Reklama

100-lecie konsekracji kościoła pw. św. Zygmunta Burgundzkiego w Kleszczelach

30 maja uroczystą Mszą św. sprawowaną przez bp. Antoniego Dydycza rozpoczęto 100-lecie konsekracji kościoła pw. św. Zygmunta Burgundzkiego w Kleszczelach. W przeddzień, 29 maja, dla upamiętnienia jubileuszu obok świątyni wzniesiono „Krzyż jubileuszowy 100-lecia wybudowania kościoła 1910-2010”, który poświęcił ks. Piotr Arbaszewski

Niedziela podlaska 26/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości jubileuszowe zorganizowała wraz z Burmistrzem Miasta i Gminy Kleszczele oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Kleszczelach Parafia Rzymskokatolicka w Kleszczelach. W głównych uroczystościach obok licznie zgromadzonych parafian i dawnych mieszkańców Kleszczel udział wzięli: ks. prof. Tadeusz Syczewski - rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, ks. prał. Zbigniew Niemyjski - dziekan hajnowski, ks. prał. Bogusław Kiszko - dziekan siemiatycki, ks. mitrat Mikołaj Kiełbaszewski - proboszcz parafii prawosławnej w Kleszczelach, kapłani posługujący w Kurii Diecezjalnej oraz sąsiednich parafiach. Nie zabrakło przedstawicieli Sejmu RP w osobach Jarosława Zielińskiego i Jarosława Matwiejuka. Posła Krzysztofa Tołwińskiego reprezentowała asystentka. Licznie stawiły się służby mundurowe w osobach: zastępcy komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej płk. Jarosława Janczewskiego, szefa Biura Koordynacyjnego MON płk. Zbigniewa Błażejewskiego z Małżonką, byłego komendanta głównego policji gen. Ryszarda Siewierskiego, prezesa Sądu Garnizonowego w Warszawie płk. Piotra Raczkowskiego z Małżonką, zastępcy dowódcy Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej Mińsk Mazowiecki ppłk. Zenona Trędowicza, zastępcy dowódcy 23. Bazy Lotniczej Mińsk Mazowiecki płk. Dariusza Zabłockiego z Małżonką, komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej płk. Leszeka Czecha, komendanta Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej Jana Gradkowskiego, komendantów policji powiatu hajnowskiego i bielskiego, żołnierzy Kompanii Honorowej Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim z pocztem sztandarowym, żołnierzy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Orkiestry Garnizonowej Siedlce, która uświetniła uroczystości. Ponadto w jubileuszu udział wzięli: radca ministra MSWiA Zbigniew Filipkowski, radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Leszek Dec, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego Elżbieta Filipowicz, podlaski wojewódzki konserwator zabytków Andrzej Nowakowski, podlaski kurator oświaty Jerzy Miszkiel, dyrektor sp. ZOZ Województwa Podlaskiego Pogotowia Ratunkowego lek. med. Bogdan Kalicki, kierownik Katedry Marketingu i Przedsiębiorczości Politechniki Białostockiej prof. dr hab. Wiesław Popławski, starostowie powiatów Siemiatycze i Hajnówka, obecni byli: prezesi banków spółdzielczych, przedstawiciele stowarzyszenia Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kleszczelskiej, funkcjonariusze straży granicznej, druhowie strażacy, harcerze, sołtysi, sympatycy i przyjaciele Kleszczel, mieszkańcy gminy Kleszczele. Środki społecznego przekazu reprezentowały: Telewizja Trwam, TVP Oddział Białystok, Katolickie Radio Podlasie (ks. Artur Płachno), Tygodnik Katolicki „Niedziela” (ks. Dariusz Frydrych), „Kurier Poranny” (Krystyna Kościewicz).

Reklama

Trzeba mieć nadzieję - uroczysta Msza św.

Na progu kleszczelskiej świątyni proboszcz ks. Jan Krasowski powitał Księdza Biskupa i zaproszonych gości słowami: „Najdostojniejszy Arcypasterzu! Ojcze naszej diecezji! Witam Cię całym sercem na początku tych apostolskich odwiedzin naszej parafii. Tak jak Apostołowie odwiedzali gminy chrześcijańskie, tak Ty przybywasz do nas, by umocnić naszą wiarę, wlać w serca nadzieję i nauczyć miłości”. Słowa powitania zostały skierowane również do zaproszonych gości, przedstawicieli parafii prawosławnej i miejscowych parafian. W klimat dziejów rzymskokatolickiej parafii w Kleszczelach (1533-2010) wprowadził zebranych prof. Adam Dobroński. W homilii bp Dydycz powiedział, że przeżywany jubileusz jest wyrazem wdzięczności, która swe źródło znajduje w Trójcy Świętej. Przywołując najważniejsze dokumenty nie tyko kościelne, ale i świeckie, jak choćby Konstytucja 3 Maja, Ksiądz Biskup mówił iż „nie możemy przecież zapominać, że najwspanialsze wydarzenia zarówno te z przeszłości, jak i z naszych dni, odnoszące się do nas i innych narodów, u swoich początków mają odwołanie się do Trójcy Przenajświętszej”. Sięgając do Listu św. Pawła do Rzymian, w którym Apostoł Narodów pisze, że udręki, uciski i prześladowania zrodziły wytrwałość, czyli wierność, a to przerodziło się w nadzieję, mówił, że jest to tekst ponadczasowy skierowany do wszystkich pokoleń. Nie możemy bowiem listów apostolskich czytać jako pozycji historycznych. „Uciski, prześladowania i nadzieja, jaka to jest widoczna droga. Obok tej wiary w Trójcę Przenajświętszą mamy nadzieję. Nadzieję mieli też ci, którzy blisko 500 lat temu pomyśleli o pierwszym kościele i parafii. Nadzieję mili ci, którzy spalony kościół odbudowywali. Nadzieję mieli ci, którym kościół rozebrano i zakazano pod największymi sankcjami korzystania z praktyk katolickich. Czekali, a ta nadzieja przezwyciężyła wszystko, nawet despotyzm, aby można było korzystać z jakiejś chociaż odrobiny wolności. To nadzieja kazała naszym ojcom i matkom - naszym poprzednikom trwać przy tym, co uważali za święte i niezniszczalne oraz niezbywalne i absolutnie konieczne. Wszystko po to, aby można było pamiętać, że jest się człowiekiem. Żeby mieć poczucie własnej tożsamości i uczestniczyć w budowaniu Bożego królestwa pokoju, prawdy i sprawiedliwości” - mówił bp Dydycz.

Przy pomniku króla Zygmunta Starego

Po Mszy św. zgromadzeni uczestniczyli w dalszej części uroczystości - apelu przy pomniku króla Zygmunta Starego, który w 1523 r. polecił utworzyć miasteczko Kleszczele. Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku zastępcy komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej płk. Jarosławowi Janczewskiemu przez zastępcę komendanta Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim ppłk. Zenona Trędowicza. Dokonano podniesienia flagi na maszt i odegrany został hymn państwowy. Pocztem flagowym dowodził ppor. Robert Osypowicz. Głos zabrał burmistrz miasta i gminy Kleszczele Aleksander Sielicki. Swoje wystąpienie rozpoczął słowami: „Dziś w naszym urokliwym miasteczku wielkie historyczne wydarzenie. Obchodzimy jubileusz 100-lecia powstania kościoła pw. św. Zygmunta Burgundzkiego, który wchodzi w szacowny wiek - mówił. - Świętuje dziś jubileusz 100-lecia powstania. Jego historia to także historia miasteczka”. Głos zabrali także posłowie na Sejm RP, przedstawiciele sił zbrojnych płk Zbigniew Błażejewski i płk Piotr Raczkowski, w imieniu członków Zarządu Województwa Podlaskiego Elżbieta Filipowicz. W tym uroczystym dniu oddano również hołd założycielowi miasta królowi Zygmuntowi Staremu. Pod pomnikiem kwiaty złożyli posłowie na Sejm RP, radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, starostowie, burmistrzowie, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, Nadleśnictwa Bielsk Podlaski i Hajnówka, Zarządu Banku Spółdzielczego w Brańsku, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kleszczelskiej i Zespołu Szkół w Kleszczelach.
Tuż po przemówieniach zgromadzeni mogli podziwiać przemarsz Kompanii Honorowej wraz z pocztem sztandarowym z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim (kompanią dowodził por. Andrzej Kot, dowódcą pocztu sztandarowego był por. Sylwin Oberzig), Pododdziału Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej z placówek w Czeremsze i Dubiczach Cerkiewnych, którym dowodził kpt. Piotr Własiukiewicz, Pododdziału Ochotniczej Straży Pożarnej w Kleszczelach wraz z pocztem sztandarowym (w ich składzie wystąpiły sekcje młodzieżowe). Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła orkiestra garnizonu Siedlce pod dowództwem kapelmistrza st. chor. sztab. Leszka Zalewskiego, której tamburmajorem jest st. plut. Mirosław Murgrabia.
Po zakończonych uroczystościach przy pomniku zebrani mieli również możliwość uczestnictwa w części artystycznej w wykonaniu grupy artystycznej „Taberna Libra” z Warszawy z programem „Chopin” i w występie zespołów z Miejskiego Ośrodka Kultury w Kleszczelach. Można również było spróbować wojskowej grochówki oraz zapoznać się ze sprzętem i wyposażeniem żandarmerii wojskowej na placu przy budynku plebanii.
Wielkie podziękowania należą się sponsorom: Marakowi Matuszewskiemu - SUPON, Michałowi Pucowi - DOMLUX, Ryszardowi Kaźmierczakowi - „Drewexpol”, Jolancie Sielickiej - Apteka AQUA, Michałowi Adamcowi - KONCEPTIS, Zbigniewowi Tadeuszowi Tymińskiemu - DZT. Tymińscy, Bożenie, Elwirze i Sylwii Borowik - Piekarnia EMMA, Stanisławowi Sakowiczowi - Optimus, Halinie i Leoncjuszowi Ławrynowiczom - FIAT, Krzysztofowi Krasowskiemu - UNIMASZ.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwam w Winnym Krzewie

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 22

[ TEMATY ]

rozważanie

Adobe Stock

Jakiś czas temu spotkałem mężczyznę, który po wielu latach przeżytych z dala od Boga i Kościoła odnalazł skarb wiary i utracony całkowicie sens życia. Urodził się w dobrej katolickiej rodzinie. Rodzice zadbali o jego religijną formację. Pokazali mu prawdziwe rodzinne życie, jednak już jako nastolatek zaczął się od tego wszystkiego odcinać. Spotkał takie osoby, które przekonały go, że religia to ludzki wymysł, że Boga nie ma, a Kościół i jego ludzie to zwykli hipokryci. Począł się zatracać, zaczął bowiem nadużywać alkoholu, zażywać narkotyki, prowadzić rozwiązłe życie, w niczym nieskrępowanej wolności. Porzucił dom, zrozpaczonych rodziców i związał się z towarzystwem, które wyznawało podobne „wartości”. Tam poznał swoją przyszłą żonę. Zawarli nawet sakrament małżeństwa, bo ktoś ich przekonał, że to fajna „impreza”. Dali życie trzem córkom, których nawet nie ochrzcili. Małżeństwo tego człowieka rozpadło się, a córki totalnie pogubiły się w życiu. Został sam z poczuciem przegranego życia. Postanowił ze sobą skończyć. I wtedy spotkał kogoś, kto przypomniał mu o Bogu, o sakramentach świętych, o Różańcu i zaprowadził do wspólnoty działającej w parafii, która otoczyła go miłością i modlitwą. Dzisiaj odbudowuje swoje życie, porządkuje swoje sprawy. Na jego dłoni widziałem owinięty różaniec, z którym, jak powiedział, nigdy się już nie rozstaje. Na pożegnanie przyznał, że nareszcie czerpie pełnymi garściami z Bożej miłości.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

2024-04-26 23:45

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Stanisław Dziwisz był przez 39 lat najbliższym współpracownikiem Karola Wojtyły, najpierw jako sekretarz arcybiskupa krakowskiego, a następnie osobisty sekretarz Ojca Świętego. Jako metropolita krakowski w latach 2005 – 2016 pełnił rolę strażnika pamięci Jana Pawła II i inicjatora wielu dzieł jemu poświęconych. Zwieńczeniem jego posługi była organizacja Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, które zgromadziły 2, 5 mln młodych z całego świata.

W Rabie Wyżnej i w Krakowie

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże misyjne misjonarzom

2024-04-28 13:19

[ TEMATY ]

misje

PAP/Paweł Jaskółka

Czternastu misjonarzy - 12 księży, siostra zakonna i osoba świecka - otrzymało dziś w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi krzyże misyjne. „Przyjmując krzyż pamiętajcie, że nie jesteście pracownikami organizacji pozarządowej, ale podobnie jak św. Wojciech, niesiecie Ewangelię Chrystusa, Kościół Chrystusa i samego Chrystusa” - mówił nuncjusz.

Życzeniami dla posłanych misjonarzy nuncjusz apostolski w Polsce uczynił słowa papieża Franciszka, którymi rozpoczął on swój pontyfikat: „Chciałbym, abyśmy wszyscy mieli odwagę wędrować w obecności Pana, z krzyżem Pana; budować Kościół na krwi Pana, która została przelana na krzyżu, i wyznawać jedną chwałę Chrystusa ukrzyżowanego, a tym samym Kościół będzie postępować naprzód”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję