Reklama

Wigilia kapłańska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czas poprzedzający święta Bożego Narodzenia i tradycyjną Wigilię od dawna stał się także czasem spotkań opłatkowych, odbywających się w gronie osób, z którymi widujemy się na co dzień poza domem, z którymi łączy nas wspólna praca, obowiązki, ale i radości.

21 grudnia do Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu przybyło kilkudziesięciu kapłanów, zakonników i sióstr z terenu naszej diecezji, aby przełamać się opłatkiem z biskupem łowickim Alojzym Orszulikiem i jego biskupem pomocniczym Józefem Zawitkowskim. W kapłańskiej Wigilii uczestniczył także wikariusz generalny, ks. prał. Franciszek Augustyński, kanclerz Kurii Diecezjalnej Łowickiej - ks. prał. dr Stanisław Plichta, ekonom diecezjalny - ks. prał. Krzysztof Malczyk, ks. dr Jacek Skrobisz - rektor WSD oraz pracownicy poszczególnych wydziałów Kurii.

Życzenia dla Księdza Biskupa

Spotkanie, odbywające się w seminaryjnym refektarzu, rozpoczęło się wspólnie zaśpiewaną kolędą Wśród nocnej ciszy. Następnie, po odczytaniu Ewangelii o Narodzeniu Pana Jezusa, w imieniu wszystkich obecnych i całego prezbiterium diecezji łowickiej bp. Alojzego Orszulika powitał ks. prał. Wiesław Wronka - wikariusz biskupi do spraw duszpasterskich i katechetycznych.

Nawiązując do listu apostolskiego Jana Pawła II Novo millennio ineunte ks. prał. Wronka powiedział: "Ojciec Święty zachęca nas, abyśmy wypłynęli na głębię. Abyśmy my, kapłani i nasi bracia świeccy z jeszcze większym zaangażowaniem przeżywali naszą wiarę i włączyli się w misję Kościoła".

Zadania, które Kościół powinien podjąć na progu nowych czasów, to: coraz lepiej poznawać Chrystusa, coraz mocniej Go kochać i naśladować Go własnym życiem. "Oto zadania dla nas i naszych parafian - podkreślił ks. prał. Wronka. - Chcemy Cię zapewnić, Drogi Ojcze, że twoi kapłani idą tą drogą. Niektórzy szybciej, niektórzy wolniej, bo zadania, jakie stają przed nami, bywają trudne, a my jesteśmy słabi. Pisałeś przecież o nas w liście do wiernych: ´Są to przecież zwyczajni ludzie (...) Udzielone im święcenia nie gwarantują zabezpieczenia przed wszelkimi ludzkimi słabościami, takimi jak chęć panowania, błąd, a nawet grzech. Kapłani w swoim życiu borykają się z takimi samymi trudnościami, jak wszyscy inni ludzie żyjący na świecie´.

Mimo to, Drogi Ojcze, bądź pewny, że wielu z nas naprawdę stara się naszego Mistrza Jezusa Chrystusa poznać jeszcze lepiej przez studium i modlitwę, pokochać Go, sprawując święte sakramenty i wreszcie naśladować Jego miłość do maluczkich i ubogich, do bezrobotnych i odepchniętych przez ludzi. Ilość pukających do drzwi naszych plebanii i proszących o pomoc ostatnio szybko rośnie".

Zanim ks. prał. Wiesław Wronka złożył Księdzu Biskupowi życzenia, najpierw podziękował mu w imieniu własnym i wszystkich księży za wspomniany wcześniej list pasterski na Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. "Dziękuję - mówił - że wziąłeś nas w obronę, że przypomniałeś wiernym te sfery naszego życia, o których nie pamiętają, których nie chcą widzieć. Samotność, celibat, troska o ich zbawienie, niezrozumienie. To prawda, że parafia parafii nierówna, że niektórym żyje się dobrze, innym trudniej, ale nosimy my, kapłani, kilka naszych kapłańskich trosk, których nie widać, a o których w swoim liście napisałeś".

Ks. prał. Wronka wspomniał także troskę Biskupa Łowickiego o kapłanów starszych i chorych. Wyrazem tego zatroskania jest Dom Kapłana Seniora w Sochaczewie. "Kapłan chory ma u ciebie szczególne względy - podkreślał prał. Wronka, zwracając się do bp. Orszulika. - Zawsze znajdziesz dla niego czas, często pomagasz wykonać potrzebne badania czy zabiegi w szpitalu. Starzejący się ksiądz naszej diecezji nie żyje w niepewności, co ze mną będzie, co się stanie, gdy stracę zdrowie. Za to wielkie Bóg zapłać!".

Złożone na koniec życzenia dla Biskupa Łowickiego brzmiały: " W imieniu wszystkich kapłanów naszej diecezji życzę, aby wraz z nowo narodzonym Jezusem spłynęła na Ciebie pełnia Bożych łask. Pokój i radość niech napełnią Twoją duszę. Radość niech nie opuszcza Twojego serca. Życzę zdrowia i ludzkiej życzliwości. Szczęść Boże!".

Życzenia dla kapłanów

W odpowiedzi na podziękowania i życzenia bp Alojzy Orszulik powiedział: "Bardzo serdecznie dziękuję za te piękne życzenia, za pewien opis rzeczywistości, która mnie nurtuje i nurtowała".

Przypomniał, że to już dziesiąte spotkanie prezbiterium łowickiego w przededniu świąt Bożego Narodzenia. Jak zawsze, tak i tym razem, spotkanie opłatkowe to dobra okazja przekazania sobie życzeń dobrej współpracy w głoszeniu Orędzia Bożego i podziękowania za trudy budowania Kościoła Łowickiego. Ksiądz Biskup w sposób szczególny podziękował za współpracę kapłanom, którzy sami, bez pomocy księży wikariuszy pracują w parafiach. "Nie ma u nas problemów z kapłanami, a gdy odwiedzam parafie z różnych tytułów, to widać ich wielkie zaangażowanie" - podkreślił.

Ponieważ nauczanie religii w szkołach to wyjątkowo trudne zadanie, dlatego Ksiądz Biskup złożył specjalne podziękowania dla wszystkich osób zatrudnionych w katechizacji i budujących w ten sposób młody Kościół. Na szczęście obawa, że lekcje religii zostaną usunięte ze szkół, jest mała, bo nauczanie religii jest zagwarantowanie konkordatem, podobnie jak możliwość zakładania szkół katolickich.

Bp Orszulik przypomniał piękną oprawę świąt Bożego Narodzenia, przeżywanych w polskich rodzinach bardzo emocjonalnie, z zachowaniem tradycji wspólnej wieczerzy wigilijnej i śpiewania kolęd i pastorałek, wystawiania jasełek. "Wszystko to jest nośnikiem wielu treści teologicznych - podkreślał, choć zauważył również - ale nie dla wszystkich. Niektórzy przeżywają święta bez odniesienia do treści religijnych, szczególnie widać to u przedstawicieli nowych władz".

Biskup Łowicki nie ukrywał, że przygotowania do świąt Bożego Narodzenia połączone są z trudem i to trudem kapłanów, nie tylko - jakby się mogło niektórym zdawać - z zatroskaniem gospodyń domowych o przygotowanie ich domów do świąt. Dla kapłanów jest to czas rekolekcji adwentowych, spowiedzi, pomocy niesionej w tej mierze sąsiednim parafiom i sprawowania zwyczajnych posług kapłańskich. A niektórzy do tego rano podążają do szkół, by katechizować!

"To jest wyzwanie i dziękuję za wszystko! - powiedział bp Orszulik i dodał - Te prace duszpasterskie przyczyniają się do budowania solidarności kapłanów. Spotykanie się przy różnych okazjach stwarza możliwość wymieniania się troskami i doświadczeniami, a to jest bardzo potrzebne".

Przechodząc do życzeń dla kapłanów, Ksiądz Biskup podkreślił: " Trzeba nam wszystkim mocy nadprzyrodzonej. Są od 10 lat czasy trudne, trudniejsze pod wieloma względami niż kiedyś. Dziś mamy wszystkiego nadmiar, ale brak środków materialnych. Mamy też inną młodzież w szkole. Wszyscy, którzy uczyli przed przemianami, mieli łatwiej. Mamy w sobie nosić godność dzieci Bożych i starać się, żeby wierni nam powierzeni, także byli dziećmi Bożymi. Dlatego rozpoczęliśmy realizację nowego programu duszpasterskiego.

Życzę wszystkim zdrowia, jako daru niebios. Uczmy się je cenić jako dar, abyśmy byli sprawnymi narzędziami w ręku Chrystusa jak najdłużej. Życzę radości z posługi kapłańskiej, ze wszystkiego, co nam się udaje, nawet gdy spotyka nas krzyż. Życzę życzliwości ze strony wiernych i wszystkiego, co konieczne do godnego życia sług Bożych.

Święta Bożego Narodzenia są także świętem nadziei. O tej nadziei mówi Ojciec Święty w liście apostolskim Novo millennio ineunte. Musimy budzić u siebie nadzieję na lepsze jutro i nie zniechęcać się trudnościami. Jest bardzo ważne, byśmy budzili tę nadzieję u naszych wiernych, bo u wielu z nich istnieje takie poczucie, że będzie gorzej. Było gorzej za okupacji, w czasie PRL-u, stanu wojennego, a wszystko przetrzymaliśmy, nieśliśmy pomoc innym i dziś myślę też, że będziemy się dzielić tym, co mamy".

Po złożeniu życzeń kapłanom Biskup Łowicki pobłogosławił opłatki, podkreślając, że biały opłatek przypomina Chleb Eucharystyczny, który jest samą Miłością. "Więc przekazujmy go sobie jako wyraz naszej miłości i gotowości do wspierania siebie nawzajem" - prosił.

Po przełamaniu się opłatkiem uczestnicy Wigilii kapłańskiej zasiedli do wspólnej wieczerzy, na której, jak to przy Wigilii, nie mogło zabraknąć tradycyjnych polskich potraw: smażonego karpia, marynowanych śledzi, kapusty z grzybami i kapusty z grochem. Nad wszystkim unosił się gwar rozmów i czuć było prawdziwie świąteczną, bożonarodzeniową atmosferę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

2024-04-26 23:45

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Stanisław Dziwisz był przez 39 lat najbliższym współpracownikiem Karola Wojtyły, najpierw jako sekretarz arcybiskupa krakowskiego, a następnie osobisty sekretarz Ojca Świętego. Jako metropolita krakowski w latach 2005 – 2016 pełnił rolę strażnika pamięci Jana Pawła II i inicjatora wielu dzieł jemu poświęconych. Zwieńczeniem jego posługi była organizacja Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, które zgromadziły 2, 5 mln młodych z całego świata.

W Rabie Wyżnej i w Krakowie

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: co jest warunkiem wszczepienia nas w Kościół?

2024-04-26 13:12

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

28 Kwietnia 2024 r., piąta niedziela wielkanocna, rok B

CZYTAJ DALEJ

Czy warto wziąć udział w wyborach do Europarlamentu? Odpowiada dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

2024-04-27 07:04

[ TEMATY ]

Łukasz Brodzik

Witold Naturski

YouTube

Rozmowa z Witoldem Naturskim

Rozmowa z Witoldem Naturskim

Już po raz piąty Polacy będą wybierać swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. To o tyle ważne, że ta instytucja uchwala większość przepisów regulujących nasze życie.

Polska jest piątym największym krajem spośród 27 państw Unii Europejskiej, stąd nasz udział w Europarlamencie jest znaczny. W tym roku Polacy wybiorą 53 europosłów, a kraje członkowskie łącznie 720.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję