Reklama

Wiadomościz Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Echo naszej publikacji

Szanowny Księże Redaktorze!
W numerze 1/2002 Niedzieli ukazał się artykuł księdza arcybiskupa Józefa Michalika Minął tydzień, w którym Autor w ostrych słowach poddał krytyce prezydencki projekt zmian w prawie karnym w jednym, ale za to bardzo ważnym punkcie. Autor pisze, że "prezydenccy eksperci i on sam, bo podpisał się pod projektem, chcą, by w szczególnych wypadkach sąd odstępował od karania za ułatwienie śmierci osobie starej i ciężko chorej. Oznacza to więc, że lekarze będą mogli w majestacie prawa zabijać tych, o których powinni się troszczyć".
Pragnę stwierdzić, że powyższy wywód polega na nieporozumieniu. Oparty jest na nieprawdziwych przesłankach, stąd nieprawdziwe są też jego wnioski.
Prezydencki projekt nowelizacji kodeksu karnego (druk sejmowy nr 181 z 20 grudnia 2001 r.) nie przewiduje żadnej zmiany przepisu art. 150 kodeksu karnego dotyczącego zabójstwa eutanatycznego, tzn. zabójstwa człowieka na jego żądanie i pod wpływem współczucia dla niego.
W uzasadnieniu projektu tej ustawy nie ma też cytowanego przez abp. J. Michalika zdania o odstąpieniu przez sąd od karania za ułatwienie śmierci osobie starej i ciężko chorej.
Na żadnym z etapów prac nad prezydenckim projektem nowelizacji kodeksu karnego nie była rozważana kwestia zmiany przepisu dotyczącego zabójstwa eutanatycznego.
Nie jest moją rzeczą dochodzić, kto i w jakim celu mógł wprowadzić w błąd na ten temat abp. J. Michalika. Może błąd ten był wynikiem braku wiedzy prawniczej? Może ktoś nie dostrzega zasadniczej różnicy między unormowaniem w kodeksie karnym problematyki zabójstwa eutanatycznego i problematyki współdziałania przy samobójstwie? Jeśli tak, to należy wyjaśnić, że prezydencki projekt zmian kodeksu karnego przewiduje wprowadzenie do przepisu art. 151 kodeksu karnego, dotyczącego przestępstwa współdziałania przy samobójstwie, postanowienia 2, zgodnie z którym: "W wyjątkowych, szczególnie uzasadnionych wypadkach sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia". W uzasadnieniu projektu tej ustawy podane zostały następujące racje proponowanego unormowania: "Wprowadzenie w art. 151 k.k. klauzuli dającej podstawę do stosowania przez sądy nadzwyczajnego złagodzenia kary lub odstąpienia od kary ´w wyjątkowych, szczególnie uzasadnionych wypadkach´ jest wynikiem uznania, że skoro ustawodawca przewidział to rozwiązanie przy poprzednim, bardziej społecznie szkodliwym przestępstwie zabójstwa eutanatycznego, to tym bardziej jest to na miejscu przy mniej społecznie szkodliwym czynie współdziałania przy samobójstwie". Wdzięczny będę Księdzu Redaktorowi za opublikowanie mego tekstu w najbliższym numerze Niedzieli.

Reklama

Z poważaniem - Prof. dr hab. Andrzej Wąsek Przewodniczący Prezydenckiej Komisji ds. Nowelizacji Kodyfikacji Karnych

Lublin, 14 stycznia 2002 r.

Wyrok na potwarców - prawomocny

W tych dniach uprawomocnił się wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi w sprawie z powództwa Archidiecezji Łódzkiej przeciwko "Błaja News", sp. z o.o. i Romanowi Kotlińskiemu, redaktorowi naczelnemu wydawanego przez tę spółkę pisma Fakty i Mity. Na łamach tego pisma, w artykule Janosik w sutannie R. Kotliński dokonał rażącego naruszenia dobrego imienia Archidiecezji Łódzkiej, oszczerczo pomawiając ją o "prowadzenie działalności gospodarczej wbrew przepisom prawa kanonicznego i świeckiego" oraz o przeznaczanie wpływów z tej działalności "na cele sprzeczne z misją Archidiecezji".
Prawomocnym już dziś wyrokiem spółka "Błaja News" i Roman Kotliński zobowiązani zostali do złożenia publicznych przeprosin Archidiecezji Łódzkiej na łamach Rzeczpospolitej, Dziennika Łódzkiego - Wiadomości Dnia i Życia - do końca stycznia br. Sąd zasądził też od pozwanych kwotę 8 tys. zł wraz z odsetkami na rzecz Caritas Archidiecezji Łódzkiej oraz zwrot kosztów postępowania sądowego, egzekucyjnego i komorniczego. Oszczercze pomówienie kosztować będzie łącznie pozwanych ponad 22 tys. zł. Archidiecezję Łódzką reprezentował w procesie mec. Andrzej Kern.
Przeglądając akta procesowe natykamy się na znamienny fakt: pozwani twierdzili podczas procesu, że publikację swą oparli na... informacjach uzyskanych od byłych funkcjonariuszy komunistycznej Służby Bezpieczeństwa, w tym od mordercy ks. Jerzego Popiełuszki! Twierdzili nadto, że publikację oparli na dokonywanych przez b. Służbę Bezpieczeństwa podsłuchach... Powiedzieć zatem można, że wiarygodność antykościelnych tekstów pisma Fakty i Mity jest taka, jak wiarygodność mordercy ks. Jerzego Popiełuszki i towarzystwa, w jakim się obracał...
Przypomnijmy przy okazji, że w latach 1981-89 miały miejsce i inne, tajemnicze zabójstwa księży katolickich, których sprawców nie ujęto, a wszelkie okoliczności tych śmierci przywodzą na myśl metody działania PRL-owskiej Służby Bezpieczeństwa.
Jeśli redakcja pisma Fakty i Mity ma tak dobre kontakty ze środowiskami b. Służby Bezpieczeństwa, zwłaszcza tymi funkcjonariuszami, którzy mieli za zadanie szkodzić i niszczyć Kościół katolicki - może skupi swą uwagę na dotarciu do sprawców śmierci księży Zycha, Suchowolca? ... Byłaby to pożyteczniejsza praca niż kontynuowanie szkalowania i oczerniania Kościoła. Na ambitne dziennikarstwo jest w Polsce ciągle duże zapotrzebowanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Marian Miszalski

Uroczystości paulińskie na Jasnej Górze

15 stycznia Zakon Paulinów obchodził narodziny dla nieba św. Pawła Pierwszego Pustelnika, Patriarchy Zakonu. Mszy św. wspólnotowej sprawowanej z tej okazji w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00 przewodniczył generał Zakonu - o. Stanisław Turek. Podczas homilii Ojciec Generał, przypominając, jak ważna jest cisza i skupienie w życiu każdego paulina, powiedział: "Prawdziwa cisza jest językiem miłości, ponieważ tylko miłość zna piękno ciszy, jej pełnię i radość. Prawdziwa cisza jest ogrodem, gdzie można spotkać Pana Boga. Taka cisza jest święta, bo jest modlitwą i prowadzi do ustawicznej obecności Pana Boga". Nawiązując do życia św. Pawła Pierwszego Pustelnika, Celebrans mówił: "Bóg nieustannie poszukuje człowieka i pragnie, by był on pokorny, ubogi, czysty i oddany. I w tym duchu trwał św. Paweł niezmiennie przy Bogu. (...) Każdy paulin ma być głębią ciszy, zamkniętą skupieniem w Bogu" - dodał na zakończenie Ojciec Generał. Podczas Eucharystii ojcowie i bracia paulini ponowili swoje śluby zakonne - ubóstwa, czystości i posłuszeństwa.
Następnego dnia - 16 stycznia cały Zakon czcił Najświętszą Maryję Pannę jako Królową Pustelników. W tym dniu Mszy św. wspólnotowej o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył przeor Jasnej Góry - o. Izydor Matuszewski. "Dzisiejsza uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Pustelników, Matki i Patronki Zakonu Paulinów, przywołuje całe rzesze ludzi, którzy wpatrzeni w Pierwszego Pustelnika - Pawła z Teb, podjęli walkę z ciałem, światem i szatanem pod opieką Maryi w postaci symbolicznej Niewiasty Apokaliptycznej. Niewiasta ta znajduje się w samym wirze toczącej się walki. Jest to walka między dobrem a złem" - powiedział Ojciec Przeor. Dalej zauważył: "W porównaniu z przeszłością grzech dysponuje dziś o wiele bardziej skutecznymi i podstępnymi sposobami opanowania sumienia (...). Niemoralne wzory zachowań są stopniowo narzucane opinii publicznej nie tylko jako zgodne z prawem, lecz nawet jako wyznaczniki otwartego i dojrzałego sumienia".
Podczas tej Mszy św. ojcowie i bracia paulini ponowili Akt Zawierzenia Zakonu Matce Bożej.

Zewnętrzny Odpust Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika

20 stycznia uroczystą Sumę odpustową w Bazylice Jasnogórskiej odprawił o godz. 11.00 metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak, konfrater Zakonu Paulinów. Wraz z nim koncelebrowali m.in.: przeor Jasnej Góry - o. Izydor Matuszewski, kanclerz Kurii Metropolitalnej - ks. inf. Marian Mikołajczyk, redaktor naczelny Niedzieli - ks. inf. Ireneusz Skubiś, rektor Akademii Polonijnej - ks. prał. Andrzej Kryński, dyrektor częstochowskiej Caritas - ks. prał. Ksawery Sokołowski oraz inni kapłani.
Witając zebranych, Ojciec Przeor zauważył, że życie duchowe człowieka nie jest łatwym wyzwaniem, dlatego "ojcowie pustyni przeżyli trud wiary, podejmując ją świadomie, i dlatego wyruszyli na pustynię, w samotność".
Abp Nowak, nawiązując w homilii do prześladowań, jakie miały miejsce w czasach św. Pawła Pierwszego Pustelnika, powiedział: " Wszystkie krwawe prześladowania chrześcijan są wbrew Bogu (...). Chrystus nie chce, by ludzie za Niego umierali i przelewali krew. Chce, by ludzie dla Niego żyli, by walczyli o królestwo Boże na tym świecie. (...) Św. Paweł z Teb - mówił dalej Ksiądz Arcybiskup - stał się tym pierwszym pustelnikiem, który obrał pustynię, a nie miecz katowski, z miłości do Chrystusa". Podczas Sumy śpiewał jasnogórski chór mieszany.
Uroczystości odpustowe zakończyły "Pawełki", którym o godz. 16.00 w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz. Ksiądz Biskup skierował do rodziców słowa zachęty do modlitwy w intencji swoich dzieci i podkreślił znaczenie troski o nie. Zwracając się do dzieci, prosił, by ich zachowanie, postawa i wdzięczność stały się pięknym prezentem dla matek i ojców.
Po odśpiewaniu hymnów i po homilii bp Długosz udzielił specjalnego błogosławieństwa zebranym dzieciom. Na zakończenie najmłodsi uczestnicy otrzymali przygotowane przez paulinów prezenty: obrazki, słodycze, owoce pustyni. Ostatnie nabożeństwo "Pawełkowe", podobnie jak w latach poprzednich, bardzo licznie zgromadziło małżeństwa z dziećmi.
Codziennie wykonaniu hymnów "Pawełkowych" towarzyszyła Jasnogórska Orkiestra pod batutą Marka Piątka.

W SKRÓCIE

16 stycznia w auli Domu Pielgrzyma odbyła się promocja nowej książki pt. Jasna Góra, wydanej przez Wydawnictwo Dolnośląskie we Wrocławiu w cyklu "A to Polska właśnie". Autorami książki są: prof. Antoni Jackowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz paulini: o. dr Jan Pach - mariolog, i o. mgr Stanisław Rudziński - historyk sztuki.

19-20 stycznia w Kaplicy św. Józefa na jasnogórskich Halach odbył się VII Archidiecezjalny Konkurs Kolęd "Stajenka 2002" . W konkursie wzięło udział 15 zespołów z całej archidiecezji częstochowskiej. W konkursie przyznano 3 równorzędne miejsca trzecie dla zespołów " Szekina" z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, " Św. Maksymilian" z parafii św. Maksymiliana w Częstochowie oraz " Dzieci Erazma" z parafii św. Erazma w Sulmierzycach. Organizatorem konkursu był Katolicki Związek Akademicki "EMAUS", współorganizatorem - Duszpasterstwo Młodzieży "Hale". Koordynatorem była Monika Wierzbicka.

20 stycznia w Bazylice Jasnogórskiej Mszę św. dla 40-osobowej orkiestry OSP z Mszany Dolnej i Piekiełka odprawił o. Stanisław Rudziński. Była to piąta pielgrzymka strażaków i ich rodzin na Jasną Górę. Orkiestrą dyrygował Piotr Rataj z OSP w Mszanie Dolnej. Po Mszy św. orkiestra kolędowała w jasnogórskiej szopce.

ZAPOWIEDZI

4-7 lutego - Rekolekcje Duszpasterzy Ludzi Pracy.

10 lutego - Początek 40-godzinnego nabożeństwa.

O. Robert M. Łukaszuk OSPPE - rzecznik prasowy Jasnej Góry

TYDZIEŃ W POLSCE

Rozpoczął się etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego biskupa gorzowskiego Wilhelma Pluty. Pierwszą publiczną sesją Trybunału otworzył w rezydencji biskupów gorzowskich bp Adam Dyczkowski. W gorzowskiej katedrze Mszy św. o rychłą beatyfikację sługi Bożego - z udziałem 11 biskupów i ponad 100 kapłanów - przewodniczył kard. Henryk Gulbinowicz. Homilię wygłosił biskup senior Ignacy Jeż.

Kościół katolicki w Polsce obchodził Dzień Judaizmu, pod hasłem Jeden drugiego brzemiona noście. Tegoroczne centralne uroczystości z tej okazji odbyły się w Lublinie.

Święto Jordanu, czyli uroczystość Objawienia Pańskiego obchodzili grekokatolicy w Polsce. Główne uroczystości odbyły się w Przemyślu, gdzie miała miejsce procesja jordańska na pamiątkę przyjęcia chrztu przez Chrystusa w Jordanie.

Proces o znieważenie Ojca Świętego Jana Pawła II przez Trybunę w 1997 r. został po raz kolejny odroczony. Obrońca oskarżonych przesłał faksem zaświadczenie lekarskie o ich "nagłej chorobie". Ks. prał. Zdzisław Peszkowski, który wniósł oskarżenie, oświadczył, iż nie zamierza zrezygnować z dochodzenia sprawiedliwości.

Przedstawiciele koalicji SLD-UP-PSL uzgodnili, że podczas sejmowej debaty na temat terminu wyborów samorządowych będą postulować, by odbyły się one 16 czerwca br. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast wyłaniani byliby wtedy bezpośrednio przez mieszkańców.

Sejm powołał Komisję do Spraw Służb Specjalnych, reprezentującą wszystkie kluby parlamentarne.

Zbigniew Siemiątkowski, p.o. szef UOP, pełnomocnik premiera ds. reformy specsłużb, oświadczył, że w przygotowywanym projekcie reformy służb specjalnych "jest furtka dla b. funkcjonariuszy SB, umożliwiająca skorzystanie z doświadczenia oficerów, którzy znaleźli się poza służbą z przyczyn pozamerytorycznych", czyli prześladowań politycznych po 1990 r.

Sejmowa Komisja Regulaminowa postanowiła zarekomendować Sejmowi wniosek o uchylenie immunitetu szefowi "Samoobrony" Andrzejowi Lepperowi.

W Senacie odbyło się seminarium Chrześcijanie na rzecz zjednoczonej Europy. Organizatorem spotkania była Akademia Europejska w Paryżu oraz warszawski Instytut Ignacego Paderewskiego. "Wszystkie media powinny przyjąć na siebie ciężar przekonania Polaków do Unii Europejskiej i nie jest to sprzeczne z zasadą bezstronności" - do takiego wniosku doszli uczestnicy konferencji o roli środków przekazu w procesie integracji europejskiej, zorganizowanej przez Akademię Telewizyjną TVP.

Liga Polskich Rodzin zwróciła się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z żądaniem zapewnienia równego czasu antenowego w publicznej telewizji dla "eurosceptyków" i "euroentuzjastów".

Andrzej Gelberg - dotychczasowy redaktor naczelny Tygodnika Solidarność i zarazem prezes spółki Tysol wydającej pismo - złożył rezygnację. Komisja Krajowa "S" (właściciel tygodnika) postanowiła, mimo trudności finansowych, wydawać TS. P.o. naczelnego został Jerzy Kłosiński, a prezesem Tysola został Jacek Kriese.

Wielką reformę przeszedł znany krakowski tygodnik Przekrój. Po 57 latach redakcję przeniesiono do Warszawy. Nowy wydawca Edipresse Polska SA zmienił również cały zespół redakcyjny. Obecnie Przekrój sprzedaje maksymalnie ok. 50 tys. egzemplarzy gazety; w latach swojej świetności - 750 tys.

Ośrodek Badań Prasoznawczych Uniwersytetu Jagielloń-skiego podał, że w 2001 r., pierwszy raz od kilku lat, liczba bankructw na rynku prasowym przekroczyła liczbę nowych tytułów. Upadło 181 czasopism, a pojawiło się 169 nowych.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryja uczy nas waleczności i odwagi

2024-04-15 13:27

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 19, 25-27.

Piątek, 3 maja. Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

książka

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rodzina Ulmów

złoty Krzyż Zasługi

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Ceremonia wręczenia odznaczeń odbyła się w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej, a Krzyże Zasługi wręczył ambasador Adam Kwiatkowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję