Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prapremiera filmu "Książę" o kard. Adamie Sapieże

Prapremierowy pokaz filmu dokumentalnego Książę odbył się w Domu Arcybiskupów Krakowskich 27 stycznia br. Dokument ks. Andrzeja Baczyńskiego i Tadeusza Szymy powstał dla upamiętnienia 50. rocznicy śmierci kard. Adama Stefana Sapiehy.
Film Książę powstał z bezpośredniej inspiracji Jana Pawła II. - Tym impulsem były słowa, które Papież wypowiedział podczas słynnej audiencji pod oknem Kurii krakowskiej w 1999 r., nazywając kard. Sapiehę "księciem niezłomnym, niezapomnianą postacią, wielkim człowiekiem i patriotą" - powiedział ks. Andrzej Baczyński. Jan Paweł II bierze udział w filmie jako główny narrator (w maju 2000 r. udzielił autorom Księcia obszernego wywiadu). Dokument został więc dedykowany Ojcu Świętemu ze specjalnymi wyrazami podziękowania - stwierdzili autorzy.
Po projekcji filmu kard. Franciszek Macharski powiedział, że jego wielki poprzednik był prawdziwym mężem stanu. - Książę Metropolita był "niezłomny", gdyż umiał przyjąć Boży dar i być punktem odniesienia przez 40 lat nie tylko dla Kościoła w Krakowie, ale dla całej Polski. To była jego wielkość - mówił Arcybiskup Krakowa. Film zostanie wyemitowany 3 maja br. w I Programie TVP.

Stanowisko obrońców życia nt. sprawozdania w Sejmie dotyczącego " ustawy aborcyjnej"

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia skrytykowała sejmową dyskusję nad sprawozdaniem z realizacji Ustawy o planowaniu rodziny za 1999 r. Jednocześnie pozytywnie oceniła raport z realizacji ustawy w 1999 r., przygotowany przez pełnomocnika rządu ds. rodziny - min. Marię Smereczyńską.
"Dyskusja powinna dotyczyć tego, jak lepiej chronić dziecko i matkę, a nie być wykorzystywana do podważania prawa ochrony życia od poczęcia" - napisali członkowie Federacji 31 stycznia br. w specjalnym oświadczeniu (w tym dniu Sejm przyjął to sprawozdanie).
"Bezdyskusyjne jest stwierdzenie, że ustawa ta dobrze służy dziecku, kobiecie i rodzinom" - napisali obrońcy życia. Dodają, że z niepokojem obserwują bezpodstawne ataki na ustawę "ze strony środowisk skrajnych". Dla potwierdzenia wartości Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży obrońcy życia przytaczają niektóre efekty wprowadzenia jej w życie. Wymieniają m.in. spadek liczby zarejestrowanych aborcji, zmniejszenie ilości poronień samoistnych, zgonów kobiet przy porodzie i przypadków dzieciobójstw.
"Ustawa humanizuje postawy i zmienia świadomość społeczeństwa, szczególnie młodego pokolenia, w kierunku poszanowania życia ludzkiego" - napisali obrońcy życia w oświadczeniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

I Pielgrzymka Farmaceutów na Jasną Górę

27 stycznia br. miała miejsce I Pielgrzymka Farmaceutów na Jasną Górę. Mszę św. dla aptekarzy przed Jasnogórskim Obrazem koncelebrował metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak. Środowisko aptekarskie reprezentowali doc. dr hab. Michał Henryk Umbreit - prezes Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego oraz prezes Oddziału P.T.Farm. w Katowicach - mgr Piotr Klima i prezes Oddziału P.T.Farm. w Częstochowie - mgr Zdzisław Kowalewski. W czasie pielgrzymki farmaceuci podpisywali list do Ojca Świętego.
Pielgrzymka rozpoczęła się od modlitwy różańcowej w Kaplicy Jasnogórskiej. Następnie odprawiona została Msza św. w intencji służby zdrowia. W czasie Eucharystii modlono się między innymi o pomyślne rozwiązanie problemów, z którymi boryka się obecnie służba zdrowia. Na zakończenie Najświętszej Ofiary odczytano Akt Zawierzenia Farmaceutów Matce Bożej.
Następnym punktem pielgrzymki była krótka sesja naukowa, która odbyła się w Sali Papieskiej na Jasnej Górze. Zamknięciem spotkania aptekarzy był Koncert Kolęd i Pastorałek poświęcony Ojcu Świętemu. W koncercie wystąpili soliści operowi współpracujący z Agencją Artystyczną ORKiP Bogdana Kurowskiego oraz chór św. Cecylii z parafii św. Paschalisa w Raciborzu. Do swoich aptek pielgrzymi zabrali reprodukcje obrazu swoich patronów - świętych Kosmy i Damiana z tekstem Modlitwy Farmaceuty.
Ksiądz Arcybiskup w kazaniu do aptekarzy zwrócił uwagę na pokrewieństwo służby zdrowia i służby kapłańskiej, które widoczne jest choćby w fakcie, że łacińskie słowo "salus" - "zdrowie" w Biblii używane jest na oznaczenie zbawienia. Czyni to ludzi opiekujących się zdrowiem ciała szczególnie powołanymi do powszechnego kapłaństwa, które dba o zdrowie duszy. Metropolita częstochowski przypomniał też słowa przysięgi Hipokratesa: "Primum non nocere - Przede wszystkim nie szkodzić", mówiąc, że już ten starożytny lekarz wyczytał z praw natury szacunek dla ludzkiego życia. Natomiast Jezus to prawo naturalne dopełnił. Ksiądz Arcybiskup podkreślił, iż respekt dla życia jest podstawą misji służby zdrowia.
Cztery dni wcześniej - 23 stycznia Jego Ekscelencja dokonał uroczystego poświęcenia siedziby Okręgowej Izby Aptekarskiej w Częstochowie oraz Delegatury Częstochowskiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi. Ksiądz Arcybiskup podziękował pracownikom służby zdrowia za opiekę i pomoc ludziom chorym oraz potrzebującym w ciężkich chwilach choroby. Dostojnemu Gościowi podziękowali za przybycie prezes OIA - mgr Marek Płuska i lek. Zbigniew Brzezin - wiceprzewodniczący OIL w Łodzi.

Iwona de Pytno-Flaczkiewicz

Szkoła Wychowawców Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych

12 lutego br. w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie swoją działalność zainauguruje dwuletnia Szkoła Wychowawców Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych, która powstała z ramienia Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski. W dniu rozpoczęcia zajęć swoją obecność zapowiedzieli: kard. Franciszek Macharski - metropolita krakowski, bp Andrzej Suski - ordynariusz toruński, przewodniczący Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski oraz ks. Bogdan Giemza SDS - prowincjał Salwatorianów. Wykład inauguracyjny nt. Wolność a relacja osobowa z Bogiem wygłosi ks. prof. dr hab. Tadeusz Styczeń SDS.
Cel i program formacyjny Szkoły został przedstawiony i omówiony na zebraniu Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski w Częstochowie 4 września 2000 roku. Zajęcia w Szkole podporządkowane są zasadzie: "Od mojej osobistej formacji do formacji powierzonych mi osób". Program Szkoły jest oparty na głównych tematach antropologicznych i teologicznych adhortacji Jana Pawła II Pastores dabo vobis. W czasie dwóch lat zajęć odbędzie się 10 pięciodniowych sesji, w czasie których podjęte zostaną następujące tematy: formacja do wolności, kształtowanie sumienia moralnego, dojrzałe przeżywanie uczuć, wychowanie do przeżywania czystości, życie wspólne, powrót do korzeni własnego powołania, formacja do modlitwy, formacja do sakramentu pokuty i kierownictwo duchowe, istotne momenty w wychowaniu seminaryjnym oraz formacja duszpasterska. Zasadniczym nurtem Szkoły jest formacja do osobistego doświadczenia wiary. Będzie ona polegać na codziennej Eucharystii, modlitwie przeżywanej w dynamice życia słowem Bożym, według metody lectio divina, oraz na adoracji Najświętszego Sakramentu. Zajęcia doktrynalno-pedagogiczne będą prowadzone w formie wykładów, seminariów i konwersatoriów. Natomiast formacja do dojrzałości ludzkiej i do miłości pasterskiej będzie prowadzona przez pracę w grupach, w ramach ćwiczeń warsztatowych. Każdy z uczestników będzie miał okazję do weryfikacji swoich doświadczeń w superwizji indywidualnej. Zajęcia każdego roku kończą 8-dniowe rekolekcje dla uczestników.
Do udziału w Szkole zgłoszonych jest 54 kapłanów. Zajęcia prowadzić będą zaproszeni wykładowcy: ks. prof. J. Nagórny, ks. Z. Kroplewski, ks. E. Staniek, o. M. Kożuch SJ, ks. K. Grzywocz, ks. M. Dziewiecki, ks. M. Cholewa i ks. K. Wons SDS. Na sposób stały w działalność Szkoły jest zaangażowanych 8 kapłanów prowadzących superwizję indywidualną oraz 4 osoby prowadzące zajęcia warsztatowe. Dyrektorem Szkoły jest ks. Krzysztof Wons SDS.

Ks. Łukasz Kleczka - salwatorianin

JEDNYM ZDANIEM

Obchody Roku Kard. Stefana Wyszyńskiego zainaugurowano w Centrum Kultury "Civitas Christiana" w Warszawie; gościem uroczystości był Prymas Polski - kard. Józef Glemp.

Pierwszy polski transport z pomocą humanitarną dla ofiar trzęsienia ziemi odleciał rządowym samolotem do Indii. Caritas Polska wysyła nim m.in. lekarstwa, sprzęt medyczny i środki dezynfekcyjne; do Indii udała się grupa ratowników i personelu medycznego, m.in. z Nowego Sącza, Krakowa i Gdańska.

Prymas Polski spotkał się w Warszawie z przedstawicielami największych organizacji gospodarczych - rozmawiano m.in. nt. bezrobocia; na spotkaniu był obecny m.in. minister gospodarki Janusz Steinhoff, duszpasterz przedsiębiorców - bp Tadeusz Pikus oraz przedstawiciele ambasad państw wchodzących w skład Unii Europejskiej.

W Krakowie odbyło się pierwsze spotkanie służb miejskich stolicy Małopolski z lwowskim komitetem organizacyjnym pielgrzymki Ojca Świętego; ustalono szczegóły współpracy, która polegać będzie m.in. na wykorzystaniu doświadczeń krakowskiego komitetu organizacyjnego wizyty Jana Pawła II w Polsce w 1999 r.

Maltańska Służba Medyczna obchodziła 10-lecie obecności w Polsce. Jubileuszową Mszę św. z tej okazji odprawił w kościele św. Jadwigi w Krakowie kard. Franciszek Macharski.

Senat Uniwersytetu Gdańskiego zadecydował, że od nowego roku akademickiego 2002/2003 zostanie tam otwarty Wydział Teologiczny.

Ambasada Ukrainy w Polsce wystąpiła z notą protestacyjną do naszego Minister-stwa Spraw Zagranicznych, w związku z incydentem, podczas którego polski policjant zastrzelił Ukraińca (według policji rzucił się on na naszych funkcjonariuszy).

Minister pracy Longin Komołowski i Anna Diamantopoulou - komisarz Unii Europejskiej ds. zatrudnienia podpisali porozumienie, według którego Polska - walcząc z bezrobociem - ma się trzymać wytycznych UE.

Rząd opracował zmianę prawa telekomunikacyjnego, według której firmy zamierzające świadczyć międzynarodowe usługi telekomunikacyjne, muszą uzyskać jego pozwolenie. Jest to próba odzyskania kontroli nad kablem światłowodowym biegnącym przez Polskę wzdłuż gazociągu jamalskiego.

Senat przegłosował zmiany w ustawie reprywatyzacyjnej, zgodnie z którymi zwrot majątku powinien przysługiwać także osobom, które utraciły polskie obywatelstwo.

Sejm skierował do komisji projekty 2 uchwał w sprawie nierównoprawnego traktowania przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji nadawców radiowych, a szczególnie Radia Maryja, przy realizacji koncesji radiowych (posłowie odrzucili wnioski SLD i UW o odrzucenie obu projektów). W 2000 r. NIK stwierdził nieprawidłowości w realizacji koncesji dla Radia Maryja.

Ponad 200 tys. zł zapłacił Ruch SA Wydawnictwu Daniszewska i Córka, któremu w ub.r. wstrzymał kolportaż miesięcznika Zły.

Z najnowszych danych GUS wynika, że 2000 r. był kolejnym rokiem, w którym liczba mieszkańców Polski malała (w 2000 r. - 38 mln 644 tys.; o 10 tys. mniej niż w 1999 r.).

Rządowe Centrum Studiów Strategicznych podało, że inflacja w styczniu br. spadła do 7,5% z 8,5% w grudniu 2000 r. (w marcu br. ma wynieść ok. 7%).

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47

[ TEMATY ]

świadectwo

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Według „La Croix”, Duee poznał wspólnotę niedaleko Narbonne w regionie Occitanie, gdy przebywał tam podczas pandemii koronawirusa. Mierzący 1,92 m mężczyzna powiedział, że zakonnicy byli bardzo przyjaźni, otwarci i dynamiczni, mieli też odpowiedzi na wiele jego pytań. Siatkarz przyznał, że spotkanie z duchowością braci zmieniło również jego relację z Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Europo, nie zatracaj swej tożsamości! 20. rocznica przyjęcia Polski do UE

2024-04-30 20:55

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Europa

Karol Porwich/Niedziela

Kościół - a w szczególności Jan Paweł II - odegrał kluczową rolę w reintegracji Europy po okresie zimnej wojny jak również na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Gdyby Papież Wojtyła na progu referendum akcesyjnego nie zwrócił się do do rodaków w słowach: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej!” oraz nie tłumaczył, że „wejście w struktury Unii Europejskiej na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy”, być może historia potoczyłaby się inaczej. 1 maja mija 20. rocznica przyjęcia Polski do UE.

Papiestwo na rzecz pokoju - źródła współczesnej integracji europejskiej

CZYTAJ DALEJ

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

[ TEMATY ]

ks. Krzysztof Nykiel

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. biskup-nominat Krzysztof Józef Nykiel urodził się w Osjakowie 28 lutego 1965 r. W 1984 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W 1990 r. przyjął święcenia kapłańskie i należy do duchowieństwa archidiecezji łódzkiej. W roku 2001 uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W latach 1995-2002 pracował w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. 1 lipca 2002 podjął pracę w Kongregacji Nauki Wiary. Od 18 grudnia 2009 był zastępcą sekretarza Międzynarodowej Komisji Badającej sprawę autentyczności objawień w Medjugorie. 26 czerwca 2012 roku papież Benedykt XVI mianował go regensem Penitencjarii Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję