Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Potrzebujecie Chrystusa, ale i Chrystus potrzebuje Was, byście dawali Go poznać swoim rówieśnikom, z którymi łączą Was wspólne doświadczenia i nadzieje. Kościół powierza Wam misję niesienia im światła Chrystusowej prawdy i powszechnego orędzia zbawienia. Bądźcie zawsze gotowi myśleć o drugich, zapominając o sobie samych, by zbliżać braci do Boga. W ten sposób będziecie mogli przyczynić się do budowania świata lepszego i bardziej solidarnego - gdyż nawrócenie i zaangażowanie jednego jest zalążkiem zbawienia dla wszystkich.

Jan Paweł II
(Do uczestników 33. Międzynarodowego Kongresu Studentów " Univ 2000"- 17 kwietnia 2000 r.)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jan Paweł II do Polaków

"Wszystkim życzę, ażeby głęboko przeżyli Triduum Sacrum, te trzy święte dni - Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę, czyli Wigilię Paschalną - które przygotowują nas do Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Tego z całego serca życzę tutaj obecnym pielgrzymom oraz wszystkim rodakom w kraju i na świecie. Wesołych świąt Wielkanocnych!".

Audiencja generalna
19 kwietnia 2000 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

16 kwietnia br. na zakończenie liturgii Niedzieli Palmowej, a przed końcowym błogosławieństwem Ojciec święty odmówił z wiernymi modlitwę Anioł Pański.
Poprzedził ją krótkimi rozważaniami w różnych językach, zapraszając młodych do masowego udziału w sierpniowych centralnych obchodach XV światowych Dni Młodzieży. Podziękował młodym rzymianom i mieszkańcom innych regionów Włoch za zaangażowanie i gotowość przyjęcia swych rówieśników w sierpniu. Oddzielnie podziękował też regionowi Apulii za ofiarowanie na tę niedzielę drzewek i gałązek oliwnych.
Po polsku Ojciec święty powiedział: "Serdecznie pozdrawiam młodych z Polski, którzy są na Placu św. Piotra. Dziękuję Wam za udział w dzisiejszej liturgii, a także tym wszystkim, którzy uczestniczyli w niej za pośrednictwem radia i telewizji. Zapraszam Was wszystkich na światowy Dzień Młodzieży, który odbędzie się w sierpniu tego roku w ramach Wielkiego Jubileuszu. Na pewno nie zawiedziecie i młodzież z Polski przybędzie licznie do Rzymu. Niech Bóg wszystkim błogosławi!". Po czym dodał do przygotowanego wcześniej tekstu: "Przed Paryżem mówiłem: szykujcie się, szykujcie się i oszczędzajcie, żebyście zajechali. Teraz powtarzam - do Rzymu to samo. Na sierpień!".
Na zakończenie zawierzył wszystkich młodych uczestników tej liturgii Matce Najświętszej i ponownie ich zachęcił do odmawiania modlitwy Anioł Pański.

Reklama

33. Międzynarodowy Kongres Studentów "Univ 2000"

17 kwietnia br. Jan Paweł II spotkał się z pięcioma tysiącami uczestników 33. Międzynarodowego Kongresu Studentów "Univ 2000", organizowanego co roku w Wielkim Tygodniu w Rzymie przez Opus Dei. " Historia chrześcijaństwa to nie tyle dwa tysiąclecia po Chrystusie, co dwa tysiąclecia Chrystusa. Chrystus bowiem raz na zawsze zwyciężył zło i historia należy całkowicie do Niego. Wyraża to hasło Wielkiego Jubileuszu: Jezus Chrystus ten sam wczoraj, dziś i na wieki" - powiedział Ojciec święty. Następnie podkreślił misję, jaką mają do spełnienia w świecie wszyscy młodzi wierzący w Chrystusa.
"Bądźcie głęboko przekonani, że społeczeństwo ma potrzebę znalezienia w Waszym konsekwentnym świadectwie młodych chrześcijan decydującego bodźca do gruntownej odnowy duchowej i społecznej".
"Temat kongresu zachęca Was, byście byli bardziej świadomi misji, którą macie jako wierzący na progu Trzeciego Tysiąclecia. Został on sformułowany frapująco: Obraz człowieka po dwóch tysiącach lat. Jesteście wezwani, by ocenić dwa tysiące lat historii. Centralne wydarzenie ludzkiej historii - przyjście na ziemię Chrystusa - dzieli bowiem bieg historii na dwie części: przed i po Chrystusie" - stwierdził Papież.

O męczennikach ze Wschodu

W PAPIESKIM ATENEUM REGINA APOSTOLORUM

"Zgodnie z sugestią Konsystorza, trzeba, ażeby Kościoły lokalne, zbierając konieczną dokumentację, uczyniły wszystko dla zachowania pamięci tych, którzy ponieśli męczeństwo" - pisał Ojciec święty Jan Paweł II w 37. punkcie listu apostolskiego Tertio millennio adveniente, wytyczającego program przygotowań do Wielkiego Jubileuszu 2000 lat Chrześcijaństwa. Zadania utrwalania i pogłębiania pamięci o męczennikach naszego stulecia podjęło się Papieskie Ateneum Regina Apostolorum. W czasie całego roku Ateneum organizuje sympozja na temat współczesnych męczenników. Do tej pory miały miejsce trzy: na początku Roku Jubileuszowego - 20 stycznia dyskutowano o męczennikach hiszpańskich; miesiąc później o świadkach wiary z Meksyku, którzy za wiarę przelali krew; spotkanie marcowe poświęcono męczennikom z Brazylii. 4 maja przewidziano spotkanie na temat męczenników z Europy Wschodniej i tych, którzy oddali życie w czasach nazistowskiego terroru. Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się m.in. abp Tadeusz Kondrusiewicz, który będzie mówił o prześladowaniach w Rosji, oraz dwóch prześladowanych przez komunistyczny terror księży z Albanii. Zainteresowanym, którzy być może w tym czasie - z racji kanonizacji bł. s. Faustyny - przebywać będą w Rzymie, podajemy adres uczelni: Ateneo Pontificio Regina Apostolorum, via Aurelia Antica 460, Roma.

Reklama

List gratulacyjny do kard. Franciszka Macharskiego

Jan Paweł II skierował do metropolity krakowskiego - kard. Franciszka Macharskiego list z okazji 50. rocznicy jego święceń kapłańskich. List został odczytany przez papieskiego sekretarza - bp. Stanisława Dziwisza podczas uroczystości na Rynku krakowskim.
"Dane jest Ci kierować Kościołem św. Stanisława w dobie historycznych przemian, wymaga to od Ciebie wielkiej mądrości i roztropności, a nierzadko odwagi w szukaniu nowych dróg i nowych odpowiedzi na zadania i wyzwania, jakie przed Kościołem w Polsce otwiera nowa epoka" - napisał Ojciec święty. Wśród zasług Kardynała wymienił on rozbudowę sieci parafialnej, dynamiczny rozwój ruchów i stowarzyszeń katolików świeckich oraz wzmocnienie znaczenia Papieskiej Akademii Teologicznej w krajobrazie naukowym Polski. "Wszystko to napełnia mnie wielką radością, gdyż z Kościołem krakowskim czuję się do dziś szczególnie związany" - podkreślił Jan Paweł II. Wspomniał także ofiarną służbę kard. Macharskiego Kościołowi w Polsce oraz Kościołowi powszechnemu przez pracę w kongregacjach watykańskich i udział w zgromadzeniach Synodu Biskupów. Do podziękowań za 50 lat kapłańskiej posługi Księdza Kardynała Jan Paweł II dołączył również osobiste wyrazy wdzięczności " za lata wiernej i pełnej poświęcenia współpracy", której doświadczał jako krakowski biskup. "Zapisały się one głęboko w moim sercu" - podkreślił Papież. Zapewnił również o duchowej łączności z uczestnikami uroczystości w Krakowie. "Staję wraz z Tobą, Drogi Kardynale Franciszku, przed Cudownym Wizerunkiem Pani Jasnogórskiej i przyzywając Jej wstawiennictwa, proszę Chrystusa Najwyższego Kapłana, aby darzył Cię nadal wszelkimi potrzebnymi łaskami i dodawał sił w służbie Kościołowi krakowskiemu" - zakończył Papież.

Program Jubileuszu Ludzi Pracy

Jubileusz Ludzi Pracy, obchodzony w Rzymie 1 maja br. - w święto robotników, będzie jednym z najważniejszych wydarzeń Roku świętego w Wiecznym Mieście. Weźmie w nim udział ponad 200 tys. osób z całego świata: przedsiębiorców i menedżerów, pracowników najemnych oraz pracowników handlu i finansów. Jubileusz ten obchodzony jest pod hasłem: Praca dla wszystkich: droga solidarności i sprawiedliwości.
Uroczystości rozpoczną się 30 kwietnia wieczorem (godz. 21.00) modlitewnym czuwaniem z udziałem kard. Camillo Ruiniego w Tor Vergata. 1 maja o 10.30 rozpocznie się Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Jana Pawła II. Darami ołtarza - obok chleba i wina - będą m.in. ofiara pieniężna przeznaczona na pokrycie długów krajów zadłużonych, kask robotniczy przypominający o potrzebie ochrony życia i zdrowia ludzi pracy, przenośny komputer symbolizujący nowe technologie na usługach pracy ludzkiej, miniaturowe drzewko na znak troski o naturalne środowisko człowieka, obraz przedstawiający Jezusa-robotnika i dywan wschodni - wyraz woli przyjęcia najgłębszych wartości związanych z pracą.
Po Mszy św. odbędzie się półgodzinne spotkanie uczestników Jubileuszu z Papieżem. W imieniu obecnych przemówią dyrektor generalny Międzynarodowego Biura Pracy - Juan Somavia oraz Paola Bignardi - przewodnicząca Włoskiej Akcji Katolickiej. Następnie program przewiduje krótki recital słynnego włoskiego tenora Andrea Bocellego z orkiestrą symfoniczną Akademii św. Cecylii pod dyrekcją Myung-Whun-Chunga. Jan Paweł II wygłosi do zebranych krótkie przemówienie, po czym przywita się z osiemnastoma przedstawicielami wszystkich grup zawodowych. Spotkanie zakończy specjalnie skomponowana pieśń Life is beautiful (Życie jest piękne).
O godz. 17.00 rozpocznie się na terenie uniwersytetu Tor Vergata koncert zorganizowany przez instytucje zabiegające o likwidacje zagranicznego zadłużenia krajów rozwijających się. Pełnej listy artystów jeszcze nie opracowano.
"Na progu trzeciego tysiąclecia dzień 1 maja jest bardziej aktualny niż kiedykolwiek" - uważa przewodniczący Głównego Komitetu Wielkiego Jubileuszu - kard. Roger Etchegaray. Podczas prezentacji programu Jubileuszu Ludzi Pracy, 14 kwietnia, francuski Kardynał przypomniał dzieje tego święta, podkreślając, że narodziło się ono z inicjatywy ruchu robotniczego niejako na marginesie Kościoła. " W dzisiejszym świecie - dodał kard. Etchegaray - bardziej aniżeli o warunkach człowieka pracy, należałoby mówić o warunkach człowieka bez pracy i to jest bardzo niepokojące. Dlatego zbliżający się 1 maja z udziałem Papieża, który ´wyszedł´ z kamieniołomu, nabiera jubileuszowego wymiaru dla Kościoła i dla całej ludzkości".
Znaczenie Jubileuszu Ludzi Pracy dla obchodów Wielkiego Jubileuszu omówił abp Crescenzio Sepe - sekretarz generalny watykańskiego komitetu. Powiedział, że będzie to jedno z wydarzeń najbardziej oczekiwanych i najgłośniejszych, przypominając dwa inne jubileusze w programie Roku świętego, a mianowicie rzemieślników (19 marca) i rolników (12 listopada). Abp Sepe zauważył, że 1-majowy jubileusz będzie jednocześnie próbą generalną uniwersyteckiego campusu Tor Vergata, gdzie w sierpniu odbędzie się Jubileusz Młodzieży.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Relikwie św. Jadwigi Królowej zostaną wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej

Wprowadzenie relikwii św. Jadwigi Królowej do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie będzie głównym punktem obchodów XVII Święta Dziękczynienia. W tym roku przypada ono 2 czerwca i będzie obchodzone pod hasłem „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. Przypomniane zostaną także postacie bł. Edmunda Bojanowskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. - To osoby, które pomagając bliźniemu, inspirację czerpały z głębokiej duchowości - powiedział dziś dziennikarzom kard. Kazimierz Nycz.

Obchodzone po raz 17. Święto Dziękczynienia ma być okazją do uczczenia 650. rocznicy urodzin królowej Jadwigi. W tym roku przypada także 25. rocznica beatyfikacji bł. Edmunda Bojanowskiego i 40. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Nagroda Miasta Łodzi dla naszych dziennikarzy!

2024-05-18 07:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Wieloletni dziennikarze „Niedzieli” – Jadwiga i Marek Kamińscy – zostali wyróżnieni najwyższym łódzki odznaczeniem – Nagrodą Miasta Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję