Reklama

Młodzi szukają wspólnoty

Młodzi szukają wspólnoty, przeżyją nawet wiele wspaniałych chwil, ale nie wszyscy przechodzą do następnego etapu, jakim jest służba. Chcą mieć miejsce do fajnych przeżyć, ale bez odpowiedzialności za tworzenie wspólnoty. Czasem nieświadomie traktują ją jako terapię na swoje zranienia, ale nie myślą o tym, co mogliby dać innym. Ta subiektywno-egocentryczna postawa charakteryzuje się także poszukiwaniem przeżyć emocjonalnych, a unikaniem wysiłku intelektualnego.

Niedziela łódzka 47/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Marian Miszalski: - Czy wraz z nowym rokiem akademickim ruszyły już spotkania w ośrodkach duszpasterstwa akademickiego?

Ks. Paweł Lisowski: - Oczywiście, że tak, choć nasza działalność trwa także podczas wakacji. Nowy rok akademicki wprowadza jednak pewne zmiany w funkcjonowaniu duszpasterstwa: w dużej części ośrodków zmienili się duszpasterze, nowe parafie otworzyły się na pracę ze studentami, pojawiły się nowe propozycje dotyczące formy i treści spotkań. Ważne, aby młody człowiek szukający Chrystusa, stawiający nieraz niewygodne pytania, sprawdzający czy wiara ma sens, był przez kogoś oczekiwany i mógł znaleźć wspólnotę ludzi jemu podobnych, ale radujących się wiarą.

- W ostatnich latach przybyło wiele wyższych uczelni, a liczba studentów zwielokrotniła się. Jakie wyzwania niesie to dla duszpasterstwa akademickiego?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Dotarcie do takiej liczby młodych ludzi przekracza nasze możliwości. Na szczęście, w jakiś sposób są oni objęci strukturą parafii, do której zawsze wracają. Dla tych zaś, którzy poszukują czegoś więcej, funkcjonuje w archidiecezji łódzkiej 21 ośrodków: 13 w Łodzi, po 2 w Pabianicach i Piotrkowie Trybunalskim, po jednym w Zgierzu, Bełchatowie, Rogowie i Poddębicach. Cztery ośrodki łódzkie: DA „Piątka”, Węzeł, Kamienica, DA Ojców Jezuitów oraz kościół rektoralny w Piotrkowie Trybunalskim, działają codziennie. Najbardziej znaną formą spotkań są Msze św. akademickie oraz rekolekcje adwentowe i wielkopostne.
Inną formą działalności Kościoła w środowisku akademickim jest współpraca z uczelniami, a więc obecność duszpasterzy w ważnych wydarzeniach uczelni, a także wspólnie podejmowane inicjatywy. Kilku księży prowadzi zajęcia na uczelniach państwowych i prywatnych. W tym procesie najważniejszym zadaniem jest obudzić młodych, aby nieśli przesłanie Ewangelii do swoich kolegów. Od ich autentyzmu i zaangażowania w sprawę drugiego człowieka zależy to, jak zaowocuje proces ewangelizacji.

- Czy w toku wieloletniej pracy duszpasterskiej obserwuje Ksiądz zmiany w postawach młodzieży akademickiej?

- Tak, wydaje mi się nawet, że zmiany w postawach są oczywiste, gdyż czasy bardzo się zmieniły. Pozostaje jednak niezmienne samo pragnienie Boga, zgłębianie Słowa Bożego, poznawanie czym jest modlitwa, liturgia, wspólnota Kościoła. W duszpasterstwach jest wielu młodych ludzi, którzy chętnie i mądrze się angażują, szybko chwytają to, co jest ważne i stanowią wielki skarb. Są i tacy, którzy stawiają pierwsze kroki na drodze wiary. Często pierwsze spotkania modlitewne lub Eucharystia w małej grupie stanowią dla nich jakieś wielkie odkrycie, coraz bardziej poszukują wspólnoty. I tu uwidaczniają się te zmiany, przede wszystkim mentalne. Wielu z nich szuka Boga dla siebie; jak znajdą jakąś odpowiedź, wydaje im się, że to już wystarczy na całe życie, tak jakby chwila cichej modlitwy w pustym kościele miała zastąpić liturgię, która jest prawdziwym zjednoczeniem z Bogiem. Dość szybko okazuje się, że brakuje im formacji religijnej - często niewiele zostało im z wcześniejszej katechizacji, uwidacznia się brak zakorzenienia w wierze i praktykach religijnych wyniesionych z domu. Młodzi szukają wspólnoty, przeżyją nawet wiele wspaniałych chwil, ale nie wszyscy przechodzą do następnego etapu, jakim jest służba. Chcą mieć miejsce do fajnych przeżyć, ale bez odpowiedzialności za tworzenie wspólnoty. Czasem nieświadomie traktują ją jako terapię na swoje zranienia, ale nie myślą o tym, co mogliby dać innym. Ta subiektywno-egocentryczna postawa charakteryzuje się także poszukiwaniem przeżyć emocjonalnych, a unikaniem wysiłku intelektualnego. Są i takie postawy, że młody człowiek deklaruje wiarę w Jezusa, ale neguje Kościół, mając o nim mizerne wyobrażenie, a czasem dźwigając w sobie jakieś zranienie sprzed lat. Zdecydowanym znakiem obecnego czasu jest Internet. Stwierdzam często, że studenci mieszkający w akademikach znakomicie wiedzą, co dzieje się w duszpasterstwie, gdyż czytają naszą stronę www, ale przed pójściem na spotkanie zatrzymuje ich po pierwsze lenistwo, po drugie duża ilość zajęć albo praca. Mówię czasem członkom DA, że muszą być wyjątkowo zdolni, skoro potrafią być więcej niż raz w tygodniu na spotkaniach, a odpowiedzialni za różne dzieła nawet kilka razy! Do tego obrazu dołączę pewne niepokojące pytania: gdy ogłaszam pod koniec niedzielnej Mszy św. jakieś ciekawe spotkanie i spośród setek młodych studentów przybędzie tylko kilka procent, to jak oni słuchają Słowa Bożego, homilii, tekstów mszalnych i jak odpowiadają na wezwania Boże? Zastanawiam się wówczas, czy wierzą także księdzu?

- Jakie są przemyślenia i refleksje Księdza, dotyczące duszpasterstwa pośród młodzieży akademickiej?

- Wydaje mi się, że jest coraz trudniej dotrzeć do młodzieży. Z większością brakuje kontaktu. Nie wystarcza już niedzielna liturgia, młodzi rzadko sięgają po prasę katolicką, a jeśli już czegoś szukają, to są to raczej portale chrześcijańskie w Internecie. Wobec Kościoła czują się obco, są nieufni, ale w osobistym spotkaniu nie wygląda to tak źle. Nadal poszukują odpowiedzi na swoje pytania, potrzebują czymś się podzielić, albo wyspowiadać. Podczas kolędy w akademikach zdecydowana większość chce spotkania z kapłanem, tylko że wtedy brakuje czasu na dłuższą rozmowę. Na pytanie, dlaczego nie przyjdą do duszpasterstwa, odpowiadają, że nie zawsze starcza im czasu, albo po prostu nie chce im się iść lub nie mają z kim. Częściej wolą jednorazowe wyjazdy, typu Lednica, czy europejskie spotkania na przełomie roku, organizowane przez braci z Taizé i niż regularne uczestnictwo w życiu wspólnoty. A jednak grupa regularnie uczestnicząca w spotkaniach w ciągu tygodnia daje nam ciągle wielką nadzieję, że nasze propozycje są w miarę adekwatną odpowiedzią na oczekiwania i potrzeby młodzieży.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szkocja: biskupi apelują o niedopuszczenie do legalizacji eutanazji

2024-04-26 13:15

[ TEMATY ]

eutanazja

Szkocja

Adobe Stock

W liście pasterskim skierowanym do wszystkich katolików, biskupi Szkocji proszą ich o wezwanie swoich deputowanych do odrzucenia niedawno opublikowanych propozycji legalizacji tzw. „wspomaganego samobójstwa”. List zostanie odczytany we wszystkich 460 katolickich parafiach w Szkocji, podczas Mszy Świętych 27 i 28 kwietnia b.r.

Biskupi opisują propozycję przedstawioną przez deputowanego liberałów do Szkockiego Parlamentu, Liama McArthura jako „niebezpieczną” i wzywają parlamentarzystów do skupienia energii na poprawie opieki paliatywnej, która jest ich zdaniem „niedofinansowana i ograniczona”.

CZYTAJ DALEJ

Jaworzyna Śląska. Ostatnie pożegnanie Tadeusza Papierza, taty ks. Krzysztofa

2024-04-27 15:48

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Jaworzyna Śląska

ks. Krzysztof Papierz

pogrzeb taty kapłana

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył bp Marek Mendyk

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył bp Marek Mendyk

Proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Ścinawce Dolnej wraz z najbliższą rodziną i zaprzyjaźnionymi kapłanami odprowadził swojego ojca Tadeusza na miejsce spoczynku.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sobotę 27 kwietnia w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Jaworzynie Śląskiej. Mszy świętej przewodniczył bp Marek Mendyk. W modlitwie i żałobie ks. Krzysztofowi towarzyszyła nie tylko rodzina i kapłani, ale także siostry zakonne oraz wierni, którzy przybyli z parafii, gdzie posługiwał syn zmarłego: ze Świebodzic, Strzegomia i Ścinawki Dolnej.

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję