Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wiara zdolna jest rodzić kulturę; nie obawia się otwartej i szczerej konfrontacji kulturalnej; jej pewność w niczym nie przypomina sztywności ideologicznych założeń; jest jasnym światłem prawdy, która przeciwstawia się nie bogactwom geniuszu, lecz jedynie ciemnościom błędu. Wiara chrześcijańska rozświetla i rozjaśnia egzystencję niezależnie od środowiska. Pokrzepiony tym wewnętrznym bogactwem chrześcijanin - szerzy ją z odwagą i konsekwentnie daje jej świadectwo.

Jan Paweł II

(Z listu do uczestników VI Krajowego Spotkania Katolickich Wykładowców Włoskich Uczelni Wyższych - 5 października 2001 r.)

Jan Paweł II do Polaków

W tym miesiącu - październiku Kościół szczególnie zachęca do modlitwy różańcowej, zwłaszcza w intencji pokoju na świecie. Zwracam się z tym gorącym wezwaniem również do moich rodaków w Ojczyźnie i na emigracji. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Audiencja generalna 10 października 2001 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

7 października br. w przemówieniu poprzedzającym modlitwę Anioł Pański Jan Paweł II wezwał do modlitwy za ofiary katastrofy samolotu rosyjskiego, która 4 października wydarzyła się nad Morzem Czarnym. Ojciec Święty zapewnił o swojej modlitwie za ofiary katastrofy i tych, którzy opłakują ich tragiczną śmierć.
Modlitwę Anioł Pański Jan Paweł II odmówił na zakończenie Mszy św., podczas której wyniósł na ołtarze siedmioro nowych błogosławionych - troje Włochów, dwoje Niemców oraz Ormianina i Kanadyjkę.
Ponadto Papież pozdrowił pielgrzymów w ich rodzimych językach i udzielił wszystkim apostolskiego błogosławieństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja dla byłego prezydenta USA

4 października br. Jan Paweł II przyjął na audiencji prywatnej b. prezydenta USA - George´a Busha, ojca obecnego prezydenta, którego zapewnił o solidarności z narodem amerykańskim. O tym spotkaniu Papież poinformował uczestników Synodu Biskupów. "Zapewniłem go, że nasze zgromadzenie głęboko przeżywa tragedię, która wstrząsnęła całą ludzkością - powiedział Ojciec Święty -
11 października będzie dla nas wszystkich dniem modlitwy. My również będziemy się tutaj modlić w intencji ofiar i pokoju na świecie".
Jan Paweł II widział się dwukrotnie z George´em Bushem w czasie jego prezydentury - w maju 1989 r. i w listopadzie dwa lata później. Wcześniej Bush czterokrotnie spotykał się z Papieżem jako wiceprezydent USA.
23 lipca br. w Castel Gandolfo Papież przyjął obecnego prezydenta USA - George´a Walkera Busha.

Ojciec Święty rozmawiał z prezydentem Iranu

Prezydent Iranu Mohammed Khatami zatelefonował 5 października br. do Jana Pawła II i rozmawiał z nim o sytuacji międzynarodowej po atakach terrorystycznych na Stany Zjednoczone. Zastępca dyrektora biura prasowego Stolicy Apostolskiej - o. Ciro Benedettini powiedział, że Papież i irański przywódca zgodzili się co do tego, że dialog jest najskuteczniejszym narzędziem współpracy między państwami i budowy świata w sprawiedliwości i pokoju.
"Inicjatywa prezydenta Khatamiego świadczy o tym, że Iran uważa Watykan za autorytet i kluczowego uczestnika międzynarodowej debaty nad sposobami rozwiązania obecnego poważnego kryzysu" - powiedział o. Benedettini.

Reklama

Papieska troska o świat

"Przede wszystkim pragnę podzielić się z Wami i zawierzyć Panu troskę i zaniepokojenie, jakie budzi w nas ten trudny moment życia międzynarodowego". W tych słowach Jan Paweł II nawiązał do amerykańsko-brytyjskiego ataku na Afganistan, przemawiając 8 października do pielgrzymów z kilku krajów świata, przybyłych na uroczystość beatyfikacji, która odbyła się poprzedniego dnia. W czasie specjalnej audiencji na Placu św. Piotra Jan Paweł II zachęcił ponownie do modlitw o pokój. "Dziękując Panu za świetlany przykład świętości, jaki dają nam nowi błogosławieni, prosimy Go raz jeszcze o pokój: Da pacem Domine in diebus nostris! - Obdarz nas, Panie, pokojem za dni naszych!".
W związku z sytuacją zaistniałą w Azji Środkowej obrady Synodu opuścił ordynariusz Islamabadu i Rawalpindi w Pakistanie - bp Anthony Theodore Lobo. Ojciec Święty pożegnał go, udzielając błogosławieństwa dla jego kraju i całego regionu.
Modlitwa na Synodzie Biskupów za ofiary terroru i o pokój na świecie
11 października br. Jan Paweł II wraz z uczestnikami Synodu Biskupów modlił się za ofiary zamachów w Nowym Jorku i Waszyngtonie sprzed miesiąca oraz w intencji terrorystów.
"Boże Wszechmocny i Miłosierny, nie zdoła Cię pojąć ten, kto sieje niezgodę, nie może Cię przyjąć ten, kto miłuje przemoc. Spójrz na naszą bolesną ludzką kondycję, doświadczoną pełnymi okrucieństwa aktami terroru i śmierci" - mówił Papież.
W kilku językach wzywano Boga, aby "przemówił do serc terrorystów" i aby duch Boży "obdarzył mądrością serca tych wszystkich, którzy uznają w Abrahamie ojca w wierze".
Wspominając wydarzenia z 11 września, Ojciec Święty mówił o "nieludzkich zamachach terrorystycznych" i prosił raz jeszcze Boga o "wieczne miłosierdzie dla niewinnych ofiar". "Prosimy też o wytrwałość i upór dla wszystkich ludzi dobrej woli, ażeby mogli podążać drogą pokoju i sprawiedliwości" - dodał Papież.
Modlono się również o to, aby Bóg usunął z serc ludzkich urazy, wrogość i nienawiść, by zapanowało w nich pojednanie, solidarność i pokój.

Msza św. beatyfikacyjna

7 października br. w czasie Mszy św. na Placu św. Piotra Jan Paweł II ogłosił siedmioro nowych błogosławionych.
Nowi błogosławieni to: Ignace Maloyan (1869-1915), ormiański biskup, męczennik; Nikolaus Gross (1898-1945), ojciec rodziny, męczennik; Alfonso Maria Fusco (1839-1910), kapłan, założyciel Zgromadzenia Sióstr św. Jana Chrzciciela z Nazaretu; Tommaso Maria Fusco (1831-1891), kapłan, założyciel Zgromadzenia Córek Miłosierdzia Przenajdroższej Krwi; Emilie Tavernier Gamelin (1800-1851), zakonnica, założycielka Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej w MontreMalu; Eugenia Picco ( 1867-1921), dziewica ze Zgromadzenia Małych Córek Najświętszych Serc Jezusa i Maryi; Maria Euthymia Uaffing (1914-1955), dziewica ze Zgromadzenia św. Klemensa.
W beatyfikacji wzięła udział m.in. delegacja Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego pod przewodnictwem bp. Michaela Ajapahyana - ordynariusza Gyumri, wysłannika Jego Świątobliwości Karekina II, katolikosa i patriarchy wszystkich Ormian.
W kazaniu, wygłoszonym po francusku, niemiecku i włosku, Jan Paweł II stwierdził, że nowi błogosławieni "to sprawiedliwi, którzy ze względu na swą wiarę żyją u boku Boga Przedwiecznego". " Ci nasi bracia, wyniesieni dzisiaj do chwały ołtarzy, potrafili przełożyć swą niezłomną wiarę na nadzwyczajne doświadczenie miłości do Boga i służby bliźniemu" - powiedział Papież.
Ojciec Święty przypomniał, że "bp Ignace Maloyan, zamęczony w wieku 46 lat, przypomina nam walkę duchową wszystkich chrześcijan za wiarę, nieustannie wystawioną na ataki zła".
Mówiąc o nowych błogosławionych niemieckich, Papież podkreślił, że przypominają oni mroczny okres XX wieku. "Nikolaus Gross, dziennikarz i ojciec rodziny, rozumiał, że ideologia narodowego socjalizmu nie da się pogodzić z wiarą chrześcijańską i dlatego śmiało chwycił za pióro, by upomnieć się o godność człowieka. Doskonale wiedział, że trzeba rzucić na szalę własne życie, i to doprowadziło go na szafot, ale jednocześnie otworzyło przed nim niebo". "W błogosławionym męczenniku Nikolausie Grossie dokonało się to, co przepowiedział prorok: ´Sprawiedliwy zachowa życie za swą wierność´" - powiedział Ojciec Święty.
"Mirabilis Deus in sanctis suis!. Wraz ze wspólnotami, w których żyli nowi błogosławieni i którym oddali swe najlepsze siły ludzkie i duchowe, pragniemy podziękować Bogu... Jednocześnie prosimy Go za ich wstawiennictwem, ażeby pomógł nam z odnowionym zapałem odpowiedzieć na powszechne powołanie do świętości" - zakończył Jan Paweł II.
W modlitwie wiernych wstawiennictwu błogosławionego Ignacego Maloyana powierzono wszystkich biskupów, ażeby byli sługami Ewangelii Jezusa Chrystusa dla nadziei świata. Za wstawiennictwem błogosławionego Nikolausa Grossa proszono w intencji rodzin, świata pracy, pracowników środków społecznego przekazu i wszystkich, którzy zwalczają przejawy rasizmu; a za wstawiennictwem błogosławionej Euthymii Uaffing - w intencji pokoju dla narodów rozdartych nadal podziałami, nienawiścią i wojną.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież soboru

Niedziela Ogólnopolska 21/2023, str. 20

[ TEMATY ]

Paweł VI

pl.wikipedia.org

Święty Paweł VI

Święty Paweł VI

Był pierwszym papieżem, który podróżował samolotem.

Giovanni Battista Montini urodził się w Concesio (Brescia). Wychowywał się w duchu katolickiego zaangażowania oraz przywiązania do nauki Kościoła i papieża. Po święceniach kapłańskich przyjętych 29 maja 1920 r. został wezwany do Rzymu. Pracował w służbie Stolicy Apostolskiej, m.in. w charakterze sekretarza w polskiej nuncjaturze latem 1923 r. Pod koniec tego roku rozpoczął misję w watykańskim Sekretariacie Stanu, gdzie przepracował 30 lat; doszedł do stanowiska substytuta w 1937 r. i prosekretarza stanu w 1952. Był oddany sprawie uniwersyteckiej Akcji Katolickiej. W latach 1955-63 pełnił urząd arcybiskupa Mediolanu. Wybrany na następcę św. Piotra po śmierci Jana XXIII – w trakcie Soboru Watykańskiego II, 21 czerwca 1963 r. – kontynuował dzieło soboru.

CZYTAJ DALEJ

„Stań w obronie Krzyża!” – obywatelska inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców Warszawy

2024-05-27 10:31

[ TEMATY ]

krzyż

wobroniekrzyza.pl

W odpowiedzi na zarządzenie Rafała Trzaskowskiego zakazujące eksponowania symboliki religijnej w budynkach warszawskich urzędów, mieszkańcy stolicy, wspierani przez Instytut Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny, zainaugurowali obywatelską inicjatywę uchwałodawczą „Stań w obronie Krzyża!”.

Oświadczenie o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej zostało już złożone w Biurze Rady Miasta Stołecznego Warszawy, co oznacza oficjalne rozpoczęcie zbiórki podpisów pod projektem uchwały. Zbiórka będzie trwała przez najbliższe tygodnie. Na stronie internetowej inicjatywy: wobroniekrzyza.pl od dzisiaj można wypełnić specjalny formularz umożliwiający pobranie projektu uchwały, list do zbiórki podpisów oraz regulaminu zbiórki. Podpisywać się pod projektem mogą tylko mieszkańcy Warszawy - czyli osoby posiadające prawo głosowania w wyborach do stołecznej Rady Miasta.

CZYTAJ DALEJ

Przyjaciele seminarium

2024-05-28 06:27

Agnieszka Marek

W Metropolitalnym Seminarium Duchownym odbyło się doroczne spotkanie Towarzystwa Przyjaciół Seminarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję