Reklama

List Biskupa Rzeszowskiego na Wielki Post 2012

„Otaczajmy wzajemną troską Kościół - nasz dom”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Bracia Kapłani,
Drodzy Diecezjanie - Bracia i Siostry

W obecnym roku przeżywamy wiele ważnych jubileuszy, wśród nich pięćdziesiątą rocznicę rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II i dwudziestą rocznicę utworzenia nowych diecezji w Polsce, w tym diecezji rzeszowskiej. Rocznice te przeżywamy w roku duszpasterskim, którego hasłem są słowa: „Kościół naszym domem”. Jesteśmy zaproszeni do odkrywania Kościoła jako wspólnoty - komunii w wymiarze Kościoła powszechnego i diecezjalnego, we wspólnocie parafialnej i w kościele domowym.
Wielki Post, który rozpoczęliśmy w Środę Popielcową, jest wspaniałą okazją do ponownego odkrywania tajemnicy Kościoła i naszej więzi z Chrystusem oraz braćmi i siostrami w wierze.

Zadomowić się w Kościele diecezjalnym

Diecezja rzeszowska powstała ona z części dwóch diecezji przemyskiej i tarnowskiej, czego szczególnym znakiem są patronowie diecezji: św. J. S. Pelczar, biskup przemyski i bł. Karolina, dziewica i męczennica, z diecezji tarnowskiej. Rocznica ta jest dla nas wszystkich okazją do dziękczynienia za wielkie dary Bożej dobroci, których świadkami i uczestnikami jesteśmy od dwudziestu lat. W tym czasie dane nam było uczestniczyć w niezwykłych wydarzeniach Kościoła powszechnego i lokalnego. Jednym z ważniejszych był Wielki Jubileusz Odkupienia, pontyfikat błogosławionego Jana Pawła II i wiele związanych z nim wydarzeń, jak np. pielgrzymki do Ojczyzny i tak liczne pielgrzymki Rodaków do Wiecznego Miasta. Rok dwudziestolecia diecezji jest czasem wdzięczności za służbę kapłanów i wiernych świeckich, za wspólne tworzenie naszych dziejów. Dziękujemy Panu Bogu za kapłanów, diecezjalnych i zakonnych, którzy przez 20 lat bardzo ofiarną służbą dawali podstawy naszej duchowej działalności, a także za ponad 350 kapłanów wyświęconych w strukturach nowej diecezji oraz za pracę misjonarzy, którzy chętnie poszli służyć w wielu krajach.
Do ważnych wydarzeń, nadających kształt życiu duchowemu Kościoła, należy II Polski Synod Plenarny, w który weszliśmy, niemal od początku istnienia diecezji, przez parafialne zespoły synodalne, co później zaowocowało I Synodem Diecezjalnym w latach 2000-04.
W diecezji doniosłym wydarzeniem była we wszystkich parafiach intronizacja Obrazu Miłosierdzia Bożego i peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Do wydarzeń jednoczących diecezję należą także koronacje wizerunków Matki Bożej: Rzeszów - katedra, Chmielnik, Dębowiec, Czudec, Rzeszów - Saletyni, Ropczyce, Skalnik. (a za kilka miesięcy Ostrowy Tuszowskie). Cała diecezja z wielką radością i wzruszeniem przeżywała beatyfikację ks. Władysława Findysza, pierwszego męczennika za wiarę, z czasów komunistycznych, obrońcy rodziny. W Roku Jubileuszowym Jan Paweł II mówił do Polaków: „Potrzeba dzisiaj bardzo światu, a także naszej Ojczyźnie ludzi dojrzałej wiary, którzy z odwagą wyznają Chrystusa w każdym miejscu i w każdej sytuacji. Największym bogactwem, jakie na progu trzeciego tysiąclecia możemy przekazać młodemu pokoleniu, jest nasza wiara” (Rzym, 6.07.2000). Niech czas Wielkiego Postu będzie dla każdego z nas okazją do pogłębienia naszej wiary i do dzielenia się nią w rodzinie i w środowisku pracy, a przez to starajmy się czynić rodzinę domowym Kościołem, a Kościół naszym domem. Niech do tego przyczynia się wzajemna współpraca i troska o Kościół.
Wyrazem współpracy kapłanów i wiernych świeckich są dzieła, które powstawały od początku istnienia diecezji. Jednym z pierwszych jest Caritas diecezjalna i jej wiele dzieł, jak np. kuchnie dla ubogich, stacje Caritas, domy pomocy społecznej, centra dla niepełnosprawnych, a zwłaszcza Ośrodek w Myczkowcach, gdzie tysiące dzieci z ubogich rodzin korzysta w czasie wakacji i ferii z kolonii katolickich. Wielką pomocą są parafialne zespoły Caritas oraz szkolne i akademickie Koła Caritas.
Zaplecze modlitewne i pomoc w pełnieniu dzieł miłosierdzia stanowią ruchy katolickie, stowarzyszenia i duszpasterstwa, jak Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Katolickie Stowarzyszenie Rodzin, Ruch Światło-Życie, Ruch Apostolstwa Młodzieży, Akcja Katolicka, Domowy Kościół, Zespoły misyjne, duszpasterstwo akademickie, Odnowa w Duchu Świętym, Neokatechumenat, rady duszpasterskie, róże różańcowe i inne duszpasterstwa, w których wraz z kapłanami podejmuje formację i działania bardzo wiele osób świeckich. Wyrażam Wam, Bracia i Siostry, ogromną wdzięczność i zapraszam nowe osoby do włączenia się w te wspólnoty, które tworzą rzeczywistość Kościoła - komunii. Zapraszam was do pogłębiania więzi z Chrystusem, Kościołem i innymi ludźmi.
20. rocznica powstania diecezji, to okazja do dziękczynienia, ale także do podejmowania nowych działań z jeszcze większą gorliwością.
Ogromnie dziękuję wszystkim wam - Kapłanom, Braciom i Siostrom zakonnym oraz Wiernym świeckim - za to, że tworzymy szczególną więź diecezjalną, że chętnie spieszycie z pomocą ludziom cierpiącym i poszkodowanym, a także w sprawach materialnych, kiedy tylko zachodziła potrzeba. Tym samym dajecie świadectwo, że Kościół diecezjalny jest naszym domem, o który jesteśmy wszyscy zatroskani.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Parafia - wspólnotą wierzących

Obecny rok to także szczególna okazja dla nas wszystkich do pogłębienia więzi w parafiach. Bowiem przynależność do Kościoła przeżywamy w wyjątkowy sposób w parafii. Tutaj wchodzimy do wspólnoty wierzących przez chrzest i uczymy się wiary oraz życia chrześcijańskiego. We wspólnocie parafialnej poprzez katechezę i świadectwo wierzących przygotowujemy się do pełnego uczestnictwa w Eucharystii przez I Spowiedź i Komunię św., a później do sakramentu bierzmowania i wreszcie także w parafii młodzi przygotowują się do sakramentu małżeństwa, by w szczególnym zjednoczeniu z Chrystusem tworzyć małżeństwo i rodzinę. W parafii mamy tworzyć wspólnotę. Wspomniany Sobór Watykański II podkreślił wielką rolę wiernych świeckich, mężczyzn i kobiet w Kościele. Dzisiaj trzeba powrócić do Soboru i odkryć na nowo wielkie bogactwo pouczeń doktrynalnych i duszpasterskich. Sobór przypomniał o udziale świeckich w misji kapłańskiej, prorockiej i królewskiej Chrystusa. Błogosławiony Jan Paweł II podkreślał: „Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek, wasz apostolat, bracia i siostry świeccy, jest niezbędnie potrzebny, aby Ewangelia była światłem, solą i zaczynem nowej ludzkości”. Polem działania dla Braci i Sióstr, dla młodzieży są grupy apostolskie w parafiach. Dorosłych zapraszam do troski o parafię poprzez dojrzałą współpracę z waszymi duszpasterzami w ramach rady duszpasterskiej, rady ekonomicznej w parafiach czy innych grupach parafialnych.
Zachęcam was wszystkich, Bracia i Siostry, byście tworzyli wspólnotę zjednoczoną w każdą niedzielę i święta przy ołtarzu Chrystusowym, byście się karmili obficie Eucharystią i byście adorowali Chrystusa obecnego stale w świątyni, która jest centrum waszej parafii. Jest wielką nasza radością fakt, że w tak wielu świątyniach jest całodzienna albo kilkugodzinna adoracja Najświętszego Sakramentu. Nie żałujmy czasu na spotkanie z Chrystusem.
Niech Wielki Post będzie okazją do głębokiego przeżycia wspólnoty w Chrystusem i między sobą przez udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, „Gorzkich żali”, rekolekcji i pięknej liturgii Wielkiego Tygodnia.
Wykorzystajmy książeczkę przekazaną przez duszpasterzy w czasie wizyty duszpasterskiej, która omawia pięć przykazań kościelnych. Chciejmy je dobrze poznać, tak by żyć nimi na co dzień i wchodzić we wspólnotę wiary. Proszę Was wszystkich o wprowadzanie w życie w parafiach 10 zasad niedzieli katolika. Nie dajmy sobie wmówić, że parafia jest tylko instytucją usługową, ona jest wspólnotą wiary, zjednoczoną wokół Chrystusa, z pomocą duszpasterzy.

Reklama

Tworzyć Kościół domowy jako komunię z Bogiem i między bliskimi

Obecny rok duszpasterski zaprasza nas do troski o rodzinę, jako pierwszą wspólnotę, będącą podstawą wszystkich innych wspólnot, w tym Kościoła i Ojczyzny. Tutaj bowiem odkrywamy i uczymy się wspólnoty z Bogiem i między sobą. Tutaj uczymy się prawdziwej komunii. Bł. Matka Teresa z Kalkuty powiedziała kiedyś: Miłość zaczyna się w domu. Myślę, że świat dzisiaj stoi na głowie i że tyle w nim cierpienia, bo tak mało jest miłości w naszych domach i w życiu rodzinnym. Nie mamy czasu dla naszych dzieci, nie mamy czasu jedni dla drugich; nie ma czasu cieszyć się sobą wzajemnie; myślę, że gdybyśmy tylko mogli żyć tak, jak Jezus, Maryja i Józef żyli w Nazarecie, gdybyśmy mogli uczynić z naszych domów drugi Nazaret, wtedy pokój i radość zapanowałyby na świecie. Miłość zaczyna się w domu; miłość żyje w domach - oto dlaczego tyle cierpienia i nieszczęść w dzisiejszym świecie. Gdybyśmy słuchali Jezusa, powtórzyłby nam to, co już kiedyś powiedział: Miłujcie się wzajemnie, tak jak ja was umiłowałem. Jeśli mamy przywrócić życiu miłość, to powinniśmy zaczynać od własnego domu.
Niech ten rok i Wielki Post będą okazją do naszego nawrócenia i troski o komunię w domu. A wyrazem tego niech będzie wspólna modlitwa wieczorna, o udział w Eucharystii, czy przeżywanie uroczystości w gronie rodziny. Ogromną rolę w budowaniu komunii rodzinnej zasadniczą rolę odgrywa miłość wzajemna, która rozpoczyna się i karmi się miłością wzajemną rodziców i ich wspólną miłością do dzieci. Wielkim zadaniem jest także troska o wychowanie młodych ludzi, wolnych od uzależnień. W Wielkim Poście zapraszamy was wszystkich do refleksji w tej sprawie.
Naglącą sprawą współczesnego czasu jest troska o trzeźwość ludzi dorosłych i młodzieży. Słyszy się z wielu stron, że młodzież coraz częściej sięga po alkohol i papierosy, zarówno chłopcy, jak i dziewczęta. Dlatego przede wszystkim przed rodziną, a także i szkołą, i przed nami wszystkimi staje wielkie zadanie. Drodzy młodzi i rodzice, powróćmy do wierności przyrzeczeniom podejmowanym z okazji I Komunii św. i sakramentu bierzmowania. Ogromnie potrzebne jest świadectwo dorosłych, którzy uczą swoją postawą, zaświadczą, że przejawem dorosłości wcale nie jest sięganie do tych używek i uzależnianie się, ale piękne i odważne rezygnowanie.
Zachęcam do różnorakich form wspierających życie w trzeźwości, m.in. w parafiach na czas Wielkiego Postu niech pojawią się „Księgi Trzeźwościowe”, w których można będzie zadeklarować swoją abstynencję, przynajmniej na Wielki Post. Dziękuję tym, którzy podejmują trud pomocy osobom mającym problemy z alkoholem. Wielki Post wzywa nas wszystkich do nawrócenia przez modlitwę post i jałmużnę. Dostrzegamy wszyscy, że nasza umiłowana Ojczyzna boryka się z wieloma problemami. Otaczajmy modlitwą rządzących i cały Naród polski. Modlitwa niech będzie naszą siłą w przezwyciężaniu wszelkich trudności. W sposób szczególny proszę o modlitwę Zakony i Zgromadzenia zakonne, a w naszych sanktuariach niech trwa nieustająca modlitwa za Ojczyznę.
Maryja, Matka Kościoła niech uprasza nas wszystkim łaski potrzebne do pogłębiania naszej komunii z Chrystusem i Kościołem.

Na owocne przeżywanie Wielkiego Postu z serca błogosławię

+ Kazimierz Górny

Rzeszów, 13 lutego 2012 r.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża

2024-05-01 14:02

[ TEMATY ]

Edyta Stein

Towarzystwo im. Edyty Stein

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Podjęto kolejne kroki w celu nadania św. Edycie Stein tytułu doktora Kościoła. Oficjalny wniosek w tej sprawie złożył Papieżowi generał karmelitów bosych o. Miguel Márquez Calle. Teraz Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych będzie mogła zainicjować oficjalną procedurę.

O możliwości nadania Edycie Stein tego tytułu mówi się od kilku lat. W 2022 r. z okazji obchodów 80-lecia jej męczeńskiej śmierci o. Roberto Maria Pirastu, definitor generalny zakonu karmelitów ogłosił, że została powołana komisja naukowa, która opracowuje oficjalny wniosek w tej sprawie. Sugerowano wówczas, że św. Teresa Benedykta od Krzyża, bo tak brzmi jej zakonne imię, mogłaby uzyskać tytuł Doctor Veritatis - Doktora Prawdy, ponieważ w centrum jej dociekań zawsze stała prawda, którą po nawróceniu odkryła w osobie Jezusa Chrystusa. Jak informują włoscy karmelici, oficjalny wniosek o zaliczenie Edyty Stein w poczet doktorów Kościoła został przekazany Papieżowi 18 kwietnia na audiencji dla karmelitanek bosych.

CZYTAJ DALEJ

Kapliczki pełne modlitwy

2024-05-01 09:18

Ola Fedunik

Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Przejeżdzając majowymi dniami przez różne miejscowości popołudniową porą, można spotkać wiele osób modlących się przy kapliczkach i krzyżach. Śpiewają Litanię Loretańską, a duszpasterze pomagają w tym, aby tradycja była podtrzymywana. Wśród kapłanów modlących się przy kapliczkach i zachęcający do tego swoich wiernych jest ks. Grzegorz Tabaka, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Głuszynie.

Z jednej strony nabożeństwa majowe w mojej parafii będą odbywać się w kościele przy wystawionym Najświętszym Sakramencie i taka formuła będzie od poniedziałku do soboty. Natomiast niedziela jest takim szczególnym dniem, kiedy jako wspólnota będziemy chcieli pójść pod nasze kapliczki maryjne– zaznacza ks. Tabaka, dodając: - Mamy je dwie w Głuszynie i na przemian w każdą niedzielę maja będziemy się tam gromadzili na wspólnej modlitwie. Oprócz podtrzymania tej pięknej staropolskiej tradycji, chcemy też podkreślić, że mamy takie miejsca kultu w naszej parafii, które są i o nie należy dbać.

CZYTAJ DALEJ

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

10-lecie założenia Rady Lokalnej był okazją do dziękczynienia i modlitwy za tych, co odeszli już do wieczności. W wygłoszonej homilii ks. Marcin Wachowiak, wikariusz parafii św. Michała Archanioła zwrócił uwagę na fakt, że Bóg potrafi zaskakiwać, zachęcając do zastanowienia się do swojej reakcji na takie zaskoczenia Pana Boga. Rozwijając ten temat ks. Marcin ukazał dwie perspektywy. - Pierwsza dotyczy mieszkańców Nazaretu, którzy znali Jezusa. Orientowali się kim On jest, skąd pochodzi, gdzie mieszka. Wiedzieli wszystko o Nim. Na pewno słyszeli o tym, co Jezus zdziałał poprzez nauczanie, czynienie cudów. A gdy Jezus do nich przyszedł, zaczęli w Niego powątpiewać. Zatem to jest ta pierwsza reakcja na działanie Jezusa - powątpiewanie - zaznaczył ks. Wachowiak, wskazując na drugą perspektywę poprzez postawę św. Józefa. - Był to człowiek pracowity, posłuszny, pokornym, przyjmował wolę Bożą. Święty Józef to człowiek, który realizował plan zbawienia w swoim życiu - mówił kapłan, zachęcając wiernych do refleksji nad realizowaną przez nich perspektywą poznania Jezusa. Czy jest to perspektywa mieszkańców Nazaretu czy św. Józefa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję