Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pogrzeb bp. Wacława Skomoruchy

29 sierpnia br. blisko 5 tys. osób, w tym 30 biskupów, uczestniczyło w pogrzebie biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej Wacława Skomoruchy. Mszę św. pogrzebową odprawił Prymas Polski - kard. Józef Glemp, a homilię wygłosił bp Edward Materski z Radomia.
Na początku Mszy św. bp Henryk Tomasik odczytał telegram Jana Pawła II do uczestników uroczystości. "Zawsze podziwiałem jego głęboką wiarę, duszpasterską gorliwość, wielką pokorę i kulturę ducha" - napisał Ojciec Święty o zmarłym Biskupie. Zebrani wysłuchali także testamentu Zmarłego. Napisał w nim m.in.: "Oddaję się z miłością mojemu Zbawicielowi, któremu usiłowałem służyć w kapłaństwie jak najgodniej. Oddaję się zarazem Jezusowej i mojej Matce Najlepszej, Maryi, której po Bogu zawdzięczam najwięcej".
Zgodnie z wolą Zmarłego, jego ciało zostało złożone na cmentarzu centralnym (parafialnym) w Siedlcach.
Bp Skomorucha urodził się w 1915 r. w miejscowości Chądzyn, w parafii Sterdyń. W 1940 r. otrzymał w katedrze siedleckiej święcenia kapłańskie z rąk bp. Czesława Sokołowskiego. Ks. Skomorucha został nominowany na biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej w 1962 r., a święcenia biskupie przyjął 21 kwietnia 1963 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Uczestniczył m.in. w II i IV Sesji Soboru Watykańskiego II. W 1992 r., po 30 latach pełnienia posługi biskupiej, przeszedł na emeryturę.

Nagroda im. Grzegorza Palki

Liga Krajowa uchwałą Zgromadzenia z dnia 18 maja 1997 r. ustanowiła za wybitne zasługi dla rozwoju samorządności terytorialnej Nagrodę im. Grzegorza Palki, nazywaną Samorządowym Oskarem. Grzegorz Palka ( 1950-96) to wybitna postać w historii samorządności III Rzeczypospolitej, pierwszy Prezydent Miasta Łodzi w III RP, twórca i wieloletni prezes Unii Metropolii Polskich.
Tegoroczna edycja tej Nagrody jest już czwarta. W związku z jej przyznaniem 3 września br. w Częstochowie, w Ośrodku Promocji Kultury "Gaude Mater" odbyła się konferencja prasowa z udziałem: wiceministra Włodzimierza Tomaszewskiego z resortu rozwoju regionalnego i budownictwa, Tadeusza Wrony - przewodniczącego Ligi Krajowej i posła na Sejm RP, Jadwigi Palki - żony Grzegorza Palki, Mariana Papisa - wiceprzewodniczącego Łódzkiego Porozumienia Obywatelskiego - Ligi Łódzkiej.
Ideę Nagrody i jej znaczenie przedstawił poseł Tadeusz Wrona, który także poinformował, że podczas zebrania Kapituły Nagrody zostanie rozpatrzonych 35 wniosków. Poinformował, że Nagroda jest przyznawana w dziedzinie ogólnopaństwowej, w dziedzinie działalności samorządowej o wymiarze ogólnokrajowym, w kategorii działań w samorządzie lokalnym o znaczeniu ponadlokalnym. Natomiast wiceminister Włodzimierz Tomaszewski przybliżył pracę swojego resortu, która polega m.in. na wspieraniu rozwoju gospodarczego danego regionu w koordynacji z polityką regionalną państwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

(mf)

Dobiega końca diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego ks. Blachnickiego

Jeszcze w tym roku zostanie zamknięty diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego założyciela Ruchu Światło-Życie - ks. Franciszka Blachnickiego. Postulator procesu - ks. Henryk Bolczyk powiedział m.in., że ostatnia publiczna sesja tego etapu odbędzie się prawdopodobnie 24 listopada br. Potem sprawa zostanie przekazana Stolicy Apostolskiej.
Prowadzony w archidiecezji katowickiej proces beatyfikacyjny ks. Blachnickiego trwa prawie 6 lat. Nie jest to zbyt długo, zważywszy, że na tym etapie przeprowadzana jest dokładna analiza życia Kandydata na ołtarze, studiowane są wszystkie jego pisma - zarówno drukowane, jak i niedrukowane. Specjalnie ustanowiony trybunał przesłuchuje świadków, którzy towarzyszyli ks. Blachnickiemu na różnych etapach życia. Jak mówi ks. Bolczyk, celem tej procedury jest stwierdzenie heroiczności cnót Sługi Bożego, czyli udowodnienie, że jego czyny wskazywały na działanie Boże, a nie były jedynie przejawami takich cech osobowości, jak wybitny intelekt, silna wola czy harmonia ciała i duszy.

Reklama

Pierwszy Motocyklowy Rajd Katyński

Ponad 50 motocyklistów wyruszyło z Warszawy 1 września br. na Pierwszy Motocyklowy Rajd Katyński. Jego uczestników pobłogosławił Prymas Polski - kard. Józef Glemp, a sygnał do wyruszenia dał strzałem z pistoletu kapelan Rodzin Katyńskich - ks. prał. Zdzisław Peszkowski. " Chcemy zaświadczyć, że Polska pamięta i jest wierna tym, którzy życie oddali za ojczyznę" powiedział m.in. organizator rajdu Wiktor Węgrzyn.
Na pielgrzymkowy szlak wyruszyli również polscy motocykliści z Chicago, a także goście z Hongkongu (na trasie dołączą do nich koledzy z Białorusi i Rosji). Wśród uczestników są również księża. W drodze odprawiać będą codzienną polową Mszę św. W Katyniu ma odbyć się Misterium Katyńskie - wspólna modlitwa nad mogiłami pomordowanych. Stamtąd część uczestników rajdu wróci do Polski, zaś pozostali pojadą do Miednoje, gdzie nawiedzą groby Polaków. Tam zawiozą płaskorzeźbę Matki Boskiej Katyńskiej, wykonaną przez Dariusza Winczuka. Opiekę duchową nad motocyklistami sprawuje ks. prof. Zbigniew Sareło, pallotyn.

Dożynki Jasnogórskie

1 września br. w Sali Papieskiej na Jasnej Górze odbyło się sympozjum w ramach jasnogórskich Dożynek, czyli święta dziękczynienia Bogu za plony. Sympozjum poprowadził bp Jan Styrna z Tarnowa, nowy krajowy duszpasterz rolników. Towarzyszyli mu starostowie tegorocznych Dożynek z parafii Zuzela (miejsca urodzenia kard. Stefana Wyszyńskiego): Dorota Wiśniewska (Godlewo-Milewek) i Andrzej Rytel (Podgórze Gazdy). Uczestnicy spotkania wysłuchali konferencji ks. prał. dr. Eugeniusza Marciniaka, dotychczasowego sekretarza krajowego duszpasterstwa rolników, nt. Wieś i rolnictwo w nauczaniu Prymasa Tysiąclecia. Wieczorem Mszę św. w Bazylice Jasnogórskiej odprawił bp Jan Styrna. Zebranych powitał podprzeor Jasnej Góry - o. Zygmunt Okliński. W homilii Ksiądz Biskup powiedział: "Chociaż mam pomagać przede wszystkim w drodze do Nieba, to nie mogę nie być głosem rolników i ich rodzin, którzy potrzebują chleba. I dlatego zwracam się do całego społeczeństwa, do narodu (...) o rozumną, mądrą, dalekowzroczną solidarność z mieszkańcami wsi, z pracującymi na roli". Po Mszy św. Apel Jasnogórski poprowadził metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak. "Istnieje łączność prawdy o Twoim narodzeniu, Twoim przyjściu na ten świat, na tę ziemię, z problemami świata rolników - mówił Ksiądz Biskup do Matki Bożej. - Ty zostałaś dana światu przez Boga jako najpiękniejsze ziarno ludzkości". W programie pierwszego dnia Dożynek była także Droga Krzyżowa oraz nocne czuwanie w Kaplicy Matki Bożej.
2 września - przy akompaniamencie orkiestr z Wieleniny, Świnic Warckich i Kasinki Małej - na wały wkroczyło ponad 100 delegacji rolników z całej Polski ze 177 dożynkowymi wieńcami. Na Szczycie wystąpiły regionalne zespoły: "Rosiejowianki" ze Skalbmierza, "Szladkowianki" z Chmielnika i "Dzieci Kujaw" z Brześcia Kujawskiego.
Centralną częścią pielgrzymki była Msza św. koncelebrowana na jasnogórskim Szczycie o godz. 11.00, w czasie której modlili się rolnicy z całego kraju. Przeor Jasnej Góry - . Izydor Matuszewski powitał gości przybyłych na uroczystość: kard. Józefa Glempa, biskupów i kapłanów, premiera RP Jerzego Buzka wraz z małżonką, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Artura Balazsa, wicewojewodę śląskiego Zygmunta Kucharczyka, marszałka Sejmiku Śląskiego Jana Olbrychta, przedstawicieli rządu, związków zawodowych i partii politycznych. Nawiązując do obecnej sytuacji polityczno-gospodarczej, o. Izydor Matuszewski powiedział: " Wobec różnych doświadczeń nie wolno nam zniechęcać się czy załamywać. Naszą pracę mamy łączyć z modlitwą (...), zakorzenioną w polskiej rolniczej tradycji". Ojciec Przeor podkreślił, że miłości do ziemi ojczystej mamy się uczyć od Prymasa Tysiąclecia i od Papieża-Polaka. Mszy św. przewodniczył Prymas Polski - ard. Józef Glemp. Koncelebrowali: bp Jan Styrna, bp Roman Andrzejewski - dotychczasowy krajowy duszpasterz rolników, a także ks. prał. Eugeniusz Marciniak - były krajowy sekretarz duszpasterstwa rolników i s. prał. Stanisław Sieczko - nowy sekretarz. Starostowie Dożynek na ręce Księdza Prymasa i Premiera złożyli bochen chleba z tegorocznych zbiorów. Następnie premier Jerzy Buzek w imieniu całego narodu podziękował rolnikom za plony. W wygłoszonej homilii kard. Józef Glemp, nawiązując do tradycji dożynek, zauważył, że nikt nie ma "takiej świadomości współpracy z Bogiem, jak rolnik". Wskazał także na niedostateczną, społeczną promocję wsi. Mówiąc o przyszłej Polsce, zauważył, że marzeniem wielu jest, aby Polska stała się krajem " szczęśliwych rodzin". "Z wyżyn Jasnej Góry spójrzmy na cały kraj (...) - mówił Ksiądz Prymas. To wszystko dał Bóg, abyśmy dobrze zagospodarowali. Do tego potrzeba zdrowia i mądrości, a to można zdobywać w procesie wychowania". Po homilii Prymas Polski poświęcił przyniesione przez rolników wieńce dożynkowe i ziarno siewne. Rolnicy w darze ołtarza przynieśli m.in. chleb, wino, owoce, warzywa, miód, kwiaty, wyposażenie liturgiczne, a także dary pieniężne na rzecz tegorocznych powodzian. Po Komunii św. głos zabrał bp Jan Styrna. Złożył podziękowanie dotychczasowemu duszpasterzowi i jego sekretarzowi za pracę w duszpasterstwie. Do zebranych zwrócił się słowami: "Dziękuję Wam bardzo serdecznie za Wasze trwanie, za Waszą miłość Ojczyzny, za Waszą wiarę, za Wasze cierpliwe przezwyciężanie trudnych momentów, za to, że jesteście tu ze swoimi znakami wdzięczności Bogu".
Po Mszy św. rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejsze wieńce dożynkowe.

Reklama

Spotkanie Rycerzy Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy

31 sierpnia miało miejsce spotkanie Rycerzy Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy. Uczestniczyło w nim
22 rycerzy z Polski, Hiszpanii, Szwajcarii, Austrii, Niemiec i Włoch. Wysłuchali oni referatu doktora teologii Petera Christopha Duarena na temat: Znaczenie i rola chrześcijańskiego rycerstwa. Wzięli także udział w Apelu Jasnogórskim, który poprowadził paulin - o. Andrzej Napiórkowski, członek Rycerstwa.
1 września dziekan Rycerzy - o. Jan
Nalaskowski, paulin, przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. Następnie w Sali Rycerskiej miała miejsce inwestytura, czyli przyjęcie do Rycerstwa 8 nowych członków. Rycerstwo Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy zostało założone 19 marca 1991 r. Jego początki są związane z akcją charytatywną, jaką Zachód realizował wobec Polski i "wschodniego bloku" w latach 1980-90. Ostatecznie uznanie Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy dokonało się 8 maja 1998 r. aktem urzędowym generała Jasnej Góry - o. Stanisława Turka. 23 października 1998 r. Ojciec Święty przyjął Rycerstwo pod swój protektorat i obdarzył szczególnym błogosławieństwem apostolskim.
Rycerstwo realizuje zamierzone cele przez udział w apostolacie i ewangelizacji Kościoła, działalność charytatywną, kulturotwórczą i narodową, a także przez zaangażowanie w sprawy publiczne.

Piesze pielgrzymki na Jasną Górę

W dalszym ciągu przybywają do Jasnogórskiego Sanktuarium piesze pielgrzymki.
Od 27 sierpnia do 1 września dotarło 14 pielgrzymek pieszych i jedna rowerowa. Największą i najstarszą była Pielgrzymka Żywiecka ( istnieje od roku 1609). Grupę prowadził ks. Roman Berke. W 2 grupach pielgrzymowało 720 osób, w tym 6 kapłanów, 4 kleryków i 6 sióstr zakonnych. Pątnicy w ciągu 6 dni pokonali 180 km.
29 sierpnia dotarli do Sanktuarium, gdzie powitał ich bp Janusz Zimniak. Poza tym przybyli pielgrzymi z: Chorzowa, Katowic Bogucic, Jastrzębia-Zdroju, Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, z Katowic Szopienic, Rudy Śląskiej Wirek, Mysłowic, Katowic Dąbrówki Małej, Żor, Wodzisławia Śląskiego, Bytowa, Bierutowa, Tychów - w sumie wędrowało 1437 osób.
27 sierpnia dotarła 8. Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa z Rzeszowa. Przewodnikiem był ks. Mariusz Nowak. W 5 grupach jechało 85 osób, w tym 5 księży i 4 kleryków. W ciągu 6 dni rowerzyści pokonali 600 km. Na Jasnej Górze pątników powitał bp Edward Białogłowski.

W SKRÓCIE:

30 sierpnia na Jasną Górę przybył Jacques Perrier, biskup Tarbes i Lourdes. Spotkał się z przedstawicielami Konwentu Jasnogórskiego, który tworzyli: podprzeor - o. Marian Lubelski, byli generałowie Zakonu - o. Jerzy Tomziński i o. Józef Płatek oraz o. Zachariasz Jabłoński, o. Szymon Stefanowicz, o. Jan Pach, o. Kazimierz Maniecki, o. Robert Łukaszuk, a także ks. Sławomir Zieliński z Częstochowskiego Seminarium Duchownego. Na spotkaniu dzielono się doświadczeniami duszpasterskimi, rozmawiano o wzajemnej wymianie pielgrzymów oraz programie duszpasterskim w sanktuariach.

31 sierpnia we Mszy św. w intencji Ojczyzny, celebrowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu pod przewodnictwem o. Jana Pacha, uczestniczyła grupa NSZZ "Solidarność" z racji

21. rocznicy powstania Związku. Obecny był senator Tomasz Michałowski, poseł Tadeusz Wrona i Zbigniew Bonarski - wiceprezes Jasnogórskiej Fundacji "Pro Patria". Po Mszy św. złożono kwiaty pod tablicą "Solidarności" w Kaplicy Matki Bożej, a następnie w Sali o. Kordeckiego uczestnicy Liturgii zwiedzili wystawę Czerwiec ´56.

1 września we Mszy św. sprawowanej przez metropolitę częstochowskiego - abp. Stanisława Nowaka modliła się wspólnota niepełnosprawnych " Betel". 400 członków federacji przybyło na Jasną Górę w pieszej pielgrzymce z Olsztyna k. Częstochowy. W pielgrzymce wzięło udział 6 kapłanów wraz z duszpasterzami organizacji - ks. Jackiem Marcińcem i ks. Mariuszem Sztabą.

Jednym zdaniem

W Nowym Opolu k. Siedlec odbyła się Konferencja Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych, poświęcona problemowi motywacji w powołaniu do kapłaństwa. W obradach uczestniczyło ponad 80 rektorów z Polski, USA, Francji, Czech, Słowacji i Ukrainy. Podsumowaniem spotkania będzie sprawozdanie zawierające statystykę powołaniową.

Na liście 20 przedmiotów, które tegoroczni maturzyści mogą zdawać pisemnie na nowej maturze, nie znalazła się religia. " Kościół od kilku lat stara się o to, żeby maturzyści mogli zdawać religię" - powiedział bp Kazimierz Nycz, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Wpisanie religii na listę przedmiotów maturalnych wymagałoby zmiany ustawy o systemie oświaty z 1991 r., w której katechezę zaliczono do przedmiotów nieobowiązkowych.

Prowincja Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych powołała Waldemara Gaspera na przewodniczącego Rady Nadzorczej Telewizji Familijnej SA. Wcześniej walne zgromadzenie akcjonariuszy dokonało zmiany prezesa zarządu Telewizji Familijnej SA produkującej programy dla TV Puls. Waldemara Gaspera zastąpił franciszkanin - o. Jacek Suhak, dotychczasowy członek zarządu.

Zmarł ks. dr prał. Bogumił Lewandowski, emerytowany pracownik Kongregacji ds. Duchowieństwa, były kierownik Delegatury Biura Prasowego Episkopatu Polski w Rzymie.

Delegacja litewska z prezydentem Litwy Valdasem Adamkusem, premierem Algirdasem Brazauskasem oraz szefem dyplomacji Litwy Antanasem Valionisem przebywała w Polsce z wizytą w 10. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między oboma krajami. Rocznicowym odwiedzinom naszych sąsiadów towarzyszyły Dni Kultury Litewskiej w Polsce.

W Warszawie w 10. rocznicę przystąpienia Polski do Konwencji Genewskiej odbyły się: okolicznościowa sesja poświęcona sytuacji uchodźców na świecie oraz uroczyste posiedzenie plenarne rządowej Rady ds. Uchodźców.

W Pałacu Prezydenckim odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Gabinetowej poświęcone obecnemu kryzysowi finansów państwa. Podczas obrad premier Jerzy Buzek oświadczył, że budżet trafi do Sejmu w konstytucyjnym terminie do 30 września br. oraz że niezbędne cięcia nie obejmą najbiedniejszych - emerytów i rencistów. Debatę nt. sytuacji finansów publicznych przeprowadził również Sejm.

Rząd przyjął założenia makroekonomiczne do projektu budżetu na 2002 r. W zakresie dochodów, wydatków i deficytu budżetu założenia min. Bauca zostały podtrzymane przez jego następczynię - min. Wasilewską-Trenkner. Rząd przyjął m.in., że przyszłoroczny deficyt budżetowy wyniesie 40 mld zł.

Minister obrony Bronisław Komorowski odtajnił ok. 700 dokumentów dotyczących udziału wojska w wydarzeniach sierpnia 1980 r.

Warszawski sąd okręgowy rozpoczął formalnie proces Wojciecha Jaruzelskiego i innych oskarżonych w sprawie masakry robotników Wybrzeża w grudniu 1970 r.

Radomska prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie tzw. ścieżek zdrowia stosowanych wobec robotników w Radomiu w czerwcu 1976 r.

Ukazał się pierwszy numer polskiej edycji amerykańskiego tygodnika Newsweek.

Jacek Rakowiecki został nowym redaktorem naczelnym Przekroju.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

[ TEMATY ]

Maryja

NAjświętsza Maryja Panna

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Geneza, śluby lwowskie króla Jana Kazimierza

CZYTAJ DALEJ

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

[ TEMATY ]

Unia Europejska

COMECE

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Zasadniczym celem tego forum współpracy konferencji biskupich państw członkowskich UE jest przedstawianie w strukturach UE głosu Kościoła katolickiego na aktualne tematy, którymi się one akurat zajmują. Komisja nieustannie przypomina też o duchowym wymiarze jednoczącej się Europy, który był istotny dla jej katolickich ojców-założycieli: Roberta Schumana, Alcide De Gasperiego i Konrada Adenauera.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję