Reklama

30-lecie sakry biskupa Tadeusza Rybaka

24 czerwca br. pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak obchodził jubileusz 30-lecia konsekracji biskupiej. Tego dnia Ksiądz Biskup przewodniczył Mszy św. odpustowej w parafii pw. św. Jana Chrzciciela prowadzonej przez Ojców Franciszkanów w Legnicy.

Niedziela legnicka 29/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup Tadeusz Rybak
syn Bolesława i Heleny z domu Tylman, urodził się 7 listopada 1929 r. w Milanówku k. Warszawy. Tam też ukończył szkolę podstawową i liceum ogólnokształcące. Świadectwo dojrzałości otrzymał w 1948 r. i tegoż roku wstąpił do Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Wrocławiu. Święcenia kapłańskie otrzymał 2 sierpnia 1953 r. z rąk biskupa Franciszka Sonika, sufragana kieleckiego. Po święceniach pracował w duszpasterstwie, pełniąc obowiązki wikariusza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie (1953-1954), parafii pw. św. Stanisława i św. Doroty we Wrocławiu (1954-1955) oraz parafii św. Stanisława Biskupa w Świdnicy (1955-1956). W latach 1956-1957 pracował w Instytucie Katolickim w Trzebnicy - Bętkowie. W roku 1957 rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym KUL, które ukończył uzyskawszy tytuł doktora teologii w 1962 r.
Od 1 września 1962 do 1977 r. był wicerektorem Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu oraz wykładowcą teologii dogmatycznej i liturgiki. W tym samym czasie był członkiem Komisji Episkopatu do spraw Seminariów Duchownych oraz członkiem Rady Duszpasterskiej i Komisji Liturgicznej Archidiecezji Wrocławskiej. W 1969 r. został mianowany kapelanem Ojca Świętego. 28 kwietnia 1977 r. został powołany przez Pawła VI biskupem tytularnym Benepoty i ustanowiony biskupem pomocniczym arcybiskupa Henryka Gulbinowicza, metropolity wrocławskiego. Sakrę biskupią otrzymał 24 czerwca 1977 r. w katedrze wrocławskiej z rak abp. Henryka Gulbinowicza. Współkonsekratorami byli bp Wincenty Urban i bp Jerzy Modzelewski.
Od 1 lipca biskup Tadeusz Rybak został ustanowiony wikariuszem generalnym Arcybiskupa Wrocławskiego. W 1978 r. został także członkiem Kapituły Metropolitarnej Wrocławskiej, a w 1982 roku jej prepozytem.
Od 1983 r. bp Tadeusz Rybak był przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski do spraw Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego. W tym czasie komisja przygotowywała niemal wszystkie księgi liturgiczne, jakimi posługujemy się obecnie w Polsce.
25 marca 1992 r. Ojciec Święty Jan Paweł II ustanowił biskupa Tadeusza Rybaka pierwszym biskupem diecezji legnickiej. Uroczysty ingres odbył się 24 maja 1992 r. Urząd Biskupa Legnickiego - z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego - pełnił do 30 kwietnia 2005 r., tj. dnia ingresu nowego biskupa legnickiego Stefana Cichego.

Reklama

Obchody tego jubileuszu zapoczątkowane zostały już 2 czerwca br. w Krzeszowie, podczas diecezjalnych uroczystości 10-lecia wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Legnicy. Wtedy to popłynęły pod adresem pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka pierwsze słowa życzeń od biskupa Stefana Cichego oraz przedstawicieli duchowieństwa i wiernych.
Biskup legnicki Stefan Cichy, składając swoje życzenia, przypomniał zgromadzonym osobę Biskupa Tadeusza i jego pasterską posługę biskupią najpierw w archidiecezji wrocławskiej a potem przez 13 lat w nowo ustanowionej diecezji legnickiej. „Złączyliśmy tę dzisiejszą uroczystość 10-lecia wizyty papieskiej i koronacji Obrazu Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa z 30-leciem sakry Księdza Biskupa, bo przecież to wielka zasługa Księdza Biskupa, że mamy to sanktuarium, że zostało ono w naszej diecezji, że Ojciec Święty przybył i koronował ten Obraz w Legnicy, a także że świątynia krzeszowska została ogłoszona bazyliką mniejszą. Mamy więc dzisiaj okazję podziękować za te wszystkie wielkie rzeczy, które uczynił Bóg w życiu nowej diecezji i w życiu Biskupa Tadeusza, jako jej pierwszego pasterza” - mówił biskup legnicki Stefan Cichy.
„Myślę że w ciągu tych 30 lat biskupiego posługiwania, najradośniejszym dniem, był ten dzień 2 czerwca przed 10 laty. To była wielka radość pierwszego pasterza diecezji i pewnie jakimś echem ciągle się ten dzień odbija. Życzę dalszych lat biskupiego posługiwania w obfitości Bożych łask, w zdrowiu, radości i wszelkiej pomyślności” - życzył bp Cichy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Podziękowanie Jubilata

Sam Jubilat, dziękując za wszystkie życzenia, przede wszystkim składał podziękowanie za dar modlitwy. Podziękowania kierował pod adresem różnych osób, z którymi spotkał się bądź też współpracował podczas swojej pasterskiej posługi. Tak się złożyło, że życzenia kierowane pod adresem dostojnego Jubilata, jak również jego odpowiedź miała miejsce podczas padającego raz mocniej, raz słabiej deszczu. Ten fakt przywoływał myśl, że jest to znak obfitości Bożych łask. Biskup Rybak przypomniał przy tej okazji, że deszcz niejednokrotnie towarzyszył wydarzeniom diecezjalnym, zwłaszcza związanym z uroczystościami poświęconymi Matce Bożej. Tak było podczas peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie u początku historii nowej diecezji, tak też było przed wizytą Papieża Jana Pawła II w Legnicy. Tu Ksiądz Biskup wspomniał swoje spotkanie z jednym z pilotów śmigłowca, którym przyleciał Ojciec Święty Opowiadał on, że jeszcze w przededniu wizyty w Legnicy oblatywał te tereny z obawą, czy uda się tu spokojnie wylądować. Wszędzie padał deszcz, natomiast od miejsca, gdzie był ołtarz z przywiezionym już obrazem Matki Bożej Łaskawej, biło jakieś światło, które wskazywało na to miejsce spotkania. Zrobiło to na nim niezwykłe wrażenie i podjął decyzję o przylocie następnego dnia do Legnicy zgodnie z założonym planem. I się nie zawiódł. Nad Legnicą rozbłysło słońce. „Ten blask bijący od Matki Najświętszej, to jest blask Jezusa Chrystusa - Światłości Świata. Ten blask ożywiał i ożywia nas nadal, dodaje sił, dodaje nadziei. Ten blask Chrystusa Pana przenikał serca kapłanów, sióstr zakonnych i was wszystkich, z którymi przez te lata przyszło nam tworzyć budowę fundamentów pod życie diecezji, aby jak najlepiej się rozwijała. Dziękuję Panu Bogu za swych współpracowników, za wszystkich którzy dokładali swoje „cegiełki” do rozbudowy diecezji i również dzisiaj dopomagają w jej dalszym rozwoju. Życzę, byśmy wszyscy dalej szli przez życie za Światłem, którym jest Jezus Chrystus. Żebyśmy zawsze byli pod opieką Matki Najświętszej. Wtedy będzie zwyciężało dobro, będzie zwyciężał Bóg, będzie zwyciężał człowiek” - mówił biskup Tadeusz Rybak.

Reklama

Świętowanie u Franciszkanów

W dniu jubileuszu bp Tadeusz Rybak przybył do legnickiej parafii Ojców Franciszkanów pw. św. Jana. Został powitany przez proboszcza parafii gwardiana o. Marka Kustronia, a także przedstawicieli młodzieży i wiernych tejże parafii.
„Dzisiaj cały Kościół patrzy na św. Jana Chrzciciela i przypomina sobie jego misję wśród ludu Bożego. To sam Bóg ustanowił go prorokiem, który miał przygotować naród izraelski - a właściwie cały świat - na przyjście Zbawiciela. Trudne było posłannictwo św. Jana. Chciał spełnić to, co mu Bóg powierzył z całym oddaniem. Nie brakło takich co zlekceważyło ten głos proroka. Kiedy dziś na nowo rozważamy słowa św. Jana, od razu nasuwa nam się porównanie, że Pan Jezus jest ciągle wśród nas jako Zbawiciel świata. Ale czy wszyscy Go przyjmują? Niektórzy Go lekceważą, inni nawet zwalczają… Wmawiają ludziom, że Chrystus przynosi tylko utrapienie, ograniczenie wolności, bo nie można robić tego, co się chce. A Chrystus domaga się poszanowania praw Boga i człowieka. Panu Bogu zależy jednak na każdym z nas. I tak jak kiedyś posłał Jana Chrzciciela, tak i dziś posyła ludzi obdarzonych niezwykłą mocą Ducha Świętego, żeby wskazywali na Chrystusa - Zbawiciela Świata”. Tu Ksiądz Biskup przypomniał osobę Ojca Świętego Jana Pawła II i okoliczności zaproszenia go do Legnicy. Jako proroka naszych czasów ukazał obecnego papieża. Przypomniał też, że tę szczególną misję prorocką powinni sobie uświadamiać wszyscy rodzice, nauczyciele i wychowawcy, a także ludzie odpowiedzialni za media, gdzie tak dużo jest zafałszowania codzienności.
„Dzisiejsza uroczystość św. Jana Chrzciciela, powinna nam wszystkim przypomnieć, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, by głosić Chrystusa współczesnemu człowiekowi” - mówił biskup Tadeusz Rybak - „Chcemy też podziękować dziś z racji przeżywanego odpustu Ojcom Franciszkanom, za ich obecność i pracę duszpasterską. Módlmy się za nas wszystkich, aby Jan Chrzciciel wyjednał nam łaskę, byśmy wszyscy spełniali jak najlepiej naszą misję prorocką na każdy dzień” - apelował Ksiądz Biskup.
W uroczystej Mszy św. uczestniczyli także księża proboszczowie legnickich parafii. Ponieważ był to dla tej parafii dzień odpustu, po ostatniej Mszy św. południowej rozpoczął się okolicznościowy festyn i loteria.
Księdzu Biskupowi Tadeuszowi Rybakowi, pierwszemu biskupowi legnickiemu, raz jeszcze składamy nasze najlepsze życzenia i zapewniamy o pamięci modlitewnej.

Reklama

List kard. Henryka Gulbinowicza do Biskupa Jubilata

Jego Ekscelencja Najdostojniejszy
Ksiądz Biskup dr Tadeusz Rybak
Pierwszy Biskup Ordynariusz Diecezji Legnickiej

Na uroczysty dzień 30-lecia przyjęcia sakry biskupiej ze stolicy Dolnego Śląska, naszego Wrocławia, przesyłam Waszej Ekscelencji wielki bukiet braterskich życzeń.
Najdostojniejszy Jubilacie, wyśpiewaj całym sercem i rozradowaną duszą Bogu Wszechmogącemu uroczyste Te Deum laudamus, za lata tak pięknej służby Bogu i ludziom na różnych, odpowiedzialnych stanowiskach w Kościele.
W Archidiecezji Wrocławskiej odbyłeś studia w MWSD, a 2 sierpnia 1953 r. otrzymałeś święcenia kapłańskie. Zaczęły się lata pracy duszpasterskiej i studia specjalizacyjne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, uwieńczone doktoratem teologii. Powrót do Wrocławia i piękne lata pracy jako profesor i wychowawca młodzieży duchownej w naszym Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym i w Arcybiskupiej Kurii Wrocławskiej.
Pamiętam decyzję Stolicy Apostolskiej z 28 kwietnia 1977 r. i radosny dzień sakry biskupiej w Archikatedrze Wrocławskiej w uroczystość patrona św. Jana Chrzciciela 24 czerwca 1977 r. Rozpoczął się piękny okres aktywnej służby Bogu i ludziom. Trwał on przez 15 lat, do czasu powołania przez Papieża Jana Pawła II Diecezji Legnickiej, które miało miejsce 25 marca 1992 roku. Na Pierwszego Biskupa Ordynariusza św. Kościoła Legnickiego Jego Świątobliwość powołał Waszą Ekscelencję. Racje były wielorakie, ale najważniejsza wydaje się być ta, że Pierwszy Biskup Diecezji Legnickiej znał teren, Kapłanów, Lud wiemy i tradycje zbliżającej się do milenijnego jubileuszu Czcigodnej Diecezji Wrocławskiej, z której wyłoniono nowy Kościół lokalny. Duchowieństwo i Wierni cieszyli się, że przychodzi Biskup Ordynariusz, którego oni znają i on ich zna. Dzięki wysiłkom podejmowanym odważnie, ileż dobrych osiągnięć udało się dokonać. Ile nowych świątyń, parafii powstało przez lata ofiarnej służby Waszej Ekscelencji, wie cała Diecezja Legnicka i sąsiednie Diecezje. Utworzona została Kuria z wszystkimi wydziałami, powołany Sąd Biskupi i najważniejsze - już w roku akademickim 1992/93 zaczęło działać Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej. Wszystkich osiągnięć nie jestem w stanie wymienić, znają je Kapłani i Wierni. Niech pamięć o długich, długich latach kapłańskiej i biskupiej służby napełni Czcigodnego Księdza Biskupa, I Ordynariusza Diecezji Legnickiej, wielką duchową radością. Potrzebny byłeś Panu Bogu na Ziemiach Odzyskanych, które po wiekach wróciły do Ojczyzny.
Ekscelencjo, ciesz się, że po latach prześladowań Kościoła i niezwracania uwagi na rolę, jaką odgrywał, dokonała się integracja ludzi przybyłych na Ziemie Piastów. To Kościół i Duchowieństwo odegrało zasadniczą rolę dla tych ludzi. Trzeba to powiedzieć w imię prawdy, ówczesna władza była przybyłym tu obca, ziemie były nieznane, tylko to, co znajdowali jako swoje, znane od dawna - to był Kościół. I Wasza Ekscelencja od 1953 r. pełnił tę rolę. Kościół przez posługę Kapłanów i Biskupów wszedł prawidłowo w życie przybyłych ludzi, ale też i w życie Ziem Odzyskanych, zostawiając błogosławione ślady wierności Bogu i Polsce.
Niech pamięć o długich, długich latach kapłańskiej i biskupiej służby, napełni Czcigodny Jubilacie Twoje serce radością, że tak byłeś potrzebny Panu Bogu. Proszę przyjąć ode mnie Najdostojniejszy Jubilacie słowa uznania i podzięki za wierność Bogu i Ojczyźnie.

+ Henryk Kardynał Gulbinowicz Arcybiskup Senior Wrocławia

Wrocław, dnia 23 czerwca 2007 r.

Podziękowanie pierwszego biskupa legnickiego

Czcigodnemu Duchowieństwu i Wszystkim, którzy z okazji 30-lecia przyjęcia sakry biskupiej przesłali mi życzenia i ofiarowali cenny dar modlitwy, składam serdeczne podziękowanie „Bóg zapłać”.
Niech Jezus Chrystus Jedyny i Najwyższy Kapłan wynagrodzi okazaną mi życzliwość swoim błogosławieństwem, a Matka Boża Łaskawa niech otacza nas wszystkich macierzyńską opieką.

+ Biskup Senior Tadeusz Rybak Pierwszy Biskup Legnicki

Legnica, dnia 25.06.07

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

2024-04-15 13:58

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 16, 5-11.

Wtorek, 7 maja

CZYTAJ DALEJ

Włochy: 18 i 19 maja kard. Dziwisz odwiedzi diecezję Asti

2024-05-07 13:17

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Karol Porwich

W sobotę 18 maja kard. Stanisław Dziwisz, emerytowany arcybiskup krakowski i były sekretarz osobisty św. Jana Pawła II, będzie w Isola d'Asti z okazji 30. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w diecezji Asti i Isola d'Asti - poinformowała ta leżąca w Piemoncie diecezja północnowłoska.

Jan Paweł II odwiedził ten region 25 i 26 września 1993 roku. Kardynał Dziwisz przybędzie do miejscowości Villa, o godz. 15.30, gdzie powita go tamtejszy proboszcz, ks. Maurizio Giaretti, władze cywilne i wojskowe oraz zespół muzyczny Cotti z Asti. Zwiedzi stałą wystawę fotograficzną w kościele Bractwa św. Michała, a o godz. 17.00 będzie przewodniczył Eucharystii w parafii św. Piotra, koncelebrowanej przez biskupa Marco Prastaro. Na zakończenie, po pozdrowieniu wiernych, uda się do Santo Stefano di Montegrosso z okazji 20. rocznicy wizyty młodzieży z tej wspólnoty u Ojca Świętego w Rzymie. Po chwili modlitwy weźmie udział w zasadzeniu drzewka oliwnego na pamiątkę tego wydarzenia i pozdrowi wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Hołownia: złożyłem wniosek o odwołanie dwóch członkiń Państwowej Komisji ds. Pedofilii

2024-05-08 10:36

[ TEMATY ]

Konferencja prasowa

Szymon Hołownia

PAP/Radek Pietruszka

Złożyłem wniosek do sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o odwołanie dwóch członkiń Państwowej Komisji ds. Pedofili; uzasadnienie wniosku opatrzyłem klauzulą „zastrzeżone” - poinformował w środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Hołownia powiedział na środowej konferencji prasowej w Sejmie, że wniosek o odwołanie dwóch członkiń Państwowej Komisji ds. Pedofilii trafił już do sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. „To jest efekt naszego kilkumiesięcznego słuchania ludzi” - stwierdził.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję