Reklama

Sztafeta: Jasna Góra - Fatima

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biegacze z Knurowa powrócili do Polski

20 maja br. do Knurowa powróciła grupa 8 zawodników Amatorskiego Klubu Biegacza z Knurowa, która 12 maja po przebiegnięciu 3600 km dzielących Jasną Górę od Portugalii stanęła przed obliczem Matki Bożej z Fatimy.
Sztafeta biegaczy pod honorowym patronatem premiera RP Jerzego Buzka jako pierwsza w Polsce pokonała ten dystans, pielgrzymując z Częstochowy przez Mariazell, La Salette, Lourdes do Fatimy.
Biegacze-pielgrzymi, przebiegając przez Polskę, Czechy, Austrię, Włochy, Francję, Hiszpanię i Portugalię, pokonali m.in. dwa wielkie pasma górskie: Alpy i Pireneje, wbiegli na wysokość 1850 m n.p.m., gdzie jeszcze zwały śniegu leżały na poboczach dróg.
Czasami towarzyszyły im opady śniegu z deszczem, jak np. w La Salette, lub burza śnieżna, która przywitała ich w górach Hiszpanii; innym razem piekło portugalskie słońce wśród gajów pomarańczowych.
Dzień rozpoczynali wspólną modli-twą, oddając się opiece Anioła Stróża i Maryi. Biegnąc wyznaczoną trasą, spotykali się z wielką serdecznością i uznaniem. Na swej trasie gościli również w niezwykłych miejscach. We Włoszech dotarli do domu bł. Pier Giorgia Frassatiego - "człowieka ośmiu błogosławieństw", gościli u konsula RP w Portugalii - Anny Marii Szadurskiej, byli również gośćmi na koktajlu wydanym przez ambasadora RP w Lizbonie - Adama Halamskiego, oraz jako pierwsi Polacy uczestniczyli w biegu ulicznym we francuskim Foix, gdzie podczas bankietu zgotowano im owację na stojąco. Na własne oczy widzieli skutki zamachu ETA w hiszpańskiej Jacy oraz poznali smak wody z Oceanu Atlantyckiego.
Razem przebiegli 3600 km, z czego ostatnie 6 km całą grupą w eskorcie Gwardii Narodowej wśród ponad 500-tysięcznego tłumu pielgrzymów ulicami Fatimy. Cała grupa liczyła 16 osób, z czego część ze względu na obowiązki rodzinne biegła tylko do La Salette, a pozostała ósemka pokonała całą trasę. Do La Salette dobiegli: Bożena Rybicka, Beata Lisiecka, Małgorzata Rzepka, Marian Gruszka, Bogdan Leśniowski, Maciej Kot i kierowca Andrzej Lamla. Całą trasę pokonali: dyrektor biegu Marian Płaszczyk, prezes Klubu Czesław Nowak, Henryk Smyczek, Wiesław Rybicki, Edward Włodarski, Jerzy Wroński, Kazimierz Grzesiak, Damian Żmudziński i kierowca Adam Kaczmarek.

Damian Żmudziński

Zawierzenie Jasnogórskiej Maryi Radia "Plus"

18 maja br. na Jasną Górę przybyła I Pielgrzymka Radia "Plus" . Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele Zarządu Spółki Producenckiej " Plus" na czele z jej prezesem - ks. Ireneuszem Sokalskim i wiceprezesem Jackiem Rusieckim, a także dyrektorem programowym Pawłem Nowackim i dyrektorem artystycznym Jankiem Pospieszalskim. W pielgrzymce uczestniczyły delegacje wszystkich 28 stacji diecezjalnych, wchodzących w skład Porozumienia Programowego "Plus": dyrektorzy oddziałów, redaktorzy, dziennikarze i pracownicy poszczególnych rozgłośni wraz z rodzinami.
Jak powiedział dyrektor programowy Radia "Plus" Paweł Nowacki, pielgrzymka była "naturalną inicjatywą wszystkich pracowników" . "Nadszedł moment ważny dla Radia. Jesteśmy przed wielkim skokiem - zarówno jeśli chodzi o skalę słuchalności, jak i o zasięg. Stąd idea, aby w czasie szczególnym, w maju, w dniu urodzin Ojca Świętego przybyć na Jasną Górę i zawierzyć się Maryi Jasnogórskiej - wedle narodowej, świętej tradycji - i to dzieło, które realizujemy". Piel-grzymka stała się także okazją do wspólnego spotkania dyrektorów stacji diecezjalnych i omówienia planu działania na najbliższe miesiące.
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. sprawowana w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego - abp. Stanisława Nowaka. Zebranych powitał o. Stanisław Tomoń, rzecznik prasowy Jasnej Góry. "´Plus´ to znaczy więcej - więcej wiary w Boga, więcej nadziei w Kościele i narodzie, więcej miłości ku człowiekowi" - stwierdził o. Tomoń. W wygłoszonej homilii abp Nowak dziękował pracownikom Radia "Plus" za to, że swoim programem radiowym chcą zainteresować ludzi zagubionych w wierze i poszukujących Boga. "Dzisiejszy człowiek jakby z daleka idzie za Chrystusem. Ale czy wolno go nie zauważyć?" - pytał abp Nowak i odpowiadał: "Dziękujemy Wam, że widzicie tych ludzi szukających, tych z daleka. Dostrzegacie i chcecie im służyć, by byli bliżej tajemnicy świętości. Idźcie za Maryją, by głosić Ewangelię dzisiejszemu człowiekowi - takiemu, jaki jest - szukającemu, zagubionemu, byle tylko choć trochę widział Chrystusa" . Na zakończenie Eucharystii głos zabrał ks. Ireneusz Sokalski. " Chcemy coraz więcej każdego dnia służyć Bogu, więcej służyć Kościołowi, więcej służyć człowiekowi. Chcemy więcej służyć prawdzie w miłości" - powiedział. W imieniu zebranych Metropolita częstochowski dokonał Aktu Zawierzenia Radia "Plus" Matce Bożej Jasnogórskiej.

Danuta Romanowska - Biuro Prasowe Jasnej Góry

Z Jasnej Góry

15 maja przybyła na Jasną Górę 11. Pielgrzymka Sportowców. W spotkaniu wzięło udział kilkaset osób - głównie dzieci i młodzież z parafialnych klubów sportowych. Obecni byli: minister sportu Mieczysław Nowicki, a także dwóch bokserów olimpijczyków: Jan Szczepański i Jerzy Rybicki. Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej odprawił bp Piotr Libera, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, wraz z bp. Andrzejem Śliwińskim i ks. Mirosławem Mikulskim - duszpasterzami sportowców. W wygłoszonej homilii bp Libera wezwał sportowców do zachowania postawy godnej chrześcijanina, do zawierzenia i zaufania Bogu. W pielgrzymce uczestniczyła Maria Hanna Kwaśniewska-Maleszewska, najstarsza polska olimpijka, która jako wotum złożyła na Jasnej Górze brązowy medal Orderu Olimpijskiego.

16 i 17 maja trwała 56. Pielgrzymka Byłych Więźniarek Obozów Koncentracyjnych z Ravensbruack i Oświęcimia. W drugim dniu pielgrzymki Mszy św. dla ok. 70 kobiet przewodniczył w Kaplicy Matki Bożej bp Jan Wątroba z Częstochowy. W wygłoszonej homilii stwierdził, że piel-grzymka jest wielkim aktem dziękczynienia za "wszystkie świadectwa dobra i solidarności, za postawy odwagi i miłości, jakie wyzwalały się w tak nieludzkich, pełnych pogardy dla człowieka warunkach".

19 maja przed jasnogórskim Szczytem trwało Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. Całodziennej modlitwie ok. 100 tys. osób przewodniczył krajowy duszpasterz Odnowy - bp Bronisław Dembowski, obecny był także bp Mieczysław Cisło, odpowiedzialny za Radę Ruchów Katolickich. Konferencje głosił o. Fio Mascarenas, hinduski jezuita, odpowiedzialny za Odnowę Charyzmatyczną w Indiach. Mszy św. przewodniczył bp Bronisław Dembowski. Słowo do zebranych skierował metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak. "Jesteście łaską dla Kościoła na rozpoczęcie nowego milenium - mówił abp Nowak. - Nie wolno wam tego ognia utracić, musi być coraz większy". W wygłoszonej homilii bp Dembowski, ukazując rolę i zadanie Odnowy we współczesnym świecie, powiedział m.in.: "My chcemy świat czynić mieszkaniem Boga żywego. I to przede wszystkim od swojego serca poczynając". Czuwanie zostało poprzedzone spotkaniem blisko półtora tysiąca koordynatorów i animatorów Ruchu.

II Pielgrzymka Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania zgromadziła na Jasnej Górze 19 maja ok. 700 osób. "Przybyliśmy, żeby objąć wdzięcznością i miłością te wspólnoty, z których powołani się wywodzą" - powiedział bp Stefan Regmunt, delegat Episkopatu Polski ds. Powołań. Jako główne cele pielgrzymki wymienił: "dziękczynienie za dar powołań, modlitwę za powołanych i ich rodziny oraz prośbę o nowe, święte, odpowiedzialne powołania do służby Bożej, zarówno do kapłań-skiej, jak i życia konsekrowanego". Pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej, której przewodniczył bp Stefan Regmunt, w koncelebrze z bp. Mieczysławem Jaworskim z Kielc. Homilię wygłosił ks. Czesław Parzyszek - przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich.

18, 19 i 20 maja miała miejsce I Pielgrzymka Związku Harcerstwa Polskiego. Uczestniczyło w niej 1,7 tys. harcerzy i zuchów z całej Polski. Tak m.in. uczczono 90. rocznicę powstania ZHP. Spotkanie koncentrowało się na haśle pielgrzymki - Ku przyszłości. W drugim dniu spotkania Mszy św. w Bazylice przewodniczył biskup polowy WP Leszek Sławoj Głódź, w koncelebrze z naczelnym kapelanem ZHP - ks. Janem Ujmą. W wygłoszonej homilii Biskup Polowy stwierdził, że w życiu każdego Polaka najważniejsze są trzy wzgórza: Monte Cassino, Wzgórze Watykańskie i Wzgórze Jasnogórskie - one "stanowią o naszej tożsamości". Po Mszy św. Ksiądz Biskup odsłonił i poświęcił na ścianie w Kaplicy Matki Bożej wotum ZHP - pamiątkową tablicę.

Pielgrzymka Wojewodów, Marszałków Województw i Pracowników Administracji Państwowej zgromadziła 19 maja ok. 1000 osób. Obecni byli m.in.: wojewoda śląski Wilibald Winkler i marszałek województwa śląskiego Jan Olbrycht. "Jest to grupa zawodowa, która ze względu na pełnione funkcje ponosi odpowiedzialność za społeczności zbiorowe. Dlatego właśnie te pielgrzymki na Jasną Górę są szczególnie istotne" - powiedział Radiu "Jasna Góra" marszałek Jan Olbrycht. Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył w Kaplicy metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak.

l 20 maja na Jasną Górę przybyła V Pielgrzymka Represjonowanych w Stanie Wojennym. Kilkaset osób wzięło udział we Mszy św. i wysłuchało homilii ks. Józefa Miszczuka z Siedlec, kapelana "Solidarności". Jak powiedziała Katarzyna Grohman z Częstochowy - organizatorka spotkania, głównym jego celem jest dziękczynienie za życie i niepodległą Ojczyznę. " Każdy z nas po wyjściu z więzienia czy z internowania pierwsze kroki kierował przed Cudowny Obraz, by tu podziękować Matce Bożej" - powiedziała K. Grohman. Podkreśliła, że Jasna Góra w pierwszych dniach stanu wojennego przygarnęła wielu ludzi z "Solidarności" - "dlatego zawsze będziemy przychodzić i dziękować".

JEDNYM ZDANIEM

28 maja, w 20. rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia, biskupi polscy zebrali się na 312. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. W południe udali się do archikatedry warszawskiej, gdzie odprawili Mszę św. w intencji beatyfikacji sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Polityka kard. Wyszyńskiego wobec władz komunistycznych i jej odbiór w Stolicy Apostolskiej to przedmiot sesji pt. Prymas Stefan Wyszyński wobec Polski Ludowej, zorganizowanej 22 maja w Warszawie przez Instytut Pamięci Narodowej.

W dniu urodzin Ojca Świętego - 18 maja br. - w Ludźmierzu odbyła się uroczystość nadania godności bazyliki mniejszej dla kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie czczona jest figura Matki Bożej Królowej Podhala. W tym samym dniu został tam poświęcony pomnik Jana Pawła II.

27 maja br. w kościele pw. Wszystkich Świętych w Warszawie, pod przewodnictwem prymasa Polski - kard. Józefa Glempa, zostało odprawione nabożeństwo w intencji Żydów pomordowanych w Jedwabnem i w innych miejscowościach.

Bp Tadeusz Pieronek został ponownie wybrany na rektora Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Kilka tysięcy wiernych archidiecezji wrocławskiej wzięło udział 22 maja w koncercie "A to Polska właśnie" w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Był to jeden z cyklu koncertów zainicjowanych przez Radio Maryja, z których dochód przeznaczany jest na pomoc bezdomnym, dzieciom z domów dziecka i na dofinansowanie obiadów dla najbiedniejszych dzieci. l UB planowało śledztwo wobec uwięzionego w 1953 r. kard. Stefana Wyszyńskiego i zmuszenie go do uległości władzom PRL pod groźbą uznania za "obcego agenta". Tę wiadomość ujawnił prowadzący śledztwo w sprawie uwięzienia Prymasa Tysiąclecia Instytut Spraw Publicznych. l Platforma Obywatelska podpisała z Unią Polityki Realnej porozumienie dotyczące wyborów parlamentarnych.

W nocy z 19 na 20 maja zmarł w Krakowie gen. Bohdan Zieliński ps. Tytus - najwyższy rangą żyjący oficer Komendy Głównej AK. Miał 95 lat.

Rzecznik Interesu Publicznego Bogusław Nizieński domaga się powtórnej lustracji Janusza Tomaszewskiego.

Andrzej Urbańczyk ponownie został wybrany na rzecznika klubu SLD.

Strona żydowska przyjęła do wiadomości, że ekshumacja w Jedwabnem odbędzie się i będą w niej uczestniczyć rabini - ustalili minister sprawiedliwości Lech Kaczyński oraz rabin Warszawy i Łodzi Michael Schudrich.

Listę ponad 900 nazwisk osób narodowości żydowskiej, które przed wojną mieszkały w Jedwabnem i mogły zginąć w czasie pogromu w 1941 r., udało się sporządzić w archiwum w Łomży.

Minister sprawiedliwości Lech Kaczyński odwołał szefów Prokuratury Apelacyjnej i Okręgowej w Białymstoku oraz ich zastępców. Powodem odwołania wszystkich prokuratorów były "nieprawidłowości" w funkcjonowaniu tych prokuratur. l Ugrupowania prawicowe zawarły 23 maja dwa porozumienia wyborcze. Wspólny komitet wyborczy postanowiły powołać RS AWS, ZChN, PPChD i ROP. Drugi komitet założyły "Prawo i Sprawiedliwość" braci Kaczyńskich i "Przymierze Prawicy".

Przedsiębiorstwa państwowe wykorzystują w sposób nierzetelny i niezgodnie z przeznaczeniem publiczne pieniądze - wynika z przedstawionego raportu NIK.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 13.): Po drugiej stronie

2024-05-12 21:31

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Po co się zwierzać Jezusowi, skoro On i tak wszystko wie? Czy w modlitwie wystarczą same formuły? Czy każda myśl na modlitwie to rozproszenie? Zapraszamy na trzynasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o Maryi przynoszącej światu Boga z ludzkim sercem.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ

PiS rozpoczyna zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ws. utrzymania niższych cen energii

2024-05-13 16:15

[ TEMATY ]

zbiórka podpisów

Karol Porwich/Niedziela

Prawo i Sprawiedliwość przystępuje do zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, który ma utrzymać ceny gazu i energii na obecnym poziomie - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem rozwiązania proponowane przez rząd, takie jak np. bon energetyczny, to "żadna osłona".

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Kaczyński podkreślał, że polskie społeczeństwo niebawem czekają "bardzo poważne podwyżki" w związku ze wzrostem opłat za prąd i gaz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję