Reklama

Czekamy na Dzień Papieski

Niedziela rzeszowska 40/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Iwona Kosztyła: - 14 października będziemy przeżywać kolejny Dzień Papieski. Przypomnijmy, jak przebiegają obchody tego wydarzenia?

Ks. Janusz Podlaszczak: - To już siódmy Dzień Papieski. Okazuje się, że inicjatywa podjęta w 2000 r. przez Konferencję Episkopatu Polski zakorzeniła się w polskiej tradycji religijnej i kulturalnej. Obchody w naszej diecezji, podobnie jak w całej Polsce, przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym. Dzień Papieski jest przede wszystkim dniem duchowej łączności z Ojcem Świętym i modlitwy w jego intencji. Trzeba zaznaczyć, że na Podkarpaciu i w naszej diecezji ma on szczególnie intensywny wymiar.
Organizowane są spotkania, których tematem jest nauczanie Jana Pawła II. Mają one na celu przybliżyć nam treści nauczania Ojca Świętego i poszerzać wiedzę o jego pontyfikacie. Odprawiane są Msze św. w jego intencji, w parafiach odbywają nabożeństwa i czuwania połączone z rozważaniem tekstów papieskich. Wieczorem odbywają się uroczyste Apele modlitewne w łączności z Ojcem Świętym. Dniowi Papieskiemu towarzyszą także wydarzenia artystyczne, o zasięgu ogólnopolskim, ale dotyczą też małych, lokalnych społeczności. Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia wręcza jedne z najbardziej prestiżowych nagród w Kościele katolickim, nagrody Totus. Odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego do solidarności z ubogimi jest organizowana tego dnia publiczna zbiórka pieniędzy. W ten sposób każdy może włączyć się w budowę „żywego pomnika” Janowi Pawłowi II. Zebrane środki przeznaczone są na stypendia najbardziej uzdolnionym gimnazjalistom i licealistom, pochodzącym z wiosek i małych miast. W naszej diecezji takie stypendia otrzymuje 40 osób. W tym roku zgłosiliśmy pięć nowych kandydatur.

- Tegorocznym obchodom towarzyszy hasło „Jan Paweł II - obrońca godności człowieka”. Jak możemy podkreślić jego znaczenie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Każdy z nas jest wezwany, by sięgnąć do dokumentów, homilii czy wypowiedzi Jana Pawła II na ten temat. Można zacząć od przejrzenia zdjęć, na których widoczne jest zatroskanie o drugiego człowieka. Wszystko po to, by zgłębiać temat i rozbudzić w sobie szacunek do drugiego człowieka. Tegoroczne hasło przypomina nam determinację, z jaką Jan Paweł II bronił godności każdego człowieka. Program tej obrony nakreślił już w pierwszej encyklice o Jezusie Chrystusie Odkupicielu człowieka. Godność człowieka, zagrożoną przez materializm praktyczny i cywilizację śmierci, ukazywał w swoim nauczaniu i całą swoją postawą. Bronił życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Jan Paweł II wielokrotnie przypominał to pierwsze i najbardziej podstawowe pośród praw człowieka. Jan Paweł II nauczył się od Chrystusa brać człowieka w obronę: przed systemami politycznymi, przed wyzyskiem jednego przez drugiego. Uczył też, by sam człowiek nie niszczył swej ludzkiej godności. Bardzo ciekawy i dający do myślenia jest plakat, który fundacja przygotowała na obchody Dnia Papieskiego: Jan Paweł II rozmawia w więziennej celi, z ogromnym szacunkiem dla ludzkiej godności człowieka, z tym, który chciał go zabić. Wierzę, że będziemy starali się zrozumieć i wcielić w życie tegoroczne motto.

- Jak będą przebiegać obchody Dnia Papieskiego w naszej diecezji?

- Obchody diecezjalne tradycyjnie rozpoczynają się wcześniej. W piątek 12 października, w kościele Matki Bożej Różańcowej, modlitwą różańcową modlić się będą uczniowie i nauczyciele rzeszowskich szkół. W obchody włączamy też nabożeństwo fatimskie, które będzie miało miejsce 13 października w rzeszowskiej katedrze. Jak co roku, w dniu papieskim przygotowaliśmy tradycyjny Koncert Papieski. Jego kulminacją będzie Eucharystia, nie zabraknie też śpiewu, refleksji i modlitwy. Odbędzie się on w kościele Chrystusa Króla w Rzeszowie. W poniedziałek, w Teatrze „Maska” odbędzie się VII Spotkanie Młodych. Będzie tez sportowy akcent, 17 października w szranki staną młodzi szachiści. To tylko niektóre z licznych inicjatyw, jakie będą miały miejsce w tych wyjątkowych dniach.

Reklama

- Czy czekamy na Dzień Papieski?

- Z pewnością tak. Bo wtedy bardziej niż przy innych okazjach skupiamy się na prawdach, które Papież przypominał zarówno swoim życiem, jak i słowem. Przypominamy sobie i jeszcze bardziej doceniamy świadectwo jego głębokiej miłości do Boga, chrześcijańską radość i pokorę, której uczył. To także świadectwo pracowitości i dyspozycyjności dla drugiego człowieka.

Dni Papieskie 2007

12 X (piątek), godz. 18.30-20 - Różaniec Papieski w intencji poszanowania życia ludzkiego z udziałem delegacji szkół rzeszowskich - Rzeszów, kościół pw. MB Różańcowej

13 X (sobota), godz. 18.30-21 - Nabożeństwo Fatimskie - katedra rzeszowska

14 X (niedziela), godz. 15-17.30 - Msza św. w intencji o beatyfikację Jana Pawła II - Rzeszów, klasztor Ojców Bernardynów

14 X (niedziela), godz. 18-22 - Koncert Papieski Radia Via (18 - koncert piosenki religijnej; 19 - Eucharystia; 20 - koncert muzyki religijnej; 21.37 - Apel Papieski) - Rzeszów, kościół pw. Chrystusa Króla

15 X (poniedziałek), godz. 10-14 - VI Papieskie Spotkanie Młodych (w programie modlitwy, śpiewy, recytacje, rozstrzygnięcie konkursu patriotycznego pt. „Jeszcze Polska nie zginęła”, podpisywanie listu do Benedykta XVI) - Rzeszów, Teatr „Maska”

16 X (wtorek), godz. 10-12.30 - Święto Patrona Szkoły (Msza św.; odsłonięcie tablicy Jana Pawła II; program: Żyć Ewangelią: Jan Paweł II i Słowo) - Rzeszów, Liceum i Gimnazjum Sióstr Prezentek

17 X (środa), godz. 9-15 - VII Gimnazjada Szachowa im. Leona XIII Papieża (drużynowy turniej szachowy dla uczczenia Dnia Papieskiego) - Rzeszów, Gimnazjum nr 8

27 X (sobota), godz. 10-15 - VIII Podkarpacki Konkurs Recytatorski pt. „Polska liryka religijna” (10 - Msza św., katedra; 11.15 - prezentacje konkursowe w SP 23 - Rzeszów, katedra i SP 23)

27 X (sobota) - Konkurs polskiej i obcojęzycznej piosenki religijnej „Laudate Deo” w hołdzie Ojcu Świętemu - Rzeszów, Gimnazjum Sióstr Prezentek

27 X (sobota), godz. 9-14 - IV Diecezjalny Kongres Duszpasterstwa Nauczycieli pt. „Być obrońcą godności człowieka” - Rzeszów, WSD

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego życia

2024-04-15 13:31

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 15, 18-21.

Sobota, 4 maja. Wspomnienie św. Floriana, męczennika

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Papież przybył punktualnie o 16.00. Pozdrowiła go po drodze niewielka grupa wiernych, zgromadzonych już od godziny 15.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję