Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świeccy (...) niczym "sól" i "światło" muszą działać profetycznie w rodzinie i w szkole, w środowisku kultury i przekazu społecznego, w ekonomii i świecie pracy, w polityce i sztuce, w służbie zdrowia oraz tam, gdzie jest choroba i cierpienie, w sporcie i turystyce, u boku zepchniętych na margines i tak licznych imigrantów. Nie może zabraknąć ich śmiałej inicjatywy tam, gdzie podejmuje się decyzje dotyczące życia i godności osoby, rodziny i samego społeczeństwa.

Jan Paweł II

(Do uczestników IV Konferencji Kościoła miejscowego Sycylii - 23 marca 2001 r.)

Jan Paweł II do Polaków

"Rozpoczynamy dzisiaj nowy cykl katechez środowych, poświęcony Psalmom i Hymnom, ażeby podjąć to wezwanie, które zawiera się w dokumencie Novo millennio ineunte, a mianowicie wezwanie do pogłębionej modlitwy. Dlatego właśnie sięgamy do Psalmów, do Psałterza, ponieważ on jest od wieków tą najgłębszą, stałą modlitwą Kościoła, w której modli się Chrystus wraz z nami, a my z Chrystusem.
Wszystkim życzę Szczęść Boże na Wielki Post i na Wielkanoc. Pochwalony Jezus Chrystus!".

Audiencja generalna 28 marca 2001 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

25 marca br. w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański Jan Paweł II mówił o szacunku dla życia ludzkiego od narodzenia aż do naturalnej śmierci oraz o jego nienaruszalności. Ojciec Święty przypomniał też swoją ubiegłoroczną pielgrzymkę do Ziemi Świętej i Mszę św., którą sprawował w Nazarecie w Bazylice Zwiastowania. Oto słowa Papieża:
"Dzisiaj, 25 marca, przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Ponieważ jednak zbiegła się ona z czwartą niedzielą Wielkiego Postu, to święto należące do tradycji Ludu Bożego przesunięte zostało na dzień jutrzejszy.
Możemy jednak dostrzec wymowną więź między dzisiejszą liturgią ´Domenica laetare´, przepojoną miłosierdziem i radością, a podniosłym charakterem Zwiastowania. Albowiem, podczas gdy dzisiaj możemy niejako zakosztować światła i radości tajemnicy paschalnej, uroczystość Zwiastowania prowadzi nas do źródła radości duchowej, którym jest wcielenie Syna Bożego. Na myśl przychodzą mi chwile sprzed roku, kiedy to dokładnie w tym dniu modliłem się i przewodniczyłem liturgii w Nazarecie, w Bazylice Zwiastowania. Z wielkim wzruszeniem klęczałem w grocie, w której Maryja usłyszała słowa Anioła i gdzie wypowiedziała swoje "fiat", poddając się pełnieniu woli Bożej.
W sposób szczególny chcemy podziękować Bogu za dar zbawienia, który Chrystus przyniósł na świat poprzez swoje wcielenie. Przypominamy słowa: et Verbum caro factum est - a Słowo stało się ciałem. Właśnie z przeżywania i przyjęcia tej tajemnicy wszyscy wierzący mogą ciągle czerpać nową siłę duchową do głoszenia Ewangelii i dawania świadectwa o Chrystusie.
Chrystus jest naszym jedynym Zbawicielem i jednocześnie wzywa nas, aby wiernie służyć Ewangelii życia, którą nam powierzył. W obliczu kultury śmierci i coraz liczniejszych, niestety, ataków wymierzonych przeciwko ludzkiemu życiu, nie może zabraknąć zaangażowania na rzecz ochrony życia w każdej jego fazie: od mementu poczęcia aż do jego zmierzchu, do jego naturalnego końca.
Ludzkość powinna poznać odnowioną wiosnę życia, która musi się charakteryzować szacunkiem wobec każdego życia i przyjęciem każdego człowieka, bo przecież w jego obliczu jaśnieje obraz Chrystusa.
W tej intencji módlmy się do Tej, która jest żyjącym słowem pocieszenia dla Kościoła, który zawsze walczy przeciwko śmierci".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dzień modlitw w intencji misjonarzy męczenników

W Kościele katolickim Włoch po raz dziewiąty już obchodzono dzień modlitwy i postu dla uczczenia pamięci misjonarzy męczenników. Przypomniał o tym Jan Paweł II przy okazji niedzielnej modlitwy Anioł Pański, 25 marca. "Ta inicjatywa, która została stworzona przez ruch młodzieżowy Papieskich Dzieł Misyjnych, zaprasza wszystkie wspólnoty kościelne, by upamiętniły kobiety i mężczyzn, którzy ponieśli śmierć z powodu wierności
Chrystusowi i Ewangelii" - powiedział Ojciec Święty. Wśród tej wielkiej rzeszy w 2000 r. znajduje się 29 osób, w tym czworo Włochów. Według najświeższych danych, udostępnionych przez watykańską agencję misyjną "Fides", w ostatnich dziesięciu latach zginęło na posterunku 603 misjonarzy, duchownych i świeckich. "Niech ich ofiara zjednoczona z ofiarą Chrystusa stanie się zasiewem miłości, sprawiedliwości i pokoju" - powiedział Ojciec Święty.
Dzień modlitwy i postu w intencji misjonarzy męczenników przypada zawsze 24 marca, w rocznicę męczeńskiej śmierci arcybiskupa San Salwadoru Oscara Romero. Po krwawej masakrze w San Salwadorze abp Romero otworzył wrota pałacu arcybiskupiego dla wszystkich osób zagrożonych i prześladowanych. Przez odważne kazania, w których piętnował niesprawiedliwość i przemoc szwadronów śmierci, głos Arcybiskupa stał się głosem biednych Salwadoru. 24 marca 1980 r. został zastrzelony podczas sprawowania Eucharystii przed ołtarzem w szpitalnej kaplicy. Winni śmierci Arcybiskupa do dziś nie zostali skazani. Proces beatyfikacyjny abp. Romero jest w toku. Postulator procesu - włoski biskup Vincenzo Paglia zwrócił uwagę na coraz liczniejsze głosy z całego świata, domagające się rychłej beatyfikacji męczennika.

Reklama

Prezbiterianie z USA szukają konsensusu z Watykanem

Prezbiterianie z USA są kolejną wspólnotą w ramach Światowej Federacji Kościołów Reformowanych, która poszukuje konsensusu z Kościołem katolickim w ważnych kwestiach teologicznych. W 1999 r. Kościoły luterańskie podpisały wraz z Kościołem katolickim Wspólną Deklarację w sprawie nauki o usprawiedliwieniu.
Stanowisko 15 duchownych Kościoła Prezbiteriańskiego w USA oraz Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan opublikował watykański dziennik L´ Osservatore Romano. Wspólny dokument proponuje, aby w przyszłości również Kościoły reformowane mogły uczestniczyć w konsensusie dotyczącym podstawowych prawd wiary, osiągniętym na mocy Wspólnej Deklaracji katolików i luteran z 1999 r.
Stanowisko zapowiada też w przyszłości możliwość wzajemnego uznania sakramentu chrztu. Sygnatariusze dokumentu zachęcają, by podjąć rozmowy na temat podziałów w XVI i XVII wieku, aby być może wspólnie oświadczyć, że wypowiedziane wówczas wzajemne potępienia nie zgadzają się z dzisiejszym wzajemnym spojrzeniem partnerów dialogu. Wspólne stanowisko podpisał ze strony Presbyterian Church USA zwierzchnik tej wspólnoty (Head of Communion) Clifton Kirkpatrick, a ze strony katolickiej przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan - kard. Walter Kasper.
Dokument w języku angielskim został opublikowany na zakończenie kilkudniowej wizyty delegacji prezbiterianów w Watykanie. W ramach wizyty duchowni tego Kościoła uczestniczyli m.in. w sakrze biskupiej 19 marca w Bazylice św. Piotra. Zasadnicza konferencja teologiczna odbyła się w dniach 20 i 21 marca. Jak głosi komunikat, powrócono w niej do problemów, jakie omawiano w grudniu 2000 r., w czasie wizyty ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan - kard. Cassidy´ego w głównej siedzibie amerykańskich prezbiterian w Louisville.
Prezbiterianie stanowią gałąź reformacji, wywodzącą się ze Szkocji. Do ich wspólnot w USA należy ok. 2,5 mln osób. Większe skupiska prezbiterian żyją też w niektórych regionach Afryki i w Azji. Współpracują ze Światową Federacją Kościołów Reformowanych, która dotychczas nie utrzymywała tak bliskich kontaktów z Kościołem katolickim jak Kościoły luterańskie.

Reklama

Wizyta "ad limina" biskupów Korei

24 marca br. Ojciec Święty przyjął na audiencji prywatnej katolickich biskupów Korei Południowej na zakończenie ich wizyty "ad limina Apostolorum" w Watykanie.
Papież z uznaniem wyraził się o wysiłkach tworzenia " stałych pomostów solidarności między północą i południem" i z radością odniósł się do postępów procesu pokojowego, zapoczątkowanego w ubiegłym roku spotkaniem prezydentów obu państw koreańskich. Podziela on nadzieję biskupów, że bliski jest dzień zjednoczenia kraju, czego pragnie cały naród. Jan Paweł II podkreślił nieustanną pomoc "duchową i materialną" Kościoła południa dla katolickiej wspólnoty na północy i zachęcił do dalszych wysiłków na rzecz pojednania oraz wzajemnego zrozumienia i współpracy członków rodziny koreańskiej. Przypomniał, że początki chrześcijaństwa w tym kraju związane są z krwią męczenników prześladowań 1801 r. i zaapelował do biskupów, by postawili na świeckich zarówno w Kościele, jak i w społeczeństwie. Jan Paweł II wyraził zadowolenie z inicjatyw w dziedzinie szerzenia Ewangelii życia i ze stanowczego sprzeciwu biskupów wobec aborcji. Nawiązując do inauguracji z jego udziałem Papieskiego Kolegium Koreańskiego w Rzymie 23 marca br., Ojciec Święty stwierdził, że jest ono znakiem przekonania biskupów o potrzebie zapewniania koreańskim księżom solidnej stałej formacji, " która pomoże im dawać przekonujące świadectwo o Chrystusie i wypełniać obowiązki związane ze swą posługą z oddaniem i radością". Jan Paweł II zapewnił biskupów koreańskich, że często modli się za ich kraj i w intencji tych, którzy podejmują wysiłki "dla dobra wszystkich mieszkańców półwyspu".

Twarz Jana XXIII nie zmieniła się

Twarz zmarłego 37 lat temu Papierza Jana XXIII pozostała nienaruszona - taką sensacyjną wiadomość podali uczestnicy oględzin doczesnych szczątków "Dobrego Pasterza". Dokonano ich 16 stycznia br. w podzniemiach Bazyliki Watykańskiej ,w związku z planowanym przeniesieniem trumny pod jeden z ołtarzy Bazyliki św. Piotra. Dokumentacje fotograficzną wykonał papieski fotograf Arturo Mari. Informacja o tym niezwykłym odkryciu została ujawniona dopiero teraz i wywolala ogromne zainteresowanie we Włoszech. Pod przewodnictwem kard. Virglio Noe, archiprezbitera Bazyliki Watykańskiej oględziny rozpoczęto wspomnieniem Jana XXIII wyniesionego na ołtarze 3 września ub. r. wraz z Piusem IX .
Papież pochowany został w białej szacie, na rękach ma rękawiczki z czerwonego jedwabiu, na palcu pierścień Rybaka, złamany w dniu śmierci - 3 czerwca 1963 roku; na głowie charakterystyczne czerwone nakrycie głowy z atłasu z białym futrzanym obszyciem. Kardynał Noe zdjął z twarzy papieża woal i zebrani ujrzeli, że jest ona - jak zapisano w protokole - "nienaruszona, oczy zamknięte, usta lekko uchylone, rysy nieomylnie przypominające bliskie wszystkim oblicze czcigodnego Papieża".
Jan XXIII został papieżem w 1958 r. Jego trwający zaledwie 5 lat pontyfikat przeszedł do historii przede wszystkim dzięki zwołaniu reformatorskiego Soboru Watykańskiego II.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Rokitnie uczczono NMP Królową Polski

2024-05-03 23:30

[ TEMATY ]

3 Maja

Zielona Góra

Rokitno

bp Bronakowski

Angelika Zamrzycka

Rokitno

Rokitno

W Uroczystość NMP Królowej Polski w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy św. i modlitwie w intencji Ojczyzny oraz o trzeźwość rodzin.

Tego dnia odbyło się zakończenie pielgrzymki o trzeźwość w rodzinach, która zmierzała w ostatnich dniach ze Szczecina do Rokitna. Eucharystii, która odbyła się w bazylice rokitniańskiej, przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej, który jest przewodniczącym Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. W koncelebrze był też biskup pomocniczy naszej diecezji – bp Adrian Put. Tradycyjnie na zakończenie uroczystości na wzgórzu rokitniańskim wystrzelono salwy armatnie ku czci Matki Bożej Królowej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Czy możemy się tak przygotować by te testy zdać pomyślnie, by one nas nie rozbiły?

CZYTAJ DALEJ

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55

[ TEMATY ]

ministranci

lektorzy

Służba Liturgiczna Ołtarza

Pielgrzymka służby liturgicznej

Rokitno sanktuarium

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

4 maja w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Pielgrzymka rozpoczęła się koncertem księdza – rapera Jakuba Bartczaka, który pokazywał młodzieży wartość powołania, szczególnie powołania do kapłaństwa. Po koncercie rozpoczęła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. Pasterz diecezji wręczył każdemu ministrantowi mały egzemplarz Ewangelii św. Łukasza. Gest ten nawiązał do tegorocznego hasła pielgrzymki „Chcemy zobaczyć Jezusa”. Młodzież sięgając do tekstu Pisma świętego, będzie mogła każdego dnia odkrywać Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję