Reklama

Jestem! Pamiętam! Czuwam!

Niedziela Ogólnopolska 38/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Królowo Polski! Pani nasza Jasnogórska!

W 75-lecie swojego istnienia Niedziela - ogólnopolski tygodnik katolicki - staje przed Tobą do Apelu. Przynosimy do Ciebie, nasza Matko, Główna Patronko i Redaktorko, nasze trudne dzieje. Po radosnym rozpoczęciu pracy w 1926 r. nastąpiła przerwa w ukazywaniu się Niedzieli, spowodowana wybuchem II wojny światowej. Po wojnie zaś, po ośmiu latach ukazywania się pisma, nastała 28-letnia przerwa, spowodowana zawieszeniem pracy Niedzieli przez komunizm. Trzeba powiedzieć, że czas milczenia był trudny, choć bardzo wymowny, bo tygodnik nasz dzielił trudne losy polskiego narodu.
Po wznowieniu Niedzieli w 1981 r. i jeszcze krótkim jej zawieszeniu w stanie wojennym w Polsce podjęliśmy, Maryjo, nowy etap wielkiej pracy dla Kościoła świętego i dla naszej Ojczyzny, aby służyć prawdzie, wartościom chrześcijańskim i włączyć się w ewangelizację prowadzoną przez Kościół.
Pani Jasnogórska! Przez te wszystkie lata, szczególnie ostatniego 20-lecia, byłaś natchnieniem wszystkich działań podejmowanych przez Niedzielę. Od samego początku jesteśmy głęboko zapatrzeni w Twoje święte Oblicze. W Twoim macierzyńskim spojrzeniu staramy się odczytywać potrzeby i znaki czasu. Zawsze pragnęliśmy służyć prawdzie i prawdę przekazywać. Był etap w naszych najnowszych dziejach, gdy musieliśmy bardzo walczyć o tę prawdę, zwłaszcza w latach 80., gdy trzeba było zmagać się z urzędem cenzury. Dodawałaś nam wtedy siły i odwagi. Troszczyliśmy się także o to, by przekazywać prawdę historyczną, wypełniać białe plamy w naszych narodowych dziejach, by bronić kultury polskiej, obyczaju chrześcijańskiego i tego wszystkiego, co jest ważne dla maryjnej drogi duszpasterskiej naszego Kościoła.
Byliśmy i jesteśmy blisko Ojca Świętego, który uczył i uczy nas, jak przykładać ucho do murów Jasnej Góry, żeby usłyszeć głos Boga i głos rozmodlonego narodu. Mamy w Janie Pawle II wspaniałego przewodnika, który - zapatrzony w Twoje Święte Oblicze - uczy cały naród, jak odczytywać w Twoich macierzyńskich oczach prawdę o sobie, prawdę o całej współczesności, a także o historii. Niedziela była blisko wszystkich pielgrzymek papieskich do Ojczyzny. Starała się jak najlepiej przekazywać nauczanie Namiestnika Jezusa Chrystusa, który kroczył po ukochanej ziemi ojczystej. Wspominamy te bardzo ważne wizyty Ojca Świętego podczas panowania reżimu komunistycznego, gdy mówił on nie tylko do nas, ale i za nas. I zawsze podczas pielgrzymowania do Ojczyzny pragnął stanąć przed Twoim Obliczem tutaj, na Jasnej Górze, i stąd przemawiać do narodu. Jasna Góra była i jest zawsze domem dla Papieża, a Niedziela jest bardzo szczęśliwa, że mogła w tych wydarzeniach uczestniczyć.
Pragniemy nadal służyć Tobie, Maryjo, przez wielką współpracę z Sanktuarium Jasnogórskim. Uważamy to za wielki zaszczyt, że przesłanie Niedzieli jest tak ściśle związane z przesłaniem płynącym z jasnogórskiego wzgórza. To przesłanie, mające wymiar duszpasterski, zostało zapoczątkowane przez pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubinę, założyciela Niedzieli, i kontynuowane przez bp. Stefana Barełę, któremu tak bardzo zależało, by duszpasterstwo polskie miało charakter maryjny. Tej maryjności chciała przez lata swojego istnienia uczyć swoich czytelników Niedziela. Było to tym ważniejsze, że sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński pozostawił przed 20 laty dla Niedzieli testamentalne słowa, wskazujące maryjność jako cechę charakterystyczną tego pisma. Miłość do Maryi Jasnogórskiej i myśl wielkiego Prymasa Tysiąclecia są wzorem w całej pracy redakcyjnej Niedzieli. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielką rolę w historii Polski XX wieku odegrał sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński - dlatego i jego sposób pojmowania misji Kościoła w Polsce stał się bardzo ważny dla pracy w Niedzieli.
Matko polskiej kultury! Wiemy, że byłaś i jesteś natchnieniem również dla ludzi kultury z rodu Polaków. Wskazuje na to choćby starożytna pieśń Bogurodzica Dziewica. W wielkie dziedzictwo narodowe wpisane są trwające od wieków pielgrzymki na Jasną Górę i do innych sanktuariów maryjnych, a nade wszystko sposób modlitwy, która jest wyrazem umiłowania Ciebie, Pani nasza Jasnogórska, przez polskie dusze i serca. Ty, Maryjo, prowadzisz Polaków do Jezusa. Jesteś Pośredniczką, której symbolem działania pozostaje zawsze Ewangelia o Kanie Galilejskiej. Matko Jezusa Chrystusa, Twoja stała u nas obecność i związek z naszym narodem sprawia, że jesteś we wszystkich dziełach, zarówno w literaturze, poezji, w sztuce, w malarstwie, w budownictwie sakralnym, jak i w polskim sposobie odczuwania przesłania ewangelicznego Jezusa Chrystusa.
Niedziela także chce pokazywać Ciebie w pięknie najlepszych ludzkich odczuć, w działaniach, pragnieniach, w tym wszystkim, co stanowi piękno ludzkiej kontemplacji Ciebie.
Matko Najświętsza, pragniemy przez naszą pracę, przez słowo pisane służyć Kościołowi świętemu. Dlatego piszemy o tym wszystkim, czego naucza Kościół przez Ojca Świętego, przez głos biskupów, także przez głos teologów i wszystkich, którzy przekazują wartości prawdziwie chrześcijańskie.
Matko nasza, Ty jesteś od kilku stuleci obrana Królową Polski. Pamiętamy Śluby Jana Kazimierza. Ich ideą jest wierność zarówno Tobie, jak i narodowi, i samej Ojczyźnie. Dlatego nasz katolicki tygodnik Niedziela uważa zawsze za swoje ważne zadanie także uczenie prawdziwego patriotyzmu. Polska zakorzeniona jest w wielkiej historii świata, ale jednocześnie Polacy muszą żyć historią własnej ojczyzny. Powinni więc kochać ją jak matkę, nie ulegając bezkrytycznie pokusom tzw. nowoczesnego świata, oderwanego od wszelkich uwarunkowań historycznych i chrześcijańskich. Młode pokolenia muszą wiedzieć, że kultura polska i polska historia zostały okupione ogromnym wysiłkiem wielu wspaniałych Polaków - kapłanów, ludzi oręża, myślicieli, pisarzy, czasami wygnańców, tułaczy. Zbyt dużo ta Polska kosztowała, aby ją teraz porzucać i zaprzedawać.
Pani nasza Jasnogórska, wiemy, że ci wielcy synowie Polski to Twoi wielcy miłośnicy, wielcy czci Pani nasza Jasnogórska, wiemy, że ci wielcy syciele Twojego Oblicza, wielcy słudzy Twojego Syna. To oni właśnie tutaj, na Jasnej Górze, gdzie znajduje się Ołtarz Ojczyzny, czerpali siły do tego, by ponosić ofiarę, której wymagała Ojczyzna.
Niedziela chce służyć Polsce. Mamy tę wielką radość, że pismo ukazujące się w Częstochowie, u stóp Jasnej Góry, jest czytane przez Polaków w Polsce i poza granicami.
Maryjo, przynosimy Ci dzisiaj, podczas naszej V Pielgrzymki do Twojego Sanktuarium, serca i myśli naszych Czytelników z kraju i ze świata.
Przychodzimy do Ciebie jako redaktorzy i pracownicy Niedzieli w Częstochowie i w 18 diecezjach, dla których tworzymy specjalne edycje.
Przychodzimy także z duszpasterzami, którzy rozprowadzają Niedzielę wśród swoich wiernych.
Przychodzimy z kolporterami wielu różnych instytucji, którym także zależy na tym, by Niedziela dotarła do rąk Czytelników.
Przychodzimy z duszpasterzami polonijnymi, którym tak bardzo zależy na tym, by Polacy na obczyźnie czytali Niedzielę.
Przychodzimy z obsługą LOT-u, która ofiarnie służy przy przekazywaniu Niedzieli podróżującym naszymi polskimi samolotami.
Przychodzimy wszyscy, żeby oddać się Tobie, Maryjo, do dyspozycji, żebyś przygarnęła nas wszystkich, zarówno pracowników, jak i czytelników Niedzieli.
Przychodzimy, żeby Cię prosić za Ojca Świętego, który także czyta Niedzielę, a jego list na 75-lecie naszego tygodnika sprawił nam tyle radości. Chcemy raz jeszcze zapewnić Cię, Maryjo, że naszym jedynym celem jest służyć Bogu i Ojczyźnie, a najlepszym znakim tej służby są kierowane do Ciebie codziennie słowa: Jestem! Pamiętam! Czuwam!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasza Ojczyzna w sercu Boga

Niedziela Ogólnopolska 22/2018, str. 13-16

[ TEMATY ]

serce

Serce Jezusa

Karol Porwich/Niedziela

Cały Kościół przeżywa dziś uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tę wspaniałą uroczystość słowami św. Jana Ewangelisty: „Będą patrzeć na Tego, którego przebili” (J 19, 37), wszyscy jesteśmy zachęceni do kontemplacji miłości Boga objawionej w Chrystusie, a zwłaszcza w Jego Sercu przebitym włócznią żołnierza na Kalwarii

Patrzenie na „Tego, którego przebili”, czyli kontemplacja, ma być dla nas zachętą do pogłębienia osobistego doświadczenia miłości Boga i życia tym doświadczeniem. Mamy doświadczyć tej miłości, aby ją świadczyć innym. W otwartym Sercu Chrystusa zawarta jest cała prawda o Bogu, który pierwszy nas umiłował, oraz prawda o człowieku, który także powinien mieć serce otwarte dla innych.

CZYTAJ DALEJ

Czy w piątek 7 czerwca katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-06-04 07:03

[ TEMATY ]

post

Adobe Stock

W związku z uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa przypadającą w Kościele katolickim w piątek, 7 czerwca, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału w mszy świętej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów w Kościele katolickim należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

CZYTAJ DALEJ

Miętne: Obchody 40. Rocznicy Obrony Krzyża

2024-06-07 17:32

[ TEMATY ]

Miętne

Bożena Sztajner/Niedziela

- W Krzyżu jest nasze, ludzkie zwycięstwo nad złem, grzechem, kłamstwem i rozpaczą - wskazał bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. sprawowanej w czasie „Spotkania Młodych Przy Krzyżu”. Do Miętnego przybyło ponad 1200 osób - przedstawicieli szkół ponadpodstawowych z terenu diecezji siedleckiej. Przedpołudniowe spotkanie, które rozpoczęło się w piątek, 7 czerwca przy kościele parafialnym było pierwszą częścią rocznicowych obchodów.

Biskup siedlecki w homilii podkreślał, że krzyż na co dzień jest obecny w naszym życiu. Dostrzegamy go w przestrzeniach ludzkiej codzienności. - Wielu z nas nosi go na piersi; zawieszamy go w miejscach, w których mieszkamy, w miejscach naszej pracy i nauki. Czynimy tak dlatego, ponieważ Krzyż Jezusa będąc znakiem zwycięstwa nad złem i śmiercią, jest także znakiem miłości Boga do nas, do każdego człowieka. Każdy pragnie być taką miłością, obdarzany. Miłością, która nigdy nie zawodzi - wskazał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję