Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileusz Prymasa Polski Dziękczynienie za 20 lat

Archidiecezja warszawska dziękowała kard. Józefowi Glempowi za 20-lecie posługi prymasowskiej. Uroczystość, która odbyła się w archikatedrze św. Jana 29 czerwca br., poprzedzona została prezentacją albumu "Caritati in iustitia", w którym ukazano wszechstronną działalność Prymasa Polski w służbie Kościoła i Ojczyzny.
Mszy św. dziękczynnej przewodniczył Jubilat w koncelebrze z ośmioma biskupami i licznym gronem kapłanów. Obecny był abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce. Na wstępie przedstawiciele różnych środowisk i stanów złożyli Prymasowi Polski życzenia i dziękowali mu za 20-letnią posługę Kościołowi i Narodowi. Podkreślali zwłaszcza niezastąpioną jego rolę w czasie stanu wojennego. Podkreślali, że w tych trudnych dla Polaków miesiącach Ksiądz Prymas, narażając się niejednokrotnie na różnego rodzaju oskarżenia, odważnie i bezwzględnie bronił ludzkiego życia przed rozlewem krwi, wzywając do spokoju. Jako ostatni życzenia złożył bp Janusz Jagucki, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce.
"Opatrzność wyznaczyła naszemu Arcypasterzowi zadania trudne, w które musiał wchodzić jakby z marszu. Nadchodziły bowiem niespokojne dni dla naszej Ojczyzny i Kościoła w Polsce" - powiedział w homilii bp Marian Duś. Przypomniał, że ze względu na sytuację w kraju nowy Prymas musiał w 1981 r. natychmiast objąć swoje funkcje. Bp Duś mówił dalej o posłudze Księdza Prymasa w stanie wojennym i podkreślił, że kard. Glemp poświęcił wiele uwagi internowanym, zabiegał o możliwość niesienia pomocy przebywającym w więzieniach, powołał Prymasowski Komitet Pomocy Internowanym oraz Prymasowską Radę Społeczną. Wielkim ciosem dla Księdza Prymasa była śmierć ks. Jerzego Popiełuszki.
Bp Duś mówił o olbrzymiej pracy, w której uczestniczył bądź którą inspirował kard. Glemp w ciągu ostatnich 20 lat. Wspomniał II Ogólnopolski Synod Plenarny, zaangażowanie się w prace zmierzające do nowego podziału administracyjnego Kościoła w Polsce, przygotowanie pielgrzymek papieskich, troskę o powrót religii do szkół, obronę poczętego życia, organizowanie katolickich stacji radiowych, obecność Kościoła w mediach, otwarcie Synodu Archidiecezji Warszawskiej, troskę o powstanie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, o duszpasterstwo młodzieży, Akcję Katolicką, formację młodych kapłanów.
Po uroczystym dziękczynnym Ciebie, Boga wysławiamy, przemawiając na zakończenie uroczystości, kard. Józef Glemp podziękował za modlitwę. " Proście, Bracia i Siostry, aby moją słabość Bóg wzmacniał swoją siłą, w tej posłudze miłości, bym potrafił coraz lepiej, skuteczniej kochać wszystkich, do których jestem posłany" - prosił zgromadzonych Prymas Polski.

Reklama

* * *
Promocja książki i albumu Caritati in iustitia. Dwadzieścia lat posługi prymasowskiej kardynała Józefa Glempa odbyła się w Galerii Porczyńskich. Adam Mazurek, prezes Oficyny Wydawniczo-Poligraficznej " Adam", która jest jego wydawcą, wręczył Księdzu Prymasowi egzemplarz oprawiony w skórę. Album ilustrowany jest 600 zdjęciami i tekstami 45 autorów. Księga zawiera także kalendarium 20 lat posługi prymasowskiej kard. Glempa, opracowane przez red. Adama Wieczorka, a słowo wstępne napisał do niej abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce.
Podczas tej uroczystości o posłudze Prymasa Polski mówił bp Piotr Jarecki, a recenzji książki dokonał bp Tadeusz Pikus.

Wojciech Świątkiewicz

Wakacje z Parafiadą

W dniach 25-30 czerwca odbyła się w Warszawie XIII Parafiada zorganizowana przez Pijarskie Centrum Edukacyjne Stanisława Konarskiego i Ministerstwo Edukacji Narodowej. W tym roku w zawodach sportowych, konkursach i imprezach towarzyszących uczestniczyły 62 reprezentacje dzieci i młodzieży z 16 państw, m.in. z Białorusi, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Rosji, Czech, Słowacji, USA.
Obok zawodów sportowych, odbywających się na terenie gościnnych obiektów Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, miało miejsce wiele konkursów, przeglądów artystycznych. Z całego kraju napłynęło ponad 914 prac literackich i ponad 1184 prac obrazujących życie i działalność Patrona olimpiady.
Promocją Parafiady na zewnątrz okazały się Kabarety Odwykowe, których twórca - Tadeusz Czajkowski podczas olimpijskiego tygodnia wraz z młodymi aktorami odwiedzał zakłady penitencjarne i domy spokojnej starości w stolicy. Prezentowany tam program: My, dzieci z dworca ZOO, miał na celu uświadomić odbiorcom dysonanse społeczne i postępujący zanik więzi rodzinnych.
Wielką popularnością - jak co roku - cieszyły się warsztaty dziennikarskie, na których poruszano m.in. kwestię tworzenia się mediów w obrębie wspólnot parafialnych oraz zastanawiano się nad rolą środków społecznego przekazu wobec rosnących zagrożeń globalizacji.
Wielki wysiłek włożony w przygotowanie imprezy docenili zaproszeni goście reprezentujący podobne europejskie organizacje sportowo-wychowawcze. Według Massimo Achini- prezydenta Centro Sportivo Italiano, połączenie elementu duchowego, sportowego i kulturalnego zasługuje na kontynuacje na forum europejskim. "Macie już poważne doświadczenia w tej kwestii i należałoby je wykorzystać, organizując tego typu akcję na szerszą skalę nie tylko opierając się na krajach dawnego Bloku Wschodniego. Mam tu na myśli zaproszenie reprezentacji państw Europy Zachodniej".
O tym, że tego typu inicjatywa jest możliwa do zrealizowania, przekonywali sami parafiadowicze, którzy z uznaniem wyrażali się na temat organizacji całej imprezy. "Z roku na rok jest coraz lepiej, jeśli chodzi o zakwaterowanie, wyżywienie i atrakcje towarzyszące olimpiadzie. Obok medali olimpijskich otrzymałem legitymację dziennikarza parafiadowego, poznałem ludzi z całego świata. Teraz dzięki poczcie internetowej mogę korespondować z nimi niemal codziennie. Za rok, jak się spotkamy, nie będziemy musieli sobie już tylu rzeczy opowiadać" - mówi Arek, zwycięzca biegu na 1000 m.
Po tygodniu emocjonujących imprez sportowych nadszedł czas na odpoczynek. W ramach projektu wychowawczego - "Integracja", który jest realizowany przy współpracy Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego RP, Caritas Polska oraz Misyjnych Dzieł Apostolskich, uczestnicy Parafiady wyjadą na dwutygodniowe turnusy integracyjne do Rewala, Gdańska i Bysławia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Anna Biniek

Pielgrzymka i spotkanie Księży Unii Kapłańskiej

W dniach 25-26 czerwca trwało spotkanie ok. 200 księży Unii Apostolskiej Kleru. "Unia Apostolska jest pobożnym zrzeszeniem kapłanów diecezjalnych pracujących w duszpasterstwie w celu przeżywania łączności z Chrystusem. Ma także na celu pogłębianie duchowości kapłańskiej - mówił bp Gerard Bernacki - Krajowy Dyrektor Unii. - Wspólnota ma zawsze to do siebie, że umacnia, podtrzymuje i ubogaca".
Jasnogórskie spotkanie poświęcone było misji kapłana na progu III tysiąclecia w nawiązaniu do nauczania Jana Pawła II oraz dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia.
Pielgrzymkę poprzedziła sesja Dyrektorów Unii, poświęcona m.in. podsumowaniu ubiegłorocznego spotkania oraz sprawozdaniom z działalności Unii w poszczególnych diecezjach. Jak podkreśla sekretarz - ks. Czesław Podleski, Unia funkcjonuje obecnie w prawie 40 polskich diecezjach.

Reklama

WEJŚCIE NA JASNĄ GÓRĘ PIESZYCH PIELGRZYMEK W LIPCU 2001 r.

Prezentacja

14 lipca godz. 17.00 - Piotrków Trybunalski

15 lipca godz. 10.00 - Przemyśl; godz. 12.00 - Rozprza; godz. 12.15 - Kamieńsk; godz. 12.30 - Poznań; godz. 17.00 - Gorzkowice; godz. 18.00 - Kleszczów

19 lipca godz. 11.45 - Wadowice

20 lipca godz. 20.30 - Kraków Skałka

26 lipca godz. 16.00 - Zaolzie, Cieszyn

Kongres Młodych Osób Konsekrowanych

Spotkanie w dniach 27-30 czerwca zgromadziło ok. 600 osób ze 106 zgromadzeń (150 prowincji). Inspiracją był Międzynarodowy Kongres, który odbył się w Rzymie w 1997 r. Jego polscy uczestnicy zwrócili się wówczas do przełożonych polskich zakonów i zgromadzeń z propozycją zorganizowania podobnego spotkania w Polsce.
Na każdy dzień trwania Kongresu wybrano inne motto: Świat o nas, Kim jesteśmy w świecie, Idziemy razem dla świata, Wszystkim we wszystkich Chrystus.
Młodzi dzielili się swoim przeżywaniem charyzmatu, doświadczeniami współpracy między zakonami i zgromadzeniami oraz ludźmi świeckimi. Rozmawiali o akceptacji, wolności, doświadczeniu wspólnoty, przeżywaniu ślubów. Szef Komitetu Organizacyjnego Kongresu - ks. Dariusz Bartocha, salezjanin, zwrócił uwagę na trzy charakterystyczne cechy Kongresu: " Jedność z Kościołem, tożsamość zgromadzeń oraz duch braterstwa i radości".
Siostry, bracia zakonni, młodzi kapłani podkreślali - w wywiadach do redagowanej codziennie gazetki - atmosferę otwartości, spontaniczności, radości, entuzjazm wiary. Podobał im się sposób spożywania posiłków we wspólnym namiocie, a przede wszystkim wspaniale przygotowane codzienne Liturgie - "prawdziwe eksplozje radości", " głębokie doświadczenie wspólnoty". Wyrazem ich wspólnoty stało się zielone drzewko, na którym każdy uczestnik - na znak swojej obecności - zawiązał supełek.
Wśród zaproszonych gości byli: o. Józef Augustyn, o. Leon Knabit, Agnieszka Kulig, ks. Czesław Parzyszek, s. Maria Pioskowik, ks. Józef Struś, o. Adam Wójcikowski.
"Myślę, że wszyscy uczestnicy poczuli, że są mocni w tym, co powinni robić" - podsumował spotkanie organizator, ks. Dariusz Bartocha.

VI Światowy Kongres Kresowian

Spotkanie zgromadziło 1 lipca kilkuset byłych mieszkańców Kresów Wschodnich. Przyjechali nie tylko z Polski, ale także z Australii, Stanów Zjednoczonych i Anglii. Obecni byli: prezydent Jan Skalski, wiceprezydent Lesław Flis, a także przedstawiciele organizacji kresowych z zagranicy: Tadeusz Leżoń z Melbourne w Australii - honorowy prezydent ŚKK, Romuald Wernik z Londynu - prezes Związku Ziem Wschodnich II RP i Daniela Hampton z Chicago - sekretarz Towarzystwa Przyjaciół Uniwersytetu Polskiego w Wilnie.
"Kresowianie z całego świata odnaleźli drogę ku sobie, rozproszeni w 1945 r. po całym świecie, postanowili połączyć swoje siły" - tłumaczyła ideę powstania organizacji kresowej Danuta Skalska - członek dyrektoriatu Światowego Kongresu Kresowian i współzałożycielka tej organizacji.
Podczas Kongresu wspomniano 60. rocznicę rozstrzelania profesorów wyższych uczelni lwowskich i członków ich rodzin, co miało miejsce 4 lipca 1941 r.
Światowy Kongres Kresowian podjął kilka uchwał. Jedna z nich dotyczy pojednania w kontekście ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II na Wschód. "Wyrażamy nadzieję, że nasze wielokrotne wezwania do pojednania trafią obecnie na podatny grunt" - czytamy w uchwale. Kolejna uchwała dotyczy przyjętej przez Sejm ustawy otwierającej możliwość powrotu Polaków z Kazachstanu do Polski. "Apelujemy o energiczne wprowadzenie jej w życie" - napisano, wzywając jednocześnie Sejm do przyspieszenia prac nad uchwaleniem ustawy o obywatelstwie polskim.
Światowy Kongres Kresowian złożył również podziękowanie Edwardowi Moskalowi, swemu honorowemu członkowi, "za bezkompromisową obronę dobrego imienia Polski i Polaków".
Mszy św. dla Kresowian przewodniczył o. Wojciech Tarka, paulin.

W SKRÓCIE:

25 czerwca przybyła na Jasną Górę piłkarska reprezentacja Watykanu.

27 czerwca 9 sióstr ze Zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi złożyło na Jasnej Górze śluby wieczyste.

29 czerwca 40-lecie święceń kapłańskich przeżywali ojcowie paulini: o. Augustyn Łazur - prowincjał Paulinów w Australii, o. Marian Lubelski - podprzeor Jasnej Góry, o. Stanisław Banasiuk - przewodnik grup amerykańskich, o. Bronisław Zapłotny - jasnogórski spowiednik i o. Anioł Jaskuła - dekorator, twórca słynnych jasnogórskich szopek. Tego samego dnia 40-lecie kapłaństwa świętowali księża archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej, wśród nich ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Niedzieli, ks. inf. Marian Mikołajczyk - wikariusz generalny archidiecezji częstochowskiej oraz ks. prał. prof. Jan Związek.

30 czerwca przybyli przedstawiciele Stowarzyszenia Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny "Miłość i Odpowiedzialność" oraz uczestnicy III Pielgrzymki Katolickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Ruchowo "Cyrenejczyk".

Sanktuarium odwiedzili: bp Miguel SebastiaMn MartuMnez z diecezji Lai w Czadzie oraz bp Patrick Sheridan z Nowego Jorku wraz z 24 księżmi z archidiecezji nowojorskiej.

W dniach 25-30 czerwca przybyło 37 pielgrzymek pieszych i rowerowych.

O. Stanisław Tomoń - rzecznik prasowy Jasnej Góry

JEDNYM ZDANIEM

Prymas Polski - kard. Józef Glemp spotkał się z przebywającym w Warszawie prezydentem Republiki Węgierskiej Ferencem Madlem. Ksiądz Prymas i jego gość rozmawiali na temat wejścia Polski i Węgier do Unii Europejskiej. Kard. Glemp powiedział m.in., iż Kościół pragnie, by w zjednoczonej Europie respektowane były trwałe, chrześcijańskie zasady.

Pod stojącymi w centrum Poznania dwoma monumentalnymi krzyżami, które upamiętniają ofiary Czerwca ´56, Prymas Polski odprawił Mszę św. w intencji poległych wówczas robotników.

We Wrocławiu bp Edward Janiak przewodniczył obchodom 60. rocznicy pomordowania z rozkazu hitlerowców profesorów lwowskich.

Światowa prapremiera filmu Quo vadis w reżyserii J. Kawalerowicza odbędzie się 30 sierpnia br. w Auli Pawła VI w Watykanie - podał rzecznik prasowy Quo vadis Stanisław Zawiśliński. Producenci filmu mają nadzieję, że zaproszenie przyjmie także sam Ojciec Święty. Polska premiera Quo vadis odbędzie się 9 września, zaś na ekrany kin film trafi 14 września br.

W ramach rządowo-kościelnej Komisji Konkordatowej powstał Zespół Specjalistów ds. Archiwalnych. Na jego czele stanął bp Jan Kopiec. Zadaniem zespołu będzie m.in. wypracowanie sposobu zabezpieczenia i konserwacji archiwów, a następnie ich skatalogowanie.

W Warszawie rozpoczęło działalność Biuro Konsultanta ds. Ochrony Zabytków Sakralnych. Proboszczowie z całej Polski będą mogli zwracać się do niego z prośbą o pomoc w opiece nad zabytkowymi kościołami na terenie ich parafii. Konsultant będzie informował m.in., jak uzyskać dofinansowanie od państwa czy samorządów.

W wypadku samochodowym na terenie Czech zginął ks. Piotr Lechowicz, 31-letni wikariusz w parafii pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu. Ks. Lechowicz był kapłanem archidiecezji przemyskiej.

Polonia z Nowego Jorku rozpoczęła akcję informacyjną w Senacie stanu Nowy Jork, by zablokować ewentualną ustawę przeciwko Polskim Liniom Lotniczym LOT. Polonia usiłuje przekonać Republikanów, którzy mają tam większość, że III RP nie jest odpowiedzialna za konfiskatę mienia żydowskiego, jakiej dokonano 50 lat temu.

Premier Jerzy Buzek zdymisjonował ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego. Jednocześnie wysłał do prezydenta wniosek o powołanie Stanisława Iwanickiego na to stanowisko.

Senacka Komisja Spraw Emigracji i Polaków za Granicą opowiedziała się za ustanowieniem dnia 2 maja Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

Sejmowa Komisja Rodziny poparła wstępny projekt ustawy obywatelskiej zakazującej przemocy w mediach. Inicjatywa ustawy wyszła w maju od grupy matek z Przemyśla, które obecnie zbierają wymagane do przyjęcia pod sejmowe obrady 100 tys. podpisów. Kobiety posiłkują się w zbieraniu podpisów strukturami kościelnymi. l Wszedł w życie ustawowy zakaz picia alkoholu "na ulicy". Za jego złamanie grozi kara grzywny, nawet do 5 tys. zł.

Forum Kobiet Polskich i Polska Federacja Ruchów Obrony Życia zaprotestowały stanowczo przeciwko żądaniom środowisk feministycznych odwołania prof. Bogdana Chazana ze stanowiska krajowego konsultanta w dziedzinie położnictwa i ginekologii. FKP i PFROŻ stwierdziły, że Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny chce zastąpić prof. Chazana "swoim człowiekiem", zwolennikiem aborcji.

Organizacje zrzeszone w Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia zwróciły się do prezesa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Juliusza Brauna o odrzucenie wniosku TV Polsat o przyznanie koncesji na kanał erotyczny. Program ten miałby powstać we współpracy Polsatu z firmą Playboy.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

2024-04-30 21:13

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Po co Jezus dał nam Maryję? Jak budować z Nią relację? Czy da się przesadzić w miłości do Matki Bożej? Tymi i innymi przemyśleniami dzieli się w swoim podcaście ks. Tomasz Podlewski. Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka "Podcastu umajonego".

CZYTAJ DALEJ

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Rozważanie 3

CZYTAJ DALEJ

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Rozważanie 3

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję