Reklama

Polkowice

Minęło pięć lat...

Niedziela legnicka 20/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup legnicki Tadeusz Rybak w uroczystość św. Józefa, 19 marca 1995 r., wydał dekret erekcyjny Bractwa św. Józefa z siedzibą w Krzeszowie. W ten sposób w młodej diecezji św. Józef, Opiekun Zbawiciela i Współpatron diecezji legnickiej, zaczął odbierać szczególną cześć.

Trochę historii...

Krzeszowskie Bractwo św. Józefa zostało powołane do życia 19 marca 1669 r., a zatwierdził je papież Klemens IX. W 1725 r. liczba członków Bractwa przekraczała 100 tys. Głównym celem krzeszowskiego Bractwa było: szerzenie czci Boga Wszechmogącego oraz wysławianie świętych imion: Jezusa, Maryi Dziewicy i św. Józefa, troska o rozszerzenie katolickiej wiary, upraszanie błogosławieństwa Bożego oraz jedności i pokoju dla Ojczyzny. Dla uzyskania tych wzniosłych celów członkowie Bractwa starali się w miarę możliwości często przystępować do Komunii św. i raz w miesiącu odbywać spowiedź. Członkowie tego Bractwa zobowiązali się do niesienia sobie pomocy i uczynków miłosierdzia wobec wszystkich bliźnich będących w potrzebie. Szczególnie też zabiegali przez wstawiennictwo św. Józefa - niebieskiego opiekuna Bractwa - o łaski dobrej i szczęśliwej śmierci.

Gdy nadeszły trudne czasy dla Kościoła papież Pius IX, chcąc zawierzyć Kościół szczególnej opiece świętego Patriarchy, ogłosił Józefa patronem Kościoła katolickiego.

Dziś w nawiązaniu do tradycji podstawowymi celami Bractwa św. Józefa są:

- rozwijać cześć św. Józefa i naśladować go przez dążenie do rozwoju życia wewnętrznego i do wypełniania woli Bożej w każdej sytuacji życia;

- bronić godności człowieka i stawać w obronie życia ludzkiego od chwili jego poczęcia aż do naturalnej śmierci;

- nieść pomoc rodzinom znajdującym się w trudnych warunkach materialnych i moralnych;

- wspierać Kościół w wychowaniu dzieci i młodzieży, opierając się na zasadach moralności chrześcijańskiej;

- przyczyniać się do znajomości katolickiej nauki społecznej Kościoła;

- troszczyć się o sanktuarium św. Józefa w Krzeszowie - centralne miejsce kultu Patrona Bractwa.

Członkiem Bractwa może zostać każdy katolik cieszący się dobrą opinią, żyjący według zasad wiary katolickiej. Każdy nowo przyjęty członek Bractwa zostaje wpisany do Księgi Bractwa przechowywanej w Krzeszowie.

Delegatem Biskupa Legnickiego, sprawującym opiekę nad Bractwem, jest rektor Bractwa. Ksiądz Biskup mianował nim ks. inf. Władysława Bochnaka. Ksiądz Rektor jest wielkim orędownikiem Bractwa św. Józefa. W sposób szczególny ma zapisane w swoim sercu, aby w parafiach naszej diecezji rozszerzać kult św. Józefa. Wszędzie, gdzie sprawuje posługę duszpasterską, przypomina o Bractwie, jego celach oraz ukazuje postać św. Józefa - Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i Opiekuna Zbawiciela.

Reklama

Polkowickie Bractwo

We wrześniu 1996 r. proboszcz ks. prał. Marian Kopko zachęcał swoich parafian do wstąpienia do Bractwa św. Józefa. Na pierwsze zebranie organizacyjno-informacyjne przyszło kilkadziesiąt osób. Na następnym spotkaniu utworzył się zasadniczy trzon grupy w liczbie 30 osób. Wśród nich jest kilka małżeństw. Godny odnotowania jest fakt, że są to w większości ludzie młodzi i w średnim wieku.

Mając już grupę kandydatów oraz zasięgając cennych rad Rektora Bractwa, Ksiądz Proboszcz rozpoczął systematyczne spotkania formacyjne, na których poruszał tematy dotyczące m.in. historii Bractwa, jego celów, organizacji Bractwa, jego członków i ich obowiązków. Na tych spotkaniach została także w sposób szczegółowy przybliżona postać Patrona - św. Józefa.

Obok systematycznych spotkań formacyjnych kandydaci wraz z parafianami zaczęli gromadzić się w każdy wtorek na wspólną modlitwę do św. Józefa.

Aktu zaprzysiężenia Bractwa św. Józefa w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach dokonał jego Rektor ks. inf. Władysław Bochnak 22 marca 1997 r.

W niedzielę 30 listopada 1997 r. polkowicka wspólnota Bractwa św. Józefa jako pierwsza w diecezji legnickiej poświęciła swój sztandar.

"Ten sztandar będzie symbolizował waszą duchowość" - powiedział w homilii ks. inf. Bochnak do członków Bractwa. Nawiązując do osoby Opiekuna Świętej Rodziny, kaznodzieja mówił wtedy o doniosłym znaczeniu właściwego rozumienia sensu pracy. Wskazał na dwie zasadnicze cechy chrześcijańskiej wizji powołania człowieka: modlitwę i pracę. To w nich kryje się istota świętości. 19 marca 1998 r. została powiększona liczba członków Bractwa św. Józefa. Uroczystości przyjęcia w poczet członków Bractwa przewodniczył ks. Mieczysław Bętkowski, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy.

Spotkanie z bp. Stefanem Regmuntem

Niedziela 14 kwietnia 2002 r. to kolejna ważna data dla Bractwa św. Józefa w Polkowicach. Tego dnia na zaproszenie ks. prał. Mariana Kopko przybył do Polkowic bp Stefan Regmunt, aby wraz z członkami Bractwa przeżywać 5. rocznicę istnienia Bractwa we wspólnocie parafialnej.

Po powitaniu przez Proboszcza parafii i przedstawicieli Bractwa rozpoczęła się uroczysta Msza św. dziękczynna, którą koncelebrowali ks. senior Andrzej Ruta, o. Władysław - franciszkanin, ks. Stanisław Skrzypek i ks. Andrzej Walerowski.

Na początku swojej homilii Ksiądz Biskup nawiązał do uroczystości, jaka odbyła się poprzedniego dnia w legnickiej katedrze pod przewodnictwem Prymasa Polski z udziałem znamienitych gości. Przypomniał bardzo ważne dla Kościoła legnickiego daty i rocznice, a mianowicie: 10. rocznicę utworzenia diecezji legnickiej, 5. rocznicę przyjazdu do Legnicy Ojca Świętego Jana Pawła II oraz 25. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej przez bp. Tadeusza Rybaka. Zwracając się do zgromadzonych wiernych, zachęcał do wspólnego dziękczynienia i gorących modlitw w tych właśnie intencjach.

W dalszej części swojej homilii dostojny Gość nawiązał do postaci św. Józefa, kiedy mówił: "Wszyscy możemy się uczyć od niego cnót chrześcijańskich, a zwłaszcza cnót potrzebnych każdej rodzinie: czułej miłości, służby naszym braciom i członkom rodziny, wyrozumiałości, miłosierdzia, cnoty sprawiedliwości oraz życzliwej postawy do każdego człowieka (...) Dzisiaj podstawy chrześcijańskiej rodziny zostały poważnie zagrożone, a wielka Boża rodzina, Kościół znalazł się w trudnej sytuacji. Prześladowany ze wszystkich stron, ograniczany i atakowany od wewnątrz i zewnątrz. Potrzebna jest nam więc dobra opieka i pomoc św. Józefa, tak często zapomnianego wielkiego Patrona. Dlatego powinien on znaleźć należne mu miejsce w Kościele i w naszych rodzinach, w liturgii i w naszych prywatnych modlitwach ( ...) Zawsze, a szczególnie dzisiaj, człowiek potrzebuje wzorów, przykładów. Św. Józef jest wzorem i przykładem, wskazówką i wezwaniem, żywym wzorem Bożego człowieka. Został nam ukazany jako wzór na ziemi, a wywyższony w niebie, niech będzie naszym opiekunem."

Na zakończen ie homilii Ksiądz Biskup złożył Bractwu św. Józefa serdeczne gratulacje w związku z 5. rocznicą istnienia polkowickiego Bractwa, zachęcił do gorliwej modlitwy za wstawiennictwem św. Patrona, mówiąc: "Idźcie do św. Józefa! On jest naszym wzorem i opiekunem".

Po zakończeniu Mszy św. w nowym Domu Parafialnym odbyło się kameralne spotkanie wszystkich członków Bractwa i kapłanów z dostojnym Gościem, które przebiegało w bardzo rodzinnej i radosnej atmosferze.

Oto lista członków Bractwa św. Józefa w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach:

Maria Kaszubska

Jan Kaszubski

Władysław Przybylak

Halina Moskal

Jerzy Moskal

Teresa Niemasz

Ryszard Niemasz

Janina Szczepanik

Anna Kościelna

Ignacy Kościelny

Maria Makowska

Stefan Makowski

Alfred Nagrodzki

Roman Nagrodzki

Teresa Korczyńska

Witold Korczyński

Małgorzata Rylewicz

Krzysztof Rylewicz

Ewa Charchuła

Maria Żygadło

Jerzy Piskuła

Urszula Makowska

Bożena Pielech

Stanisława Komoszyńska

Józefa Janczak

Łucja Urbańska

Daniela Krawiec

Antoni Krawiec

Ewa Bożena Szczepańska

Jan Maciuszek

Józef Danilewicz

Małgorzata Klepacka

Ryszard Klepacki

Halina Pach

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć wcześniej niż w wieku 9 lat

2024-05-05 08:31

[ TEMATY ]

Pierwsza Komunia św.

Karol Porwich/Niedziela

W Kościele katolickim istnieje możliwość wcześniejszej Komunii św. niż w wieku 9 lat, jeżeli rodzice tego pragną, a dziecko jest odpowiednio przygotowane - powiedział PAP konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. prof. Piotr Tomasik. Wyjaśnił, że decyzja należy do proboszcza parafii.

W maju w większości parafii w Polsce dzieci z klas trzecich szkół podstawowych przystępować będą do Pierwszej Komunii św. W przygotowanie uczniów zaangażowane są trzy środowiska: parafia, szkoła i rodzina.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Trieście: spotkanie z migrantami i osobami niepełnosprawnymi

2024-05-04 14:54

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Biskup Triestu, Enrico Trevisi, ogłosił program wizyty papieża w stolicy Friuli-Wenecji Julijskiej 7 lipca z okazji 50. Tygodnia Społecznego Katolików we Włoszech. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Włoch, abp Giuseppe Baturi, zapowiedział tę podróż w styczniu br.

Podczas prezentacji programu 50. Tygodnia Społecznego Katolików we Włoszech, który odbędzie się w Trieście w dniach od 3 do 7 lipca, ogłoszono niektóre szczegóły programu wizyty papieża Franciszka. Ma on przybyć do Triestu 7 lipca. Wcześniej włoscy biskupi i wierni spędzą w Trieście cały tydzień pod hasłem: "W sercu demokracji. Uczestnictwo między historią a przyszłością" i będą wspólnie dyskutować o rozwoju kraju.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył uroczystościom odpustowym na Kalwarii Pakoskiej, w Archidiecezjalnym Sanktuarium Męki Pańskiej, z okazji święta znalezienia Krzyża świętego. W homilii przypomniał, że właśnie na Krzyżu, w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, najpełniej objawiła się miłość Boga. „To miłość, która rodzi życie” - podkreślił, przypominając, że znakiem tej miłości każdy chrześcijanin został naznaczony w dniu swojego chrztu świętego. „I choć znaku tego nie widać na naszych czołach, to powinien być w naszym sercu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję