Reklama

Rocznica śmierci Jana Pawła II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

DROHICZYN

W trzecią rocznicę śmierci sługi Bożego Jana Pawła II w katedrze pw. Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie w łączności z całą diecezją sprawowana była Msza św. w intencji beatyfikacji Papieża Polaka. Liturgii przewodniczył ks. prał. Stanisław Ulaczyk, prepozyt kapituły katedralnej, proboszcz parafii. Wśród współkoncelebransów obecni byli kapłani przełożeni Wyższego Seminarium Duchownego: ks. prał. Tadeusz Syczewski - rektor, ks. kan. Sławomir Mazur - prefekt, ks. Jarosław Przeździecki - ojciec duchowny, oraz przedstawiciel Kurii Diecezjalnej ks. kan. Dariusz Kujawa - notariusz, oraz księża wikariusze katedralni: ks. Sandro Barbieri i ks. Tomasz Szmurło. W homilii Ksiądz Proboszcz przypomniał, jak wiele nasza diecezja zawdzięcza słudze Bożemu Janowi Pawłowi II. Wspomniał m. in. poszerzenie granic naszej diecezji, mianowanie dwóch księży infuatów i nadanie naszym kapłanom godności prałata Jego Świątobliwości, a nade wszystko to, że Namiestnik Chrystusowy przybył do Drohiczyna 10 czerwca 1999 r. Wtedy Ojciec Święty nawiedził katedrę, którą tu ustanowił, spotkał się też na modlitwie ekumenicznej z przybyłymi chrześcijanami.
Po Mszy św. uczestnicy Liturgii udali się w procesji na miejsce lądowania papieskiego śmigłowca. W drodze towarzyszył im Różaniec. Na lądowisku młodzież gimnazjalna poprowadziła modlitewne czuwanie, które zakończyło odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego w godzinie odejścia Papieża Polaka. Po błogosławieństwie zebrani ustawili na płycie lądowiska bardzo wymowny znak miłości do Jana Pawła II - serce z płonących zniczy.

Al. Łukasz Borzęcki

KNYCHÓWEK

W parafii Knychówek, w trzecią rocznicę śmierci Jana Pawła II, odbyła się uroczysta Msza św. w intencji rychłej beatyfikacji Wielkiego Polaka. Eucharystii przewodniczył bp Antoni Dydycz. W uroczystości udział wzięli, m.in.: wikariusze parafii Knychówek, ks. Bogusław Bukowicki - proboszcz z Seroczyna, ks. Grzegorz Bałuczyński - dyrektor Domu Miłosierdzia w Sokołowie Podlaskim, ks. Waldemar Górski - proboszcz z Sawic. Honorowymi gośćmi byli: ks. Jarosław Redosz - kapelan Księdza Biskupa, ks. prof. dr hab. Edward Jarmoch - rodak i przyjaciel parafii oraz Sławomir Wasilczuk, wójt Gminy Korczew. Podczas Mszy św. przedstawiono montaż słowno-muzyczny pt. „Błogosławi nam z domu Ojca”, przygotowany przez uczniów z miejscowych szkół pod opieką Jadwigi Pawluk, katechetki. W montażu wykorzystano wiele fragmentów z tekstów Ojca Świętego, zaprezentowano poezję i piosenki upamiętniające jego Osobę. Dzieci prosiły Jana Pawła II o pamięć i wstawiennictwo u Boga, by mogły kroczyć drogami przez niego wytyczonymi. Po zakończeniu Eucharystii, ze śpiewem „Abba Ojcze” i zniczami w dłoniach, wierni wraz z biskupem i kapłanami udali się procesjonalnie pod krzyż papieski. Tam został odmówiony Różaniec. Był to wyraz wdzięczności za ten dar pozostawiony nam przez ukochanego Papieża. O oprawę Mszy św. i nabożeństwa różańcowego zatroszczyli się miejscowi nauczyciele wraz z ks. Antonim Klukowskim. Na zakończenie ks. prał. Mieczysław Onyśk dziękując licznie przybyłym wiernym, wzywał do przekazywania młodemu pokoleniu prawd, które głosił Papież nie tylko słowem, ale i przykładem własnego życia. „Barka”, pieśń bliska Janowi Pawłowi II zakończyła modlitewną rocznicę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Agata Chruściel

BIELSK PODLASKI

Już po raz trzeci w Domu Kultury w Bielsku Podlaskim, odbył się koncert upamiętniający Wielkiego Polaka Papieża Jana Pawła II. Pamiętamy jeszcze wszyscy czas odchodzenia Papieża do Domu Ojca. Ta pamięć tak żywa, gromadzi nas w świątyniach na modlitwie, pobudza do różnych innych form łączności z Osobą Papieża. Przypomnijmy na chwilę te momenty sprzed trzech lat... Wiadomość o śmierci Jana Pawła II sprawiła, że na Mszy św. odprawianej przez wszystkich kapłanów z bielskich parafii na placu przy Ratuszu zgromadziło się kilka tysięcy osób, wśród nich przedstawiciele Cerkwii Prawosławnej, władze samorządowe, poczty sztandarowe. W homilii ks. kan. Tadeusz Kryński wypowiedział wówczas znamienne słowa, że plac ten możemy dzisiaj nazwać placem im. Jana Pawła II. Tak już zostało, po odpowiednich procedurach, właśnie taka nazwa została nadana temu miejscu. „Koncert pamięci” przypominać ma nam, również tamto wydarzenie, że jako różnorodne społeczeństwo Bielska Podlaskiego możemy się jednoczyć wokół tego co ważne, dobre, wokół Osoby, którą doceniał cały, różnorodny przecież, świat. Koncert jest także okazją do przypominania papieskiego nauczania. Po pozdrowieniu, które otrzymaliśmy w liście od naszego Księdza Biskupa zabrzmiały słowa Jana Pawła II o kulturze, wypowiedziane w Gnieźnie w 1979 r.: „Czym jest kultura? Kultura jest wyrazem człowieka, jest wyrazem międzyludzkiej komunikacji, współmyślenia i współdziałania ludzi. Powstaje ona na służbie wspólnego dobra i staje się podstawowym dobrem ludzkich wspólnot. Kultura polska od początku nosi bardzo wyraźne znamiona chrześcijańskie. I tak jest do dzisiaj. Inspiracja chrześcijańska nie przestaje być głównym źródłem twórczości polskich artystów”. Te słowa są wezwaniem, by „Koncert” miał chrześcijańskie przesłanie i właściwy poziom artystyczny, by był wartościowym wydarzeniem w naszym mieście. W tym roku wystąpili muzycy z południa Polski, a więc z rodzinnych stron Papieża. Piękno śpiewu i recytacji w wykonaniu Anity Maszczyk, profesjonalizm młodych muzyków Kwartetu Smyczkowego „Animato” wzbogaconego dźwiękami fortepianu i oboju. Prostota i ciepło prowadzenia oraz wypowiedziane świadectwo Janusza Kohuta, kompozytora oratoriów, których fragmenty słyszeliśmy sprawiły, że uczestnicy spotkania wychodzili z przekonaniem, że warto było uczestniczyć w tym duchowym wydarzeniu. Warto było też organizować „Koncert”, dopracować wszystkie szczegóły, warto było go objąć mecenatem. Realizacja inicjatywy była możliwa dzięki pomocy Firmy „SUEMPOL”. Mamy nadzieję, że ten poziom artystyczny uda się utrzymać w kolejnych edycjach „Koncertu pamięci”, a więc zapraszamy za rok.

Reklama

Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość OKNO

GRODZISK

2 kwietnia 2005 r. serce Papieża Polaka przestało bić. Jego śmierć wywołała fenomenalne zjawisko - bo oto w tym samym momencie serca wielu ludzi mocniej zabiły. Godzina 21.37 stała się przełomem w historii nie tylko Kościoła, ale i całego świata. Nadszedł czas wielkiego sprawdzianu z tego, czego nauczył nas Jan Paweł II. Jesteśmy spadkobiercami prawd głoszonych przez Papieża Polaka. On wskazał nam kierunek i tylko od nas zależy, czy nie zlekceważymy pozostawionych drogowskazów. Kolejna rocznica śmierci stała się okazją do głębszej refleksji nad jego nauczaniem. Wierni wielu parafii uczestniczyli w różnego rodzaju apelach, nabożeństwach, procesjach. W parafii Grodzisk o godz. 21 spotkaliśmy się na modlitewnym wspomnieniu o Janie Pawle II. Uczniowie miejscowej szkoły pod kierunkiem ks. Marka Laszuka przygotowali montaż słowno-muzyczny, przybliżający postać naszego Wielkiego Rodaka. Płynęły słowa podziwu, dumy, tęsknoty ale i radości, że dane nam było żyć w tym samym czasie, co On. Był to czas zadumy i refleksji nad własnym życiem. Każdy mógł odpowiedzieć sobie na pytanie, jak realizuje przesłania papieskie w codziennym życiu. Dla wielu z nas dopiero po jego śmierci otworzyły się oczy i serce na mądrość jego nauczania. Jakże wymowne i prawdziwe okazały się słowa z jednego z recytowanych wierszy: „Już nic do nas nie powiesz, ale może teraz zaczniemy cię słuchać”.
Dopełnieniem całości była wspólna modlitwa pod pomnikiem Ojca Świętego na placu przed kościołem prowadzona przez proboszcza ks. Henryka Kosza. Na rozejście zaśpiewano ulubioną pieśń Papieża - „Barkę” i … znów mamy do odrobienia pracę domową - żyć tak, jakby on z nami był każdego dnia.

Reklama

Dorota Kobus

SOKOŁÓW PODLASKI

6 kwietnia w ramach obchodów 3. rocznicy śmierci Jana Pawła II w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbył się koncert Anny Szałapak, krakowskiej artystki Piwnicy pod Baranami, uhonorowanej w tym roku „Złotym Laurem”. Słowo wstępne przed występem Pani Szałapak wygłosił o. Andrzej Majewski, znany z Radia Watykańskiego oraz programu „Między ziemią a niebem”. Ks. Majewski podzielił się swoimi refleksjami na temat testamentu Jana Pawła II oraz zwrócił uwagę, że ten niewielki dokument kryje w sobie niezwykłą głębię. Jest świadectwem wiary i powierzenia chwili śmierci Matce Nadziei, Matce Chrystusa i Kościoła. Podkreślił również, że w testamencie Papież Rodak dziękował Opatrzności Bożej za uniknięcie konfliktu nuklearnego, dając w ten sposób wyraz swojej ogromnej troski o losy Polski i pozostałą scenę polityczną świata. Testament pisany był zawsze w papieskie rekolekcje wielkopostne. Pierwsze zapiski odnotowane były 6 marca 1979 r. ostatnie natomiast 17 marca 2000 r. Słowa „Totus Tuus” wielokrotnie powtarzane w okresie pontyfikatu pojawiły się również w testamencie, a które mogły być, jak słuszne zauważył ks. Majewski, puentą testamentu. Koncert oprócz przedmowy na temat ostatniej woli papieża Jan Pawła II poprzedziła deklamacja wiersza Lucyny Woźnicy pt. „Ojcze, jeśli możliwe”. Wiersz powstał w trudnych chwilach, zjednoczenia w cierpieniu ze schorowanym, umierającym już Papieżem. Alina Symanowicz, dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury podkreśliła, że życie Jana Pawła II zgodne było z dewizą nieżyjącego już bp. Jana Chrapka, „aby iść przez życie tak, aby przetrwały ślady naszych stóp”.
Nasz Wielki Rodak pozostawił wiele śladów, które dla niektórych wyryły się w sercu niczym w kamieniu. „Śladem jego stóp” jest umiłowanie piękna i sztuki. Anna Szałapak tego niedzielnego wieczoru swoim koncertem „Żywa Woda” pozostawiła niezwykły ślad pamięci przez śpiew i muzykę, wielbiąc Boga. Znana jej interpretacja pieśni „Chwalmy Pana” zachwyciła po raz kolejny. Artystka tłumacząc, dlaczego właśnie wybrała taki tytuł płyty mówiła, że: - Żywa woda otacza nas nieustannie, grzmi, szemrze, kapie, przelewa się i pluszcze. Oczyszcza, zmywa grzech i brud potrafi przemienić się w wino.
Dla nas taką żywa wodą powinny być słowa nauczania papieskiego, które nie straciły nic ze swej aktualności i ważności.
Spotkanie zakończyło wspólne odśpiewanie „Barki” - gości Anny Szałapak i o. Andrzeja Majewskiego wraz z uczestnikami koncertu.

Reklama

Dorota Pogorzelska

HAJNÓWKA

Hajnowianie z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego celebrowali trzecią rocznicę śmierci Jana Pawła II w sposób szczególnie uroczysty. 2. kwietnia o godz. 20 odprawiona została Msza św. w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył ks. Józef Poskrobko, proboszcz oraz ks. Dariusz Tworkowski. W wygłoszonej homilii ks. Dariusz porównał cierpienia zmarłego Papieża do męki Chrystusa. Śmierć Jana Pawła II podobnie jak śmierć Chrystusa zjednoczyła cały świat, który zapamiętał Papieża Polaka jako Dobrego Pasterza pochylającego się z miłością nad każdym człowiekiem, ale nade wszystko jako przyjaciela młodzieży. To do nich kierował umierający Papież niemal ostatnie, swoje słowa. Na nich przede wszystkim Ojciec Święty wywarł wielki wpływ i w nich zostawił szczególny ślad. Młodzi ludzie nazywają siebie „Pokoleniem JP II”. Przykładem wzruszającej postawy młodzieży jest zaangażowanie, z jakim uczniowie Zespołu Szkół nr 2 przygotowali część artystyczną, upamiętniającą życie, pontyfikat i śmierć Karola Wojtyły. Było to swoiste misterium, multimedialna prezentacja słowno-muzyczna, podczas której wyświetlano fragmenty filmów o Papieżu. Śpiew i zdjęcia przeplecione zostały głównymi przesłaniami Jana Pawła II. Wśród śpiewającej młodzieży obecne były także osoby innych wyznań. W misterium uczestniczyli aktywnie również nauczyciele na czele ze Zbigniewem Budzyńskim, dyrektorem Zespołu Szkół nr 2. W organizacji technicznej pomogli uczniom pracownicy Hajnowskiego Domu Kultury. O godz. 21.37 - w godzinie śmierci Papieża, zgromadzony tłum wysłuchał słów ks. Józefa Poskrobko, który przypomniał wszystkim, że Papież jest duchowo obecny podczas tej uroczystości i możemy liczyć na jego wstawiennictwo u Boga. Uczestnicy czuwania udali się pod pomnik Jana Pawła II, by tam przedstawiciele leśniczych i wspólnot parafialnych, złożyli kwiaty, zapalili znicze. Na zakończenie zabrzmiała „Barka” pieśń, która już zawsze kojarzyć się będzie z osobą Papieża Polaka, Jana Pawła II.

Reklama

Monika Rybitwa

SIEMIATYCZE

Kiedy cała Polska zatrzymała się w modlitewnej zadumie nad wielkim Polakiem, także mieszkańcy Siemiatycz zjednoczyli się duchowo, by oddać cześć pamięci Jana Pawła II. Jako pierwsi pamięć Ojca Świętego uczcili uczniowie siemiatyckich szkół. Wspomnienia o Janie Pawle II pojawiały się podczas uroczystych apeli, jak i na prowadzonych tego dnia lekcjach. Uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II o godz. 9.50 zgromadzili się w kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Tam odbyła się okolicznościowa akademia i Msza św. Dorośli spotkali się w tej świątyni o godz. 18, by modlić się w intencji beatyfikacji naszego Wielkiego Rodaka. Również o godz. 18 Msza św. w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II i jego rychłej beatyfikacji została odprawiona w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pół godziny wcześniej siemiatyczanie spotkali się przed pomnikiem Jana Pawła II. Zebranych powitał gospodarz parafii ks. prał. Bogusław Kiszko. Przybyły poczty sztandarowe, orkiestra OSP, delegacje zakładów pracy, samorządów lokalnych. Obecni byli także harcerze, pełniący wartę honorową. Zebrani oddali hołd Papieżowi, solista z orkiestry OSP na trąbce odebrał „Barkę”, a następnie licznie przybyłe delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem. Kwiaty - przed pomnikiem rozkwitło „morze kwiatów”. Następnie wierni przeszli do kościoła, by uczestnicząc we Mszy św. modlić się za Ojca Świętego. Ks. Stanisław Kozłowski głosząc słowo Boże podkreślał, jakimi jesteśmy szczęśliwcami, my pochodzący z Pokolenia JP II. Wspominając śmierć Jana Pawła II ks. Kozłowski podkreślił: - Data 2. kwietnia nabrała znaczenia dla wszystkich z pokolenia JP II. Dzięki pontyfikatowi Jana Pawła II pełne nadziei oczy świata przez Watykan patrzyły na Polskę, bo za Polską stał wspaniały autorytet. Dzień śmierci Ojca Świętego był jednym z bezcennych dni zjednoczenia. Był to dzień jednoczący partie polityczne i pokolenia. Jednak byśmy byli godni Jana Pawła II nie może to być chwilowe zjednoczenie.
Po Mszy św. uczniowie z Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej wystawili w kościele inscenizacje osnutą wokół wątku „Ojciec Święty i młodzież”. Uczniowie zabrali słuchaczy w podróż w czasie. Malując sceny z życia Karola Wojtyły pokazano zebranym historię Wielkiego Polaka, historię Polski i świata. Uczniowie wrócili do tych dni sprzed 3 lat, kiedy oczy, myśli i serca całego świata zwrócone były w kierunku Watykanu. Zgromadzeni w kościele jeszcze raz słuchając, jakże wymownego opisu, przeżyli pogrzeb Papieża, Wielkiego Polaka. Dla dorosłych mieszkańców miasta była to jedna z niewielu okazji, by przekonać się, jak utalentowana jest nasza młodzież. Nad młodymi aktorami czuwali ich wychowawcy Grażyna Uszyńska, Edyta Niewińska i Lechosław Kryszczuk. Po zakończonej inscenizacji wzruszeni wierni nieśpiesznie wychodzili z kościoła. Mieszkańcy Siemiatycz zgromadzili się przy papieskim pomniku o godz. 21, na Apel Jasnogórski i czuwanie modlitewne, które trwało do 21.37. W godzinie, kiedy Jan Paweł II odszedł do domu Ojca, zabiły dzwony i zapalono świece. Tego dnia mieszkańcy Siemiatycz swoim udziałem w uroczystościach potwierdzili pamięć o Papieżu Polaku, słudze Bożym Janie Pawle II.

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

PROSTYŃ

Wszyscy pamiętamy słowa abp. Leonardo Sandri wypowiedziane 2. kwietnia trzy lata temu: „O godz. 21.37 nasz Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca”. Pamiętamy, jak zgasło światło w oknie papieskim, jak niezliczone rzesze ludzi w każdym zakątku Polski i świata odbierały te słowa z płonącymi światełkami w dłoniach, jak w kościołach rozlegały się dzwony. Pamiętamy biało-czerwoną i biało-żółtą flagę powiewającą z kirem, nocne modlitwy w kościołach, na placach, na ulicach, w domach. Wszędzie. Pamiętamy zamykającą się księgę na skromnej drewnianej trumnie naszego Papieża. Mijają trzy lata od tamtych dni. A pamięć pozostaje żywa, bardzo żywa.
W Prostyni uroczystości rocznicy śmierci Papieża rozpoczęły się w Zespole Szkół Gminnych im. Jana Pawła II przed południem. Uczniowie przeżywali ten dzień jako święto szkoły. W obecności ks. Krzysztofa Maksimiuka - proboszcza parafii Prostyń, ks. Zbigniewa Średzińskiego - wikariusza, społeczności uczniowskiej, grona nauczycieli, pracowników szkoły miał miejsce montaż słowno-muzyczny pt. „W mroku jest tyle światła”. Wykorzystano w niej poezję i prozę powstałą po śmierci Papieża, a także multimedialną prezentację absolwentki prostyńskiego gimnazjum Barbary Siwerskiej, która w roku 2005 zdobyła II miejsce w powiatowym konkursie o Janie Pawle II. Uroczystość ta przygotowana została przez 14. Drużynę Harcerską „Sokoły” pod przewodnictwem druhny Elżbiety Żurawskiej i druhny Ewy Roguskiej. W scenografii dominował portret Jana Pawła II, biało-żółte kwiaty i otwarta książka autorstwa Jana Pawła II z odręcznym podpisem samego Ojca Świętego. Po prawej stronie widniał napis: „Szukałem was, a teraz wy przyszliście do mnie”. Akademia zakończyła się odśpiewaniem piosenki oazowej „Barka”, która stała się swoistym hymnem papieskim. Następnie poczet ze sztandarem Gimnazjum, harcerze i przedstawiciele klas złożyli wiązanki i zapalili znicze przy obelisku poświęconemu Patronowi szkoły w Prostyni.
Dalsza część uroczystości rocznicowych miała miejsce w kościele parafialnym. O godz. 20 została odprawiona Msza św. w intencji szybkiej beatyfikacji sługi Bożego Jana Pawła II. Kazanie do licznie zgromadzonych wiernych skierował ks. Krzysztof Maksimiuk. Nawiązał w nim do minionej niedawno uroczystości Zwiastowania Pańskiego, która jest Dniem Świętości Życia, ustanowionym przez Papieża Jana Pawła II. Podstawowym celem tego dnia jest budzenie wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym jego momencie. Katolicy nie mogą ignorować żadnego życia: ani poczętego, ani podeszłego. Trudne chwile naszego Papieża tuż przed śmiercią pokazują, że tylko Bóg może to ziemskie wędrowanie zakończyć. Po Mszy św. ponownie zaprezentowano multimedialny program przygotowany przez szkołę, zakończony wspólnym śpiewem pieśni „Barka” i modlitwą o beatyfikację. Odśpiewano też Apel Jasnogórski, a w godzinę śmierci Papieża donośnie zabiły dzwony kościelne, będące zwieńczeniem uroczystości tego dnia.
Zgodnie z prośbą Jana Pawła II, po jego śmierci odprawiane są Msze św., płyną modlitwy. Dni październikowe i kwietniowe jednoczą Polaków i skupiają myśli wokół najpiękniejszego Syna polskiej ziemi, daru od Boga.

Ewa Jakubik

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Legenda św. Jerzego

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Jerzy

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Św. Jerzy, oficer rzymski, umęczony był za cesarza Dioklecjana w 303 r. Zwany św. Jerzym z Liddy, pochodził z Kapadocji. Umęczony został na kole w palestyńskiej Diospolis. Wiele informacji o nim podaje Martyrologium Romanum. Jest jednym z czternastu świętych wspomożycieli. W Polsce imię to znane było w średniowieczu. Św. Jerzy został patronem diecezji wileńskiej i pińskiej. Był także patronem Litwy, a przede wszystkim Anglii, gdzie jego kult szczególnie odcisnął się na historii. Św. Jerzy należy do bardzo popularnych świętych w prawosławiu, jest wyobrażany na bardzo wielu ikonach.

CZYTAJ DALEJ

Stań przed Bogiem taki, jaki jesteś

2024-04-24 19:51

Marzena Cyfert

O. Wojciech Kowalski, jezuita

O. Wojciech Kowalski, jezuita

W uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, wrocławscy dominikanie obchodzą uroczystość odpustową kościoła i klasztoru.

Słowo Boże podczas koncelebrowanej uroczystej Eucharystii wygłosił jezuita o. Wojciech Kowalski. Rozpoczął od pytania: Co w takim dniu może nam powiedzieć św. Wojciech?

CZYTAJ DALEJ

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Niemcy

abp Stanisław Budzik

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

W spotkaniu grupy kontaktowej wzięli udział: kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii, bp Wolfgang Ipold z Görlitz oraz szef komisji Justitia et Pax dr Jörg Lüer; ze strony polskiej obecny był abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski, ks. prałat Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. prof. Grzegorz Chojnacki ze Szczecina. W spotkaniu nie mógł wziąć udziału współprzewodniczący grupy kontaktowej biskup Bertram Meier z Augsburga, a jego wystąpienie zostało odczytane podczas obrad.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję