Reklama

Byłem kolegą i sąsiadem Karola Wojtyły (42)

Niedziela Ogólnopolska 15/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WACŁAW GRZYBOWSKI: - Jakie były okupacyjne losy pozostałych Waszych profesorów i kolegów?

EUGENIUSZ MRÓZ: - Jak już wspominałem, 10 kolegów walczyło na zachodnich frontach - w piaskach Afryki, 5 w kampanii włoskiej, w polskich dywizjach lotniczych RAF. Pozostali w kraju koledzy walczyli w szeregach Armii Krajowej w różnych okręgach.
Zbyszek Nowobilski z Gorzenia Górnego, więzień w dawnym hotelu "Pallace" w Zakopanem, straszliwie torturowany, zamordowany został w 1942 r. w Oświęcimiu.
Wiktor Kęsek, drugi komendant Narodowej Organizacji Wojskowej obwodu cieszyńsko-podhalańskiego, torturowany w więzieniu w Mysłowicach, zgładzony został w 1943 r. w Oświęcimiu.
Józef Wąsik, członek pierwszej na ziemi wadowickiej grupy oporu pn. "Orzeł Biały", skupionej wokół artysty malarza i rzeźbiarza Wicka Bałysa, wraz z pięcioma konspirantami, w grudniu 1939 r., tuż przed wigilią Bożego Narodzenia, rozstrzelany został na stoku kopca Tadeusza Kościuszki w Krakowie.
Przypominają się słowa Arcybiskupa krakowskiego, naszego wielkiego Karola, wypowiedziane w 1964 r. do jego gimnazjalnych kolegów: " Są to bohaterowie wojny 1939 r.. Wielu poległo, wielu przeszło przez wszystkie fronty (...). Kiedy po 25 latach zjechaliśmy się w zeszłym roku, miałem wrażenie, że ta wojna nie tyle nas zniszczyła, ile zbudowała..." .
Prof. Adolf Scheybal z Żywca (1896-1969) uczył nas matematyki. Uczestnik I wojny światowej (front włoski). W czasie II wojny światowej podpułkownik, więzień oflagu VI E w Dachau (nr jeniecki 355). Po wojnie współorganizator szkolnictwa polskiego w strefie amerykańskiej, później do 1966 r. nauczyciel w Wielkiej Brytanii (Slough Henley) . W 1968 r. odwiedził Polskę i swojego ucznia kard. Karola Wojtyłę. Zmarł w Londynie i tam został pochowany.
Matematyki uczył nas prof. Jan Borowiec (1903-57). Szlak bojowy 1939 r. przeszedł jako dowódca baterii konnej z Wadowic do Janowa Lubelskiego. Do 30 kwietnia 1945 r. był więźniem nr 15 193 oflagu VIIa w Murnau w Bawarii. Po zakończeniu wojny pracował krótko w polskim szkolnictwie w Niemczech, był m.in. dyrektorem gimnazjum w Ettlingen. Po powrocie do kraju, w latach 1946-56 był dyrektorem gimnazjum w Tyczynie k. Rzeszowa.
Karol, jak sam wspomina w swojej autobiograficznej książce Dar i Tajemnica, napisanej w 50. rocznicę święceń kapłańskich, związany był z polityczno-wojskową podziemną organizacją "Unia". Ponadto był mocno zaangażowany jako czołowy aktor i inspirator twórczy prowadzonego od połowy 1941 r. przez polonistę Mieczysława Kotlarczyka konspiracyjnego teatru w Krakowie.

- Czy wspominaliście również Waszych gimnazjalnych tercjanów?

- We wspomnieniach nie pominęliśmy naszych poczciwych tercjanów, którzy ręcznym, dużym dzwonkiem oznajmiali nam radosne wieści, że lekcja się skończyła, jak również smutne - koniec przerwy, ciąg dalszy naszej udręki.
Antoni Pyrek od 1917 r. z pełnym oddaniem pełnił swoją służbę. We wrześniu 1935 r., potrącony przez samochód przy ul. Mickiewicza w pobliżu Gimnazjum, po tygodniu zmarł w szpitalu. Zorganizowaliśmy wśród nauczycieli i uczniów składkę pieniężną dla wdowy i sześciorga osieroconych dzieci.
Po Antonim "zapanował" Jan Dudek (1894-1955). W okresie okupacji uratował z Gimnazjum wiele przedmiotów, książek i dokumentów, które przechował sam lub oddał pod opiekę przyjaciołom. Po 25-letniej pracy Jana i Katarzyny, aż do 1960 r., "panowanie" rodziny Dudków wydłużyła do niemal pół wieku ich córka Zofia Warmuz.

- Jak słyszeliśmy, więcej czasu Ojciec Święty poświęcił rozmowie z Danką Gruszczyńską, współaktorką gimnazjalnego teatru...

- W czasie jednego z naszych spotkań Ojciec Święty zapytał Dankę Pukłównę, również maturzystkę 1938 r. (mieszka w Warszawie), o losy jej rodziny, tak bliskiej jego sercu. Rodzice Danki przyjaźnili się z rodziną Wojtyłów i często odwiedzali się wzajemnie. Po śmierci matki Karola - Emilii, w kwietniu 1929 r., dom Pukłów wypełniał Karolowi pustkę, a dobroć Pani Zofii chociaż w pewnej części zastępowała mu matkę. "A czy Wasz rodzinny dom z ogrodem stoi jeszcze blisko naszego Gimnazjum i bursy" - zapytał Ojciec Święty. "Tak, jest jeszcze". " Z Twoimi braćmi, a zwłaszcza z najmłodszym Adamem, no i oczywiście z Tobą, często harcowaliśmy po ogrodzie, potem Wasza mama raczyła nas podwieczorkiem. Rodzina Pukłów to była wspaniała patriotyczna rodzina". Następnie przypominali sobie, jak to Karol przygotowywał Adama do ministrantury. Szkolenie odbywało się w ogrodzie Pukłów... na drzewie, aby im tam nikt nie przeszkadzał. W czasie jednej z ogrodowych zabaw Karol zawisnął jedną nogą na drzewie. Dopiero pomoc Adama wybawiła go z tej opresji, ale w konsekwencji przez pewien czas utykał na jedną nogę. "A co z Twoimi, Danusiu, braćmi?" - "Wszyscy już nie żyją: najstarszy Zygmunt - ginekolog położnik, Józek - lotnik Wojska Polskiego i dywizjonu RAF (zginął w 1941 r. w Walii), Adam - farmaceuta zmarł we Wrocławiu".

- Zawiózł Pan na spotkanie w Castel Gandolfo wizerunek Matki Bożej z bazyliki w Limanowej...

- Z Limanowej, mojego rodzinnego miasta, położonego w dolinie otoczonej ze wszystkich stron lesistymi górami Beskidu Wyspowego, przylegającego do Gorców, przekazałem Ojcu Świętemu kilka egzemplarzy Echa Limanowskiego wraz z informacjami o pomniku Jana Pawła II, którego budowę zainicjowała limanowska Akcja Katolicka. Postać Papieża przed przepięknym kościołem, wybudowanym z miejscowego kamienia w 1918 r. w stylu podhalańskim, wita wszystkich wjeżdżających do tego uroczego, założonego w XIII wieku miasta.
Papież przypomniał sobie, że dwukrotnie koronował łaskami słynącą figurę Matki Bożej Bolesnej z Limanowej.
Na szczycie Miejskiej Góry limanowianie wznieśli własnymi siłami monumentalny, 35-metrowy krzyż z kaplicą i tarasem widokowym, jako symbol dla upamiętnienia przeprowadzenia świata przez Jana Pawła II z XX w XXI wiek. Nie był to jedyny limanowski akcent podczas mojego pobytu w Castel Gandolfo. Wspominaliśmy również limanowianina ks. płk. Józefa Jońca (1900-56), kapelana 3. Dywizji Strzelców Podhalańskich, tak dzielnie walczących na frontach II wojny światowej. Szkoła podstawowa w Limanowej nosi jego imię. W czasie naszych koleżeńskich spotkań z Ojcem Świętym na śnieżnobiałym obrusie spoczywał przed nim wizerunek Piety - najcenniejszego klejnotu limanowskiej bazyliki.

CDN.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Patronka dnia - św. Małgorzata z Cortony

[ TEMATY ]

Św. Małgorzata z Cortony

pl.wikipedia.org

Małgorzata z Kortony

Małgorzata z Kortony

W historii św. Małgorzaty występuje wiele elementów z baśni lub fabularnego filmu. Piękna dziewczyna, książęcy zamek, macocha, które nie toleruje przybranej córki, kochanek, który umiera w tajemniczy sposób, a na końcu oczywiście szczęśliwe zakończenie- nawrócenie, które doprowadzi Ją do świętości.

W 1247 r. na świat przychodzi Małgorzata, w wieku 8 lat zostaje osierocona przez matkę, a ojciec żeni się ponownie. Zazdrosna macocha nie toleruje dziewczynki, co objawia się w uprzykrzaniu jej życia. Młoda Małgorzata szuka wolności, w wieku 18 lat zakochuje się w Arseniuszu z Montepulciano, z którym ucieka, myśląc, że ich uczucie zakończy się małżeństwem. Niestety nigdy do tego nie doszło, po mimo przyjścia na świat ich dziecka, gdyż szlachecka rodzina nie zgadza się na ich związek. Małgorzata próbuje wtopić się w życie rodziny swojego ukochanego, hojnie pomagając ubogim.

CZYTAJ DALEJ

Oleśnickie uwielbienie [Zaproszenie]

2024-05-15 11:37

mat. pras

Dla wielu osób długi weekend pozwala aktywnie spędzić czas. A skoro tym razem mamy wolne od pracy, bo przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, to dlaczego nie spędzić tego czasu przy dobrej chrześcijańskiej muzyce?

Boże Ciało to czas, kiedy możemy poświęcić więcej czasu rodzinie, a bardzo często odwiedzają nas w tym czasie krewni. Tym bardziej jest to zaproszenie, aby pokazać piękno wiary katolickiej.  -Z ogromnym entuzjazmem już po raz jedenasty zabrzmi uwielbienie Jezusa w Oleśnickim parku nam stawami. W uroczystość Bożego Ciała 30.05.2024r. chcemy oddać Bogu Chwałę i podziękować, że zawsze jest z nami. Chór "Iunctus" wraz ze wspólnotą Miłość Pańska i przyjaciółmi zaprasza na koncert ewangelizacyjny "Wiara czyni cuda". Pragniemy w jedności wyśpiewać Bogu, że jest dobry i pełen pokoju. - zaprasza ks. Wojciech Bujak, duchowy opiekun wydarzenia oraz wspólnoty "Miłość Pańska" i dodaje: - Podczas koncertu odbędzie się premiera płyty chóru "Iunctus", z czego ogromnie się radujemy, bo pracowaliśmy cierpliwie czekając na ten dzień. Cieszymy się, że możemy zgromadzić mieszkańców Oleśnicy na wspólnej modlitwie i śpiewie dzieląc się muzyką, która jest naszą pasją. Rozpoczynamy w czwartek 30 maja o 19:30 w amfiteatrze nad oleśnicki stawami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję