Reklama

Teologia dla każdego

Artur Stelmasiak
Edycja warszawska 27/2010

Kursy, rekolekcje, szkolenia oraz studia przez internet - to tylko niektóre nowości, jakie szykuje Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie w nadchodzącym roku akademickim

Uczelnia, na której obecnie studiują głównie klerycy oraz katecheci, będzie szerzej otwarta dla świeckich. - Nie chodzi nam o to, by teraz wszyscy zaczęli studiować sześcioletnią teologię, ale o to, by niektóre elementy nauki i duchowości Kościoła przedstawić w łatwej i zrozumiałej formie dla szerszego grona wiernych - tłumaczy ks. prof. Krzysztof Pawlina, nominowany na rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. W innych specjalizacjach ludzie bezustannie szkolą się, poszerzają swoja wiedzę, zdobywają nowe umiejętności. Jest to potrzebne, aby zarabiać więcej pieniędzy i piąć się w karierze zawodowej. - My zaś proponujemy kursy i szkolenia, które pomogą „zarobić” na swoją wieczność oraz nauczą wspinaczki po drabinie życia duchowego. Ten kapitał i umiejętności powinny być ważne dla każdego chrześcijanina - mówi ks. Pawlina.

Studia przez internet

Sekcja św. Jana Chrzciciela Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie jest uczelnią, na której studiuje ok. 1500 osób. Są to głównie klerycy z seminarium warszawskiego, warszawsko-praskiego, drohiczyńskiego, łomżyńskiego, łowickiego oraz seminarium misyjnego Redemptoris Mater. Na studiach zaocznych teologię studiują także siostry zakonne oraz katecheci. - Obecnie chcemy, aby nasza oferta edukacyjno-szkoleniowa była bardziej dostępna i dopasowana do potrzeb współczesnego świata - mówi ks. Pawlina. Jednym z pomysłów nowego rektora, jest otworzenie studiów w trybie e-learning. Tygodniowe zjazdy odbywać się będą co kwartał, trzy razy w całym roku akademickim. Resztę, czyli ok. 40 proc. programu studenci będą mogli poznać przez internet. Jest to oferta dopasowana dla osób, które chciałyby zdobyć tytuł magistra teologii, a mieszkają daleko od ośrodków akademickich lub są mocno zapracowani. - Pragniemy w ten sposób również pomóc duchownym, siostrom zakonnym oraz katechetom zza naszej wschodniej granicy - tłumaczy ks. Pawlina. Podczas tygodniowych zjazdów słuchacze będą mieli zakwaterowanie w Domu Rekolekcyjnym na Bielanach.
Z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszą się również zajęcia w trybie otwartym. Przychodzą na nie osoby, które chcą więcej wiedzieć o nauce Kościoła, o Biblii czy duchowości chrześcijańskiej. Chcą zgłębiać niektóre dziedziny teologii, aby być bardziej świadomymi swojej wiary. - Żaden papier, ani dyplom nie jest im potrzebny. Robią to wyłącznie dla siebie - podkreśla ks. Profesor. I właśnie z myślą o nich zostały przygotowane kursy oraz wykłady w ramach Studium Otwartego, gdzie słuchaczem może zostać każdy, bez względu na wiek i wykształcenie. Dla chętnych utworzona została Szkoła Modlitwy i Medytacji Chrześcijańskiej. W siedzibie PWTW na Bielanach będą organizowane także dwudniowe kursy połączone z rekolekcjami dla osób, które chciałyby nauczyć się nowych sposobów modlitw.

Reklama

Studium proboszczowskie

Innym wymiarem działalności PWTW będzie formacja permanentna kapłanów archidiecezji warszawskiej. Dla nich przewidziano również szkolenia, wykłady, kursy i rekolekcje. - Dlaczego księża mają być gorsi od bankowców, lekarzy czy nauczycieli, dla których całe życie związane jest ze szkoleniami i podnoszeniem kwalifikacji zawodowych? - retorycznie pyta ks. Krzysztof Pawlina, który został także powołany na urząd wikariusza biskupiego ds. formacji duchowieństwa archidiecezji warszawskiej. Kursami zostaną objęci wszyscy kapłani od 1 do 5 lat po świeceniach. W tym roku będą poznawać m.in. zagadnienia związane z in vitro, antykoncepcją oraz innymi problemami, które ujawniają się w konfesjonale. Mocny akcent zostanie postawiony na szkolenia ze spowiadania oraz kierownictwa duchowego.
Zupełną nowością w archidiecezji będzie otwarcie Studium Proboszczowskiego. - Każdy ksiądz, który ma ponad 14-letni staż kapłański i chciałby kiedyś zostać proboszczem, będzie musiał teraz odbyć specjalny kurs - tłumaczy ks. Profesor. Podczas wykładów duchowni będą słuchać m.in. o nowoczesnych metodach zarządzania, ubezpieczeniach, pozyskiwaniu środków unijnych, konserwacji zabytków, prowadzeniu budowy, zatrudnianiu pracowników oraz o mobbingu w pracy. Kolejnymi działami, przez które będą musieli przebrnąć kandydaci na proboszczów, są kwestie pastoralno-duszpasterskie, prawno-kanoniczne oraz liturgiczne. - Chcemy dać im nowoczesne narzędzia do kierowania parafią we współczesnym świecie - wyjaśnia ks. Pawlina, wikariusz biskupi ds. formacji duchowieństwa. Do uczęszczania na wykłady nie będą zobligowani wszyscy księża z archidiecezji, a jedynie ci, którzy czują proboszczowskie powołanie. W przyszłości z tego grona będą wyłaniani kapłani, którym zostanie powierzona duszpasterska i prawna opieka nad parafiami i ich majątkiem.

Ks. prof. Krzysztof Pawlina
Księża mają świadomość, że wiedza którą zdobyli podczas studiów w seminarium, wystarczy jedynie na krótki okres czasu. Podobnie jak w innych dziedzinach życia musimy się permanentnie kształcić, aby odpowiadać na nowe pytania, które przynoszą nam ludzie. Współczesny świat nabrał wielkiego rozpędu. Dlatego też zaniechując dalszego kształcenia nie stoimy już w miejscu, ale cofamy się, bo inni nas wyprzedzają.
(as)

Hiszpania: najmniejsza liczba urodzeń dzieci od 1941 r.

2018-12-11 20:05

mz (KAI/AyO) / Madryt

W Hiszpanii przychodzi na świat najmniejsza od 1941 r. liczba dzieci, wynika z zaprezentowanych we wtorek danych w ujęciu półrocznym przez Krajowy Instytut Statystyczny w Madrycie (INE). Między styczniem a czerwcem 2018 r. na terytorium tego iberyjskiego kraju urodziło się 179,8 tys. osób. Oznacza to spadek w analogicznym okresie w 2017 r. o 5,8 proc.

henriethaan/pixabay.com

- W ujęciu półrocznym jest to najniższa liczba urodzeń w naszym kraju od 1941 r. - poinformował INE w komunikacie, przypominając, że podobnie niski poziom zanotowano też w 1995 r.

Z opublikowanego przez INE pod koniec listopada br. badania wynika, że mieszkanki Hiszpanii chciałyby mieć więcej dzieci. Tzw. Ankieta Płodności potwierdziła, że optymalną liczbą dzieci jest dla nich dwoje. Głównym argumentem motywującym je do posiadania większej liczby potomstwa jest wydłużenie urlopu macierzyńskiego.

Wskaźniki demograficzne w Hiszpanii spadają systematycznie od połowy dekady lat 70. XX w. O ile w 1974 r. na jedną Hiszpankę w wieku płodnym przypadało prawie troje dzieci, o tyle w 2017 r. wskaźnik ten wynosił zaledwie 1,3.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kraków: biskup nominat Franciszek Ślusarczyk zrezygnował z przyjęcia święceń

2018-12-12 17:27

tk, pgo, md / Kraków (KAI)

Biskup-nominat Franciszek Ślusarczyk, "po refleksji i modlitwie zdecydował o nieprzyjmowaniu święceń biskupich i złożył na ręce Ojca Świętego dymisję z tego urzędu" – poinformował dziś metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. 60-letni ks. Ślusarczyk Od 2014 roku jest rektorem Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Mieczysław Pabis
Ks. prał. Franciszek Ślusarczyk

Informację o nominacji przez papieża Franciszka dwóch krakowskich biskupów pomocniczych podano 12 grudnia. Drugim obok ks. prałata Ślusarczyka duchownym mianowanym na ten urząd jest ks. Janusz Mastalski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Ostatecznie więc tylko on przyjmie 5 stycznia 2019 święcenia biskupie.

Informując o tym abp Marek Jędraszewski dodał, powołując się na rozmowę z nuncjuszem apostolskim w Polsce, że dymisja ks. Ślusarczyka z urzędu Biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej została przyjęta przez papieża Franciszka.

Po ogłoszeniu nominacji, 12 grudnia, biskup nominat mówił dziennikarzom, że przeżywa wielką radość, bo posługa wobec ludu Bożego zawsze wiąże się z radością dzielenia Dobrą Nowiną, która człowiekowi współczesnemu jest bardzo potrzebna. Podkreślił, że każdy kapłan jest przede wszystkim sługą Bożego Miłosierdzia.

Wskazywał też, że miejscem kapłana jest konfesjonał, ołtarz i szkoła, i wszędzie tam kapłani są przede wszystkim sługami Bożego Miłosierdzia. Przyznawał, iż ma świadomość, iż zadania, do których został powołany, przerastają go. „Nikt nie jest godzien, by je podejmować, ale nasza nadzieja jest w miłosierdziu Boga” – powiedział.

„Ta tajemnica jest mi szczególnie bliska. Pełnię posługę jako misjonarz miłosierdzia. Brama Miłosierdzia ciągle jest w Łagiewnikach otwarta. Pielgrzymi przez nią przechodzą i mogą tego miłosierdzia doświadczyć poprzez sakrament spowiedzi, posługę Słowa i ufną modlitwę w kaplicy Wieczystej Adoracji” – podsumował.

Franciszek Ślusarczyk urodził się 26 lipca 1958 roku w Dobczycach. Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1984 roku z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Przez pierwsze lata kapłaństwa posługiwał jako wikariusz najpierw w Żywcu-Zabłociu (1984-1988), a następnie w Wieliczce (1988-1989). Rok później zamieszkał w parafii w Gaju. Od 1990 r. pełnił funkcję prefekta w krakowskim Seminarium Duchownym, a w latach 1997-2002 był jego wicerektorem.

Był pracownikiem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, wieloletnim adiunktem w Katedrze Homiletyki, jest doktorem teologii.

Od 2002 r. ks. Ślusarczyk jest związany z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, a od 2014 r. jest jego kustoszem. W 2005 r. papież Benedykt XVI mianował go kapelanem Ojca Świętego. Decyzją papieża Franciszka od 2016 r. jest misjonarzem miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem