Reklama

Dni Charytatywnej Pomocy Chorym

Nieprzerwanie od 15 lat z okazji Światowych Dni Chorego organizowane są w Szczecinie przez KSLP Dni Charytatywnej Pomocy Chorym. Przypominają nam one osobę papieża Jana Pawła II, integrują lekarzy specjalistów różnych placówek ochrony zdrowia wokół idei charytatywnej, społeczników lokalnych mobilizują do czynnej pomocy sąsiedzkiej, zaś regionalne władze państwowe, samorządowe i duchowne oraz inne ważne instytucje skupiają wokół życzliwej pomocy chorym.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 12/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ewangeliczna zasada troski o duszę i ciało człowieka znajduje w nich każdorazowo wyraz w osobistym udziale chorych w porannej Eucharystii, w kilkugodzinnych konsultacjach specjalistycznych oraz w gratisowym posiłku. Ludziom zmęczonym całodniowym uczestnictwem daje okazję do odpoczynku i regeneracji sił. Jest koniecznym dla tych wszystkich, których czeka długa powrotna podróż do wsi i miasteczek położonych na krańcach województwa.
Pierwszym z dwóch dni przełomu był XIV Dzień Charytatywnej Pomocy Chorym. Odbył się on 7 lutego 2009 r. na terenie NS ZOZ „Prawobrzeże-Medyk” przy ul. K. Napierskiego 6c. Lekarze tej gościnnej, niepublicznej placówki kolejny raz świetnie wypełnili obowiązki gospodarza. Wsparci przez specjalistów ze szczecińskich klinik i poradni udzielili konsultacji 300 przybyłym pacjentom. Ponieważ uczestnicy Dnia korzystali ochoczo z dostępu do kilku specjalistów, liczba udzielonych świadczeń była, oczywiście, wyższa, sięgała tysiąca. Charytatywnie przyjmowali: neurolog Małgorzata Szewczyk, kardiolodzy - Wojciech Bieganowski i Antoni Nowicki, reumatolog Magdalena Herczyńska, dermatolodzy - Małgorzata Dziekan-Janowska i Elżbieta Bilet-Macharzewska, psychiatra Ireneusz Mikołajewicz, ginekolog Katarzyna Strojny, pulmonolog Małgorzata Moszczyńska, ortopeda Wojciech Żebrowski, radiolog Lidia Lisiecka-Siemieniuk, specjalista fizjoterapii Anna Kościelniak. Karetka dowoziła pacjentów do pobliskiego prywatnego gabinetu, gdzie badali nieodpłatnie laryngolog Małgorzata Kapuścińska-Kniaż i protetyk słuchu Artur Kniaż. Oboje - poproszeni przez organizatorów w trybie awaryjnym - nie odmówili pomocy mimo soboty i trójki małych dzieci w domu! Pracowały też pielęgniarki, położne i administracja NS ZOZ „Prawobrzeże-Medyk”. Gratisowo były wykonywane procedury diagnostyczne - usg i densytometria.
XIV Szczeciński Dzień Pomocy Chorym był przełomowym w tym sensie, że zamykał długi etap wspólnej, charytatywnej pracy szczecińskich specjalistów na terenie rożnych placówek lecznictwa otwartego. Przyjmowali i konsultowali w tym czasie profesorowie i adiunkci z klinik PAM, zmieniali się chorzy, ordynatorzy szpitali i lekarze specjaliści. Natomiast niezmiennie przez 14 lat koordynował wszystkie Dni jeden i ten sam człowiek - dr n. med. Wojciech Żebrowski. Swoją pasją i kreatywnością nie tylko ukształtował formułę Dni, ale równocześnie wzbudził pozytywny rezonans wielu osób i instytucji dla idei bezinteresownej, fachowej pomocy chorym z terenów biednych i odległych. Taka postawa zasługuje zawsze na wielki szacunek i uznanie, jednak w czasach zainfekowanego kapitalizmu jest szczególnie cenna. Dziękujemy!
XV Dzień Charytatywnej Pomocy Chorym, który odbył się w sobotę 13 lutego br., otwierał z kolei nowy rozdział pięknej, szczecińskiej tradycji. Po raz pierwszy bowiem zorganizowany był na terenie placówki lecznictwa zamkniętego - Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Przyjęcia pacjentów odbywały się w budynku przyszpitalnych poradni specjalistycznych, dlatego wśród przyjmujących specjalistów dominowali pracownicy tego szpitala. Byli to: okulista Elżbieta Machoy, kardiolog Wiesława Sobuś, endokrynolog Henryk Fuchs, reumatolog Magdalena Herczyńska, neurolodzy - Monika Jarosz i Robert Jałowiński, mgr rehabilitacji Adam Daraż. Kadrę szpitala gościnnie wspomagali członkowie KSLP: laryngolog i foniatra prof. Czesława Tarnowska, chirurg Artur Mierzecki, dermatolog Mariusz Szczepaniec oraz ortopeda Wojciech Żebrowski. Warto podkreślić udział ordynatorów, życzliwą współpracę miejscowych pielęgniarek oraz zgodę i osobiste zaangażowanie dyrektora szpitala dr. n. med. Mariusza Pietrzaka.
Wśród pacjentów, którym udało się uporać z wyjątkowo uciążliwą tego roku zimową aurą, przeważali mieszkańcy zachodniopomorskich wsi i podopieczni Archidiecezjalnej Caritas. Badania trwały od godz. 9 do 14.30. Przyjęto 200 pacjentów, udzielając trzykrotnie więcej świadczeń. Zgodnie z tradycją Dnia poprzedziła je Msza św. w kaplicy Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego, a zakończył obiad u s. Miriam w Domu Pielgrzyma na os. Słonecznym. Relacje z XV Dnia otwierały główne serwisy informacyjne regionalnej telewizji. Nowym, sprawnym koordynatorem XV Dnia okazała się nasza koleżanka - wiceprezes ZO KSLP - dr n. med. Magdalena Herczyńska, której debiut w tej roli wypadł bardzo obiecująco. Dowodem są wrażenia i podziękowania pacjentów w lokalnych mediach.
W imieniu Zachodniopomorskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich dziękujemy Koleżankom i Kolegom - lekarzom, pielęgniarkom i położnym - za wielkie serce, sobotni czas i dobrą wolę. Kierownictwu niżej wymienionych instytucji - za owocną współpracę i realną pomoc przy organizacji dwóch ostatnich Dni Charytatywnej Pomocy Chorym w Szczecinie. Są to: Kuria, Caritas i Dom Pielgrzyma Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, Wojewoda Zachodniopomorski, Oddział Zachodniopomorski NFZ, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego, Okręgowa Izba Lekarska, NS ZOZ „Prawobrzeże-Medyk”, SP ZOZ Wojewódzki Szpital Zespolony, Lek Polska, Senat Obywateli Szczecina.
Z okazji zbliżającej się pamiątki Zmartwychwstania Pańskiego wszystkim Uczestnikom i Współorganizatorom, a także naszym Członkom i Sympatykom składam najserdeczniejsze życzenia radosnych i błogosławionych świąt Wielkanocnych. Wesołego Alleluja!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja rzeszowska po aresztowaniu księdza: współpracujemy z organami państwa i chcemy wspierać poszkodowanych

2024-05-15 10:26

[ TEMATY ]

komunikat

Red.

„Władze kościelne deklarują pełną współpracę z organami państwa w celu wyjaśnienia wszystkich spraw związanych z zarzutami postawionymi duchownemu” - czytamy w komunikacie kurii diecezji rzeszowskiej po aresztowaniu wikarego w Święcanach.

Publikujemy treść komunikatu Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie :

CZYTAJ DALEJ

A.Duda: budowanie bezpieczeństwa wymaga "absolutnej współpracy" między władzami w Polsce

2024-05-15 12:57

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Katar

PAP/Marcin Obara

Budowanie bezpieczeństwa wymaga "absolutnej współpracy" między władzami w Polsce - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda podczas briefingu prasowego w Dausze.

Prezydent, który przebywa w Katarze, podkreślił podczas spotkania z polskimi mediami, że najważniejszą kwestią, która w tym momencie wymaga "absolutnej współpracy pomiędzy władzami w Polsce", jest budowanie bezpieczeństwa na wszelkich możliwych polach, w tym bezpieczeństwa granic czy bezpieczeństwa energetycznego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję