Reklama

U Królowej Polski

Niedziela Ogólnopolska 20/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

3 maja na Jasnej Górze Prymas Polski - kard. Józef Glemp wezwał do odpowiedzialnego i aktywnego wspierania społecznego rozwoju Polski. W kazaniu wygłoszonym ze Szczytu Jasnogórskiego nawiązał do ostatnich wielkich wydarzeń, jakie dokonały się w dziejach narodu polskiego: do kanonizacji s. Faustyny Kowalskiej, posiedzenia Sejmu w Gnieźnie z okazji 1000-lecia Zjazdu Gnieźnieńskiego oraz uroczystości ku czci św. Wojciecha. Podkreślił, iż posłowie w Gnieźnie potwierdzili, że " wartości chrześcijańskie są dobrem dla narodów". Prymas Polski zaakcentował, że były to chwile, w których Polacy wznieśli się ponad podziały partyjne i mogli spojrzeć na Ojczyznę z szerszej perspektywy dziejowej. "Takich chwil nie ma wiele, są jak gdyby przerwami w sporach, jak wtedy, gdy w Sejmie zagościł Jan Paweł II" - zauważył Prymas Polski.
Wśród znaków Opatrzności Bożej, które odczytujemy w bieżącej chwili, szczególnie w Roku Wielkiego Jubileuszu, znajduje się Jasna Góra z Obrazem Królowej Polski. "Maryja ciągle trwa przy Chrystusie: przy Żłóbku, w Kanie Galilejskiej, na Kalwarii. Ona jest tą Arką Przymierza, która błyszczy w ciągle otwartej świątyni Boga w niebie" - powiedział kard. Józef Glemp.
"Ojciec Święty, przygotowując nas na wejście z ewangelizacją w nowe stulecie, poucza o potrzebie nawrócenia, wyznania słabości i oczyszczenia sumienia (...)Wypada więc, abyśmy dokonali spojrzenia na nasze zawierzenie Maryi, jakim żyjemy teraz i jakie chcemy mieć na przyszłość. Okazja ku temu jest wspaniała, bo Dzień Królowej Polski przypada w rocznicę Konstytucji Trzeciego Maja, w dzień podjęcia wotum o dziękczynnej świątyni Opatrzności Bożej i w dzień patronalny całej emigracji polskiej i wszystkich Polaków, którzy znajdują się poza jej granicami. To duchowe rozszerzenie się Polski na cały świat jest niesłychanie ściśle związane z Maryją Jasnogórską.
Obecność wielu biskupów pochodzenia polskiego i biskupów-Polaków pracujących poza granicami Polski na rzecz innych Kościołów lub Stolicy Apostolskiej jest tego dobitnym dowodem".
Ksiądz Prymas stwierdził, że Maryja oczekuje od nas postaw odpowiedzialnych. "Walka, której nawyk odziedziczyliśmy po systemie totalitarnym, winna ustępować miejsca argumentom wypowiadanym z wyrozumiałością. Tylko kompetentni ludzie mogą podjąć się borykania z przejawami złośliwości szatańskiej".
Ksiądz Prymas zakończył swoje kazanie pytaniem: "Czego Maryja oczekuje od nas na zbliżające się stulecie?". - I odpowiedział: " Oczekuje, byśmy byli sobą, wychowani w jasnogórskiej szkole i zachowując miłość dla Niej, uczyli innych, jak Ją kochać ze względu na Jezusa".

Reklama

W atmosferze Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i głównej Patronki Polski rozpoczęła się 2 maja procesją, która wyruszyła przed wieczorem z częstochowskiej bazyliki metropolitalnej z kopią Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Tysiące wiernych z kilkunastu kardynałami i biskupami oraz duchowieństwem diecezjalnym i zakonnym, a także osobami konsekrowanymi, odmawiało po drodze Różaniec. Celebransem był metropolita lubelski - abp Józef Życiński. Po umieszczeniu kopii Obrazu Matki Bożej na Szczycie, przy dźwiękach barokowej intrady i po powitaniu całego zgromadzenia przez podprzeora - o. Mariana Lubelskiego, rozpoczęła się uroczysta Eucharystia. Koncelebrze kardynałów i biskupów przewodniczył kard. Kazimierz Świątek z Mińska na Białorusi. Słowo Boże wygłosił metropolita przemyski - abp Józef Michalik. "Przynosimy - mówił - nasze nadzieje, przynosimy nasze cierpienia, cierpienia Ojca Świętego i całej naszej Ojczyzny zagrożonej zaprogramowaną niewiarą. Nie wolno nam być jednak pesymistami. Otwórzmy oczy na dobro, które się dzieje. Idą nowe czasy i Bóg potrzebuje i szuka współpracowników. Bóg jest hojny i Jego łaska wystarczy, aby przezwyciężyć zło". Mszę św. połączono z modlitwą apelową, którą odmówił metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. W czasie sprawowania Najświętszej Ofiary grał Kwintet Instrumentów Blaszanych, śpiewał Jasnogórski Oktet. W Kaplicy Cudownego Obrazu całonocną modlitwę prowadzili Ojcowie Pasjoniści z Łodzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Uroczysty dzień Matki i Królowej Polaków rozpoczął się przed Jej Cudownym Wizerunkiem śpiewem Godzinek i Mszą św., zwaną prymarią., którą odprawił i wygłosił kazanie o. Jan Pach. Później wierni zgromadzeni w Auli Papieskiej wysłuchali konferencji o. Stefana Rożeja - paulina o Jasnogórskiej Królowej Polski jako Matce Jedności, w świetle dwutysiąclecia.
Jubileuszowa i odpustowa Eucharystia zgromadziła blisko sto tysięcy wiernych. Razem z nimi wielbiło Maryję 5 kardynałów, 40 arcybiskupów i biskupów z kraju i z zagranicy, wśród których byli: kardynałowie - Adam Maida z USA, Adam Kozłowiecki z Zambii, Kazimierz Świątek z Białorusi, oraz arcybiskupi - Marian Jaworski z Ukrainy, Juliusz Janusz - nuncjusz apostolski w Mozambiku, i biskupi: Aleksander Kaszkiewicz z Białorusi, Jerzy Mazur z Nowosybirska w Rosji, Marcjan Trofimiak z Ukrainy, Augustyn Januszewicz z Brazylii i Eugenio Binini z Włoch. Kościół w Polsce reprezentowali: Prymas Polski - kard. Józef Glemp, kard. Henryk Gulbinowicz oraz arcybiskupi i biskupi, przedstawiciele duchowieństwa diecezjalnego z kapitułą częstochowską, ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Niedzieli, przedstawiciele duchowieństwa zakonnego z przewodniczącym konsulty o. Czesławem Parzyszkiem, przedstawicielki sióstr zakonnych z przewodniczącą konsulty m. Jolantą Olech. Byli także m.in.: b. prezydent RP Lech Wałęsa, marszałek Senatu Alicja Grześkowiak, przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i miejskich, kilku senatorów i posłów oraz przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń z Ziemowitem Gawskim z Civitas Christiana.
Uroczysta celebracja poprzedzona została poświęceniem przez Księdza Prymasa nowego ołtarza na Szczycie i powitaniem całego zgromadzenia przez generała Zakonu Paulinów - o. Stanisława Turka. Powiedział m.in.: "Królowo Polski, Pani Jasnogórska! Popatrz na bezdomnych i ubogich, których liczba rośnie. Na bezrobotnych i zdesperowanych, na chorych, starych i samotnych. Na młodzież i dzieci, na nasze polskie rodziny. Matko i Królowo! Daj wszystkim nadzieję w beznadziei. Daj wiarę w obojętności. Daj miłość w nienawiści. Daj nam wszystkim Jezusa na drogę życia i wieczność". W koncelebrze kardynałów, biskupów i duchowieństwa Mszę św. odprawił kard. Maida. Słowo Boże wygłosił Prymas Polski. Po kazaniu Ksiądz Prymas odczytał Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, poprzedzony i zakończony dźwiękami jasnogórskich fanfar. Pod koniec Mszy św. marszałek Senatu Alicja Grześkowiak jako wotum złożyła kopię laski Marszałkowskiej w nawiązaniu do obecności senatorów w czasie składania ślubów przez króla Jana Kazimierza we Lwowie 1 kwietnia 1656 r. Śpiewem Ciebie, Boże, wychwalamy i błogosławieństwem wszystkich arcypasterzy zakończono uroczystą Mszę św. Ubogacał ją śpiew Mieszanego Chóru Jasnogórskiego pod dyrekcją Józefa Siedlika i gra Kwintetu Instrumentów Blaszanych. Komentatorem i animatorem Liturgii był o. Kamil Szustak.

Reklama

Po południu Drogę Krzyżową na wałach prowadził o. Dominik Partyka z młodzieżą z Jasnogórskiego Ośrodka Duszpasterskiego. Różaniec odmówił o. Karol Oset. O. Ireneusz Pompa - wikariusz Zakonu był celebransem eucharystycznej procesji po wałach, połączonej ze śpiewem Litanii Loretańskiej. Po jej zakończeniu rozpoczęła się Msza św. na Szczycie. Po powitaniu przez podprzeora - o. Mariana Lubelskiego odprawił ją i wygłosił kazanie nt.: Królować znaczy służyć biskup pomocniczy Piotr Skucha z Sosnowca.

Bezpośrednio po Mszy św. rozpoczął się na Szczycie Apel związany z bohaterską obroną twierdzy jasnogórskiej i z Konstytucją 3 Maja - w 209. rocznicę jej uchwalenia, wydarzeniami, które budzą refleksje religijno-patriotyczne. W Apelu wraz z wiernymi wzięły udział kompanie honorowe WP i orkiestra wojskowa z Kielc, która wykonała wiązankę pieśni patriotycznych i religijnych. Rozważania apelowe, połączone z modlitwą różańcową, przeprowadził biskup polowy gen. Sławoj Leszek Głódź. Po modlitwie odczytano fragment Konstytucji 3 Maja i rotę przysięgi wojskowej. Następnie ppłk. o. Jan Golonka zaprosił wszystkich na ceremonię poświęcenia Bastionu św. Rocha. Przy dźwiękach orkiestry nastąpił przemarsz żołnierzy, zaproszonych gości i wiernych na szaniec Bastionu św. Rocha. W wyniku trwających już 10 lat działań remontowo-modernizacyjnych twierdzy, Bastion św. Rocha ukazany został jako autentyczny świadek obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r. Obecnie umieszczono na nim repliki trzech armat. Pierwsza - im. Piotra Czarnieckiego - przypomina największe działo wieku XVII, druga nosi imię Stefana Zamojskiego, a trzecia - o. Augustyna Kordeckiego. Bp Głódź po modlitwie pobłogosławił i poświęcił szaniec Bastionu św. Rocha, z nadzieją, że będzie uczył młode pokolenie historii i patriotyzmu. Na cześć Maryi Królowej Polski, która była mocniejsza od kolubryn szwedzkich, i na wspomnienie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oddano 15 honorowych wiwatów z jasnogórskich armat.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.

CZYTAJ DALEJ

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Rozważanie 3

CZYTAJ DALEJ

Ojczyzna - dom dla wszystkich

2024-05-03 12:54

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, a zarazem w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, została odprawiona w sandomierskiej bazylice katedralnej Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza w intencji Ojczyzny.

We wspólnej modlitwie w intencji Ojczyzny uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, obecne były służby mundurowe, delegacje różnych instytucji i szkół, rycerstwo a także liczni turyści.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję