Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jezus wzywa nas, byśmy nie dochodzili niepotrzebnie tego, co zastrzeżone jest dla Boga - to znaczy biegu wydarzeń - lecz wykorzystywali czas, którym każdy dysponuje - teraźniejszość - z synowską miłością, działając na rzecz szerzenia Ewangelii w każdym zakątku planety.

Jan Paweł II

(Z homilii podczas uroczystych Nieszporów na zakończenie roku 2001)

Jan Paweł II do Polaków

"Boga naszego chwalcie wszystkie ziemie/ Daje mu cześć całe ludzkie plemię/ Bo litość Jego nad nami stwierdzona/ A prawda Pańska wiecznie uwielbiona. Wszystkie ziemie chwalą Boga, zwłaszcza w tym okresie Bożego Narodzenia. My w Polsce chwalimy Go kolędami. Niech ta tradycja śpiewania kolęd przy choince, przy żłóbku stale trwa i podtrzymuje to, co istotne w naszej kulturze, w naszej historii. Szczęść Boże wszystkim na nowy rok!".

Audiencja generalna 9 stycznia 2002 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

6 stycznia br. w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański Ojciec Święty mówił o uroczystości Objawienia Pańskiego oraz nawiązał do Światowego Dnia Misyjnego Dzieci, a także do obchodzonego w tych dniach przez prawosławnych i Kościoły Wschodu Bożego Narodzenia. Oto tekst papieskiego przemówienia:
"Dzisiejsza uroczystość Objawienia Pańskiego zwraca uwagę na powszechny charakter Kościoła i jego powołanie misyjne. Dzisiaj bowiem Kościół raduje się, ponieważ ukazała się wszystkim narodom ´światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka´ (J 1, 9).
Podobnie jak Maryja, Kościół raduje się, widząc wchodzących do Groty Betlejemskiej ludzi różnych ras, narodowości i kultur, ażeby adorować Syna Bożego. Odczuwa jednocześnie pilną potrzebę bycia zawsze ´światłością´ dla szerzenia wszystkim ludziom zbawczego orędzia. Zadanie misyjne dotyczy wszystkich wierzących, wezwanych do głoszenia i dawania świadectwa tajemnicy zbawienia, jaka dokonała się we Wcieleniu, w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa.
Kościół powierza dziś w sposób szczególny zadanie ewangelizacji dzieciom. Taki ma sens Światowy Dzień Misyjny Dzieci, którego temat w tym roku brzmi: Zapal nadzieję i który zobowiązuje ´dziecięcych misjonarzy´ do niesienia światła solidarności szczególnie tam, gdzie wyjątkowo gęste są ciemności ubóstwa, cierpienia i wojny. Misyjny wysiłek dzieci jest niezwykle cenny dla licznych misjonarzy, którzy - wierni nakazowi Chrystusa - pracują dla szerzenia Dobrej Nowiny aż po krańce ziemi. Ku każdemu z tych nieustraszonych ewangelizatorów kierujemy naszą wdzięczną myśl, której towarzyszy nieustanna pamięć o Panu.
Wymagającemu zadaniu misyjnemu oddadzą ze szczególną troską wszystkie swoje siły także niektórzy spośród nowych biskupów, których miałem radość wyświęcić dziś przed południem. Raz jeszcze serdecznie pozdrawiam ich, towarzyszących im krewnych, jak również wszystkich, którzy łączą się z nimi w duchowej radości. Drodzy Bracia i Siostry, towarzyszmy ich posłudze modlitwą, ażeby byli pewnymi przewodnikami owczarni, którą Pan im powierza.
Niektóre Kościoły wschodnie, jak Rosyjski Kościół Prawosławny oraz czcigodne Kościoły Wschodu, jak Kościół koptyjski, etiopski i ormiański, obchodzą w tych dniach narodzenie Jezusa Chrystusa. Kieruję do nich moje życzenia i zapewnienie o nieustannej modlitwie. Niechaj obchody przyjścia Słowa Bożego pośród ludzi będą źródłem nowej żywotności duchowej, umocnienia w Nim i jedności między nami, którzy uznajemy w Nim Pana i Zbawiciela. Niech będą źródłem radości w głoszeniu Go wszystkim ludziom naszego czasu.
Niebieska Matka Boża, która trzyma na kolanach Mądrość Ojca, niech wyjedna dla chrześcijan dar pełnej jedności, a dla wszystkich - dar pokoju. Dzięki Jej wstawiennictwu każda osoba dobrej woli niechaj będzie oświecona przez ożywiające światło tajemnicy Narodzenia Pana" .

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Nowa siedziba centralnego archiwum misyjnego

W Watykanie otwarto nową siedzibę centralnego archiwum misyjnego. Obejmujące 12 mln dokumentów archiwum mieści się teraz na wzgórzu niedaleko papieskiego uniwersytetu misyjnego "Urbaniana". Poprzednio było w budynku położonym niedaleko Schodów Hiszpańskich w Rzymie. Zbiory zawierają wszystkie najważniejsze dokumenty związane z misyjną działalnością Kościoła katolickiego w latach 1622-1922 na świecie z wyjątkiem tych, które dotyczą Ameryki Łacińskiej. Wraz z przeprowadzką zbiór dokumentów został po raz pierwszy usystematyzowany. Wszystkie stanowiska pracy wyposażono w komputery.
Do najcenniejszych dokumentów archiwum należą m.in.: pierwsza znana mapa geograficzna Australii i list cesarza chińskiego K´ang Hsi do papieża Klemensa XI.
Akty dokumentują również wszystkie watykańskie i papieskie decyzje, dotyczące misyjnej działalności Kościoła. Dzięki nim można także mieć wgląd w społeczną, kulturalną i polityczną historię wielu krajów Azji, Afryki czy Oceanii.

Reklama

Papież do dyplomatów o sytuacji międzynarodowej

10 stycznia br. w Watykanie odbyło się doroczne spotkanie Ojca Świętego z członkami korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Świętej. Przemówienie papieskie zawierało, jak zawsze, analizę aktualnej sytuacji międzynarodowej. Jan Paweł II mówił o powszechnym rozczarowaniu tym, że nowe tysiąclecie, które miało być czasem wolności i przemian, rozpoczęło się od wydarzeń, które sprawiają, że ze strachem myślimy o przyszłości.
Wymienił najpierw te fakty i zjawiska, które napawają optymizmem, m.in. postęp w jednoczeniu Europy, którego wyrazem jest wprowadzenie wspólnej waluty. Ojciec Święty wyraził zaniepokojenie faktem, że wśród partnerów, którzy mają uczestniczyć w refleksji na temat przyszłej konstytucji Unii Europejskiej, "nie wymieniono wspólnoty wierzących". "Marginalizacja religii... wydaje mi się niesprawiedliwa, jest zarazem błędem perspektywy" - zauważył Papież.
Jako wydarzenia budzące zadowolenie Jan Paweł II wskazał podjęcie rozmów na Cyprze, wybory parlamentarne w Kosowie, zbliżenie między ChRL i Tajwanem na forum Światowej Organizacji Handlu.
Dłuższa jest jednak lista spraw, które budzą niepokój. Jan Paweł II rozpoczął ją od Ziemi Świętej, która z winy człowieka - jak podkreślił - "stała się ziemią ognia i krwi". "Nikt nie może pozostać obojętny na niesprawiedliwość, której ofiarą od ponad 50 lat jest naród palestyński - zauważył i dodał, że nikt nie może podważać prawa narodu izraelskiego do bezpieczeństwa (...). Nikt wszelako nie może zapominać o niewinnych ofiarach po jednej i drugiej stronie. Broń i krwawe zamachy nigdy nie będą odpowiednim narzędziem rozmów, a prawo odwetu nie przygotuje dróg pokoju" - mówił Jan Paweł II.
Papież raz jeszcze wezwał do przestrzegania prawa międzynarodowego, opuszczenia zajętych obszarów i ustalenia statusu międzynarodowego dla miejsc świętych w Jerozolimie. "Stając przeciwko sobie, Izraelczycy i Palestyńczycy nie wygrają wojny, współpracując ze sobą, mogą wygrać pokój" - podkreślił Jan Paweł II.
Mówiąc o walce z międzynarodowym terroryzmem, podkreślił, że "odrażające zamachy z 11 września 2001 r." sprawiły, że "głos oddano broni (...). W obliczu barbarzyńskiej agresji i masakry nasuwa się nie tylko kwestia uzasadnionej obrony, ale także to, jakie środki są właściwe dla wykorzenienia terroryzmu; konieczne jest znalezienie przyczyn będących źródłem podobnych czynów oraz potrzebne są inicjatywy, by zapoczątkować proces ´leczenia´, przezwyciężyć strach i uniknąć dodawania zła do zła, przemocy do przemocy" - stwierdził Ojciec Święty.
Zachęcił do poparcia wysiłków nowego rządu w Kabulu w celu "faktycznej pacyfikacji całego Afganistanu". Wyraził też nadzieję, że Indie i Pakistan zdołają rozwiązać swe problemy na drodze rokowań i dialogu.
Wiele uwagi Jan Paweł II poświęcił miejscu i roli religii w obecnej sytuacji światowej. Powtórzył, że "ogłaszanie się terrorystą w imię Boga, zadawanie gwałtu człowiekowi w imię Boga jest profanacją religii". Na zakończenie wyraził przekonanie, że "tylko światłość jest w stanie przeniknąć ciemności, a nienawiść pokona się jedynie miłością". "Moim najgorętszym życzeniem, które w modlitwie powierzam Bogu i które, jak ufam, obecne będzie we wszystkich uczestnikach zbliżającego się spotkania w Asyżu, jest to, byśmy wszyscy w naszych bezbronnych rękach nieśli światło miłości, której nic nie zniechęci. Niech Bóg da, by tak było dla szczęścia wszystkich!" - powiedział Papież.

Uroczystość Objawienia Pańskiego w Watykanie

6 stycznia br. w uroczystość Objawienia Pańskiego Jan Paweł II konsekrował dziesięciu nowych biskupów. Są to: ks. prał. Giuseppe Pinto, kapłan diecezji Conversano-Monopoli (Włochy); ks. prał. Claudio Gugerotti, kapłan diecezji w Weronie (Włochy); ks. prał. Adolfo Tito Yllana, kapłan archidiecezji Caceres (Hiszpania); ks. prał. Giovanni D´Aniello, kapłan diecezji Aversa (Włochy); ks. prał. Daniel Mizonzo, kapłan diecezji Nkayi (Kongo); ks. prał. Louis Portella, kapłan diecezji Pointe-Noire (Kongo); ks. prał. Marcel Utembi Tapa, kapłan diecezji Mahagi-Nioka (Demokratyczna Republika Konga); ks. prał. Franco Agostinelli, kapłan diecezji Arezzo (Włochy); ks. prał. Amandio Jose Tomas, kapłan diecezji Vila Real (Portugalia); ks. prał. Vittorio Lanzani, kapłan diecezji Pavia (Włochy).
Czterech z nich (trzej Włosi i jeden Hiszpan) Papież mianował nuncjuszami apostolskimi w Senegalu i Mauretanii, Gruzji, Armenii i Azerbejdżanie oraz w Papui Nowej Gwinei i w Demokratycznej Republice Konga. Sześciu pozostałych to biskupi diecezjalni.
Z Janem Pawłem II Mszę św. w Bazylice Watykańskiej koncelebrowali kardynałowie: Giovanni Battista Re - prefekt Kongregacji Biskupów i Bernardin Gantin - dziekan Kolegium Kardynalskiego oraz obecni w Rzymie kardynałowie, arcybiskupi i biskupi. Licznie przybyli wierni z krajów, z którymi są związani nowi członkowie Episkopatu świata, głównie z Afryki.
W kazaniu Ojciec Święty nawiązał do uroczystości Objawienia Pańskiego. Skrytykował "banalizację" tego święta "na użytek konsumpcjonizmu" . Podkreślił, że - mimo poważnego zeświecczenia - przemawia ono jeszcze do serc i umysłów ludzi trzeciego tysiąclecia. Zwrócił się do nowych biskupów z życzeniem owocnej pracy, zarówno w charakterze przedstawicieli papieskich w różnych krajach, jak i w Kościołach partykularnych.
Jan Paweł II przypomniał, że na zakończenie Roku Świętego przekazał wszystkim wierzącym oraz całej ludzkości list apostolski Novo millennio ineunte, rozpoczynający się od wezwania: Duc in altum - "Wypłyń na głębię". "Wracam do tej niezapomnianej chwili i raz jeszcze ten program nowej ewangelizacji przekazuję każdemu z Was" - powiedział Ojciec Święty.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz

2024-05-15 20:26

[ TEMATY ]

KUL

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski

Bp Andrzej Przybylski

Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz na tym świecie - mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski podczas Mszy św. w kościele akademickim na zakończenie drugiego dnia 56. Tygodnia Eklezjologicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tematem tegorocznej edycji tego wydarzenia jest „Kościół i Państwo - razem czy osobno?”, a jego organizatorem jest Wydział Teologii KUL.

W homilii hierarcha, nawiązując do tekstu dzisiejszej Ewangelii, podkreślił, że Chrystus trwa w nieustannej opiece i modlitwie za wszystkich ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Papież o współpracy z Greckim Kościołem Prawosławnym: jedność będzie harmonią w uprawnionej różnorodności

2024-05-16 13:54

[ TEMATY ]

prawosławie

jedność

papież Franciszek

Ks. Tomasz Podlewski

Dziś Franciszka odwiedził grecki metropolita Agathanghelos, dyrektor prawosławnej Apostolikì Diakonia, wraz z przedstawicielami Ateńskiego Kolegium Teologicznego. Papież wyraził wdzięczność za współpracę wspomnianych instytucji z watykańską Dykasterią ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Jak zaznaczył, „podążając razem, pracując razem i modląc się razem, przygotowujemy się do przyjęcia od Boga daru jedności, który jako owoc Ducha Świętego będzie komunią i harmonią w uprawnionej różnorodności”.

W sposób szczególny Ojciec Święty podkreślił wagę inicjatyw formacyjnych, które zajmują ważne miejsce we współpracy Watykanu z Apostolikì Diakonia. „Rzeczywiście, to właśnie młodzi ludzie podtrzymywani nadzieją opartą na wierze mogą zerwać łańcuchy niechęci, nieporozumień i uprzedzeń, które przez wieki więziły katolików i prawosławnych, uniemożliwiając im wzajemne uznanie się za braci zjednoczonych w różnorodności, zdolnych do dawania świadectwa miłości Chrystusa, zwłaszcza w tym świecie, który jest tak podzielony i skonfliktowany” - zaznaczył papież.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję