Reklama

Z Jasnej Góry

Wiadomosci z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskupi odwiedzili więźniów

Z okazji Jubileuszowego Dnia Więźnia i Pracowników Więziennictwa, przypadającego 9 lipca, ks. Jan Sikorski, naczelny kapelan więziennictwa RP, przesłał list skierowany do wszystkich osadzonych i ich wychowawców. W liście zachęcił ich do osobistej modlitwy i odkrycia miłości, jaką darzy ich Chrystus. Do listu dołączony był obrazek z obliczem Chrystusa z Całunu Turyńskiego, wykonany przez siostry karmelitanki.
Ks. Jan Sikorski w tym dniu odwiedził zakład karny dla kobiet w Lublińcu. W kolejnych dniach wielu biskupów odwiedzało więźniów w zakładach karnych na terenie swoich diecezji, odprawiając Msze św. i udzielając sakramentów. W Herbach k. Częstochowy bp Jan Wieczorek poświęcił nową kaplicę więzienną pw. św. Maksymiliana Kolbego - patrona polskich zakładów karnych.
W Polsce jest 160 zakładów penitencjarnych, w których przebywa 60 tys. więźniów. W duszpasterstwo więziennictwa jest zaangażowanych ponad 200 kapłanów, siostry zakonne z różnych zgromadzeń i ok. 400 świeckich, członków Bractwa Więziennego, którego celem jest ewangelizacja więźniów i rozbudzanie w nich wiary.

Jubileusz szkaplerza karmelitańskiego

W Czernej k. Krakowa zainaugurowano obchody 750-lecia szkaplerza karmelitańskiego. W Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem kieleckiego biskupa pomocniczego Mieczysława Jaworskiego uczestniczyło ok. 3 tys. wiernych i kilkudziesięciu kapłanów z obydwoma prowincjałami polskiego Karmelu - o. dr. Szczepanem T. Praśkiewiczem i o. dr. Mariuszem J. Jaszczyszynem. W homilii bp Jaworski nawiązał do teologicznego rozumienia szkaplerza: "Ten najszybciej naśladuje Jezusa, kto najlepiej idzie z Maryją. (...) Szkaplerz jest wezwaniem do modlitwy, pokuty, apostolstwa, a przede wszystkim miłości i miłosierdzia. (...) Nie wystarczy śpiewać i stawiać kwiaty Maryi, trzeba również upodobnić się do Niej". Ksiądz Biskup przypomniał, że szkaplerz nosili królowie polscy, nosi go także Papież Jan Paweł II, który przyjął go w młodzieńczych latach "z wewnętrznej potrzeby szukania prawdy i sensu życia". Do uczestników spotkania swoje słowo i błogosławieństwo wystosował Ojciec Święty Jan Paweł II oraz przełożony generalny Zakonu - o. Kamil Maccise.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Honorowe obywatelstwo Nowego Targu dla kard. Macharskiego

Rada Miasta Nowego Targu, zebrana na sesji 29 czerwca 2000 r., jednogłośnie przyjęła uchwałę o nadaniu kard. Franciszkowi Macharskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta. Ksiądz Kardynał będzie 28. Honorowym Obywatelem stolicy Podhala, a uroczyste nadanie tytułu odbędzie się 14 sierpnia o godz. 14.00 na nowotarskim Rynku w czasie uroczystości I Światowego Zjazdu Górali.
Honorowe Obywatelstwo przyznawane jest w Nowym Targu od 1872 r., a godność taką otrzymali m.in. w latach międzywojennych hrabia Adam Uznański i generał Andrzej Galica.
Odrodzony samorząd miejski Nowego Targu nadał Honorowe Obywatelstwo tylko raz - Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w 1996 r., z okazji 650-lecia miasta. Wręczone zostało podczas spotkania z Papieżem w sanktuarium w Ludźmierzu.

Protest przeciwko koncertowi w Jarocinie

We wszystkich 4 kościołach w Jarocinie 2 lipca br. księża odczytali komunikat o zbieraniu podpisów przeciwko organizowaniu w tym mieście koncertu rockowego. Z inicjatywą taką wystąpili sami parafianie. Akcja Katolicka i samorząd mieszkańców poprosili księży o pomoc w nagłośnieniu protestu.
W komunikacie była mowa o zagrożeniu młodzieży demoralizacją, o promowaniu narkotyków i alkoholizmu. Pomysł koncertu wraca po 6 latach przerwy, spowodowanej wyrokiem sądu administracyjnego, który przychylił się do protestów mieszkańców Jarocina i zakazał organizowania w tym mieście festiwali muzycznych. Mieszkańcy Jarocina chcą zaprotestować przeciwko planowanemu na następny rok kilkudniowemu festiwalowi. Koncert odbywać się ma na terenie miejskiego ośrodka sportu i rekreacji, który znajduje się w środku osiedla domków jednorodzinnych. Imprezie zawsze towarzyszyło wybijanie szyb w domach, okradanie i niszczenie sklepów.

Reklama

Problem przydrożnej prostytucji - zauważony

List Episkopatu zwrócił uwagę opinii społecznej na problem prostytucji przydrożnej, ale akcje policji przeciwdziałające temu zjawisku były prowadzone przez cały czas - powiedział w rozmowie z KAI komisarz Zbigniew Matwiej z Biura Prasowego Komendy Głównej Policji.
11 lipca radomska policja rozbiła pod Grójcem polsko-bułgarski gang zajmujący się handlem kobietami i sutenerstwem. Jego ofiarami były kobiety różnych narodowości, zmuszane do przydrożnej prostytucji.
8 czerwca br. Rada Stała Episkopatu Polski wystosowała list do Marka Biernackiego - ministra spraw wewnętrznych i administracji z prośbą o podjęcie działań przeciwko przydrożnej prostytucji. W Gazecie Wyborczej z 13 lipca znajduje się informacja podana nieoficjalnie przez jednego z oficerów Komendy Wojewódzkiej Policji w Warszawie, że właśnie list Rady Stałej Episkopatu wpłynął na podjęcie tak szeroko zakrojonej akcji przeciwko polsko-bułgarskiemu gangowi.
Kom. Matwiej zwrócił uwagę, że problem przydrożnej prostytucji kryje w sobie wiele innych ukrytych spraw. Policja nie może walczyć z prostytucją, gdyż według prawa nie jest ona karalna. Natomiast faktycznie działalność rozbitego gangu wiązała się ze zmuszaniem kobiet do nierządu, z czego gangsterzy czerpali korzyści.
Oficer Komendy Głównej Policji podkreślił, że często za stojącymi przy drodze prostytutkami kryją się bardzo silne zbrodnicze międzynarodowe struktury. Polska policja współpracuje w ich zwalczaniu z policją innych państw.

O. JERZY TOMZIŃSKI - paulin

Jubileuszowa Pielgrzymka Chorych i Niepełnosprawnych

6 lipca - w dniu, w którym Kościół obchodzi wspomnienie Najświętszej Maryi Panny pw. Uzdrowienia Chorych - w jubileuszowej pielgrzymce zgromadziło się kilka tysięcy chorych i niepełnosprawnych razem z lekarzami, pielęgniarkami, opiekunkami, rodzicami i krewnymi. Organizatorem pielgrzymki był Apostolat Chorych z Katowic i jego dyrektor - ks. Czesław Podleski, krajowy duszpasterz chorych.
Witając uczestników pielgrzymki przybyłych z hasłem W łączności z Piotrem naszych czasów - Ojcem Świętym Janem Pawłem II, ks. Podleski poinformował m.in., że aby być członkiem Apostolatu Chorych, trzeba spełnić trzy warunki: przyjęcie z uległością woli Bożej, współcierpienie z Chrystusem i ofiarowanie swoich cierpień w intencji Kościoła i Ojca Świętego. Chorych, niepełnosprawnych i wszystkich biorących udział w pielgrzymce powitał również podprzeor klasztoru - o. Zygmunt Okliński. W koncelebrze kilku duszpasterzy Eucharystię na Szczycie sprawował biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Gerard Bernacki, który również wygłosił słowo Boże. W czasie sprawowania Najświętszej Ofiary ks. Podleski zawierzył Maryi wszystkich chorych, niepełnosprawnych i cierpiących.
Po południu chorzy uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na wałach, a później wzięli udział w nabożeństwie lurdzkim w Kaplicy Cudownego Obrazu i w Bazylice, połączonym z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem każdego chorego.

Reklama

Sprostowanie

W Niedzieli nr 28/2000 na str. 27 w korespondencji z Jasnej Góry pt. Jubileuszowe pielgrzymki zakonów błędnie podano nazwisko Przełożonej Generalnej Zgromadzenia Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny. Powinno być: m. Teresa Wójcicka. Za błąd serdecznie przepraszamy.

Redakcja

"Zapiski więzienne" na Jasnej Górze

Spektakl "Zapiski więzienne" według pamiętników kard. Stefana Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia - jest wystawiany na Jasnej Górze w Kaplicy Różańcowej codziennie po zasłonięciu Obrazu Matki Bożej o godz. 12.30 - w dni powszednie, o godz. 13.30 - w soboty i niedziele oraz codziennie o godz. 19.20 (kończy się przed godz. 21.00, a więc można zdążyć na Apel Jasnogórski).
Na prośbę grup zorganizowanych spektakl może być wystawiany dodatkowo o innej porze.
Spektakl przygotowali aktorzy Teatru Studio z Katowic.
Adaptacja i reżyseria: Jan Machulski
W roli głównej: Jerzy Król
ZAPRASZAMY

Reklama

Zaproszenie na 289. Warszawską Pielgrzymkę Pieszą

Jeżeli Twoje serce, Drogi Bracie i Siostro, zdolne jest do ofiary, weź udział w trudach i przeciwnościach pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę, aby przez słuchanie słowa Bożego, pogłębione uczestnictwo w sakramentach Kościoła, gorliwą modlitwę i radość przeżywaną we wspólnocie wejść na jubileuszową drogę nawrócenia i powrotu do Domu Ojca.
Swoje uczestnictwo w 289. Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej możesz zgłosić w dolnym kościele Świętego Ducha przy klasztorze Ojców Paulinów w Warszawie (ul. Długa 3). Zapisy trwają codziennie od 27 lipca do 6 sierpnia.

Jeżeli z powodu choroby lub innych przeciwności nie możesz wyruszyć na pielgrzymkowy szlak, to bądź z nami duchowo dzięki Radiu Jasna Góra, które w dniach 27 lipca - 6 sierpnia będzie zapisywać intencje duchowych uczestników pielgrzymki; będziemy polecać je Bogu za wstawiennictwem Maryi w drodze na Jasną Górę w dniach 6-14 sierpnia. Ty natomiast łącz się z nami duchowo i wspieraj modlitwą pielgrzymów idących do Jasnogórskiej Matki. Codzienne relacje telefoniczne z pątniczego szlaku będą przybliżać ducha pielgrzymki radiosłuchaczom.
Zostań duchowym uczestnikiem 289. WPP i zgłoś to w Radiu Jasna Góra pod numerem telefonu (0-34) 365-18-13.

Organizatorzy WPP

Jasnogórskie Dni Skupienia

To może być pierwszy dzień
reszty Twojego nowego życia!

- Jeśli czujesz się zagubiony
- przeżywasz kryzys wiary
- szukasz drogi do Boga, aby odnaleźć w Nim siebie, drugiego człowieka
- pragniesz odkryć na nowo wartość wiary -
weź udział w dniach skupienia organizowanych na Jasnej Górze w następujących terminach:
9-12 listopada, 8-10 grudnia, 15-17 grudnia, 5-7 stycznia, 18-21 stycznia, 2-4 lutego, 15-18 lutego, 1-4 marca.
W tym czasie będziesz mógł bardziej wsłuchać się w słowo Boże, przeżyć spotkanie z Chrystusem w sakramentalnych znakach Eucharystii oraz pojednania i pokuty, skorzystać z indywidualnej rozmowy z kierownikiem duchowym. Wiele czasu będziesz mógł poświęcić na modlitwę przed Najświętszym Sakramentem, jak również na kontemplowaniu Jasnogórskiego Oblicza naszej Matki.
Szczegółowych informacji udziela oraz przyjmuje zgłoszenia:
Jasnogórskie Centrum Rekolekcyjne
o. Sylwester Kopyt
ul. O. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa
tel. (0-34) 365-66-88, 0-501-795-442.

JEDNYM ZDANIEM

Na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego powstało dwuletnie Podyplomowe Studium Teologiczno-Pedagogiczne. Można w nim odbyć także trzyletnie studia dla magistrów teologii, w ramach którego będzie można uzyskać licencjat katechetyki.

Senat KUL umorzył postępowanie dyscyplinarne podjęte wobec Ryszarda Bendera po oskarżeniu profesora przez młodzieżówkę UP o " kłamstwo oświęcimskie". Toruńska prokuratura stwierdziła, że zarzuty przeciwko prof. Benderowi są niesłuszne.

Pierwsza rowerowa pielgrzymka z Podkarpacia do Rzymu wyruszyła sprzed kościoła pw. św. Józefa na Staromieściu w Rzeszowie.

Na misję pokojową do Kosowa pojechali polscy żołnierze z Polsko-Ukraińskiego Batalionu, który wraz z plutonem Litwinów wejdzie w skład sił KFOR w tej prowincji.

Marek Antoni Nowicki - rzecznik prasowy polskiego MSZ-u - został z ramienia ONZ międzynarodowym rzecznikiem praw obywatelskich w Kosowie.

Bank Światowy przyzna Polsce drugą transzę kredytu na reformę górnictwa, w wysokości 230 mln dol.

Trójporozumienie między rządem, Sejmem a Senatem podpisali premier i marszałkowie obu izb. Ma ono ułatwić nadrobienie zaległości legislacyjnych w dostosowaniu naszego prawa do standardów Unii Europejskiej.

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów przyjął założenia budżetu na 2001 r. O jego ostatecznym kształcie debatować będzie jeszcze rząd i parlament.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zgłosiło postulat, aby w przyszłorocznym budżecie przeznaczyć 100 mln zł na sprowadzenie do kraju Polaków z Kazachstanu (kwota ta wystarczyłaby na sprowadzenie 2-3 tys. repatriantów).

Rząd przyjął projekt ustawy gwarantującej wszystkim rodzinom wielodzietnym jednorazowy dodatek rodzinny w wysokości 145 zł na trzecie, czwarte i kolejne dziecko w wieku szkolnym (dotyczy to 1, 306 mln dzieci w kraju).

Mirosław Handke, minister edukacji narodowej, zatwierdził Wydział Teologiczny w Radomiu, będący filią Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. Pełnomocnikiem rektora Uniwersytetu Senat mianował ks. prof. Ignacego Bokwę.

Posłowie omawiali sprawozdanie MSWiA dotyczące zakupu polskiej ziemi przez obcokrajowców. Wynika z niego, że w 1999 r. cudzoziemcy (głównie Niemcy) zakupili w naszym kraju 2,6 tys. ha.

Sejmowa Komisja ds. Rodziny oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zorganizowały w Warszawie konferencję Rodzina - sercem demokracji lokalnej. Wzięło w niej udział ponad 200 samorządowców i działaczy organizacji pozarządowych z całej Polski.

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała - jako 11. - komitet wyborczy lidera UPR Janusza Korwina-Mikke.

Ruszyła procedura lustracyjna wobec kandydatów na urząd prezydencki.

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że wybór nowego zarządu warszawskiej gminy Centrum (złożonego z ludzi SLD i UW) był niezgodny z prawem. Premier RP wyznaczył nowego komisarza gminy - Józefa Płoskonkę, wiceszefa MSWiA.

Najwyższa Izba Kontroli, po kontroli przeprowadzonej w Poczcie Polskiej, stwierdziła, że straty poniesione przez nią w latach 1996-99 (ok. 100 mln zł) mogły powstać w wyniku korupcji.

Policyjne statystyki znowu odnotowały wzrost przestępczości w Polsce, tym razem o 14% w porównaniu z pierwszym półroczem 1999 r.

W 2002 r. w Polsce zostaną przeprowadzone dwa spisy: narodowy spis powszechny ludności i mieszkań oraz spis rolny.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Strukov/fotolia.com

Rozważania do Ewangelii J 12, 24-26.

Wtorek, 23 kwietnia. Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, Głównego Patrona Polski

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję