Reklama

Będzie bazylika!

W sobotę, 26 lipca, podczas Sumy odpustowej o godz. 12 abp Józef Życiński odczyta akt nadający sanktuarium św. Anny w Lubartowie tytuł bazyliki mniejszej. Godność ta została przyznana lubartowskiej świątyni przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, która działa na mocy szczególnych uprawnień przyznanych jej przez Ojca Świętego Benedykta XVI

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historia lubartowskiej parafii sięga 1549 r., a pierwszy kościół pw. św. Anny zbudowano w 1603 r. Obecna fara wzniesiona została w latach 1733-38 z fundacji księcia Pawła Karola Sanguszki wg projektu Pawła Fontany i zachowała styl barokowy bez żadnych zmian. Urok tego stylu wyeksponowany został jeszcze bardziej po gruntownej konserwacji, którą w 1982 r. rozpoczął ówczesny proboszcz ks. Andrzej Tokarzewski. Szczególna troska o dom Boży towarzyszyła ks. prał. Tokarzewskiemu przez 25 lat jego administrowania parafią. Troska ta to nie tylko przestrzeń materialna, ale również duchowa. Rozwój kultu św. Anny wzmocnił się w latach 90. ubiegłego stulecia. Znamiennym był rok 1995, kiedy m.in. powołane zostało Bractwo św. Anny, powstała pieśń o „św. Annie Lubartowskiej Pani”, a górale wyrzeźbili figurę św. Anny, będącą wierną kopią obrazu z głównego ołtarza. W tym samym roku figura przedstawiająca św. Annę z małym Jezusem oraz Maryję otrzymała od bp. Ryszarda Karpińskiego trzy fatimskie korony i po raz pierwszy była niesiona w procesji odpustowej po ulicach miasta. Potem już rokrocznie w wigilię odpustu ogromna figura wędruje ulicami Lubartowa, otoczona rzeszą wiernych.
Dostrzegając te wszystkie dokonania, abp Józef Życiński podczas odpustu w 2000 r. ogłosił, że rozpocznie starania, by sanktuarium św. Anny stało się bazyliką. Tymczasem już 26 lipca 2003 r. Metropolita Lubelski dokonał koronacji obrazu św. Anny koronami papieskimi, a podczas odpustu w roku następnym powtórzył, że kontynuuje starania o tytuł bazyliki dla lubartowskiej fary. Kolejnym przejawem rozwijającego się kultu św. Anny było wprowadzenie od września 2004 r. w każdy czwartek o godz. 9.30 nabożeństwa do św. Anny, połączonego z Mszą św., zaś w każdy piątek o tej samej porze nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, również z Mszą św. Mocnym akcentem w życiu duchowym parafii było rozpoczęcie 26 lipca 2006 r. wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w specjalnie przygotowanej kaplicy. Stała obecność wiernych przed Jezusem w Najświętszym Sakramencie świadczy o tym, że jest tutaj - jak pisał ks. Twardowski - „ścieżka niewielka, cichutka droga, by świat odrzucić i spojrzeć w oczy swojego Boga”. Rok 2007 był czasem zwieńczenia trudu budowy hospicjum, którą rozpoczął ks. prał. A. Tokarzewski, a zakończył administrujący parafią od grudnia 2005 r. ks. kan. Andrzej Majchrzak. Budynek i tablicę upamiętniającą śp. ks. Tokarzewskiego poświęcił 26 lipca abp Życiński, a jesienią hospicjum rozpoczęło pracę. Troska o godne umieranie to także przejaw pracy duszpasterskiej proboszczów parafii św. Anny.
Szczególne uroczystości odpustowe w roku bieżącym poprzedzone będą 9-dniową nowenną do św. Anny, która rozpocznie się 17 lipca o godz. 18. W dn. 23-25 lipca odbędą się rekolekcje, a w środę 23 lipca o godz. 18 zostanie odprawiona Msza św. na cmentarzu parafialnym. W ramach przygotowań przewidziane są również koncerty: 24 lipca (czwartek) wystąpi zespół „Capriccio”, a 25 lipca (piątek) „Wielki chór lubartowski”, znany już z występu podczas obchodów 3. rocznicy śmierci Jana Pawła II i „Schola Lubartoviensis”. Wspólnota parafialna razem z proboszczem ks. Andrzejem Majchrzakiem i księżmi pracującymi w parafii serdecznie zaprasza na uroczystości i powierza je orędownictwu św. Anny - patronki rodzin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śp. ks. Tadeusz Kasperek - proboszcz, jakich mało

2024-05-20 22:29

Katarzyna Dybeł

Ks. prałat Tadeusz Kasperek w czasie diecezjalnej pielgrzymki do Ziemi Świętej - 12 marca 2010, Góra Błogosławieństw

Ks. prałat Tadeusz Kasperek w czasie diecezjalnej pielgrzymki do Ziemi Świętej - 12 marca 2010, Góra Błogosławieństw

    Emerytowany proboszcz parafii pw. św. Piotra w Wadowicach i honorowy obywatel Miasta Wadowice ks. prałat Tadeusz Kasperek zmarł 17 maja br. w krakowskim szpitalu.

    Charyzmatyczny kapłan, ksiądz z powołania, ceniony i lubiany, obdarzony licznymi talentami, mocną osobowością i determinacją w posługiwaniu tym, których Bóg stawiał na jego drodze. Pełen niewyczerpanej energii i wciąż nowych pomysłów, zawsze otwarty i gościnny, rozmodlony i umiejący rozmodlić innych, gotowy rozmawiać z każdym niezależnie od jego poglądów, twórczy, kochający Kościół – proboszcz jakich mało. Wyjątkowy gospodarz i organizator, dla wielu przyjaciel, duchowy ojciec, spowiednik i mistrz ewangelicznego słowa. Serce i czas miał dla wszystkich, ale w centrum jego duszpasterskiej troski były dzieci i osoby chore, starsze, zmagające się z cierpieniem i niezrozumieniem. Przez ostatnie lata swego życia doświadczył krzyża ciężkiej choroby i kalectwa, który niósł w heroiczny sposób, ofiarując wiele z tego cierpienia w intencji swoich parafian.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na Dzień Świętości Małżeństw i Rodzin

2024-05-21 01:20

Archiwum parafii

plakat z zaproszeniem

plakat z zaproszeniem

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 15:00 w Katedrze Rzeszowskiej, gdzie podczas Mszy Świętej będziemy mieli okazję uhonorować Złotych Jubilatów sakramentu małżeństwa, którzy razem spędzili już 50 lat. Wszystkie małżeństwa będą miały możliwość odnowienia swoich przyrzeczeń małżeńskich, a także pobłogosławienia dzieci oraz kobiet w stanie błogosławionym.

Po uroczystości religijnej organizatorzy zapraszają wszystkie rodziny na wielkie rodzinne świętowanie do Parku Papieskiego, gdzie czekają liczne atrakcje dla wszystkich uczestników. Pneumatyczne place zabaw dla najmłodszych, strefa zabaw dla dzieci, pokaz i warsztaty ratowania życia oraz koncert zespołu uwielbienia "Gracja" to tylko niektóre z atrakcji, które zaplanowali organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję