Reklama

Bogactwo wiary

Pochodzący z tej parafii seminaryjny profesor filologii klasycznej, nieodżałowanej pamięci ks. Stanisław Kutniewski bardzo lubił żartować ze studentami. Na jednym z wykładów wyznał słuchaczom: „ja to mam w życiu szczęście. Urodziłem się w Bogatem, a na księdza wyświęcono mnie w Pieniężnie”. Mimo że w świetnym dowcipie Księdza Profesora zawarta była aluzja do dóbr materialnych, to jednak prawdziwe bogactwo parafii Bogate stanowią ludzie - od ponad sześciu wieków wierni Chrystusowi i Kościołowi. 5 listopada ub.r. wspólnotę pw. św. Jana Ewangelisty w Bogatem wizytował bp Roman Marcinkowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia Bogate

Patron parafii: św. Jan Ewangelista
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Anny
Dekanat: Maków Mazowiecki
Miejscowości: Bogate, Dobrzankowo, Emowo, Fijałkowo, Gadomiec, Gostkowo, Helenowo Nowe, Helenowo Stare, Józefowo, Kalinowiec, Lisiogóra, Wieledróż
Proboszcz: ks. kan. Wiesław Wiśniewski
Katechetka: Joanna Kulasińska
Organista: Zbigniew Olszak
Zakrystianka: Elżbieta Zabielska
W parafii działają: Akcja Katolicka, ministranci, Koła Żywego Różańca (10), chór, parafialna schola dziecięco-młodzieżowa, rada parafialna, parafialny zespół Caritas, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, asysta procesyjna
Współpraca: Ochotnicza Straż Pożarna, Zespół Szkół im. Józefa Piłsudskiego
Msze św. w niedziele: 9, 11.30, 16

Historia i współczesność

Parafia została erygowana pod koniec XIV wieku przez bp. Jakuba z Korzkwi. O utworzenie tu wspólnoty parafialnej zabiegał niejaki Sasin, podkomorzy wyszogrodzki, chorąży zakroczymski i kasztelan ciechanowski. W 1999 r. wspólnota przeżywała jubileusz 600-lecia, któremu przewodniczył Biskup Roman.
Pierwsza świątynia służyła parafii ok. 100 lat. Obecny kościół został zbudowany w stylu gotyckim ok. 1481 r. z fundacji Mikołaja Węża z Dobrzankowa. 300 lat później ówczesny właściciel wsi Bogate bp Antoni Narzymski odnowił swoim kosztem i częściowo przekształcił kościół parafialny. Wnętrze było wyposażone w trzy ołtarze: główny, poświęcony Świętej Trójcy i dwa boczne - poświęcone św. Annie i św. Janowi Ewangeliście.
W czasie pierwszej wojny światowej kościół został częściowo uszkodzony. Remontem pokierował ks. Walenty Mroczkowski; z którego inicjatywy wykonano wówczas główny ołtarz, gdzie umieszczono obraz św. Anny.
Dzień dzisiejszy wspólnoty parafialnej nakreślił proboszcz wspólnoty ks. kan. Wiesław Wiśniewski. Zwrócił uwagę, że mieszkańcy chętnie angażują się w życie parafii. Owocem tego zaangażowania są wspólne inicjatywy, takie jak święcenie pól, dożynki parafialne czy gminno-parafialne uroczystości patriotyczne. Ks. Wiśniewski podkreślił też doskonałą współpracę z miejscowym Zespołem Szkół, a także z Ochotniczą Strażą Pożarną i orkiestrą dętą. Dobrą cechą parafian jest ich ofiarność: co roku zbierane jest zboże na potrzeby Seminarium, wierni składają też ofiary na inne cele ogólnokościelne i diecezjalne.
Ksiądz kanonik przyznał, że w parafii występują również problemy, do których zaliczył nadużywanie alkoholu przez sporą grupę parafian oraz związki niesakramentalne.

Duszpasterstwo

Mieszkańcy parafii są związani ze swym kościołem. Przed 10 laty, kiedy odbyły się misje parafialne, uczestnictwo w nabożeństwach sięgnęło 90%. Tylko nieco niższą frekwencją cieszą się rekolekcje wielkopostne i adwentowe. W niedzielnej Mszy św. regularnie uczestniczy już znacznie mniej osób - frekwencja wynosi ok. 35%.
Co miesiąc parafianie przeżywają adorację Najświętszego Sakramentu i procesję eucharystyczną (w sezonie wiosenno-letnim). Odprawiane są także nabożeństwa dodatkowe: Gorzkie Żale, majowe, różańcowe czy Nowenna do św. Stanisława Kostki.
Aktywnie działają tu grupy duszpasterskie, które zaprezentowały się w dniu wizytacji przed poranną Eucharystią. Do rady parafialnej należy 20 osób. Ich zadaniem jest wspieranie duszpasterza w najważniejszych decyzjach. Działa tu także Akcja Katolicka, do której należy ok. 30 parafian. Biorą oni aktywny udział w spotkaniach diecezjalnych, m.in. w Płockich Dniach Pastoralnych czy w kongresach ruchów i stowarzyszeń. Członkowie Akcji organizują pielgrzymki do sanktuariów (co roku bierze w nich udział ok. 100 osób), a także doroczne spotkania opłatkowe. Do Mszy św. w niedziele i święta służy 20 ministrantów. Ich zadaniem jest także kolportaż prasy katolickiej.
Schola dziecięco-młodzieżowa liczy 30 osób. Zespół ubogaca swoim śpiewem niedzielną liturgię o godz. 9, bierze także udział w różnych uroczystościach gminnych. W parafii funkcjonuje również 13-osobowy chór, działający już od 50 lat. Niektórzy członkowie chóru śpiewają w nim od początku. Grupą kieruje organista Zbigniew Olszak. W repertuarze chóru znajdują się pieśni tradycyjne i nowe. Grupa razem ze scholą śpiewała na dożynkach gminnych.
We wspólnocie istnieje 40-osobowa asysta, troszcząca się o godną oprawę procesji, a także 10 kół Żywego Różańca, stanowiących modlitewne zaplecze parafii. O misje katolickie przez modlitwę i ofiary troszczy się 23-osobowe koło Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, w skład którego wchodzą uczniowie miejscowej szkoły. Członkowie koła spotkali się też z s. Teodorą Grudzińską, misjonarką z Kamerunu. Parafialny Zespół Caritas dba natomiast o potrzebujących. Jego członkowie organizują pomoc np. dla dotkniętych pożarem czy innymi dramatami; biorą również udział w spotkaniach szkoleniowych organizowanych przez Caritas Diecezji Płockiej.
Z parafią współpracują jednostki OSP, a także strażacka orkiestra dęta. Członkowie tych grup we wrześniu 2003 r. wzięli udział w pielgrzymce do Rzymu z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II.
Dobre owoce przynosi współpraca parafii i szkół. Jak zapewnił reprezentant Zespołu Szkół im. Józefa Piłsudskiego, w swych działaniach szkoła chce się opierać na trwałych fundamentach. Dlatego też nauczyciele wspólnie z uczniami biorą udział w praktykach religijnych i „w Kościele odnajdują przewodnika”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Osiągnięcia materialne

W swoim sprawozdaniu ks. Wiesław Wiśniewski zwrócił uwagę, że jest to najprawdopodobniej jego ostatnia wizytacja jako proboszcza parafii Bogate, z uwagi na nachodzący wiek emerytalny. Dlatego - obok prac z ostatnich 5 lat - przypomniał też ważniejsze inicjatywy gospodarcze, jakie podjął przez 15 lat swej pracy w Bogatem. Do najważniejszych dzieł należy z pewnością pokrycie kościoła i dzwonnicy blachą miedzianą, konserwacja i złocenie ołtarza głównego, ambony i chrzcielnicy, a także remont chóru i organów. Poszerzony został i ogrodzony parkanem z kamienia ciosanego nowy cmentarz, położono też nowy chodnik z polbruku przy kościele.
Od ostatniej wizytacji wykonano natomiast remont i malowanie dzwonnicy, zakupiono pokrowce na wszystkie ławki do kościoła, założono alarm, zakupiono kilka ornatów, alby i komże kapłańskie oraz kielich. Na plebanii częściowo wymieniono okna i drzwi, zbudowano nowy komin, zainstalowano nowy piec CO, doprowadzono także wodę do plebanii i na cmentarz. Z cmentarza wywieziono wielką ilość śmieci nagromadzonych za parkanem przez wiele dziesiątek lat, zbudowano też specjalny silos na śmieci.

Przebieg wizytacji

Przed poranną Eucharystią, sprawowaną przez towarzyszącego Biskupowi Romanowi ekonoma diecezji ks. kan. Marka Makowskiego, swą pracę zaprezentowały grupy parafialne. Zwracając się do nich, Pasterz powiedział m.in.: „Wizytacja jest dla mnie wspaniałą okazją, by dotknąć tej rzeczywistości, w której wy na co dzień żyjecie. Wsłuchiwałem się w wasze sprawozdania i widzę tu żywą wspólnotę, zatroskaną o Boże sprawy. Dziękuję wam za to zatroskanie”. Pasterz nawiązał też do Ewangelii, zwracając uwagę na to, że miłość Boga domaga się wprowadzania w czyn miłości bliźniego.
Po Mszy św. w modlitwie polecono zmarłych z parafii. Z uwagi na wyjątkowo niekorzystną pogodę miejscem modlitwy nie był cmentarz, lecz kościół.
O godz. 11 odbył się uroczysty ingres, połączony z udzieleniem sakramentu bierzmowania. Zwracając się do młodych, Ksiądz Biskup zachęcał ich, by żyli na co dzień łaską sakramentu, który dziś przyjmują. „Byłoby bardzo źle, gdybyście szybko zapomnieli o przyrzeczeniach, jakie dziś składacie; o tym, że pragniecie umocnienia waszej wiary i chcecie postępować według jej zasad. Nie zapominajcie o tym zobowiązaniu, podjętym przed Bogiem, duszpasterzami, nauczycielami i waszymi bliskimi” - mówił Biskup Roman.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trudny patron

O tym, że św. Zygmunt jest trudnym patronem, wiedzą najlepiej kaznodzieje, którzy głoszą kazania ku jego czci. Jak bowiem stawiać za wzór - co przecież jest naturalne w przypadku świętych - człowieka, ogarniętego tak wielką żądzą władzy, że dla jej realizacji nie zawahał się zabić własnego syna? Niektórzy pomijają ten fakt milczeniem, przywołując za to chrześcijańskie cnoty króla Burgundów, których był przykładem. Inni koncentrują się na męczeńskiej śmierci, nie wspominając, że rozkaz królewski stał się przyczyną śmierci młodego Sigeryka.

Lęk o władzę

CZYTAJ DALEJ

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

[ TEMATY ]

wstrzemięźliwość

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Zgodnie z obowiązującymi w Kościele katolickim przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada uroczystość. Post ścisły obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

CZYTAJ DALEJ

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Rozważanie 3

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję