Reklama

W parafii jak w rodzinie

Parafia św. Stanisława BM w Zendku to jedna wielka, bo 1000-osobowa rodzina. Jako wspólnota parafialna należy do mniejszych wspólnot naszej diecezji, lecz rozpatrując ją w kategoriach pokrewieństwa, należy do jednych z większych rodzin, gdyż, jak zaznacza proboszcz tutejszej parafii ks. Ryszard Huczek: „wielu mieszkańców Zendka jest po prostu ze sobą mniej lub więcej spokrewnionych, dzięki czemu we wsi panuje klimat niemal rodzinny w szerokim rozumieniu tego słowa”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Górnicze tradycje

Znaczną część parafii stanowią górnicy, zarówno emerytowani, jak i nadal wykonujący zawód, dlatego też w Zendku szczególną czcią obdarzana jest patronka górniczej braci św. Barbara. Górnicze święto, Barbórka ma tutaj również niezwykle uroczysty charakter. W kościele parafialnym nie brakuje symboli ukazujących św. Barbarę. Jest wśród nich witraż przedstawiający Patronkę górników oraz Jej statua. Mieszkańcy Zendka pracują w pobliskich miastach: Tarnowskich Górach, Piekarach Śląskich czy w sąsiadującym bezpośrednio z Zendkiem porcie lotniczym w Pyrzowicach. „Niestety nasza parafia starzeje się, w tym roku do końca września pochowaliśmy aż 12 osób, zaś narodziło się tylko troje dzieci” - mówi proboszcz, ks. Huczek.
Połowa parafian uczestniczy w coniedzielnych Eucharystiach, spore grono wiernych angażuje się w życie wspólnotowe przynależąc do parafialnych wspólnot, takich jak: Żywy Różaniec, Akcja Katolicka, Liturgiczna Służba Ołtarza, schola dziecięca i młodzieżowa. Niektórzy doraźnie włączają się w życie parafialne. Dwa lata temu w parafii zostało wprowadzone nabożeństwo pierwszosobotnie, w którym swój udział mają przede wszystkim róże różańcowe, członkowie AK i wierni czciciele Bożego Miłosierdzia.
Wymownym świadectwem życia duchowego parafii są powołania do służby Bożej. Z parafii w Zendku pochodzi ks. dr Krystian Gawron oraz s. Jolanta Duda, karmelitanka i s. Katarzyna Nowak, nazaretanka. „Na III roku WSD w Krakowie jest kleryk z naszej parafii, który miejmy nadzieję dołączy do tego grona rodaków z Zendka i ubogaci swoim powołaniem tę parafialną rodzinę” - wyznaje Ksiądz Proboszcz.

Śladami historii

Chlubą miejscowości jest kościół parafialny znajdujący się tuż przy głównej drodze, na niewielkim wzniesieniu, który dzięki swemu usytuowaniu oraz architekturze jest dobrze widoczny z daleka. Budowę świątyni rozpoczęto blisko 100 lat temu, w roku 1919, zaś zakończono w 1927. Wzniesiona została z ofiar mieszkańców Zendka, których pragnieniem było mieć w swojej wsi kościół parafialny. Murarzem i architektem w jednej osobie był niejaki Nowak z Sączowa. Wówczas Zendek należał do parafii Sączów, a proboszczem był ks. Stanisław Senko. Do nowo budowanego kościoła z posługą duszpasterską dojeżdżali kapłani pracujący w Sączowie.
40 lat temu, roku 1967 w Zendku utworzono wikariat terenowy. 1 marca 1967 bp Stefan Bareła, ordynariusz diecezji częstochowskiej erygował tutejszą parafię, nadając jej tytuł św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Jej administratorem mianował ks. Antoniego Śliwę, który dwa lata potem został mianowany proboszczem. Służył jej wiernie przez 35 lat, dokonując znaczących dzieł na polu duchowym i materialnym. W 2002 r. przeszedł na zasłużoną emeryturę. Za wielki trud, serce i oddanie parafianie wciąż są ogromnie wdzięczni swojemu pierwszemu, niezapomnianemu Duszpasterzowi. „Wierni przygotowali ks. Antoniemu piękne, wzruszające podziękowanie i pożegnanie. Byłem zbudowany ich postawą, ale pomyślałem sobie, że na taką wdzięczność trzeba sobie po prostu zasłużyć” - wyznaje obecny Proboszcz.
W latach 70. wykupiono działkę, na której wybudowana została plebania. W 1981 r. rozpoczęto remont kościoła. Wykonano nowe sklepienie kasetonowe, wymieniono pokrycie dachowe i zbudowano nowy chór. Wiosną 1983 r. rozpoczęły się prace przy rozbudowie kościoła, który został poświęcony przez bp. Piotra Skuchę 26 lipca 1992. Z kolei w Roku 2000 rozpoczęto budowę kaplicy na cmentarzu jako pamiątkę Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Życie wspólnotowe

W sierpniu 2003 r. parafię objął ks. Huczek, pochodzący z ziemi oświęcimskiej. Dotąd pracował tylko w dużych, miejskich wspólnotach - w Żywcu, Jaworznie, Sosnowcu i Olkuszu. „Prowadzenie małej wspólnoty na pewno bardzo różni się od posługi w ogromnych parafiach miejskich. Tutaj wszyscy się znają, nikt nie jest anonimowy, wierni mają mniejszy dystans do księdza, przychodzą częściej z różnymi sprawami, ksiądz z kolei lepiej zna ich sprawy, ich życie, ich rodzinę. Na wsi po prostu żyje się inaczej” - podkreśla ks. Ryszard, który nie marnuje czasu, aby zasłużyć na zaufanie swoich parafian.
„Tutejsi mieszkańcy mocno angażują się w życie wspólnotowe, jeśli trzeba coś zrobić dla parafii, dla kościoła, to nigdy nie było z tym problemu. To wielka radość mieć takich parafian” - zaznacza. Pewnie dlatego, przy wzajemnym wsparciu, pomocy i zaufaniu ostatnie lata były tak bardzo bogate w różnego rodzaju materialne inwestycje. Udało się przede wszystkim wytyczyć nową drogę do cmentarza, która jest częścią planowanej od wielu lat nowej drogi biegnącej przez Zendek. Wytyczono jej środkowy odcinek. Mimo że jest dłuższa niż dotychczasowa, parafianom spadł kamień z serca, bo problem, o którym było swego czasu głośno, został rozwiązany. Do kościoła ufundowany został obraz Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny, a także figura św. Antoniego, zaś obraz patrona parafii św. Stanisława BM poddany został gruntownej restauracji. W kościele wymienione zostały okna ze stalowych na drewniane, do wszystkich z nich wstawiono witraże. Wymianie uległy wszystkie drzwi oraz ogrzewanie.
„W parafii działa tzw. Wspólnota Gruntowa, która finansowo nas wspiera. To dzięki jej działalności pozyskane pieniądze w pewnej części przeznaczone zostały na finansowanie inwestycji kościelnych. Dobudowane zostało też wejście do kaplicy, przy kościele wybudowany został parking. W bieżącym roku przeprowadzona została także mniej widoczna aczkolwiek wcale nie mniej ważna inwestycja, jaką jest osuszanie i wyizolowanie fundamentów kościoła” - opowiada ks. Ryszard. „Wiele za nami, ale i przed nami też. Zamierzamy położyć przy świątyni kostkę brukową, myślimy nad wymianą ogrodzenia przy kościele oraz nad zamontowaniem dzwonów na wieży. To jednak plany wybiegające w odległą przyszłość” - dodaje.

W Rodzinie Szkół JP II

Pisząc o Zendku nie sposób przejść obojętnie wobec tutejszej Szkoły Podstawowej, która nosi imię sługi Bożego Jana Pawła II, należąc tym samym od 27 czerwca 2002 r. do Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.
Tutejsza placówka posiada bogatą historię. Zendek jest miejscowością, która znajdowała się pod zaborem rosyjskim. Nie było w niej budynku szkolnego. Nauka odbywała się kolejno u poszczególnych gospodarzy. Tylko jedno dziecko z rodziny mogło się wówczas uczyć. W 1913 r. wybudowano szkołę z funduszy wiejskich i przy wsparciu gminy. W czasie II wojny światowej różne były koleje nauczania. Zajęcia w szkole rozpoczęły się w 1942 r. W styczniu 1945 r. budynek szkolny zajęły wojska rosyjskie. Już w kwietniu tego samego roku naukę rozpoczęło 120 uczniów, których uczył tylko jeden nauczyciel. W trudnych powojennych czasach szkoła przygotowywała przedstawienia dla ludności, uczniowie wyjeżdżali na wycieczki, zadrzewiali nieużytki, a nawet założyli spółdzielnię uczniowską. Ważnym momentem w historii szkoły było otwarcie 1 września 1950 r. pierwszej klasy VII.
W 1959 r. podjęto decyzję o wybudowaniu nowej szkoły. Budynek oddano do użytku pięć lat później. Ważnym momentem w historii wsi i szkoły była zmiana powiatu z zawierciańskiego na tarnogórski w 1970 r. W 1967 r. ufundowano sztandar szkoły i nadano jej imię Janka Krasickiego. W 2002 r. Rada Rodziców wystąpiła o zmianę patrona szkoły, co spotkało się z aprobatą społeczności szkolnej.
Obecnie w tutejszej podstawówce mieści się 6 klas, do których uczęszczają dzieci z Zendka, Ożarowic i Zadnia. Klasy nie są liczne, co wpływa na kameralny charakter, dzięki któremu panuje tu prawdziwie rodzinna, serdeczna atmosfera.
Nauczyciele, uczniowie oraz ich rodzice ogromnie szczycą się z tak wielkiego Patrona. Będąc w Rodzinie Szkół JP II, licznie i chętnie uczestniczą we wszelkich konkursach, zjazdach i pielgrzymkach związanych z osobą Ojca Świętego. Każdy 16. dzień miesiąca przybiera uroczysty charakter. W organizację uroczystości włączają się wszystkie klasy. W tym dniu uczniowie obchodzą też Dzień Życzliwości. W szkole materialnym znakiem obecności Ojca Świętego jest popiersie umieszczone w holu budynku. Jego fundatorem jest były proboszcz parafii w Zendku ks. kan. Antoni Śliwa. „Jednak najważniejsze jest to, co niewidoczne. To wszystko kryje się w naszych sercach” - wyznaje dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zendku, mgr Dorota Wacławczyk.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Turniej ATP w Rzymie - Hurkacz awansował do ćwierćfinału

2024-05-14 19:33

[ TEMATY ]

tenis

Hubert Hurkacz

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Rozstawiony z numerem siódmym Hubert Hurkacz wygrał z Argentyńczykiem Sebastianem Baezem (nr 17) 5:7, 7:6 (7-4), 6:4 w 1/8 finału tenisowego turnieju ATP rangi Masters 1000 na kortach ziemnych w Rzymie. Polak zanotował aż siedemnaście asów serwisowych.

Było to pierwsze spotkanie tych zawodników. Hurkacz grał o awans do trzynastego ćwierćfinału turnieju Masters 1000. Rywal po raz pierwszy stanął przed taką szansą.

CZYTAJ DALEJ

Turniej ATP w Rzymie - Hurkacz awansował do ćwierćfinału

2024-05-14 19:33

[ TEMATY ]

tenis

Hubert Hurkacz

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Rozstawiony z numerem siódmym Hubert Hurkacz wygrał z Argentyńczykiem Sebastianem Baezem (nr 17) 5:7, 7:6 (7-4), 6:4 w 1/8 finału tenisowego turnieju ATP rangi Masters 1000 na kortach ziemnych w Rzymie. Polak zanotował aż siedemnaście asów serwisowych.

Było to pierwsze spotkanie tych zawodników. Hurkacz grał o awans do trzynastego ćwierćfinału turnieju Masters 1000. Rywal po raz pierwszy stanął przed taką szansą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję