod pomnikiem poległych za niepodległość Azerbejdżanu;
17.45 - Ojciec Święty złoży kurtuazyjną wizytę prezydentowi kraju. W pałacu prezydenckim spotka się następnie z przywódcami religijnymi oraz przedstawicielami życia politycznego, kultury i sztuki.
23 maja - czwartek
9.30 - W Pałacu Sportu w Baku rozpocznie się jedyna papieska Msza św. w Azerbejdżanie. Po niej w domu
parafialnym Jan Paweł II będzie gościem na obiedzie wspólnoty salezjańskiej;
15.45 - Ojciec Święty spotka się w swojej rezydencji z przywódcą duchowym muzułmanów Kaukazu, z prawosławnym biskupem Baku oraz z prezesem lokalnej gminy żydowskiej;
16.30 - Pożegnanie na lotnisku;
17.00 - Odlot do Sofii;
18.00 (czasu miejscowego) - Przylot Papieża do Sofii. Oficjalne powitanie odbędzie się pół godziny później na placu św. Aleksandra Newskiego w centrum miasta.
24 maja - piątek
9.30 - Po prywatnej Mszy św. w nuncjaturze apostolskiej Jan Paweł II złoży kurtuazyjną wizytę prezydentowi Bułgarii;
10.30 - Papież przybędzie do cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego i będzie obecny na nabożeństwie z okazji uroczystości świętych Cyryla i Metodego. Następnie złoży wieniec pod ich pomnikiem w pobliżu świątyni;
11.30 - Kurtuazyjna wizyta u patriarchy Maksyma i członków Świętego Synodu;
13.30 - Powrót do nuncjatury, gdzie gośćmi Jana Pawła II na obiedzie będą katoliccy biskupi Bułgarii;
17.30 - Spotkanie Ojca Świętego z przedstawicielami gminy żydowskiej;
18.15 - Spotkanie w Pałacu Kultury z przedstawicielami świata kultury, nauki i sztuki.
25 maja - sobota
Po prywatnej Mszy św. w kaplicy nuncjatury Jan Paweł II uda się helikopterem do klasztoru św. Jana w Rile;
11.20 - Spotkanie z premierem Bułgarii;
12.10 - Odlot do Sofii, gdzie - po obiedzie w nuncjaturze - Jan Paweł II spotka się z wielkim muftim i przedstawicielami wspólnoty muzułmańskiej, a następnie z delegacją Kościołów ewangelickich;
18.45 - Nawiedzenie konkatedry katolickiej obrządku łacińskiego pw. św. Józefa, a ok. godz. 19.30 - katedry katolickiej obrządku wschodniego
pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny.
26 maja - niedziela
W godzinach porannych Papież opuści Sofię i uda się samochodem do Płowdiw. Spodziewany jest tam ok. godz. 10.00. Następnie na centralnym placu miasta rozpocznie się Msza św. połączona z beatyfikacją trzech męczenników z czasów stalinowskich.
Ok. południa Jan Paweł II przewodniczyć będzie modlitwie Anioł Pański;
13.30 - Spotkanie podczas obiadu z katolickimi biskupami Bułgarii w miejscowej kurii biskupiej;
17.00 - Spotkanie z młodzieżą w kościele św. Ludwika Francuskiego;
19.00 - Odlot do Rzymu;
20.00 - Przewidywany przylot na rzymskie lotnisko wojskowe Ciampino.
W trosce o młodzież - audiencja dla biskupów europejskich 25 kwietnia br. Jan Paweł II przyjął w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego uczestników X Sympozjum Biskupów Europejskich, poświęconego młodzieży. Obrady odbywały się pod hasłem Młodzi Europy w procesie przemian. Laboratorium wiary. W spotkaniu brało udział ponad 150 osobistości ze wszystkich krajów naszej części świata.
"W minionych dziesięcioleciach spotkania te stworzyły możliwość zacieśnienia między różnymi wspólnotami katolickimi Europy tych stosunków ewangelicznej miłości, które czynią z nich autentyczny dom i szkołę jedności" - powiedział Jan Paweł II. Dodał, iż pamięta te wszystkie sympozja, w których uczestniczył jeszcze jako arcybiskup krakowski, a zwłaszcza spotkanie w 1975 r., na którym był jednym z mówców. Nawiązując do tematu obecnego sympozjum, Ojciec Święty stwierdził, że to przede wszystkim młodzież domaga się dzisiaj, " ażeby Ewangelia siana była w jej sercach w nowy sposób". To ona przypomina nam, czasem w sposób wymagający, o oczekiwaniu na Dobrą Nowinę. " Tak, Drodzy Bracia, odczuwamy pilną potrzebę przedstawienia nowym pokoleniom jako jedynego Odkupiciela człowieka tego Jezusa, który będąc Bogiem, zechciał z miłości wejść w rany historii, aż do doznania opuszczenia na krzyżu. Zdaniem Ojca Świętego, "Europa musi pilnie spotkać się z Bogiem, który miłuje ludzi i jest obecny w każdej ludzkiej próbie i trudności".
Jan Paweł II wyraził radość z obecności na sympozjum przedstawicieli młodzieży: "Dotyczy ono bezpośrednio Was, ponieważ w aktualnym kontekście społecznym na Was ze szczególną uwagą kierują się oczy Kościoła. Oczekuje on od Was daru życia w pełni wiernego Chrystusowi i Jego orędziu zbawienia" - powiedział. Na zakończenie Ojciec Święty powitał delegacje innych Kościołów i wspólnot kościelnych. Pozdrowił też przedstawicieli Episkopatów Afryki, Azji i Ameryki, biorących udział w obradach.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Ewangelia (J 15, 9-17)

CZYTAJ DALEJ

Odpustowy weekend u franciszkanów [zaproszenie]

2024-05-04 08:48

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

Franciszkanie Konwentualni z ul. Kruczej we Wrocławiu zapraszają na dwa wydarzenia, które będą miały miejsce w kościele pw. św. Karola Boromeusza. W sobotni wieczór będzie można posłuchać koncertu organowego, a w niedzielę sumie odpustowej będzie przewodniczył bp Maciej Małyga.

4 maja o godz. 19:00 rusza cykl koncertów organowych „Franciszkańskie Wieczory Muzyczne: Mater Familiae” w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Kruczej we Wrocławiu. Jest to okazja do promocji muzyki sakralnej, a także kultu maryjnego. Pierwszy koncert zagra Tadeusz Barylski, który przez wiele lat posługiwał jako organista w sanktuarium św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej. Podczas koncertu zagra m.in utwory: Johanna Sebastiana Bacha – Fantazja G-dur, Improwizację: Fantazja Regina Coeli czy Bogurodzicę. Koncert rozpocznie obchody odpustu ku czci Matki Bożej

CZYTAJ DALEJ

Łódzcy proboszczowie spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem

2024-05-04 16:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Wiesław Kamiński

Zakończyło się – trwające od 29 kwietnia br. - rzymskie spotkanie blisko 300 proboszczów z całego świata, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Ojca Świętego Franciszka, by w czynny sposób włączyć się w prace Synodu o Synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję