Reklama

Tu rośnie Kościół

26 kwietnia bp Roman Marcinkowski wizytował liczącą ponad 600 lat parafię pw. św. Anny w Miszewie Murowanym. Można powiedzieć, że w tej wiekowej wspólnocie Kościół wzrasta: zarówno ten rozumiany jako wspólnota wspólnot, jak i ten materialny - pięknieje stara świątynia parafialna, a w Białobrzegach szybko rośnie kaplica filialna

Niedziela płocka 22/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trudno powiedzieć, czy nazwa wsi Miszewo Murowane częściowo pochodzi od pięknej murowanej świątyni, którą w latach 1441-1446 wzniósł Jakub Jaszczołt herbu Lubicz, prepozyt kapituły płockiej, właściciel Miszewa. Wieś Miszewo od XIV wieku była własnością rodu Lubiczów. W 1439 r. nazwano ją Miszewo Wszystkich Świętych (parafia pw. Wszystkich Świętych powstała prawdopodobnie pod koniec XIV wieku, obecnie pod tym wezwaniem jest świątynia parafialna). Wieś przechodziła kolejno w posiadanie potomków Lubiczów-Miszewskich, Sielskich, Rościszewskich i Lasockich.
Kościół konsekrował w 1448 r. bp Paweł Giżycki. Zachowane do dziś sklepienia w nawach bocznych świadczą o tym, że kościół był zbudowany w stylu gotyckim. W 1743 r. spłonął od uderzenia pioruna, a ze względu na brak dachu zawaliło się gwiaździste ośmioramienne sklepienie nad nawą. Po remoncie w latach 1780-1786 założono drewniany strop i namiotowy dach. Kościół był kilkakrotnie odnawiany w XIX wieku i remontowany w latach 1880, 1930 oraz 1986-1987.
Świątynia jest gotycką, orientowaną budowlą, założoną na planie krzyża równoramiennego: do ośmiobocznej nawy głównej przylegają cztery niższe prostokątne ramiona. Polichromię wykonał w 1935 r. Władysław Drapiewski, zaś w 1964 r. odnowił ją Ludwik Jędrzejewski z Płocka. W latach 1998-1999 były prowadzone prace renowacyjne wnętrza kościoła. Polichromię w 1999 r. odnowił Tomasz Zywert, a w 2000 r. została położona marmurowa posadzka.

Duszpasterstwo

Ks. Stanisław Dziekan jest proboszczem w Miszewie od 1996 r. Przez 12 lat zdążył poznać blaski i cienie miszewskiej wspólnoty, wrósł w nią i aktywnie kształtuje jej życie. Widzi problemy, z jakimi borykają się parafianie. Jak powiedział w swoim wizytacyjnym sprawozdaniu, „smuci i niepokoi bardzo duża liczba wiernych, którzy nie uczestniczą w niedzielnych Mszach św., wiele osób, które nadużywają alkoholu, małżeństwa niesakramentalne. Zło jest bardzo medialne i w najmniejszej postaci rzuca się w oczy, ale dobra jest więcej i tym dobrem chcemy się dzisiaj szczycić”.
W niedzielę sprawowane są 3 Msze św.: dwie w kościele parafialnym i jedna w budującej się kaplicy w Białobrzegach. W dni powszednie pół godziny przed Eucharystią codziennie odmawiana jest jedna część Różańca. Każdego 13. dnia miesiąca jest obchodzony dzień fatimski, w ramach którego przedstawiciele kół Żywego Różańca odmawiają 4 części Różańca. Pierwsze wtorki miesiąca są poświęcone nabożeństwu do św. Anny, pierwsza środa nabożeństwu do św. Józefa. W pierwszy czwartek miesiąca jest wystawienie Najświętszego Sakramentu i Godzina Święta z modlitwą w intencji powołań. Pierwsze piątki to również wystawienie Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi. Mszę św. w pierwszą sobotę miesiąca proboszcz sprawuje w intencji poszczególnych kół różańcowych. Dwudziestego dnia każdego miesiąca swoje nabożeństwo przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, Mszę św. i adorację ma Wspólnota Krwi Chrystusa.
Od 1998 r., kiedy to parafia przeżywała misje święte z peregrynacją obrazu Jezusa Miłosiernego, każdy czwartek jest ofiarowany Miłosierdziu Bożemu. Jak podkreśla ksiądz proboszcz, na uwagę zasługuje również fakt, że w okresie Wielkiego Postu w każdy piątek młodzież licznie przychodzi na swoje nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 19, natomiast dorośli i dzieci na godz. 16.
Duszpasterstwo rozwija się także w kaplicy w Białobrzegach: oprócz niedzielnych Mszy św. ich mieszkańcy przeżywali już rekolekcje adwentowe i wielkopostne, gromadzą się na nabożeństwach okresowych, w kaplicy odbył się już pierwszy chrzest dziecka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

W ciągu 6 lat, które upłynęły od ostatniej wizytacji w kościele parafialnym, odrestaurowano 3 zabytkowe ołtarze: dwa boczne (św. Bonawentury oraz św. Anny) i ołtarz główny. Obecnie w renowacji jest zabytkowa ambona - prace mają być zakończone we wrześniu. Jest to - jak mówi proboszcz - przedsięwzięcie trudne, bowiem koszt renowacji wyniesie 73 tys. zł, z czego 20 tys. pokryje dotacja z funduszu marszałkowskiego województwa mazowieckiego. Ponadto został wymieniony dach na starej, zabytkowej plebanii.
Największym wysiłkiem pod względem materialnym jest niewątpliwie budowa nowej świątyni w Białobrzegach. Przebieg prac nad jej budową przedstawił przedstawiciel komitetu budowy kościoła Tadeusz Niewinowski. Jak mówił, to duża odległość do kościoła parafialnego i trudny dojazd (szczególnie zimą) spowodowały, że mieszkańcy Białobrzegów postanowili pobudować kaplicę. Na przełomie lat 2000/2001 pod budowę przyszłej świątyni został (częściowo przez zakup, a częściowo dzięki darowiźnie) uzyskany plac o powierzchni ok. 4 tys. m2. Postawiono dębowy krzyż oraz prowizoryczny ołtarz, przy którym od tamtego czasu w każdą niedzielę i większe święta od wczesnej wiosny do późnej jesieni była sprawowana Msza św.
Po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę w marcu 2002 r. natychmiast podjęto prace i już 5 czerwca 2003 r. po Mszy św. sprawowanej na placu budowy biskup płocki Stanisław Wielgus poświęcił wyłaniające się z ziemi fundamenty. 15 lipca 2006 r. wieża kaplicy została zwieńczona stalowym krzyżem. W roku jubileuszu 600-lecia parafii udało się spełnić marzenie mieszkańców Białobrzegów, jakim była Pasterka we własnej kaplicy. Od tamtego czasu w każdą niedzielę i święto wierni spotykają się tu na wspólnej modlitwie. W 2007 r. kaplica wzbogaciła się o instalację elektryczną, sanitarną i nagłośnienie, obecnie są prowadzone prace nad docelowym pokryciem dachu. „Do zrobienia pozostało wiele: drzwi wewnątrz kaplicy, podbicie i ocieplenie poddasza, wystrój kaplicy, zagospodarowanie placu wokół niej, ale patrzymy w przyszłość z nadzieją” - mówi Tadeusz Niewinowski.

Reklama

Przebieg wizyty

Pobyt Biskupa Romana w miszewskiej wspólnocie rozpoczął się od spotkania z przedstawicielami grup działających na terenie parafii. Ksiądz Biskup wysłuchawszy sprawozdań, złożył podziękowanie wszystkim, którym bliskie sercu są sprawy związane z Kościołem, parafią. Kolejnym miejscem, które nawiedził, była nowo budująca się kaplica w pobliskich Białobrzegach. Na spotkanie z Pasterzem przybyło wielu wiernych. Po wysłuchaniu szczegółowej relacji Tadeusza Niewinowskiego z postępu budowy i wspólnej modlitwie Biskup Roman zwiedził pozostałe pomieszczenia kaplicy. Po spotkaniu wielu mieszkańców Białobrzegów podchodziło do Księdza Biskupa, by poprosić o pamiątkową fotografię na tle budującej się kaplicy.
W południe w kościele w Miszewie została odprawiona uroczysta Msza św. ingresowa, podczas której Ksiądz Biskup wysłuchał sprawozdania ks. Stanisława Dziekana oraz udzielił sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej młodzieży gimnazjalnej. Ostatnim punktem programu wizytacji było kameralne spotkanie Biskupa Romana z pracownikami i mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Miszewie Murowanym.

Grupy parafialne

W parafii aktywną posługę, wspierając swego duszpasterza, prowadzą grupy oraz stowarzyszenia zrzeszające wiernych świeckich.
Ważną rolę spełnia rada parafialna. Będący w jej szeregach przedstawiciele parafii wspierają swego proboszcza w podejmowanych działaniach i inwestycjach. Są też głosem doradczym i opiniodawczym w wielu sprawach.
12-osobowa grupa Akcji Katolickiej, która spotyka się 16. dnia każdego miesiąca, za swój cel postawiła sobie pogłębianie formacji chrześcijańskiej oraz organizowanie bezpośredniej współpracy katolików świeckich z hierarchią kościelną w prowadzeniu misji chrześcijańskiej Kościoła. Akcja Katolicka realizuje swój cel przez pogłębianie życia religijnego, moralnego, intelektualnego i kulturalnego oraz przenikanie wartościami ewangelicznymi życia społecznego, zajmowanie stanowiska w sprawach publicznych Kościoła, a zwłaszcza w przypadku naruszenia wiary i moralności chrześcijańskiej. Akcja prowadzi działalność oświatową, kulturalną, wychowawczą, a także charytatywną.
Nieco młodszą grupę miszewskiej wspólnoty skupia Ruch Światło-Życie. Wspólnota funkcjonuje w parafii od półtora roku i choć jest niewielka - jak mówiła animatorka Ruchu - stara się robić wiele. Młodzi formują się w dwóch stopniach: w grupie Dzieci Bożych i w oazie młodzieżowej. Przez modlitwę chcą być bliżej Boga i bliźniego.
Schola, którą prowadzi organista Piotr Jakubowski, składa się z dwóch grup: młodszej - do której należą dzieci uczęszczające do szkoły podstawowej w Miszewie, i starszej - do której należą licealistki oraz studentki. Przygotowaniem oprawy Mszy św. oraz doborem repertuaru zajmuje się grupa starsza. Podczas cotygodniowych spotkań członkinie grupy rozwijają swoje umiejętności oraz poszerzają dotychczasowy repertuar. Schola włącza się nie tylko w oprawę liturgii Mszy św., ale również swoim śpiewem upiększa inne uroczystości zarówno religijne, jak i świeckie.
Od 1990 r. w parafii działa Wspólnota Krwi Chrystusa. Jest to wspólnota modlitwy w ramach Dzieła Krwi Chrystusa. Jej członkowie przez czytanie Pisma Świętego, adorację Najświętszego Sakramentu i częste uczestnictwo w Eucharystii starają się pogłębiać swoją wiarę. W ramach wspólnoty istnieją 3 koła Żywego Różańca Krwi Chrystusa.
Posługę przy ołtarzu pełnią ministranci, którzy przez aktywne uczestnictwo w nabożeństwach nie tylko pogłębiają wiedzę o Kościele, ale przede wszystkim wspomagają księdza proboszcza w dziele ewangelizacji. Z kolei członkowie asysty procesyjnej upiększają swoją posługą wiele świąt, biorąc udział w procesjach.
Modlitwą wyprasza potrzebne łaski dla parafii 8 kół Żywego Różańca. W każde pierwsze soboty miesiąca poszczególne koła mają swoją Mszę św., zaś codziennie przed Eucharystią jest odmawiany Różaniec. Każdego roku w święto Matki Bożej Różańcowej członkinie róż udają się do Bodzanowa, gdzie wszystkie koła dekanatu bodzanowskiego dziękują za otrzymane łaski i proszą o błogosławieństwo na dalsze lata.
O najbardziej potrzebujących w parafii troszczy się i wspiera ich przez organizowanie różnych akcji Parafialne Koło Caritas.
Od 1991 r. działa w parafii Miszewo Poradnia Rodzinna, w której doradca rodzinny Teresa Bugała prowadzi zajęcia z narzeczonymi przed zawarciem sakramentu małżeństwa. Podczas spotkań stara się przekazać wiedzę na temat nauki Kościoła dotyczącej życia małżeńskiego. Narzeczeni uczestniczą w 3 dwugodzinnych spotkaniach. Jak relacjonowała prowadząca spotkania, do tego roku wzięło w nich udział 300 par. „Każdą parę narzeczonych ogarniam modlitwą oraz uczestniczę każdego roku w rekolekcjach diecezjalnych dla doradców życia rodzinnego” - mówi prowadząca poradnię.

(A. G.)

Parafia pw. św. Anny w Miszewie Murowanym

Patron parafii: św. Anna
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych
Kaplica filialna: w Białobrzegach
Dekanat: bodzanowski
Miejscowości: Białobrzegi, Borowice, Kłaczkowo, Miszewo Murowane, Miszewo Nowe, Niesłuchowo
Proboszcz parafii: ks. Stanisław Dziekan
Katechetka: Marzena Antczak
Organista: Piotr Jakubowski
Zakrystian: Stanisław Dylewski
W parafii działają: Rada Parafialna, 8 kół Żywego Różańca, asysta procesyjna, ministranci, schola, Akcja Katolicka, Ruch Światło-Życie, Poradnictwo Rodzinne, Wspólnota Krwi Chrystusa, Szkaplerz, Rycerstwo Niepokalanej, Koło Przyjaciół Radia Maryja, parafialne koło Caritas
Msze św. w niedzielę: w kościele parafialnym - 9, 11.30, w kaplicy w Białobrzegach - 13

2008-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryja uczy nas waleczności i odwagi

2024-04-15 13:27

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 19, 25-27.

Piątek, 3 maja. Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Królowa Polski

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Od czasów rozbiorów Polska nie ma już króla, a tymczasem my gromadzimy się, by czcić Maryję jako naszą Królową. I chociaż od 1656 roku Maryja stała się Królową Polski, to dziś pewnie już nie wielu identyfikuje się z tym tytułem. I mimo, iż króluje z wysokości jasnogórskiego tronu, to jednak jest z nami jak Matka ze swoimi dziećmi. Pragnie być blisko naszych radości i smutków. Jak Matka chce z nami dzielić przeciwności losu, samotność, niezrozumienie. Pragnie również uczyć nas wrażliwości i dobroci, byśmy zatroskani o własne potrzeby nie zapominali, że obok nas są inni, którym należy pomóc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję