Reklama

Paulini na Ukrainie

Niedziela Ogólnopolska 17/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trochę historii

Praca, którą podjęli w ostatnich latach paulini na Ukrainie, jest kontynuacją dzieła prowadzonego przez klasztory i kościoły na tym terenie już w XVIII wieku. Kościół i klasztor w Niżniowie, wzniesiony ongiś przez hetmana Jabłonowskiego jako dziękczynne wotum za zwycięstwo pod Wiedniem, był zbudowany na wzór krakowskiej Skałki - nawet kościół nosił wezwanie św. Stanisława Biskupa i Męczennika. O. Alfons Jędrzejewski w dziele pt. Żywot św. Pawła I Pustelnika, pisząc o klasztorach paulińskich, podaje, iż klasztor w Niżniowie miał dwie rezydencje: w Krzeszowicach i w Jazłowcu. W 1772 r. konwent niżniowski liczył 9 mnichów. Parafia należała do dekanatu Halicz archidiecezji lwowskiej. Drugi klasztor znajdował się we Lwowie. W latach 1750-86 swoją działalność prowadził również kościół parafialny pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W 1772 r. konwent lwowski liczył 7 ojców, którzy zaangażowani byli w pracę duszpasterską w trudnych dla Polski czasach.
Rozbiory Polski spowodowały upadek Zakonu. Nakazem cesarza Józefa II klasztory we Lwowie, Brzozowie, Starej Wsi, Niżniowie - z rezydencjami w Krzeszowicach i Jazłowcu - zostały odłączone od reszty prowincji polskiej i zabroniono im brać udział w najbliższej kapitule generalnej. Wkrótce zakonnicy zmuszeni zostali do opuszczenia swoich siedzib. Władze radzieckie zmieniły nawet nazwę ulicy, przy której znajdował się klasztor we Lwowie - z Paulińskiej na Niżniańską. Tyle z historii.

Czasy obecne

Współczesne zainteresowanie Wschodem przez paulinów datuje się od 1977 r. Wówczas to o. Tadeusz Bednarski i o. Stanisław Knapek po raz pierwszy udali się za żelazną kurtynę, odwiedzili Wilno, Mejszagołę, Suderwe i inne parafie, spiesząc z posługą duszpasterską.
Drugi wyjazd ojców odbył się w 1979 r. Wyjazdy te zaowocowały przesyłkami książek o tematyce religijnej, których bardzo tam brakowało. Z błogosławieństwem Bożym udawało się to czynić przez kilkanaście lat. Odbiorcami oprócz księży i seminarzystów były także ukryte żeńskie zgromadzenia zakonne oraz świeccy.
Przed i po stanie wojennym "za Bug" w celach duszpasterskich wyjeżdżali: o. Efrem Osiadły, o. Zachariasz Jabłoński, o. Rufin Abramek, o. Stanisław Knapek, o. Tadeusz Bednarski, o. Stanisław Hoduń, o. Wojciech Tarka i inni. Podczas tych podróży nie brakowało śmiałych, wymagających odwagi wyjazdów na dalsze obszary wielkiego Kraju Rad. Jednym z adresatów wspomnianych przesyłek był kleryk z Ukrainy - Mikołaj Hucał, w 1987 r. wyświęcony na kapłana w Rydze, który zaprosił o. Tadeusza Bednarskiego na swoje prymicje do Żmerynki na Podolu.
Drugie spotkanie o. Tadeusza z zieloną Ukrainą miało miejsce rok później - z okazji szczególnej uroczystości: poświęcenia pierwszego po wojnie kościoła zbudowanego na tych terenach - w Gródku Podolskim. Od tego wydarzenia wyjazdy o. Tadeusza na Ukrainę były coraz częstsze. W tych podróżach misyjnych uczestniczył nieraz o. Efrem Osiadły. Wśród odwiedzanych parafii należy wymienić: Bar, Kijów, Murafę, Odessę, Szarogród, Wołoczyska i Tarnorudę.
Wówczas też zgłosił się pierwszy kandydat do Zakonu - Alojzy Kosobucki, który rozpoczął nowicjat z początkiem 1989 r. Ks. Władysław Wanags - marianin, proboszcz z Gródka Podolskiego, wdzięczny za okazywaną pomoc duszpasterską, skierował zaproszenie o podjęcie przez paulinów duszpasterskiej posługi na Podolu.
Niedługo po tym, w połowie września 1991 r., o. Tadeusz rozpoczął na stałe służbę ludowi Bożemu Podola. 21 listopada dołączył do Gródka o. Cyprian Kubik - jako przełożony wspólnoty.
Przez najbliższe 2 lata swojej posługi ojcowie korzystali z gościnności ks. Wanagsa, wspierając go w przeróżnych obowiązkach parafialnych, nie zaniedbując pracy duszpastersko-organizacyjnej w nowej parafii paulińskiej w Satanowie.
Kościół w Satanowie - pw. Jasnogórskiej Matki Kościoła był zbudowany w latach 1989-94, na miejscu zabytkowego polskiego cmentarza, zrujnowanego w ostatnich dziesiątkach lat. Konsekracja nowego kościoła miała miejsce 28 maja 1994 r. Dokonał jej bp Jan Olszański, ordynariusz istniejącej już diecezji kamieniecko-podolskiej. Ojcowie paulini z Gródka znaleźli pomieszczenia mieszkalne przy nowym kościele. Rok później, 8 lipca 1995 r., w tymże kościele br. dk. Alojzy Kosobucki otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Olszańskiego.
Nowy kościół wymaga wiele pracy: ołtarze są prowizoryczne, w głównym ołtarzu jest umieszczony obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, poświęcony przez Jana Pawła II. Boczne ołtarze dedykowane są Sercu Pana Jezusa i św. Pawłowi I Pustelnikowi.
O. Tadeusz i o. Cyprian z zaangażowaniem prowadzili pracę w rozwijającej się wspólnocie parafialnej w Satanowie, jednocześnie dojeżdżając z posługąkapłańską do innych parafii. Do nich należały wspólnoty wiernych w sąsiednich miejscowościach: w Klinowem, Kutkowcach, w Kumanowie. W 1996 r. powstała nowa parafia pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Bubnówce, tu też została zbudowana kaplica. Trudne warunki powodują, że służba Boża często sprawowana jest na cmentarzach lub w domach prywatnych. Tak jest w Raczyborówce, Niemyryńcach, Tarasówce, Iwankowcach i w Kalinówce. Do kościoła w Satanowie uczęszcza w niedzielę od 200 do 300 wiernych z okolicznych wsi: Kamionka, Satanówka, Spasówka i innych.
W 1994 r. do wspólnoty klasztornej dołączył jako neoprezbiter o. Jan Stankiewicz. Oprócz posługi sakramentalnej ojcowie prowadzili i nadal prowadzą katechezę dla dzieci i młodzieży. O. Tadeusz dojeżdżał 2 razy w tygodniu z katechezą do wsi Kamionka. Nauka odbywała się tam w prywatnym mieszkaniu s. Emilii Wojciechowskiej, która w trudnych czasach z odwagą przygotowywała dzieci do Pierwszej Komunii św., za co toczyły się przeciw niej dwa procesy. O. Jan Stankiewicz posługiwał z katechezą w Klinowem, w Satanowie i w Satanówce.
Trzy razy odbyła się w Satanowie oaza Dzieci Bożych: w 1996 r., 1997 r. i 1998 r. W czasie oazy na terenie klasztoru mieszkało ok. 40 dzieci i młodzieży, przybyli również zainteresowani okoliczni mieszkańcy. W zajęciach z dziećmi pomagali paulińscy klerycy i studenci z Polski, którzy także uczyli języka polskiego. W czasie ostatniej oazy zorganizowano pobyt dzieci w Karpatach - wcześniej, w latach 1992, 1993 i 1995 organizowano wyjazdy do Polski dzieci, które uczęszczały na katechezę.
W lipcu 1997 r. do Satanowa przyjechał z koncertem chór jasnogórski "Camerata", który został bardzo serdecznie przyjęty przez parafian.
Zakon Paulinów otrzymał na Ukrainie "nowych robotników żniwa Bożego" - powołania z tych terenów. W 1992 r. do zakonnego grona wstąpił Wiktor Gołub, dziś o. Bartłomiej, który został wyświęcony 13 czerwca 1999 r. Obecnie 7 alumnów z Ukrainy studiuje w paulińskim Seminarium zakonnym w Krakowie na Skałce. Są to bracia: Jan Żeźicki, Roman Sobczyński, Paweł Tkaczyk, Benedykt Majorow, Roman Łaba, Waldemar Paczis oraz Roman Zapał. Dwóch braci: Józef Honczaruk i Sergiusz Szureszkin odbywa swój nowicjat w Leśniowie pod Częstochową.
W maju 1999 r., z przyczyn wiadomych tylko władzom Ukrainy, o. Tadeusz Bednarski, posługujący ofiarnie ludowi Bożemu od 8 lat, nie dostał zezwolenia na dalszą posługę duszpasterską. W praktyce równało się to przymusowemu opuszczeniu Ukrainy. Zastąpił go pochodzący z tych terenów o. Bartłomiej Gołub.
W drugim paulińskim klasztorze - w Kamieńcu Podolskim działalność prowadzi o. Alojzy Kosobucki, który z zaangażowaniem odbudowuje odzyskany podominikański kościół i dojeżdża do okolicznych parafii. Pomaga mu o. Kazimierz Lesiak. Większość tamtejszych parafian to wierni z Kamieńca Podolskiego, Żwańca, Kołybajówki, Chocimia i innych miejscowości.
Obie placówki oraz ich duszpasterze potrzebują ogromnego wsparcia modlitewnego, o które gorąco prosimy. Zachęcamy też serdecznie, by odwiedzić te piękne tereny i poznać ich ciekawą historię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Maj u Najpiękniejszej z Niewiast

2024-05-01 09:21

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

„Chwalcie łąki umajone” to jedna z pieśni ku czci Matki Bożej, która wyjątkowo wybrzmiewa w maju. Jest to miesiąc szczególnego dziękczynienia Maryi za opiekę nad Polską, rodzinami, ale też przypomnieniem o historii naszej Ojczyzny. Każdego dnia na Jasnej Górze odprawiane są nabożeństwa majowe o godz.19.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, także z wieży jasnogórskiej o godz. 18.00 rozbrzmiewają maryjne melodie na „cztery strony świata”.

- Jasna Góra jest wyjątkowym miejscem, które Matka Boża sama sobie wybrała. Tutaj przybywają wierni, aby oddawać Jej cześć. W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski cały naród pragnie powtarzać słowa Aktu Milenijnego Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi. W tym miesiącu do Pani Jasnogórskiej pielgrzymują szczególnie dzieci pierwszokomunijne, ale także nowo wyświęceni kapłani, aby zawierzyć swoje życie, posługę i podziękować za sakramenty - mówił o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na nabożeństwa majowe będą dotyczyć ks. Popiełuszki

2024-04-30 20:56

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w czasie nabożeństw majowych w Kościele katolickim w Polsce czytane będą rozważania poświęcone życiu i działalności zamordowanego kapłana.

W maju w Kościele katolickim w Polsce odprawiane są nabożeństwa majowe, podczas których śpiewa się Litanię do Najświętszej Maryi Panny.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Wizyta prezydenta 1 maja miała miejsce w 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Andrzej Duda w przemówieniu przed katedrą poznańską podkreślił, że znajduje się w miejscu szczególnym, które jest kolebką naszej państwowości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję