Reklama

Nie straszny upał ani deszcz

Niektórzy dziesięć, inni jedenaście dni - tyle czasu spędzili w drodze pielgrzymi, biorący udział w corocznej wędrówce na Jasną Górę przed Obraz Czarnej Madonny. W diecezji świdnickiej wyruszyła ona już po raz piąty. - Warto, naprawdę warto tak powędrować - przekonywała pani Maria z Dzierżoniowa, która w pielgrzymce wzięła udział już po raz drugi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku do Częstochowy od 30 lipca do 9 sierpnia wędrowało około tysiąc pielgrzymów, więcej niż w 2007 r.
- Wielu z nich idzie już po raz kolejny - mówi Dariusz Kołt, szef służb porządkowych. - Jest też spora grupa nowych twarzy.
Do Częstochowy szli młodsi i starsi.
- Widoczny jest jednak brak osób w wieku 18-30 lat. Oni najczęściej pracują za granicą - przyznaje Dariusz Kołt.
Na Jasną Górę pielgrzymowało w tym roku wyjątkowo dużo dzieci. Najmłodsze były wiezione przez rodziców w wózkach, starsze szły samodzielnie. To już tradycja, że w dwóch pielgrzymkowych grupach - dzierżoniowskiej i wałbrzyskiej - wędrują całe rodziny.
- Na najmłodszych i najstarszych zwracamy szczególną uwagę, zarówno ze względów bezpieczeństwa (wędrujemy wszak drogami, po których jeżdżą auta), jak i zdrowia, co jest ważne przy panującym upale - mówi Tomasz Pluta, rzecznik świdnickiej pielgrzymki.
Z licznego udziału wiernych w pielgrzymce cieszy się również bp Ignacy Dec, który w specjalnie do nich skierowanym liście napisał: „Możemy powiedzieć, że za pielgrzymkę uważa się podjętą z motywów religijnych podróż do miejsca uważanego za święte ze względu na szczególne działanie w nim Boga, aby tam spełnić określone akty religijne, pobożności i pokuty.
W tym roku pielgrzymi z naszej diecezji poszli na szlak pod hasłem „Bądźmy uczniami Chrystusa”. Własną grupę w pielgrzymce diecezjalnej miały po raz pierwszy Głuszyca i Jedlina. Oprócz nich na szlak wyruszyły grupy z Wałbrzycha, Świdnicy, Dzierżoniowa, Ząbkowic Śląskich i Kłodzka.
Po raz pierwszy również dla osób, którym na udział w pielgrzymce nie pozwala ani stan zdrowia zdrowie, ani wiek albo jeszcze jakaś inna przyczyna, przygotowano ofertę w postaci uczestnictwa w grupie modlitewnej - duchowego wsparcia, dla której przygotowano informator o pielgrzymce oraz modlitewnik z tym samymi rozważaniami, jakie mają na szlaku pielgrzymi.
- Wyrażam radość, że wielowiekowe tradycje pielgrzymowania są kontynuowane i rozwijane także w naszej młodej diecezji, a ich czytelnym znakiem jest Piesza Pielgrzymka Świdnicka na Jasną Górę - podkreśla bp Ignacy Dec. - Ufam, że kolejna pielgrzymka, przeżywana tym razem pod hasłem: „Bądźmy uczniami Chrystusa”, pomoże ugruntować w pielgrzymach postawę wiary i przywiązania do Chrystusa, Ewangelii i Kościoła, a także przyczyni się do integrowania wspólnoty Kościoła diecezjalnego. Tych, którzy nie mogą wziąć osobistego udziału w wędrówce, proszę o wspieranie pielgrzymów w ich pątniczym trudzie swoją ufną i wytrwałą modlitwą. Będzie ona także wyrazem naszej jedności z tymi, którzy przemierzając pielgrzymkowy szlak poniosą przed tron Jasnogórskiej Pani i Królowej nasze podziękowania, prośby i wielorakie intencje.
A owych intencji nie brakowało.
- Od każdego z członków rodziny dostałam coś na drogę - śmieje się pani Jadwiga z grupy wałbrzyskiej. - Mam więc co zanieść przed obraz Madonny.
- Pielgrzymując ku Jasnej Górze, odkrywamy prawdę, która ma moc przemieniania naszej codzienności - na tej ziemi jesteśmy tylko gośćmi i pielgrzymami z daleka od domu Ojca - przekonuje ks. Zbigniew Malacki.
Pielgrzymka bowiem zmienia człowieka - przyznają to sami jej uczestnicy.
- Przez te kilka dni zżywamy się ze sobą, przeżywamy wspólnie zmęczenie, spowodowane długą drogą, upałami, a czasem deszczem i wiatrem. To bardzo zbliża ludzi - mówią Asia i Marta, licealistki ze Świdnicy.
Pątniczą drogę ułatwiają wędrowcom mieszkańcy mijanych przez pielgrzymkę miasteczek i wiosek. Tak było np. w Piskorzowie pod Pieszycami, gdzie - z uwagi na gorąco - przygotowano nie tylko napoje (była woda, kompoty własnej roboty i soczki dla dzieci), ale także owoce i ciasta domowego wypieku.
- Bóg zapłać, Bóg zapłać - słychać było zewsząd, kiedy pielgrzymi mogli napić się i najeść w tej przydrożnej stołówce.
- To już u nas tradycja, odkąd ze Świdnicy zaczęły chodzić pielgrzymki - opowiada p. Halina Mitura. - Zawsze tu na nich czekamy z poczęstunkiem, tym bardziej że wielu z pielgrzymów to mieszkańcy naszej wsi.
Podobnie jest na całej trasie pielgrzymki.
- Życzliwość ludzi jest przeogromna - przyznaje Dariusz Kołt. - Często bywa tak, że jesteśmy podejmowani zupą, a nawet kotletami!
W zamian wędrowcy mogli odwdzięczyć się dobrym słowem, modlitwą i obrazkami z wizerunkiem jasnogórskiego obrazu.
W tym roku warunki na pielgrzymce nie były aż tak trudne. W pierwszych dniach jednak dawał się we znaki upał i palące słońce.
- Pilnujemy, aby każdy miał nakrycie głowy i pił dużo wody - mówi Tomasz Pluta. - Jeśli trzeba, przystajemy na odpoczynek w cieniu. Dysponujemy też transportem, jeśliby ktoś zasłabł.
Wędrówka była doskonale zorganizowana: pielgrzymka miała własne kuchnie, zbiorniki wody, kabiny do mycia i toalety.
- Jesteśmy praktycznie samowystarczalni, a po naszym odejściu miejsce, w którym pielgrzymi nocowali wygląda równie dobrze, jak wtedy gdy na nie przyszliśmy przed wieczorem - uspakaja ks. Romuald Brudnowski, przewodnik pielgrzymki.
2 sierpnia Piesza Pielgrzymka dotarła do Bobolic. W tamtejszym sanktuarium Matki Bożej Bolesnej nastąpiło połączenie dwóch nurtów pielgrzymki na Jasną Górę. Do pielgrzymów, którzy wyruszyli z katedry świdnickiej, dołączyli pątnicy z ziemi kłodzkiej. W barokowej świątyni w Bobolicach Mszę św. odprawił bp Ignacy Dec. W homilii nawiązał do tegorocznego hasła pielgrzymki, mówiąc między innymi, że prawdziwy uczeń Chrystusa musi bronić prawdy za wszelką cenę, na wzór św. Jana Chrzciciela - bohatera perykopy ewangelijnej odczytanej na Mszy św. Po Eucharystii głos zabrał Bronisław Pałys, członek elitarnego Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Mówił o kulcie Matki Bożej w życiu kompozytora Schuberta. W sobotę rozpoczął się również pielgrzymkowy turniej piłki nożnej, który oficjalnie otworzył Ksiądz Biskup symbolicznym kopnięciem piłki.
Po całym dniu wędrowania reprezentanci poszczególnych grup założą sportowe stroje i będą biegać za piłką, bo w trakcie pielgrzymki rozgrywany był specjalny turniej. Miasta Świdnica i Wałbrzych dla pielgrzymów i zawodników ufundowało specjalne stroje.
- W tym roku piesza pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła już po raz piąty. Aby podkreślić ten pierwszy jubileusz, przygotowaliśmy dla wszystkich wędrujących w świdnickiej grupie koszulki. Natomiast dla sportowców, którzy będą walczyć o puchar głównego przewodnika w piłce nożnej, mamy charakterystyczne stroje piłkarskie. Cieszy nas fakt, że pomimo wysiłku pielgrzymi wezmą udział w rozgrywkach. To pokazuje, że młodzi świdniczanie nie boją się wyzwań i są otwarci na ciekawe pomysły. To doskonała okazja, by o Świdnicy dowiedzieli się również mieszkańcy miejscowości odwiedzanych przez pielgrzymów - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
- Pielgrzymka to bez wątpienia rekolekcje w drodze. Kilka dni, które mają umocnić naszą wiarę, sprzyjać skupieniu i modlitwie - dodaje biskup pomocniczy Adam Bałabuch. - Ale to również nauka życia i radość z niego. Dlatego nie widzę niczego złego w graniu w piłkę, jeśli oczywiście gra jest fair.
Wędrówkę pielgrzymów zakończyła uroczysta Msza św., jaką dla wszystkich pielgrzymów na Jasnej Górze odprawił w sobotę 9 sierpnia Biskup Świdnicki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jako jedna wielka polska rodzina. Ulicami Wilna przeszła wielotysięczna Parada Polskości

2024-05-06 13:11

[ TEMATY ]

Wilno

Litwa

fot.M.Paszkowska/l24.lt

W sobotę Wilno rozkwitło biało-czerwonymi sztandarami – ulicami litewskiej stolicy przeszła tradycyjna majowa Parada Polskości. Była to wyjątkowa okazja, aby jak co roku Polacy ze wszystkich zakątków Litwy oraz rodacy z Polski i z dalszych stron mogli spotkać się razem jako jedna wielka polska rodzina.

Polski przemarsz w sercu Wilna stał się już piękną tradycją, organizowaną od dwudziestu lat przez Związek Polaków na Litwie z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą i Święta Konstytucji 3 Maja.

CZYTAJ DALEJ

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06

[ TEMATY ]

św. Stanisław Biskup i Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Od środy zapraszamy na uroczyste obchody Oktawy Uroczystości św. Stanisława. W kolejne dni Oktawy, Mszom Świętym o godz. 19.00 połączonej z procesją wokół Sadzawki św. Stanisława przewodniczyć będą: w środę – Księża Kanonicy, w czwartek – Ojcowie Karmelici z kościoła Na Piasku; w piątek – Ojcowie Reformaci; w sobotę – Ojcowie Bernardyni; w niedzielę – Nieszpory pod przewodnictwem Ojców Augustianów o godz. 16.30, w poniedziałek - Księża Misjonarze; we wtorek - Ojcowie Franciszkanie Conv. i w środę na zakończenie Oktawy - Ojcowie Dominikanie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych w 2024 r.

2024-05-06 16:33

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

kredyt

Adobe Stock

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. - podała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września, a 31 grudnia.

Zgodnie z nowelą, kredytobiorcy będą mogli skorzystać z możliwości wstrzymania opłacania raty kredytowej dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września, a 31 grudnia. Z tego rozwiązania będą mogły skorzystać osoby, których rata przekroczy 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego, liczonego jako średnia za poprzednie trzy miesiące, albo osoby, które mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w dniu złożenia wniosku. Zawieszenie spłaty kredytu w tych okresach będzie przysługiwać, gdy wartość udzielonego kredytu nie będzie przekraczała 1,2 mln zł. Z informacji przedstawionych przez przedstawicieli resortu finansów wynika, że z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję