Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nową jedność Europy, jeżeli chcemy, by ona trwała, winniśmy budować na tych duchowych wartościach, które ją kiedyś ukształtowały, z uwzględnieniem bogactwa i różnorodności kultur i tradycji poszczególnych narodów. Ma to być wielka Europejska Wspólnota Ducha. Raz jeszcze pragnę powtórzyć, że "doświadczenie dziejowe, jakie posiada naród polski, jego bogactwo duchowe i kulturowe mogą skutecznie przyczynić się do ogólnego dobra całej rodziny ludzkiej, zwłaszcza do umocnienia pokoju i bezpieczeństwa w Europie" (Warszawa 11 czerwca 1999 r.).

Jan Paweł II

(Z przemówienia podczas audiencji dla nowej ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej - 3 grudnia 2001 r.)

Jan Paweł II do Polaków

"W sposób szczególny pozdrawiam pielgrzymów z Zakopanego z Zarządem Miasta, którzy przybyli tu ze szczególnym darem. W związku z 100. rocznicą ustawienia krzyża na Giewoncie zechcieliście ofiarować mi rzeźbę tej legendarnej góry z krzyżem na szczycie. Dziękuję Wam za ten dar, który przypominać mi będzie Zakopane, Podhale i nasze Tatry. Ten krzyż, głęboko zakorzeniony w sercach górali i wszystkich Polaków, niech będzie znakiem ich osobistej, narodowej, chrześcijańskiej tożsamości. Niech Bóg wszystkim błogosławi!".

Audiencja generalna 5 grudnia 2001 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

2 grudnia br. w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański Jan Paweł II wyraził duże zaniepokojenie z powodu kolejnych ataków terrorystycznych w Izraelu. Ojciec Święty powiedział, że ostatnie wiadomości o aktach terroru w Ziemi Świętej napawają "bólem i troską" oraz zaapelował o modlitwy w intencji pokoju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oto słowa Jana Pawła II:

"Wraz z dzisiejszą pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczyna się nowy rok liturgiczny w Kościele katolickim. Kościół podejmuje swoją drogę i wzywa, by jeszcze intensywniej zastanawiać się nad misterium i tajemnicą Chrystusa, którą ciągle na nowo powinniśmy odkrywać w swoim życiu. Chrystus jest alfą i omegą, początkiem i końcem czasów. Jest także tym, który przemierza czasy ludzkich dziejów i wkracza w nie, w nasze zwycięstwa, ale także i w to, co jest ciemną stroną naszego życia: w nasze grzechy.
Adwent jest synonimem nadziei: nie próżnym oczekiwaniem na Boga pozbawionego oblicza, lecz z konkretną ufnością i pewnością powrotu Tego, który już nas nawiedził, ´Oblubieńca´, który swoją krwią przypieczętował wieczne przymierze z ludzkością; nadzieją, która pobudza do czujności i jest cnotą charakterystyczną tego szczególnego okresu liturgicznego. Chodzi o czujność w modlitwie, ożywianą miłosnym oczekiwaniem; czujność w dynamizmie konkretnej nadziei, świadomej, że zbliża się Królestwo Boże, w którym ludzie uczą się żyć jak bracia.
Z tymi uczuciami wchodzimy w czas Adwentu jako wspólnota chrześcijańska, napełnieni Duchem Świętym oraz przesłaniem zawartym w Słowie Bożym. W liturgii, którą dzisiaj celebrujemy, rozbrzmiewa przepiękna przepowiednia proroka Izajasza, ogłoszona w chwili kryzysu w dziejach Izraela.
´Stanie się na końcu czasów - mówi Pan - że góra świątyni Pańskiej stanie mocno na wierzchu gór i wystrzeli ponad pagórki. Wszystkie narody do niej popłyną, mnogie ludy pójdą (...). Wtedy swe miecze przekują na lemiesze, a swoje włócznie na sierpy. Naród przeciw narodowi nie podniesie miecza, nie będą się więcej zaprawiać do wojny´ (Iz 2, 2-4).
Te słowa proroka Izajasza zawierają obietnicę większego pokoju, który nigdy nie był tak ważną sprawą dla ludzkości jak dzisiaj, zwłaszcza dla Ziemi Świętej, skąd napływają wiadomości o wielkiej tragedii. Niech potęga słów proroka Izajasza inspiruje ludzi i serca wierzących oraz ludzi dobrej woli, którzy 14 grudnia będą chcieli przyłączyć się do dnia postu w intencji pokoju na całym świecie, a także tych, którzy połączą się z nami w ostatnią niedzielę stycznia przyszłego roku w modlitwie gromadzącej przedstawicieli różnych religii i wyznań.
Zawierzamy te wołania o pokój Maryi, Dziewicy i czuwającej Matce nadziei. Za parę dni będziemy sprawować z odnowioną wiarą uroczystość Jej Niepokalanego Poczęcia. Niech Ona nas prowadzi tą drogą, pomagając ludziom i wszystkim narodom zwrócić wzrok ku ´górze Pana´, wyrażającej ostateczny tryumf Chrystusa i nadejście Jego królestwa pokoju".

Reklama

Ojciec Święty odwiedzi Bułgarię

W dniach 23-25 maja 2002 r. Jan Paweł II odwiedzi Bułgarię. Poinformował o tym minister spraw zagranicznych tego kraju Sołomon Pasy. Szef MSZ spotkał się w Sofii z szefem protokołu Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej - ks. Renato Bocardo, który przybył do Bułgarii, by omówić szczegóły wizyty.
Minister Pasy poinformował, że podczas wizyty Papież pragnie m.in. spotkać się z przedstawicielami Kościołów katolickiego, prawosławnego oraz wspólnot żydowskiej i muzułmańskiej Bułgarii. Ponadto Ojciec Święty wyraził pragnienie uczestniczenia w uroczystości związanej ze wspomnieniem apostołów Słowian - Cyryla i Metodego, która przypada 24 maja. Minister podkreślił, że od dawna oczekiwana wizyta będzie wydarzeniem dla całego kraju i przyczyni się do integracji Bułgarii z Europą.
Cerkiew bułgarska do niedawna była przeciwna wizycie Papieża. Jeszcze pod koniec listopada ubiegłego roku głowa Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego - patriarcha Maksym po spotkaniu z kard. Edwardem Cassidy - przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan powiedział, że na pewno jego Kościół nie zaprosi Papieża do Bułgarii.
Katolicy stanowią tylko 1% w 8-milionowym społeczeństwie Bułgarii. Prawie tyle samo wiernych mają Kościoły protestanckie, 20 tys. wyznawców liczy Ormiański Kościół Apostolski, a 13% stanowią muzułmanie. Większość społeczeństwa - ok. 85% należy do Kościoła prawosławnego.

Reklama

Pomoc dla ofiar terroru i wojen

Papieska Rada "Cor Unum" otwiera specjalne konto, na które będzie można wpłacać ofiary w ogłoszonym przez Papieża Jana Pawła II dniu postu i modlitwy 14 grudnia br.
Ojciec Święty obawia się, że po fali powszechnego zainteresowania losy ofiar terroryzmu i przemocy zostaną wkrótce zapomniane i w konsekwencji ludzie ci pozbawieni będą znów niezbędnej pomocy. Dlatego postanowił, że pieniądze zebrane w związku z obchodzonym 14 grudnia dniem postu, modlitwy i miłosierdzia przeznaczone zostaną właśnie dla nich. Pieniądze będzie można wpłacać we wszystkich krajach świata, a cały dochód ze zbiórki przeprowadzonej 14 grudnia Ojciec Święty przekaże w Boże Narodzenie tym ofiarom terroryzmu i przemocy, którym po zaspokojeniu pierwszej pomocy teraz grozi zapomnienie.
Papieska Rada "Cor Unum" podaje, że ofiary pieniężne we Włoszech wpłacać można w urzędach pocztowych i w bankach na konto: Banca di Roma, nr 101010, z dopiskiem: "Pro Digiuno 14 Dicembre", natomiast wpłacając z zagranicy, należy podać hasło: BROMIT.

Audiencja dla nowej ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej

3 grudnia br. Jan Paweł II przyjął na audiencji prywatnej nową ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej - Hannę Suchocką, która zapewniła, że nasz kraj pragnie się zaangażować we wszystkie inicjatywy Stolicy Apostolskiej, które mają na celu obronę ludzkiej godności, sprawiedliwości i poszukiwania rozwiązań, które pozwolą wyjść z obecnego kryzysu na świecie.
W swoim przemówieniu Ojciec Święty wyraził ubolewanie z powodu fali bezrobocia w Polsce, braku możliwości zaangażowania własnych talentów, wykształcenia i energii w tworzenie przyszłości na miarę potrzeb i pragnień. Wiąże się z tym niedostatek wielu osób i rodzin, które zwracają się do Papieża o pomoc, o materialne i duchowe wsparcie.
Nawiązując do wystąpienia nowej ambasador RP, w którym przedstawiła istotne elementy rzeczywistości, Papież stwierdził, że "losy Polski, Kościoła i świata są ze sobą nierozerwalnie związane, przenikają się i nawzajem warunkują". W dzisiejszej złożonej sytuacji politycznej świata Polska - zdaniem Ojca Świętego - znajduje swoją własną drogę państwowego rozwoju, zwłaszcza gdy chodzi o swobody obywatelskie, wolność religijną i demokratyzację życia społecznego. Jan Paweł II zapewnił, że Kościół nie pragnie dla siebie przywilejów ani szczególnego miejsca, chce tylko mieć należyte warunki do pełnienia swej duchowej misji, co zapewnia mu konkordat z 1993 r. W tym duchu pragnie być obecny w procesie przygotowania Polski do pełnego zjednoczenia z Unią Europejską. "Trzeba jednak, aby Polska zaistniała w strukturach europejskich jako państwo, które ma swoje oblicze duchowe i kulturalne, swoją niezbywalną tradycję historyczną związaną od zarania dziejów z chrześcijaństwem. Tej tradycji, tej narodowej tożsamości Polska nie może się wyzbyć - stwierdził Ojciec Święty. - Stając się członkiem Wspólnoty Europejskiej, Rzeczpospolita Polska nie może tracić niczego ze swych dóbr materialnych i duchowych, których za cenę krwi broniły pokolenia naszych przodków. W obronie tych wartości Kościół pragnie być partnerem i sojusznikiem rządzących naszym krajem" - zapewnił Jan Paweł II.
Nowej ambasador RP Ojciec Święty życzył, "aby wypełnianie misji pośrednika między Rzeczpospolitą Polską a Stolicą Apostolską przynosiło satysfakcję i radość i by służyło wspólnemu dobru wszystkich synów i córek naszej umiłowanej Ojczyzny".

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

11 lat temu zmarła Maria Okońska – współpracowniczka Prymasa Tysiąclecia

2024-05-06 11:14

[ TEMATY ]

Maria Okońska

rocznica śmierci

Kadr z filmu „Spełniona w Maryi”

Maria Okońska z mamą

Maria Okońska z mamą

11 lat temu, 6 maja 2013 r., zmarła Maria Okońska, jedna z najbliższych współpracowniczek prymasa Stefana Wyszyńskiego, założycielka Instytutu Świeckiego Pomocnic Maryi Jasnogórskiej Matki Kościoła. „Mamy jedno życie, którego nie wolno zmarnować” – głosiła jej najważniejsza dewiza.

Urodziła się 16 grudnia 1920 r. w Warszawie. Nie mogła poznać swojego ojca, który zginął dwa miesiące przed jej urodzeniem w ostatnich dniach wojny z bolszewikami. Jego ciała ani miejsca pochówku nigdy nie odnaleziono. Wraz z siostrą bliźniaczką Wandą (zmarłą w wieku 3 lat) i bratem Włodzimierzem była wychowywana przez matkę Marię z Korszonowskich. Jej rodzice poznali się w 1916 r., w czasie przygotowań do pierwszych „legalnych” od 1831 r. obchodów uchwalenia Konstytucji 3 maja. Po latach wspominała, że te rodzinne tradycje patriotyczne zadecydowały o jej postawie w kolejnych dekadach służby Kościołowi.

CZYTAJ DALEJ

19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę

2024-05-05 11:08

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Episkopat Flickr

Pod hasłem „Pójdę ufna za Tobą” 19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę. W ubiegłych latach pielgrzymka gromadziła w Częstochowie około 2,5 tys. kobiet z całej Polski.

Spotkanie na Jasnej Górze rozpocznie się o godz. 12 modlitwą Anioł Pański - poinformowało w niedzielę biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Rusza pilotaż programu "Edukacja z wojskiem"

2024-05-06 13:36

[ TEMATY ]

wojsko

edukacja

Karol Porwich/Niedziela

W poniedziałek rusza pilotażowy program dla uczniów "Edukacja z wojskiem". Potrwa do 20 czerwca. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w ponad 3 tysiącach szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Celem programu jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa, kształtowanie odpowiednich postaw w sytuacjach zagrożenia, poznanie i stosowanie zasad reagowania w sytuacjach zagrożenia, w tym bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia, nabycie praktycznych umiejętności zachowania w sytuacjach zagrożenia, wzrost zainteresowania uczniów zagadnieniami związanymi z tematyką obronności oraz nauka bezpiecznego poruszania się w sieci, a także krytycznej analizy informacji dostępnych w internecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję