Reklama

Caritas pomaga niepełnoprawnym

Caritas Diecezji Legnickiej 1 października 2006 r. włączyła się w program pomocy osobom niepełnosprawnym, który prowadziła Caritas Polska we współpracy z 44 ośrodkami diecezjalnymi na terenie całego kraju, w ramach projektu „Indywidualne ścieżki kariery zawodowej szansą dla osób niepełnosprawnych”.

Niedziela legnicka 29/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ośrodku Caritas w Legnicy przez okres 21 miesięcy osoby o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogły uzyskać szeroką pomoc w przezwyciężeniu wewnętrznych barier spowodowanych niepełnosprawnością, które uniemożliwiały im pełne uczestnictwo w życiu społecznym i zawodowym. Formą realizacji projektu były dziesięciodniowe warsztaty całodobowe i warsztaty dzienne, których celem była aktywizacja i realna ocena możliwości zawodowych osób niepełnosprawnych, wskazanie uczestnikom możliwości podjęcia pracy oraz kształtowanie postawy otwartości i aktywności wśród osób niepełnosprawnych. Organizacją i prowadzeniem warsztatów w poszczególnych biurach zajmował się zespół, który składał się z wykwalifikowanej kadry: koordynatora, pedagoga, doradcy zawodowego i psychologa. Podczas spotkań warsztatowych uczestnicy zdobywali umiejętności z zakresu metod poszukiwania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych, bycia aktywnym, poznania siebie, myślenia pozytywnego, radzenia sobie ze stresem oraz asertywności. Wszystko odbywało się w twórczej, ciepłej i serdecznej atmosferze, która sprzyjała integracji każdej grupy.
Zajęcia miały charakter grupowy i indywidualny, a ich ogromnym plusem była możliwość indywidualnego kontaktu prowadzących zajęcia z każdym uczestnikiem warsztatów.

Dla kogo warsztaty?

Naszymi beneficjentami były osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym i znacznym, z różnego rodzaju niepełnosprawnością. Były wśród nich osoby niepełnosprawne ruchowo (poruszające się na wózkach oraz o kulach - w tym w stanach po amputacji kończyn oraz z postępującym zanikiem mięśni), z porażeniem mózgowym, z chorobami somatycznymi, wodogłowiem oraz niedosłuchem, często z towarzyszącymi schorzeniami neurologicznymi (epilepsja, w tym grand male). Podczas zajęć spotkaliśmy młodą osobę z porażeniem mózgowym, z którą porozumiewaliśmy się jedynie Metodą Blissa. Były także osoby z niepełnosprawnością intelektualną, z chorobami psychicznymi, osoby niedowidzące, jak również osoby niesłyszące. W ich przypadku w prowadzeniu zajęć pomagali tłumacze języka migowego, którzy przekazywali uczestnikom za pomocą języka migowego informacje merytoryczne z wykładów psychologa i doradcy zawodowego.
Wykształcenie uczestników projektu kształtowało się pomiędzy podstawowym specjalnym, specjalnym zawodowym, zasadniczym zawodowym, technicznym i ogólnokształcącym z zakończoną maturą. Jednak zdarzały się również osoby bez żadnego wykształcenia. Dwie osoby są obecnie w trakcie przygotowywania się do matury, a jedna osoba, po ukończeniu warsztatów, złożyła dokumenty na studia wyższe.
Łącznie podczas 21 miesięcy trwania projektu odbyły się 42 dziesięciodniowe spotkania warsztatowe (w tym 13 cykli całodobowych). Beneficjentami było 211 osób niepełnosprawnych, w tym 102 kobiety i 109 mężczyzn, z ok. 30 miejscowości diecezji legnickiej - m.in. z Legnicy, Chojnowa, Polkowic, Lubina, Bolesławca, Nowej Wsi Lubińskiej, z Leśnej i okolic, z Łazisk k. Bolesławca, Lubania, Lwówka, Gryfowa Śl., Tomaszowa Bolesławieckiego, Jawora, Prochowic, Lubkowa, Ścinawy, Chobieni, Świecia, Kościelnika, Grzymalina, Radłówki, Niedźwiedzic, Grzybowa, Rzeszotar, Przemkowa, Piotrowic, Świeradowa Zdroju, Grobli, Krzywej. Uczestnikami warsztatów były osoby niepełnosprawne zarówno z warsztatów terapii zajęciowej (z Lubania, Lwówka Śl., Legnicy, Lubina, Polkowic, Chojnowa, Jawora), Domu Dziennego Pobytu w Piotrowicach, jak i osoby niezrzeszone, które trafiały do nas z domów rodzinnych, dzięki kontaktom z naszymi absolwentami i wolontariuszami, jak również poprzez Polski Związek Głuchych O/Dolnośląski w Legnicy (łącznie 17 osób niesłyszących i niedosłyszących) oraz poprzez akcje promocyjne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wyjazdy i atrakcje

Podczas warsztatów nie tylko realizowano założenia programowe. Beneficjenci aktywnie uczestniczyli w zajęciach, w których ważnym punktem były wizyty w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Jeleniej Górze, zakładach pracy chronionej oraz innych firmach i instytucjach. Ponadto uczestnicy odwiedzali urzędy pracy, brali udział w konferencji poświęconej pracy osób niepełnosprawnych.
W czasie wolnym po zajęciach organizowane były wyjazdy i atrakcje. Byliśmy m.in. na zamku w Bolkowie, w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie, w Sanktuarium w Legnickim Polu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również ćwiczenia na siłowni, wyjścia na koncerty (m.in. koncert muzyki symfonicznej w dniu św. Cecylii w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy, spotkanie z liderem zespołu „Mocni w Duchu”).
W Wielki Piątek 2007 r., jak i 2008 r., w parafii pw. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie beneficjenci wraz z prowadzącymi zajęcia w Legnicy oraz wolontariuszami uczestniczyli w Integracyjnej Drodze Krzyżowej dla środowisk osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół. Przewodniczył jej Biskup Stefan Regmunt, Duszpasterz Osób Niepełnosprawnych.
Uczestnicy oraz wolontariusze mieli szansę spotkania podczas VIII Pielgrzymki Osób Niepełnosprawnych Diecezji Legnickiej do sanktuarium Matki Bożej w Krzeszowie, która odbyła się 1 września, gromadząc ponad 4000 pielgrzymów. Tam też odbyła się kolejna akcja promocyjna projektu „Indywidualne ścieżki…”, a wrześniowa grupa uczestników warsztatów w Legnicy zwiększyła się o gości z Francji: niepełnosprawną Marie Claire, jej mamę Annie, tłumaczkę siostrę Dorotę, które na zajęcia przyprowadził ks. bp Stefan Regmunt. Wzięli oni udział w integracyjnych zajęciach grupowych z psychologiem. Ich obecność stała się również bodźcem do zorganizowania spotkania uczestników 21, 22 i 23 warsztatu, naszych francuskich przyjaciół, wolontariuszy z młodzieżowego wolontariatu diecezji legnickiej z Lubina, jakie odbyło się 7 września w Legnicy. Centrum tego spotkania stanowiła integracyjna Msza św. pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta.
27 listopada 2007 r. w ośrodku w Legnicy odbyło się andrzejkowe spotkanie dla dotychczasowych 140 uczestników projektu „Indywidualne ścieżki…” realizowanego przez Caritas Diecezji Legnickiej. Rozpoczęto je Mszą św. w intencjach beneficjentów programu, pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta, przy udziale ks. dyrektora Caritas Czesława Włodarczyka. Obecny był także ks. wicedyrektor Caritas Tomasz Biszko - koordynator projektu. W spotkaniu uczestniczyła cała kadra prowadząca zajęcia warsztatowe oraz wolontariusze i tłumacz języka migowego, którzy przybyli z osobami niesłyszącymi. Po wspólnej Eucharystii w Sali Wielofunkcyjnej św. Tadeusza Apostoła w Legnicy odbyła się zabawa integracyjna, połączona z licznymi niespodziankami, nagrodami i upominkami oraz ciepłym posiłkiem i słodkim poczęstunkiem.
Podczas grudniowych warsztatów beneficjenci byli obdarzani mikołajkowymi podarunkami. Wszyscy dotychczasowi uczestnicy zajęć otrzymali życzenia świąteczne oraz zaproszenia na organizowany przez Biskupa Stefana Regmunta Integracyjny Bal Sylwestrowy dla osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół oraz na Spotkanie Opłatkowe, w których wspólnie uczestniczyliśmy.

Spotkania z biskupem

Biskup Regmunt kilkakrotnie niezapowiedzianie odwiedzał uczestników „Ścieżek”, potwierdzając swoim świadectwem słowa Ojca Świętego Jana Pawła II skierowane do niepełnosprawnych: „Zajmijcie miejsce w sercu Kościoła”. 6 stycznia uczestniczyliśmy w organizowanym w katedrze legnickiej pożegnaniu bp. Stefana Regmunta, który odchodził do diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a 12 stycznia w Legnicy odbyło się spotkanie opłatkowe dla osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół zorganizowane przez Biskupa Regmunta, w którym też uczestniczyli nasi beneficjenci.
Grupom uczestników zorganizowano m.in. wycieczkę do Sanktuarium św. Jadwigi w Legnickim Polu, zwiedzanie zabytków Legnicy. Grupy miały możliwość, w czasie wolnym od zajęć, korzystania z siłowni, jak i ze sprzętu rehabilitacyjnego. Niezapomnianym przeżyciem dla uczestników programu był wyjazd do Warszawy i możliwość uczestniczenia w konferencji podsumowującej projekt.
Dbałość o pełną ciepła atmosferę, wzajemną życzliwość i zaufanie przenikała nasze grupowe spotkania, co sprzyjało prawdziwej integracji grupy, tworzeniu się więzi. Te wspólne, bardzo pracowite 10 dni każdej grupie mijało bardzo szybko. „Żal odjeżdżać” - napisał słowami Ojca Świętego Jana Pawła II jeden z uczestników, Adrian z Lubkowa.
Projekt 188 został zakończony 30 czerwca 2008 r. Efekty twarde projektu zostały zrealizowane. 31 osób niepełnosprawnych uczestniczących w programie w ośrodku w Legnicy po jego zakończeniu znalazło pracę, a 54 osoby zostały wolontariuszami.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

[ TEMATY ]

homoseksualizm

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Śpiewaliśmy pieśni, czytaliśmy fragmenty Pisma Świętego. Halina Radacz z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wygłosiła kazanie. Był z nami również ks. Adam Świeżyński z Kościoła Rzymskokatolickiego - przekazał pastor Michał Jabłoński z warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej.

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba nagrodzili w Licheniu najlepsze programy i wybrali nowe władze

2024-05-20 12:56

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Justyna Zacharek / Biuro Prasowe Licheń

W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu odbyła się XIV Konwencja Stanowa polskich Rycerzy Kolumba. Doroczne spotkanie członków męskiej wspólnoty odbyło się pod hasłem nawiązującym do słów z encykliki św. Jana Pawła II Evangelium Vitae (39): „Bóg jedynym Panem życia”.

W czasie tegorocznego uroczystego spotkania Rycerzy z całej Polski wyróżniono najlepsze rady – wspólnoty lokalne działające przy parafiach – oraz ich tegoroczne dzieła. Specjalną nagrodą za działalność odznaczono wspólnotę Rycerzy z Jastrowia (diecezja koszalińsko-kołobrzeska), którzy od chwili powstania w 2020 roku regularnie niosą pomoc miejscowemu zgromadzeniu Sióstr Opatrzności Bożej, a także grupę Rycerzy z Tomaszowa Lubelskiego, która zorganizowała festyn parafialny połączony z Marszem dla Życia i wystawą pro-life. Pozostałe nagrody otrzymali także Rycerze z Wrocławia za promocję Zakonu na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam w czasie niedawnego wydarzenia, a także rada Rycerzy z Ostrowi Mazowieckiej za zorganizowanie festynu rodzinnego w swojej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Papież: chińscy katolicy wnoszą wkład w dobro swej ojczyzny

2024-05-21 11:34

[ TEMATY ]

Chiny

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Chińscy katolicy, w komunii z Biskupem Rzymu swoim świadectwem wnoszą realny wkład w harmonię współżycia społecznego, w budowanie wspólnego domu - stwierdził papież Franciszek w wiedoprzesłaniu skierowanym do uczestników odbywającej się na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana konferencji poświęconej setnej rocznicy Synodu w Szanghaju.

Drodzy bracia, drogie siostry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję