Reklama

AUSTRIA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pokaz "Quo vadis" w Wiedniu

Z inicjatywy ambasador RP w Austrii - prof. Ireny Lipowicz w Wiedniu odbył się uroczysty pokaz filmu Quo vadis. Honorowym gościem spotkania był reżyser Jerzy Kawalerowicz.
"Jestem pełen podziwu dla tak wspaniałego przedstawienia ludzkich postaw i wyborów moralnych" - powiedział uczestniczący w projekcji nuncjusz apostolski w Wiedniu.
Na wiedeński pokaz Quo vadis przybyli przedstawiciele życia kościelnego, a także ludzie polityki i kultury. Do jednego z największych kin wiedeńskich licznie przybyli też Polacy mieszkający w Wiedniu. Projekcja filmu Quo vadis stała się też okazją do specjalnych lekcji w elitarnym liceum wiedeńskim Teresianum, do którego uczęszcza młodzież pochodzenia polskiego. Uczniowie po obejrzeniu filmu mieli lekcję poświęconą Sienkiewiczowi oraz Quo vadis. Delegacja szkoły udała się do położonego nieopodal Wiednia Kaltenleutgeben i złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą pobyt na kuracji w tej miejscowości naszego laureata Literackiej Nagrody Nobla.

Misjonarze nadal więzieni

Jak dotąd nieskuteczne są negocjacje w sprawie uwolnienia z rąk porywaczy włoskiego misjonarza na Filipinach - o. Giuseppe Pietrantoniego - sercanina. Został on porwany 17 października 2001 r. w miejscowości Dimataling na wyspie Mindanao. Porywacze zażądali za jego uwolnienie 200 tys. dolarów. Do negocjacji włączyła się przedstawicielka prezydenta kraju, proponując zapłacenie okupu, mimo iż jest to oficjalnie zabronione dekretem prezydenckim. Jak podają źródła wojskowe, porywacze jednak odrzucili tę propozycję. W rękach islamskich porywaczy z ugrupowania Abu Sajaf nadal pozostaje 14 osób porwanych w maju 2001 r., w tym 2 amerykańskich misjonarzy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Orędzie zwierzchników chrześcijańskich na Boże Narodzenie

"Z Betlejem - z miasta narodzenia naszego Pana - pozdrawiamy nasze Kościoły i wszystkich naszych przyjaciół na świecie" - głosi bożonarodzeniowe orędzie zwierzchników 12 Kościołów chrześcijańskich w Ziemi Świętej. Wyrazili oni wspólne pragnienie, by modlitwa za władze i oba narody przyniosła zrozumienie, że mogą one żyć ze sobą razem w pokoju i budowaniu nowej społeczności, tak bardzo upragnionej przez Boga w tej ziemi, którą pobłogosławił.
Orędzie podpisali: patriarchowie Jerozolimy: prawosławny - Ireneusz I, łaciński - abp Michel Sabbah i ormiański - Torkom Manukian; arcybiskupi: koptyjski, syryjski, etiopski i maronicki, biskupi anglikański i luterański oraz pozostali hierarchowie: melchicki, ormiańsko-katolicki, syryjsko-katolicki i franciszkański kustosz Ziemi Świętej.

Reklama

Kolejny stan wprowadził szarijat

Jak poinformował gubernator stanu Gombe w północnej Nigerii - Abubakar Hashidu, 14 grudnia 2001 r. członkowie lokalnego parlamentu, wychodząc naprzeciw żądaniom wspólnoty muzułmańskiej, uchwalili wprowadzenie szarijatu - islamskiego prawa koranicznego. Tym samym wyznawcy innych religii podlegają surowemu prawu islamskiemu. Ostatnio sąd w nigeryjskim stanie Sokoto, zgodnie z wprowadzonym tam szarijatem, nakazał obcięcie prawych rąk i lewych nóg dwom mężczyznom oskarżonym o napad i kradzież.
"Jeśli jesteś chrześcijaninem to sprawiedliwość zapewnia ci ogólnie obowiązujące prawo. Jeśli jesteś muzułmaninem, to sprawiedliwość zapewnia ci szarijat" - powiedział po podpisaniu ustawy gubernator. Gombe jest trzynastym stanem Nigerii, który wprowadził szarijat mimo sprzeciwów rządu, Kościołów chrześcijańskich i organizacji obrony praw człowieka.

Noworoczne orędzie biskupów

Episkopat Kuby w swoim noworocznym orędziu zaapelował do wiernych o zachowanie jedności rodziny. Biskupi katoliccy wyrazili w ten sposób swój niepokój z powodu wzrastającej ilości rozwodów oraz rozbicia rodzin, spowodowanego falą emigracji. Orędzie zostało opublikowane w mediach i odczytane we wszystkich parafiach. "Tylko nieliczne dzieci i młodzież będą mogły spędzić Wigilię ze swoimi rodzicami, spożywając wspólnie świąteczną kolację" - napisali biskupi. Stwierdzili, że postępująca degradacja rodziny doprowadzi do zapomnienia przez młode pokolenia o prawdziwym znaczeniu świąt Bożego Narodzenia, "które nie powinny być tylko dniem wolnym od pracy czy szkoły, ale dniem radości z narodzin Jezusa".
25 grudnia stał się na Kubie dniem wolnym od pracy dopiero w 1998 r., na prośbę Jana Pawła II podczas jego historycznej wizyty na wyspie. W okresie od 1960 do 1992 r. Kuba była oficjalnie państwem ateistycznym.

Reklama

WIELKA BRYTANIA

"Reprezentowanie Boga jest obecnie bardziej niebezpieczne niż bycie lekarzem lub opieka nad aresztantami" - stwierdził ks. Bill Ward, przewodniczący Wydziału Duchowieństwa Związku Zawodowego, do którego należą duchowni Kościoła anglikańskiego. Z tego powodu pastorzy będą się uczyć wschodnich sztuk walki, by bronić się przed atakami, które coraz częściej ich spotykają. Poinformował o tym londyński dziennik The Guardian. Według ogłoszonych niedawno badań na ten temat, jeden na ośmiu duchownych padł ofiarą takiej napaści.

FRANCJA

Nowa ustawa aborcyjna - która m.in. wydłuża okres możliwości jej dokonania do 12. tygodnia ciąży i umożliwia aborcję osobie nieletniej bez wiedzy i zgody rodziców - napotyka na opór środowiska medycznego. Takie wyniki dała ankieta przeprowadzona w sierpniu 2001 r., pół roku po wprowadzeniu ustawy w życie. Wyniki tego sondażu nie zostały podane dotychczas do wiadomości publicznej. Nowe ustalenia budzą sprzeciwy środowiska medycznego przede wszystkim ze względów etycznych. Szczególny opór nowa ustawa wywołała w Bretanii, regionie Rodan-Alpy i Lyonie, na południu Francji oraz w regionie paryskim.
Lekarz odmawiający dokonania aborcji z powodu przekonań osobistych ma obowiązek niezwłocznie poinformować o tym pacjentkę i podać nazwiska innych lekarzy, którzy mogliby to zrobić. Utrudnianie zabiegu aborcji jest zagrożone karą pozbawienia wolności do dwóch lat i grzywną w wysokości do 30 tys. euro.

Reklama

SŁOWENIA

Arcybiskup Lublany Franc RodeM - przewodniczący Konferencji Biskupów Słowenii skrytykował postawę władz państwowych Słowenii wobec Kościoła katolickiego. "Słowenia jest jedynym państwem postkomunistycznym, które jeszcze nie rozwiązało w sposób demokratyczny sprawy wychowania religijnego" - powiedział abp RodeM 19 grudnia 2001 r. w godzinnym wywiadzie "na żywo" dla telewizji słoweńskiej. Swoją krytykę Arcybiskup Lublany odniósł do podjętej ostatnio decyzji sądu konstytucyjnego Słowenii, który uznał, że nauka religii w szkołach publicznych jest niezgodna z zasadą rozdziału Kościoła od państwa.

ROSJA

Jan Paweł II jest dla większości Rosjan najbardziej znanym współczesnym Polakiem na świecie. Tak przynajmniej wynika z ankiety przeprowadzonej w całej Rosji przez Moskiewski Ośrodek Międzynarodowych Badań Socjologicznych na zamówienie Rosyjskiej Agencji Informacyjnej " Nowosti".
Zdecydowana większość odpowiadających na pierwszym miejscu wymieniła Ojca Świętego, na drugim zaś - co może zaskakiwać samych Polaków - aktorkę Barbarę Brylską. Jej wysoka pozycja wiąże się z popularnością kilku filmów z jej udziałem, które wyświetlano przed laty jeszcze w czasach sowieckich w tamtejszych kinach.
Na pytanie o obecny stan stosunków między Polską a Rosją 25% ankietowanych odpowiedziało, że są one napięte, a 3%, że wrogie. Jednocześnie 19% badanych uważa, że rozwojowi dobrych stosunków między obu krajami przeszkadzają, obok innych czynników, napięcia i sprzeczności między Rosyjskim Kościołem prawosławnym a Kościołem rzymskokatolickim.

TYDZIEŃ NA ŚWIECIE

Jan Paweł II otrzymał specjalne podziękowania od Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Światowego Programu Żywnościowego (WFP) " za wsparcie w walce z głodem na świecie". Wkład Ojca Świętego w walkę z głodem oraz na rzecz dokarmiania dzieci w szkołach jest orędziem nadziei dla milionów głodnych dzieci - powiedziała m.in. w Rzymie dyrektor WFP, Catherine Bertini.

2 mln mieszkańców Kanady nawiedziło relikwie św. Teresy z Lisieux, które w dniach 17 września - 17 grudnia 2001 r. pielgrzymowały po tym kraju. Zdaniem rzecznika miejscowej konferencji biskupów, podobnej frekwencji nie miała żadna inicjatywa w tym kraju od czasu pielgrzymki Jana Pawła II w 1984 r.

Kochaj i powiedz to swoim życiem - to tytuł listu brata Rogera z TaizeM na 2002 r. Treść listu była przedmiotem rozważania młodych podczas "Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię" w Budapeszcie w dniach 28 grudnia 2001 r. - 1 stycznia 2002 r. List tłumaczony jest na 58 języków, w tym na 23 azjatyckie i 7 afrykańskich.

Międzynarodowa organizacja humanitarna "Lekarze bez Granic" obchodziła 30-lecie powstania. Z tej okazji światowa prasa przypomniała jej pracę na rzecz niesienia pomocy ofiarom wojen i klęsk żywiołowych. Wybory parlamentarne w Chile wygrała grupująca zwolenników Augusto Pinocheta skrajna prawica - dystansując chrześcijańską demokrację, która od dziesięcioleci uzyskiwała największe poparcie wyborców. Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Francja złamała prawo Unii Europejskiej, utrzymując zakaz importu brytyjskiej wołowiny z powodu obaw związanych z chorobą szalonych krów (BSE).

Niemiecki Bundestag przyjął pakiet ustaw antyterrorystycznych, zaostrzających kontrolę cudzoziemców w tym kraju. Nowe przepisy pozwalają m.in. na umieszczenie w paszportach odcisków palców - co ma zapobiec podrabianiu dokumentów i posługiwaniu się przez terrorystów skradzionymi paszportami.

Komisja śledcza Bundestagu nie zastosowała żadnych sankcji wobec byłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla, mimo że ponownie odmówił on ujawnienia nazwisk sponsorów, którzy przekazali partii CDU milionowe subwencje.

W 10 lat po rozpadzie ZSRR i ustąpieniu Michaiła Gorbaczowa ze stanowiska prezydenta jego archiwa zostaną otwarte. Zawierają one m.in. unikalne dokumenty i wypowiedzi głównych twórców pieriestrojki oraz zapisy posiedzeń Biura Politycznego KC KPZR.

Rosyjskie siły bezpieczeństwa zamordowały w Argunie Luizę Bietiergiriewą, działaczkę syjsko-czeczeńskiej organizacji pozarządowej, która miała przy sobie listę zaginionych i aresztowanych podczas czystki w Czeczenii. Dokumenty świadczące o "nadużyciach" Rosjan w republice zaginęły. Przywódcy afgańscy wyrazili zgodę na przyjazd w 2002 r. międzynarodowych sił pokojowych do Afganistanu. Według raportu brytyjskiej komisji parlamentarnej, bandytyzm i bezprawie, jakie panują w Afganistanie, sprawiają, że pomoc humanitarna nadal nie dociera do potrzebujących.

Sekretarz obrony USA Donald Rumsfeld oświadczył, że Amerykanie będą nadal prowadzić operację wojskową w celu schwytania Osamy bin Ladena i jego pomocników - również poza granicami Afganistanu.

Stany Zjednoczone i Unia Europejska ogłosiły, że nadal będą utrzymywać stosunki z przywódcą Autonomii Palestyńskiej Jaserem Arafatem, mimo decyzji Izraela o zerwaniu z nim wszystkich kontaktów.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: wynegocjowany pokój lepszy niż niekończąca się wojna

2024-04-25 07:41

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek

Papież Franciszek

W wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS Franciszek wezwał do zaprzestania wojen na Ukrainie, w Strefie Gazy i na całym świecie. Przypomniał, że w Kościele jest miejsce dla każdego: jeśli ksiądz w parafii nie wydaje się przyjazny, poszukaj gdzie indziej, zawsze jest miejsce, nie uciekaj od Kościoła, jest wspaniały - stwierdził Ojciec Święty.

Fragmenty wywiadu, który trwał około godziny i został przeprowadzony przez Norah O'Donnell, dyrektora „Cbs Evening News”, zostały wyemitowane po północy czasu polskiego. Rozszerzona wersja dialogu zostanie wyemitowana w niedzielę, 19 maja, w przeddzień Światowego Dnia Dziecka, który odbędzie się w Rzymie w dniach 25 i 26 maja.

CZYTAJ DALEJ

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

[ TEMATY ]

LGBT

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Ranking w gmachu MEN został zaprezentowany po raz pierwszy.

CZYTAJ DALEJ

Świętość w codzienności

2024-04-25 11:28

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Przy relikwiach Męczenników z Markowej modlili się wierni z dekanatów: staszowskiego, świętokrzyskiego i połanieckiego.

– Witamy Józefa, Wiktorię i ich dzieci: Stasia, Basię, Władzia, Franciszka, Antosia, Marysię i dzieciątko, które w chwili egzekucji przyszło na świat. Jako rodzice daliście życie siedmiorga dzieciom i jednocześnie chroniliście życie innych ludzi. Nikt nie musiał was przekonywać, że życie każdego człowieka jest wartościowe i zasługuje na szacunek bez względu na pochodzenie czy wyznanie. My małżeństwa chcemy się od was uczyć i stawać w obronie tego, co słuszne nawet za cenę życia i pamiętać, że miłość jest silniejsza od nienawiści – mówili małżonkowie, witając relikwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję