Reklama

"Niedziela" wierna Bogu i Ojczyźnie (6)

Niedziela Ogólnopolska 30/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok 2001, ustanowiony w archidiecezji częstochowskiej przez arcybiskupa metropolitę częstochowskiego Stanisława Nowaka Rokiem "Niedzieli", jest dla naszego Tygodnika czasem świętowania potrójnego jubileuszu - obchodzimy bowiem w tym roku 75-lecie powstania pisma, 20-lecie piastowania przez ks. inf. Ireneusza Skubisia funkcji redaktora naczelnego "Niedzieli" i 40. rocznicę przyjęcia przez naszego Naczelnego święceń kapłańskich. Z racji tych jubileuszy postanowiliśmy przybliżyć Czytelnikom dzieje naszego pisma i jego dzień dzisiejszy oraz sylwetki ludzi współtworzących "Niedzielę". O to, jaką rolę spełnia w społeczeństwie katolickim Tygodnik "Niedziela" i jaką przebył drogę od chwili swego powstania, zapytaliśmy redaktora naczelnego - ks. inf. Ireneusza Skubisia. Pełny tekst wywiadu znajdzie się w Księdze Pamiątkowej wydanej na 75-lecie "Niedzieli".

KATARZYNA WOYNAROWSKA: - Jedną z ostatnich inicjatyw związanych, jak się wydaje, z jubileuszem "Niedzieli" jest tworzenie Kół Przyjaciół "Niedzieli".

KS. INF. IRENEUSZ SKUBIŚ: - 7 kwietnia br. odbyło się pierwsze spotkanie Kół Przyjaciół Niedzieli z terenu Częstochowy. Idea Ruchu Przyjaciół Niedzieli zrodziła się w Łodzi w 1991 r., gdy ludzie piszący do nas często listy zaczęli tworzyć w terenie coś w rodzaju kół czytelników naszego tygodnika. W tym roku nasi redaktorzy, kontynuując to dzieło, odwiedzają wszystkie parafie w archidiecezji częstochowskiej, by spotkać się z czytelnikami naszego pisma. Kilkaset osób już zgłosiło swój akces do Ruchu Przyjaciół Niedzieli; będą nas odwiedzać, pomagać w rozprowadzaniu Niedzieli. Bardzo nas cieszy każdy, kto czuje się przyjacielem Niedzieli, bo to dowodzi, że ludzie utożsamiają się z naszym tygodnikiem, że jesteśmy im potrzebni, a to stanowi o naszej racji bytu.

- "Niedzielni" ludzie minionych 75 lat to konkretni biskupi, kapłani, świeccy zaangażowani w prace redakcyjne, poligraficzne, kolportażowe, administracyjne. Z którymi spośród nich najmocniej Ksiądz Redaktor identyfikuje tę część Kościoła, której na imię "Niedziela"?

- Trudno wymienić wszystkich związanych z naszym tygodnikiem w ciągu 75 lat. Wspominam z wdzięcznością takie osoby, jak prof. Krzysztof Wielgut - historyk, fizyk i zarazem mój nauczyciel z Niższego Seminarium Duchownego; mecenas Miron Kołakowski, który szczególnie wspierał nas w stanie wojennym; mecenas Maria Stypułkowska - adwokat częstochowski, znawca języków obcych, która przez wiele lat tłumaczyła dla Niedzieli teksty z zachodnich agencji prasowych. Do grona tych, co odeszli na wieczną wartę, należy też Wiktor Woryna - nasz główny księgowy, człowiek ogromnej wiedzy, oddany Niedzieli od pierwszego dnia po wznowieniu pisma w 1981 r.
Sądzę, że trzeba przypomnieć też biskupów związanych z naszą redakcją. Na pierwszym miejscu znajdzie się, oczywiście, bp Teodor Kubina, założyciel Niedzieli . Znany był z tego, że bardzo zabiegał o to, aby do każdej parafii częstochowskiej docierała Niedziela. Podczas wizytacji wypytywał księży, jak wygląda kolportaż, często pisał listy pasterskie na temat prasy katolickiej. To właśnie on - jak wielokrotnie wspominałem - pierwszy powiedział, że Niedziela jest dodatkowym wikarym w parafii i był o tym przekonany. Mianowanie ks. Mondrego na pierwszego redaktora Niedzieli było bardzo zgodne z preferencjami bp. Kubiny. Ks. Mondry walczył na terenie Warmii i Mazur o polskość, a ks. Kubina walczył o wolność Śląska. Gdy został biskupem w Częstochowie po wygranym plebiscycie polskim na Górnym Śląsku, zaprosił ks. Mondrego, który pracował na terenie, gdzie Polska przegrała plebiscyt, do Częstochowy i uczynił go redaktorem Niedzieli.
Drugi biskup częstochowski Zdzisław Goliński także doceniał znaczenie prasy katolickiej, ale pełnił swą pasterską służbę w czasie, gdy Niedziela została zawieszona i nie mogła się ukazywać, a jego starania o reaktywowanie pisma, niestety, nie zakończyły się pomyślnie.
Pierwszy powojenny redaktor naczelny Niedzieli - ks. dr Antoni Marchewka uczynił pismo gazetą ogólnopolską. Współpracowała z nim znana pisarka Zofia Kossak-Szczucka. Pracę przerwał zakaz wydawania pisma w 1953 r. Po 28 latach następny biskup częstochowski Stefan Bareła zlecił mi starania o reaktywowanie Niedzieli. Osobiście interesował się postępami w rozmowach, radził, aranżował następne. Jest jedną z najważniejszych postaci w historii Niedzieli.
Do osób związanych bezpośrednio z redakcją wypada zaliczyć grono osób tworzących jakby fundament pisma: Irena Makowicz - pierwszy po 1981 r. sekretarz redakcji; prof. Helena Orpych - doskonała przedwojenna polonistka, która niezwykle dbała o poprawność językową gazety; inny polonista - br. prof. Stanisław Rybicki, który zresztą ciągle trwa przy Niedzieli; o. dr Jerzy Tomziński, paulin. Osobą, której pracę i oddanie niezwykle sobie cenię, jest Lidia Dudkiewicz, zastępca redaktora naczelnego i sekretarz redakcji w jednej osobie. Poza tym trzeba wspomnieć o ludziach związanych z tygodnikiem od strony technicznej. Mam na uwadze pierwszą drukarnię w Opolu z dyrektorem Leopoldem Świderskim, a zwłaszcza jego zastępcę Weronikę Matyjaszczyk, której jesteśmy wdzięczni za codzienną wtedy współpracę z Niedzielą. Potem Częstochowskie Zakłady Graficzne z p. dyr. Haliną Ręszmit. I wreszcie dzisiejsza współpraca - z drukarnią Poligrafia Kielce, której prezes p. Helena Zych okazuje nam ogromną życzliwość.
Muszę dołączyć również do osób szczególnie zasłużonych dla Niedzieli naszego byłego kolegę redakcyjnego doc. dr. Karola Klauzę - dzięki jego energii i kreatywności udało się zrealizować wiele inicjatyw, zwłaszcza Konwersatorium Aetatis Novae i Bibliotekę " Niedzieli", liczącą obecnie 130 wydanych tomów, itd. Nasze działania multimedialne wspiera swoim doświadczeniem red. Elżbieta Grochal, prowadząca cotygodniowe audycje radiowe na falach archidiecezjalnego Radia Fiat, prezentujące Niedzielę. To tylko niektóre osoby ważne dla Niedzieli. Wszystkim chcę podziękować, ale wymienić mogę ze względu na szczupłość miejsca tylko niektórych.

K.K.: - Jakie są marzenia Redaktora Naczelnego " Niedzieli" w roku jej jubileuszu?

- By Niedziela pozostała sobą, wierna deklaracji z pierwszego numeru w 1981 r. By nam, Polakom, towarzyszyła stałość w respektowaniu wartości chrześcijańskich, umiejętność przekładania prawd wiary na język codzienności, odwaga w niesieniu Dobrej Nowiny bez względu na panującą właśnie koniunkturę, sytuację społeczną czy polityczną - w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach.

- A czego życzyłby Ksiądz Redaktor Czytelnikom "Niedzieli"?

- Biskup Kubina mawiał, co przypomnę po raz kolejny, że tygodnik katolicki to dodatkowy wikary w parafii. Mam wrażenie, że prasa katolicka jest ciągle niedoceniana przez część wiernych, że ciągle musi udowadniać rację swojego bytu. W dzisiejszych, wolnych ideologicznie czasach czytanie prasy katolickiej to obowiązek sumienia katolika. Jesteśmy bowiem bombardowani informacjami, które stoją w sprzeczności z nauczaniem Kościoła, są mu w wielu przypadkach wrogie. W takiej sytuacji nie wolno nam lekceważyć pisma katolickiego, bo w nim możemy znaleźć strawę duchową i odpowiedź na istotne życiowo pytania...

Tego właśnie chciałbym życzyć Czytelnikom Niedzieli w trzecim tysiącleciu - potrzeby pogłębiania, doskonalenia swojej wiary przez lekturę katolickiego pisma.

KONIEC

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie wolno wykonywać utworów o charakterze świeckim

2024-05-07 10:00

[ TEMATY ]

muzyka liturgiczna

Karol Porwich/Niedziela

W trosce o dobro kościelnej liturgii, w tym wykonywanych pieśni i psalmów, Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej w kurii warszawsko-praskiej przypomina, że muzyka w kościołach powinna być odgrywana wyłącznie na żywo, a nie odtwarzana z nagrania. Komunikat w tej sprawie wydano z uwagi na "niepokojące praktyki korzystania z gotowych utworów audio, zastępujących grę organów, śpiew organisty i wiernych". Ponadto dokument tłumaczy m.in., że nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim.

Zwracając się do kapłanów i diecezjan świeckich, Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej wydała komunikat dotyczący odtwarzania utworów audio w kościołach. W "trosce o dobro kościelnej liturgii, w tym wykonywanych pieśni i psalmów" zwraca w nim uwagę na "pojawiające się niepokojące praktyki korzystania z gotowych utworów audio zastępujących grę organów, śpiew organisty i wiernych podczas mszy świętych, nabożeństw i innych aktywności liturgicznych".

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Bp Pindel do nowo wyświęconych diakonów: naśladujcie wyobraźnię miłosierdzia św. Jana Kantego

2024-05-08 15:12

[ TEMATY ]

bp Roman Pindel

mr

Celebracja w Łagiewnikach

Celebracja w Łagiewnikach

Do naśladowania przykładu św. Jana Kantego, doskonalenia się i okazywania miłosierdzia wszystkim ludziom zachęcił bp Roman Pindel 8 maja br. w kęckim sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, gdzie udzielił święceń diakonatu dwóm alumnom krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Do uroczystości wybrano świątynię związaną miejscem urodzenia Jana Kantego. Tu też znajduje się grób założycielki sióstr zmartwychwstanek bł. Celiny Borzęckiej oraz jej córki współzałożycielki - służebnicy Bożej Jadwigi Borzęckiej.

Nowo wyświęceni diakoni nawiedzili dziś także barokowy kościół ku czci św. Jana z Kęt, wybudowany na miejscu jego domu rodzinnego. Diecezja bielsko-żywiecka przeżywa Rok Jubileuszowy związany z 550. rocznicą śmierci tego XV-wiecznego uczonego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję