Reklama

Dom na Madagaskarze

Soczewka, parafia „Piątej Ewangelii”

Ks. Włodzimierz Piętka
Edycja płocka 48/2008

Jadąc prawobrzeżną stroną Wisły z Płocka do Włocławka, warto zatrzymać się w Soczewce. „Jest to jedna z młodszych i piękniejszych parafii diecezji płockiej” - mówi proboszcz ks. Janusz Ziarko. Wielu przyjeżdża, aby odpocząć w tym malowniczym zakątku, otoczonym lasami i wodą. Warto przy tej okazji bliżej poznać znaki wiary, historii i kultury, jakie odcisnęły się na tym miejscu i w sercach ludzi

Parafia Soczewka powstała w wolnej Polsce. W 1921 r. utworzył ją kard. Aleksander Kakowski, wówczas bowiem te tereny należały do archidiecezji warszawskiej. Po zmianie granic diecezji w 1925 r., obecny kościół parafialny pw. Matki Bożej Częstochowskiej konsekrował 23 maja 1927 r. bp Antoni J. Nowowiejski. W 1935 r. młodą parafię odwiedził bp Leon Wetmański. Osobliwą pamiątką tamtego wydarzenia jest drewniany krzyż pierwszych misji parafialnych, poświęcony przez błogosławionego biskupa-męczennika, z racji jubileuszowego Roku Odkupienia. Takich krzyży i figur z Jubileuszu Odkupienia Roku 1933 jest rozsianych bardzo wiele po całej diecezji. Natomiast krzyż jubileuszowy bp. Wetmańskiego można do dziś oglądać - jest przymocowany do murów kościoła w Soczewce.
Na początku wojny, 23 września 1939 r., rozstrzelano pierwszego proboszcza parafii ks. Pawła Kwiatkowskigo. Miejsce jego egzekucji upamiętniono krzyżem, a w 2002 r. z inicjatywy ks. prał. Andrzeja Kondrackiego wzniesiono na tym miejscu pomnik kapłana męczennika. Hitlerowcy aresztowali również następcę ks. Kwiatkowskiego, ks. Józefa Kossakowskiego; kościół zaś na czas okupacji zamknięto. Do Soczewki bardzo często i chętnie przyjeżdżał urodzony tu ks. Stanisław Figielski, znany i ceniony kapłan, późniejszy administrator apostolski, kierujący diecezją płocką po męczeńskiej śmierci abp. Nowowiejskiego w 1941 r.

Żywe znaki wiary

„Dziś” parafii to piękny kościół, „który nastraja do modlitwy”, z polichromią wykonaną przez Władysława Drapiewskiego. „Niepowtarzalne w tej malaturze są twarze aniołów - mówi ks. prał. Kondracki. - Pamiętam pewną starszą panią z parafii, która jako młoda dziewczyna pozowała do twarzy jednego z aniołów”. „Turystów fascynuje piękno i urok tego miejsca” - dodaje proboszcz ks. Janusz Ziarko. W kościele można zobaczyć 2 stare konfesjonały, które do Soczewki zostały przewiezione z płockiego kościoła farnego.
Parafię tworzy 260 rodzin, zaś liczba wiernych jest szacowana na ok. 1000 osób. Jak mówi ks. Ziarko, „jest sporo rodzin fantastycznie nastawionych do Pana Boga, do Kościoła, do bliźnich, którym chce się żyć Ewangelią i podejmować niełatwe wyzwania «Nowego czasu»”. W parafii działają: Akcja Katolicka, Koło Biblijne - duchowymi inicjatywami tej grupy są ruch ratowania rodzin i duchowa adopcja dziecka poczętego, koło Dzieci Maryi, koło Caritas, ministranci i lektorzy, 6 kół Żywego Różańca. Duchowym śladem pracy poprzedniego proboszcza ks. Andrzeja Maciejewskiego jest codziennie odmawiany w kościele Różaniec.
Warto zaznaczyć, że w tej niewielkiej parafii co tydzień jest rozprowadzanych 25 egzemplarzy tygodnika katolickiego „Niedziela”. Cechą charakterystyczną są coroczne pielgrzymki do sanktuariów maryjnych. Angażuje się w te wyjazdy ok. 100 osób, a więc 1/10 parafii. Inne inicjatywy to opłatek parafialny, loteria czy „festiwal słodkości”. Od niedawna nabożeństwo Drogi Krzyżowej i procesja Bożego Ciała przechodzą ulicami miejscowości. „Sugestywny i pociągający jest obraz modlitwy wplecionej w piękno lasu i jeziora. Tu lepiej można zrozumieć, że natura i jej piękno są jakby Piątą Ewangelią, którą dał nam Stwórca” - mówi Ksiądz Proboszcz.

Reklama

Miejsce, które pięknieje

W Soczewce wiele się dzieje pod względem inicjatyw materialnych. W ostatnich latach, gdy parafią kierowali: ks. prał. Andrzej Kondracki, ks. dr Andrzej Maciejewski i obecnie ks. dr Ziarko, podjęto szereg prac. Oto niektóre z nich: adaptacja budynku gospodarczego na mieszkanie dla Księdza Prałata, budowa pomnika ks. P. Kwiatkowskiego, budowa kaplicy cmentarnej, położenie polbruku w alejach cmentarza i uzupełnienie ogrodzenia wokół niego, wymiana nagłośnienia w kościele i instalacja ogrzewania, wymiana okien na plebanii oraz montaż instalacji alarmowej i przeciwpożarowej w świątyni, wymiana oświetlenia w prezbiterium i kinkietów w nawie kościoła, odnowienie drzwi wejściowych do kościoła i ogrodzenia wokół niego. Te dokonania, jak podkreśla Ksiądz Proboszcz, były możliwe dzięki zaangażowaniu wielu osób z parafii, jak również dzięki dobrej współpracy z władzami gminy w Nowym Duninowie.

Spotkanie z bp. Liberą

3 września z parafią Soczewka spotkał się bp Piotr Libera. W szkole podstawowej mówił o wspólnej trosce o wychowanie i kształcenie dzieci. Potem odwiedził starszą i chorą osobę, modlił się na cmentarzu parafialnym, spotkał się z przedstawicielami grup działających w parafii, wieczorem zaś odprawił Mszę św. w intencji parafii. W homilii, nawiązując do początku roku szkolnego, przypomniał słowa bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego: „Kościół, rodzina i szkoła mają tworzyć jedną świątynię, poświęconą chrześcijańskiemu wychowaniu. A w tej świątyni róść powinni ludzie o wielkich charakterach, formowani na wzór Chrystusa”. Mówiąc o dokonaniach duchowych i materialnych parafii, Ksiądz Biskup podkreślił: „Nie miejcie kompleksów. Wielkie odkrycia dokonywały się na uboczu. Na uboczu, w ciszy, otoczeniu piękna przyrody dokonują się wielkie rzeczy Boże”.

Rozmowa z wieloletnim proboszczem ks. prał. Andrzejem Kondrackim

- Przeszło 30 lat pobytu w Soczewce czyni z Księdza Prałata żywą historię tej parafii. Jakie wydarzenie szczególnie utrwaliło się w Księdza pamięci?

- To wielka powódź ze stycznia 1982 r. Były to pierwsze miesiące stanu wojennego, kiedy wszelka komunikacja, telefony i możliwości poruszania się były bardzo utrudnione. Chodziłem wtedy „po kolędzie”. Pamiętam Wisłę skutą lodem, która stała się wówczas wielkim zagrożeniem. Pamiętam niepokój ludzi i ich walkę z żywiołem. Ponieważ kościół i plebania są miejscem najbardziej wzniesionym w całej okolicy, pozostały bezpieczne i niezalane. Na plebanię przyjąłem pewną rodzinę, która w powodzi straciła całe gospodarstwo i dobytek. Mieszkali u mnie przez kilka tygodni. A później przyszły dary i pomoc z Polski i z zagranicy, w której rozdzielaniu parafia uczestniczyła. Był to czas wielkiej pomocy i solidarności.

- 17 lat temu Ksiądz Prałat zaprojektował ołtarz, przy którym Jan Paweł II odprawił Mszę św. w czasie pielgrzymki do Płocka. Jakie było przesłanie tego dzieła?

- Najważniejszym motywem dla mnie było ukazanie objawienia tajemnicy Miłosierdzia Bożego w Płocku. Sam Papież był przecież darem miłosierdzia dla nas. W centrum projektu był motyw krzyża i wielki obraz Jezusa Miłosiernego, który dziś można zobaczyć w kościele w parafii pw. św. Józefa w Płocku.

Rozmawiał ks. Włodzimierz Piętka

Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Soczewce

Patron parafii i kościoła: Matka Boża Częstochowska
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Leonarda
Dekanat: gostyniński
Miejscowości: Brwilno Dolne, Brwilno n. Wisłą, Kamienny Kopiec, Mościska, Soczewka, Wola Brwileńska
Proboszcz parafii: ks. dr Janusz Ziarko
Na terenie parafii mieszka: ks. prał. Andrzej Kondracki
Zakrystian: Józef Maciejewski
Katechetka: Jolanta Kacprzak
Organista: Grzegorz Ciećwierz
Msze św. w niedzielę: 9, 11, 19 (w okresie wakacji, począwszy od lipca)
Strona internetowa parafii: www.parafiasoczewka.livenet.pl

Bp Kamiński na temat wpisu ks. Jacka Dunina-Borkowskiego

2019-01-16 14:33

mag / Warszawa (KAI)

Niewłaściwe korzystanie z mediów społecznościowych to znacznie szerszy i poważniejszy problem, z którym musi się zmierzyć całe społeczeństwo – powiedział bp Romuald Kamiński, nawiązując do wpisu ks. Jacka Dunina-Borkowskiego w mediach społecznościowych.

Artur Stelmasiak
Bp Romuald Kamiński

Dwa dni temu na stronie internetowej diecezji warszawsko-praskiej pojawił się komunikat, w którym czytamy, że kapłan „dwukrotnie otrzymał już upomnienia kanoniczne. Ponieważ nie zastosował się do nich, władza diecezjalna nałoży na niego środki karne przewidziane prawem kościelnym”.

– Kapłan został już poważnie upomniany słownie, natomiast w najbliższych dniach otrzyma przygotowane dokumenty, z których wynika, że musi zastanowić się nad korzystaniem ze zdobyczy techniki. Będzie to jeden z pierwszych kroków realizacji dokumentu „Dyrektorium dotyczące zasad funkcjonowania w Internecie kościelnych podmiotów publicznych oraz osób duchownych diecezji warszawsko-praskiej”, który wszedł w życie w listopadzie ubiegłego roku – powiedział bp Kamiński.

Zdaniem biskupa warszawsko-praskiego, wielu ludzi różnie odnosi się do konkretnych spraw, nie byłoby jednak problemem, gdyby ktoś upuścił sobie żółci. Natomiast dziś, kiedy media są wręcz wszechobecne, pojawia się u ludzi potrzeba wchodzenia na nie i wypowiadania swoich osobistych opinii na szerszym forum.

- Wówczas pojawia się problem. To, co przez dziesiątki wieków było osobistym problem danego człowieka, obecnie jest przedmiotem wiedzy całego świata. Z tą kwestią będzie musiało uporać się całe społeczeństwo – stwierdził bp Kamiński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Akcja dom

Prezydent Duda weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych Prezydenta Pawła Adamowicza

2019-01-16 19:41

maj, aw / Gdańsk (KAI)

Prezydent RP Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych tragicznie zmarłego Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Pozostaje w związku z tym w stałym kontakcie z Premierem oraz Urzędem Miasta Gdańska - informuje Kancelaria Prezydenta RP.

KPRM

Pogrzeb zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę 19 stycznia. Eucharystia, której będzie przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź rozpocznie się o godz. 12.00. Szczątki Zmarłego zostaną złożone w Bazylice Mariackiej.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zmarł w poniedziałek 14 stycznia wskutek ciężkich ran odniesionych poprzedniego wieczora po ataku nożownika podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Miał 53 lata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem