Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

***

Sztuka chrześcijańska jest szczególnie wymownym świadectwem obecności Boga pośród wiernych. Kościół nie ogranicza się jedynie do roli kustosza dziedzictwa swej przeszłości, ale pragnie kształtować współczesną rzeczywistość. Istotne jest, by różnorodne formy sztuki współczesnej rozwijały się w harmonii z misją Kościoła. Za pomocą odpowiednich środków wyrazu sztuka powinna ukazywać wielkie dzieła Boże.

Jan Paweł II

(Do uczestników sesji plenarnej Papieskiej Komisji ds. Kościelnych Dóbr Kultury - 31 marca 2000 r.)

Jan Paweł II do Polaków

Chwała Trójcy Świętej objawiona we Wcieleniu - to temat katechezy Jana Pawła II, wygłoszonej podczas środowej audiencji ogólnej 5 kwietnia br.
Po katechezie i pozdrowieniu pielgrzymów w różnych językach Ojciec Święty wezwał do poszanowania ludzkiej godności Cyganów - ofiar konfliktu w Kosowie - z okazji przypadającego 8 kwietnia Międzynarodowego Dnia Romów i Sinti.
Do Polaków Jan Paweł II powiedział: "Dziękuję jeszcze raz za obecność podczas tej audiencji i wszystkim życzę wielu łask Bożych w codziennym trudzie związanym ze zgłębianiem tajników wiedzy o świecie i o człowieku; o człowieku, który został wezwany przez Boga, by czynił sobie ziemię poddaną. Jeszcze raz - Szczęść Boże! Po górniczemu!".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja generalna
5 kwietnia 2000 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

2 kwietnia br. w rozważaniach przed niedzielną modlitwą Anioł Pański Jan Paweł II powrócił raz jeszcze do swej niedawnej pielgrzymki do Ziemi Świętej. Podkreślił, że jego pielgrzymowanie stało się jakby pomostem między Jerozolimą a Rzymem, dwoma centralnymi punktami Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.
Oto pełny tekst papieskich rozważań:
"´Raduj się, Jerozolimo´ - to jest zaproszenie, które rozbrzmiewa na początku Mszy św. dzisiejszej niedzieli, tradycyjnie właśnie dlatego zwanej ´niedzielą letare´ - raduj się! Znajdujemy się nieomal w połowie wielkopostnej drogi i zaproszenie do radości umacnia nas w postępowaniu nieustannie pokutną drogą ku Wielkanocy.
Ciesz się, Jerozolimo! Również i ja doświadczyłem w ostatnich dniach radości bycia pielgrzymem do Ziemi Świętej, przenosząc pomost między dwoma centralnymi punktami Wielkiego Jubileuszu 2000 Roku - między Rzymem a Jerozolimą. Duchowa radość, którą niosę w sercu przez taką łaskę, jest głęboka. Dziękuję również Wam, dziękuję wszystkim tym, którzy towarzyszyli mi w modlitwie w tych momentach i miejscach, gdzie czułem wraz ze mną obecność całego Kościoła.
Weselcie się i radujcie, którzy się smuciliście. Ta radość, o której mówi liturgia dzisiejszej - czwartej niedzieli wielkopostnej, ma swe źródło w świadomości tajemnicy miłości, która stoi przed nami i która również dzisiaj rozbrzmiewa w słowach Ewangelii św. Jana (J 3, 14-21): ´Bóg tak umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne´. Jakże nie zostać pociągniętym przez tak wielką miłość?
Bóg nie chce śmierci grzesznika, ale chce, by się nawrócił i miał życie. Ażeby żyć, człowiek musi zwrócić się ku Niemu, musi porzucić drogi, które poniżają jego godność, i powrócić do domu Ojca; oto jest sens jubileuszu, który w tym okresie wielkopostnym wkroczył w bardziej intensywną fazę. W Rzymie jest to bardzo widoczne. Drzwi Święte czterech bazylik większych przyjmują bezustannie coraz liczniejsze rzesze pielgrzymów. To samo dzieje się w diecezjach w każdej części świata. Można powiedzieć, że chrześcijanie w każdym miejscu znajdują się w drodze, zarówno jako jednostki, jak i cały Lud Boży.
W tym zbiorowym pielgrzymowaniu jubileuszowym niech prowadzi nas Najświętsza Maryja i dodaje nam odwagi jako Matka czuła i miłosierna. Uczmy się od Niej spieszyć się w drodze ku Chrystusowi, którego będziemy kontemplować w Wielkanoc jako umarłego i zmartwychwstałego dla nas. W najbardziej trudnych momentach strzeżmy w nas wspomnienia Bożego zaproszenia: ´Radujcie się! Pan jest z Wami!´.
Niech Przenajświętsza Dziewica, przyczyna naszej radości, wyprosi w nas łaskę postępowania wiernie za Chrystusem, abyśmy otrzymali pełnię daru Jego radości paschalnej".

Reklama

Program pielgrzymki papieskiej do Fatimy

Ogłoszono program pielgrzymki Jana Pawła II do Fatimy w dniach 12-13 maja br.
Ojciec Święty wyleci samolotem z Rzymu do Lizbony w piątek 12 maja o godz. 16.00. Na lotnisku w Lizbonie odbędzie się ceremonia powitalna, a po niej prywatne spotkanie Jana Pawła II z prezydentem Portugalii.
Papież poleci następnie helikopterem ze stolicy kraju do Fatimy, gdzie o godz. 19.45 będzie przewodniczył modlitwie różańcowej.
W sobotę 13 maja Jan Paweł II odprawi o godz. 9.30 Mszę św., podczas której dokona beatyfikacji Franciszka i Hiacynty, dwojga pastuszków, którym Matka Boża ukazała się kilkakrotnie w 1917 r.
Odlot do Lizbony przewidziano na godz. 15.15. Po krótkiej ceremonii pożegnalnej, o godz. 16.45, Papież wyruszy w drogę powrotną do Rzymu.

Reklama

Doktorat honoris causa krakowskiej AGH dla Ojca Świętego

3 kwietnia br. Jan Paweł II odebrał doktorat honoris causa krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, wręczony mu przez rektora tej uczelni - prof. Ryszarda Tadeusiewicza. W ceremonii, która odbyła się w Watykanie, uczestniczyła ok. 30-osobowa grupa pracowników Akademii.
"Pragnąc, aby Ojciec Święty przez swoją refleksję i wskazania etyczne był stale obecny we wszystkich dziełach inżynierskich powstających na Akademii Górniczo-Hutniczej, postanowiliśmy Jego Świątobliwość, Inżyniera Świata, obdarzyć godnością doktora honorowego naszej uczelni" - powiedział prof. Ryszard Tadeusiewicz w uroczystej laudacji.
"Moje osiągnięcia w dziedzinie inżynierskiej nie są tak imponujące, jak je przedstawił Pan Rektor" - zażartował Ojciec Święty, wyrażając wdzięczność za obdarzenie go tym zaszczytnym wyróżnieniem.
Rektor AGH odniósł się do konkretnych papieskich dokumentów, które są wskazówką dla naukowców chcących służyć dobru człowieka. Mówił o tym, że podstawą wszelkiej działalności naukowej jest prawda i dlatego szczególnie ważne dla współczesnej nauki są encykliki Veritatis splendor i Fides et ratio, gdyż są głównie poświęcone zagadnieniu istoty prawdy i sposobu docierania do niej.
Rektor AGH wyraził także wdzięczność za naukę płynącą z encykliki Laborem exercens i za mądrość płynącą z całego nauczania papieskiego, które - jak wykazywał w laudacji - dotyczy nie tylko życia duchowego człowieka, ale obejmuje wszystkie dziedziny życia.

Reklama

Narodowa pielgrzymka czeska w Watykanie

W dniach 31 marca - 2 kwietnia br. przebywała w Rzymie narodowa pielgrzymka z Republiki Czeskiej, na czele z arcybiskupem Pragi - kard. Miloslavem Vlkiem. Pielgrzymka została zorganizowana przez Konferencję Biskupów Czeskich z okazji Wielkiego Jubileuszu. Wzięło w niej udział ok. 7 tys. osób. 1 kwietnia zostali oni przyjęci przez Jana Pawła II na audiencji prywatnej w Auli Pawła VI.
Podczas spotkania Ojciec Święty ostrzegł przed podważaniem instytucji rodziny w krajach Europy Środkowej i Wschodniej w okresie postkomunistycznym. Papież zwrócił uwagę, że wraz z nadejściem długo oczekiwanej demokracji i wolności zadomowiło się jednocześnie coraz większe zeświecczenie i relatywizm moralny. Wymaga to - stwierdził - "poważnego wysiłku na polu katechezy na wszystkich szczeblach: od dzieci po młodzież, od rodziny do szkoły, od środków społecznego przekazu po świat pracy i kultury". "Proszę Was, byście nie żałowali sił w tej tak ważnej dziedzinie!" - mówił Ojciec Święty.
Podkreślając znaczenie rodziny, Jan Paweł II przypomniał, że "zwarta rodzina jest bez wątpienia gwarancją budowy odpowiedzialnego społeczeństwa". Zaapelował do młodych, aby nie ulegali fałszywym mitom ani "fatamorganie" i nie dali się omamić złudzeniu szybkiego sukcesu.
Jednocześnie Papież zwrócił uwagę na gotowość Kościoła do udziału w "duchowym i obywatelskim postępie kraju". Wyraził na koniec nadzieję, że "pożądane porozumienie z państwem, które uregulowałoby w sposób trwały i harmonijny wzajemne stosunki na płaszczyźnie obopólnego szacunku i lojalnej współpracy, przyczyni się do wzrostu skuteczności działań Kościoła na rzecz wszystkich obywateli Republiki Czeskiej".
Odpowiadając na słowa pozdrowienia, wypowiedziane przez przewodniczącego Konferencji Biskupów Czeskich - abp. Jana Graubnera, Ojciec Święty przypomniał swoje trzy dotychczasowe wizyty w tym kraju i podkreślił, że pozostawiły one w jego sercu "niezatarte wspomnienie".

Reklama

Jubileuszowa pielgrzymka włoskich sędziów

31 marca br. do Watykanu przybyło ok. tysiąca włoskich sędziów w swej jubileuszowej pielgrzymce. Spotkali się oni z Janem Pawłem II, który wskazał na zasady, jakimi winno się kierować sądownictwo.
Papież przypomniał, że sądownictwo ma służyć sprawiedliwości, dbając o to, by każdy w pełni korzystał ze swoich praw i wypełniał swoje obowiązki. Misją sędziego jest dotarcie do prawdy dotyczącej danego konkretnego przypadku. Prowadząc dochodzenie, spotyka on człowieka, którego Bóg stworzył i obdarzył godnością osoby oraz niezbywalnymi wartościami. Ani państwo, ani instytucje, ani sędzia nie mogą naruszać czy tym bardziej anulować tych wartości.
Jan Paweł II nawiązał też do jednej z bolączek włoskiego sądownictwa, jaką jest nadmierne przedłużanie się procesów. Stwierdził, że sprawiedliwość domaga się zapewnienia im sprawnego przebiegu. Zbyt długie procesy są dla obywatela trudne do zniesienia i krzywdzące.

Kościół Wietnamu pragnie wizyty Papieża

Kościół katolicki w Wietnamie potwierdził, że bardzo pragnie, aby mogła dojść do skutku wizyta Papieża Jana Pawła II w tym kraju. Poinformowała o tym w Koanigstein międzynarodowa organizacja pomocy " Kirche in Not/Ostpriesterhilfe" (KiN) - Kościół w Potrzebie/Pomoc Księżom na Wschodzie. Na razie jednak papieska wizyta nie jest możliwa, gdyż Hanoi nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską.
Według informacji uzyskanych przez KiN, stosunki między państwem a Kościołem w Wietnamie uległy w ostatnich latach widocznej poprawie, mimo iż w dalszym ciągu katolicy odbywają kary więzienia za swoje przekonania. W więzieniach są także buddyści.
W dalszym ciągu Kościół katolicki w Wietnamie przeżywa wielkie trudności z kształceniem księży i zakonników.
Pozytywnym zjawiskiem jest natomiast fakt, że po kilkuletnich dyskusjach między Rzymem a Hanoi Papież mógł mianować w marcu 1998 r. nowego arcybiskupa miasta Ho Chiminh - 64-letniego Jeana-Baptiste Pham Minh Mana oraz arcybiskupem Hue administratora apostolskiego, 63-letniego Etienne Nguyen Nho The, a w styczniu 1999 r. biskupa Phu Coung - 62-letniego Tran Dinh Tu. Wakuje jeszcze siedziba biskupia w Hung Hoa.
W Wietnamie formalnie panuje wolność religii, jednak działalność religijną kontroluje powołany przez partię "Front Patriotyczny". Spośród 74 mln Wietnamczyków większość stanowią wyznawcy buddyzmu. Katolików jest ok. 7 mln.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Niedziela legnicka 16/2006

Karol Porwich/Niedziela

Monika Łukaszów: - Wielkanoc to największe święto w Kościele, wszyscy o tym wiemy, a jednak wielu większą wagę przywiązuje do świąt Narodzenia Pańskiego. Z czego to wynika?

CZYTAJ DALEJ

W TVP1 premiera filmu dokumentalnego „Wojtyłowie. Drogi do świętości”

2024-03-29 11:11

[ TEMATY ]

film

TVP

„Wojtyłowie. Drogi do świętości” to dokument opowiadający historię rodziny, z której wywodzi się Karol Wojtyła. Prezentując sylwetki członków rodziny Wojtyłów film ukazuje, jak ważna jest rodzina. W dokumencie autorstwa Piotra Kota i Mileny Kindziuk wystąpili m.in. kard. Stanisław Dziwisz, Ewa Czaicka, Jan Wojtyła. Premiera - 30 marca o 10:35 w TVP1.

Dokument opowiada historię rodziny, z której wywodzi się wyjątkowy człowiek, wielki Papież i późniejszy święty. Prezentując sylwetki członków rodziny Wojtyłów film ukazuje, jak ważna jest rodzina. Głęboka więź powstaje dzięki zaufaniu i prawdzie, a wszystko zanurzone i przesycone jest miłością. Rodzina Wojtyłów uczy, że pozytywne związki i relacje kształtują całe nasze życie.

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: skromniejsze obchody Wielkiego Tygodnia z powodu wojny w Strefie Gazy

2024-03-29 15:23

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Pro Terra Sancta

Łukasz Głowacki

Krzyż na Bazylika Grobu Bożego w Jerozolimie

Krzyż na Bazylika Grobu Bożego w Jerozolimie

Pośród wojny i napięć, chrześcijanie w Jerozolimie rozpoczęli uroczystymi ceremoniami „święte trzy dni” poprzedzające Wielkanoc. W Wielki Czwartek przed południem Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w bazylice Grobu Pańskiego przewodniczył łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa, zgodnie z obowiązującym status quo, które reguluje czas modlitwy sześciu wyznań chrześcijańskich w sanktuarium.

Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie – INSTYTUT NIEDZIELA- FUNDACJA INSTYTUT MEDIÓW zachęcają do wsparcia specjalnej zbiórka dla chrześcijan z Strefie Gazy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję