Reklama

XXIX Piesza Pielgrzymka z Torunia na Jasną Górę

„Przypatrzcie się powołaniu waszemu”

W sobotę 4 sierpnia o godz. 6 w toruńskiej katedrze Świętych Janów Mszą św. pod przewodnictwem biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego rozpocznie się 29. Piesza Pielgrzymka z Torunia na Jasną Górę. O godz. 7.30 uczestnicy pielgrzymki udadzą się w drogę.

Niedziela toruńska 29/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Torunia już po raz 29. wyruszy pielgrzymka piesza. Będzie to znowu okres szczególnych rekolekcji w drodze. Każde rekolekcje to czas modlitwy, pokuty i refleksji nad najważniejszymi sprawami naszego życia. Pomagają temu szczególnie rozważania w czasie konferencji. W tym roku analizować będziemy hasło roku duszpasterskiego: „Przypatrzcie się powołaniu waszemu”. Będzie to więc okazja, aby na te kilka dni oderwać się od spraw tego świata, które tak często nas intrygują, a skupić się na tym, co w życiu najbardziej się liczy. Dzięki tym rekolekcjom w drodze pewnie wielu na nowo odczyta swoje miejsce na tym świecie i swoje życiowe powołanie. Być może dla niektórych będzie to okazja odkrycia swojego powołania do służby Bogu w kapłaństwie czy w zakonie, a dla innych powołania do pracy z ludźmi w różnych zawodach w stanie świeckim. Na pewno pomogą nam w tym ludzie święci różnych stanów, którzy przeżyli swoje życie dobrze czyniąc, a których życiową drogę również będziemy chcieli poznać. Na naszych tegorocznych pielgrzymkowych znaczkach widnieje pomnik bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego autorstwa prof. Gustawa Zemły. Pomnik, będący darem kapłanów diecezji toruńskiej z okazji 15-lecia jej istnienia, w marcu br. stanął przed Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu. Ukazuje błogosławionego, który niesie ciało zmarłego więźnia. Ks. Frelichowski to dla nas wszystkich przykład heroiczności w wypełnieniu swojego życiowego powołania. W naszych pielgrzymkowych rozważaniach poznamy także postać współczesnej świętej - św. Joanny Beretty Molli, która realizowała swoje życiowe powołanie jako matka, żona i lekarka.
Tegoroczna pielgrzymka to także czas modlitwy w intencjach Kościoła i świata. Już 29 lat pielgrzymi z Torunia przez modlitwę i pokutę niosą pomoc Ojcu Świętemu. Chcemy także prosić o szybkie wyniesienie do chwały ołtarzy Jana Pawła II.
Pielgrzymi przez 10 dni mają do pokonania pieszo 300 km drogi. Na Jasną Górę dotrą 13 sierpnia ok. godz. 7.00 rano. Podczas drogi są podejmowani przez mieszkańców miast i wiosek, przez które przechodzi pielgrzymka. Spodziewamy się udziału ok. 1300 pielgrzymów z Torunia i 700 z ziemi lubawskiej. Wspólnie z pielgrzymami z Torunia wyjdą 4 grupy pielgrzymki diecezji pelplińskiej.

Reklama

Ogólne informacje o pielgrzymce:

1. Pielgrzymka jest aktem religijnym, dziękczynnym i pokutnym. W duchu modlitwy i ofiary pragniemy nieść pomoc Ojcu Świętemu. Ma charakter „Rekolekcji w drodze”. Każdy, kto w nich uczestniczy:
- bierze udział w codziennej Mszy św.,
- codziennie odmawia Różaniec, Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, „Anioł Pański” słucha konferencji,
- nie pali tytoniu i nie pije alkoholu

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2. Trzeba z góry nastawić się na zmęczenie, niepogodę, upał, niewygody, skromne jedzenie, brak odpowiednich warunków sanitarnych, różne dolegliwości fizyczne.

3. Idziemy do Matki Bożej jako wspólnota i rodzina pielgrzymkowa, dlatego zwroty „Bracie” i „Siostro” towarzyszą nam podczas kontaktu ze wszystkimi pielgrzymami, bez względu na wiek. W ten sposób budujemy klimat wzajemnej miłości, braterstwa, to także znak w którym wyraża się nasza wrażliwość na innych.

4. Pielgrzymka to także okazja do wykorzystania swoich talentów muzycznych, medycznych czy technicznych.

5. W czasie pielgrzymki obowiązuje strój wygodny i skromny (zasłonięte ramiona i kolana).

6. W podręcznym bagażu w czasie drogi powinny się znajdować: różaniec, książeczka pielgrzyma, nakrycie głowy, płaszcz przeciwdeszczowy, coś do jedzenia i picia na cały dzień, środki opatrunkowe i leki osobiste. Bagaż główny przewożony jest samochodem i dostęp do niego jest możliwy tylko w miejscach noclegowych.

7. Noclegi organizowane są w stodołach oraz we własnych namiotach. Tylko nieznaczna grupa pielgrzymów ma szansę nocować w domach. W niektórych miejscowościach mogą wystąpić kłopoty z wystarczającą ilością wody do mycia. Zakazuje się wspólnego nocowania kobiet i mężczyzn w jednym pomieszczeniu oraz wcześniejszego zajmowania miejsc noclegowych i rozbijania namiotów przed nadejściem całej grupy.

Reklama

8. Cisza nocna obowiązuje od godz. 22.00. Należy dostosować się do wszystkich uwag jakie pod adresem pielgrzymów kierują gospodarze. Absolutnie nie wolno używać ognia na terenie zabudowań i gospodarstw.

9. Nie zabieramy na czas pielgrzymki rzeczy cennych, które mogłyby paść łupem złodziei.

10. Ze szczególną ostrożnością posługujemy się ostrymi narzędziami (igły, nożyczki) - uważamy, aby nie pozostawały w sianie.

11. Wszystkim ludziom napotkanym na szlaku pielgrzymkowym okazujemy naszą wdzięczność - zwłaszcza tym, którzy nas karmią i przyjmują w swoich domach i gospodarstwach. Pamiętamy, aby podziękować za każdy najmniejszy nawet gest dobroci.

12. Znaczek pielgrzymkowy nosimy przypięty w widocznym miejscu - jest on widzialną oznaką naszego uczestnictwa w pielgrzymce. Legitymację okazujemy na żądanie kierownika pielgrzymki, księży przewodników i służb porządkowych.

13. Na czas pielgrzymki zaopatrujemy się w trwałe i kaloryczne produkty spożywcze. Organizatorzy zapewniają na trasie możliwość zakupienia chleba.

14. Z pomocy służb medycznych korzystamy w miarę możliwości na postojach. W czasie marszu, jeśli zachodzi taka potrzeba, schodzimy na prawą stronę drogi, prosząc o przywołanie pielęgniarki lub lekarza. Wszystkie poważniejsze schorzenia zgłaszamy przed wyruszeniem pielgrzymki do Księdza Przewodnika lub Służb Medycznych. Pozwoli to na szybkie udzielenie stosownej pomocy. W niektórych sytuacjach zgodę na udział w pielgrzymce powinien wyrazić lekarz.

15. Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w pielgrzymce tylko z dorosłym opiekunem po uprzednim wyrażeniu zgody przez rodziców.

Reklama

16. Obowiązuje absolutny zakaz kąpieli w jeziorach, rzekach, basenach.

17. Na czas pielgrzymki warto zabrać ze sobą: dobrze rozchodzone buty o grubej podeszwie - najlepiej o jeden numer większe, skarpety wełniane lub bawełniane (nie elastyczne), ubranie skromne, bieliznę osobistą, dres, gruby sweter, nakrycie głowy (koniecznie!), pelerynę lub płaszcz przeciwdeszczowy, przybory do higieny osobistej, suchy prowiant (zwłaszcza konserwy), chlebak na bagaż podręczny, kubek i tzw. niezbędnik (widelec, łyżka, nóż), podstawowe lekarstwa i środki opatrunkowe (bandaż elastyczny, spirytus salicylowy, witaminy, talk, zasypkę, wapno), śpiwór lub gruby koc, można zabrać namiot.

18. Zakazuje się wyprzedzania Krzyża niesionego na czele grupy oraz opuszczania grupy bez zgody Księdza Przewodnika.

19. Osoby pragnące zaangażować się w poszczególnych diakoniach (muzycznej, medycznej, porządkowej) proszone są o wcześniejsze zgłoszenie się do Księży Przewodników grup.

20. Wszystkie grupy łączą się na wspólnej Mszy św. w dniu 4 sierpnia o godz. 6.00 w bazylice katedralnej Świętych Janów w Toruniu. Mszy św. przewodniczy Ksiądz Biskup. Jest to oficjalne rozpoczęcie Pieszej Pielgrzymki z Torunia na Jasną Górę. Pielgrzymka zostaje rozwiązana po Mszy św. na Jasnej Górze 13 sierpnia o godz. 12.30. Do domów pielgrzymi wracają indywidualnie.

21. Każdy, kto pragnie wziąć udział w pielgrzymce, zgłasza swój udział w zależności od miejsca zamieszkania u właściwego przewodnika grupy. Pielgrzymem może być każdy, kto pragnie pogłębić życie religijne.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego gorliwego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.

CZYTAJ DALEJ

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie wolno wykonywać utworów o charakterze świeckim

2024-05-07 10:00

[ TEMATY ]

muzyka liturgiczna

Karol Porwich/Niedziela

W trosce o dobro kościelnej liturgii, w tym wykonywanych pieśni i psalmów, Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej w kurii warszawsko-praskiej przypomina, że muzyka w kościołach powinna być odgrywana wyłącznie na żywo, a nie odtwarzana z nagrania. Komunikat w tej sprawie wydano z uwagi na "niepokojące praktyki korzystania z gotowych utworów audio, zastępujących grę organów, śpiew organisty i wiernych". Ponadto dokument tłumaczy m.in., że nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim.

Zwracając się do kapłanów i diecezjan świeckich, Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej wydała komunikat dotyczący odtwarzania utworów audio w kościołach. W "trosce o dobro kościelnej liturgii, w tym wykonywanych pieśni i psalmów" zwraca w nim uwagę na "pojawiające się niepokojące praktyki korzystania z gotowych utworów audio zastępujących grę organów, śpiew organisty i wiernych podczas mszy świętych, nabożeństw i innych aktywności liturgicznych".

CZYTAJ DALEJ

Google namiesza na polskim rynku smartfonów

2024-05-08 07:16

[ TEMATY ]

Google

Adobe.Stock

Amerykański gigant oficjalnie wchodzi nad Wisłę z własnymi urządzeniami i uruchamia sklep online – pisze środowa "Rzeczpospolita". Dodaje, że celem ruchu światowego potentata są dwucyfrowe udziały w rynku.


Podziel się cytatem

"Jesteśmy firmą zajmującą się software'em, porządkującą informacje w sieci tak, by były przydatne dla użytkownika i robimy to od około 25 lat. Od pewnego czasu znacząco inwestujemy także w sztuczną inteligencję. Ale teraz w Polsce będzie się o nas mówiło również jako o firmie działającej w branży inteligentnych urządzeń. Hardware pozwala nam połączyć w wyjątkowy sposób software i AI" - powiedział "Rz" Michiel van Eldik, general manager Google Devices and Services odpowiedzialny m.in. za region Europy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję