Reklama

Związani z płockimi Męczennikami

Dzieje podpłockiego Słupna mocno wiążą się z postaciami płockich biskupów męczenników: Antoniego Nowowiejskiego i Leona Wetmańskiego. Przez ponad rok hitlerowcy więzili tu bohaterskich pasterzy, którzy nie skorzystali z możliwości ucieczki przed aresztowaniem i pozostali z diecezjanami. 12 czerwca br., w liturgiczne wspomnienie Biskupów Męczenników, wspólnotę parafialną w Słupnie wizytował biskup płocki Stanisław Wielgus.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Marcina w Słupnie

Patron parafii: św. Marcin
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Aniołów Stróżów
Dekanat: Płock-Wschód
Miejscowości: Bielino, Borowice, Cekanowo, Liszyno, Słupno, Szeligi, Wykowo
Proboszcz: do lipca br. - ks. kan. dr Marek Zawadzki; od lipca br. - ks. Marek Zaborowski
Pomoc duszpasterska (do lipca br.): ks. kan. Ryszard Dybiński, ks. kan. Jan Kozłowski
Wikariusz (od 27 czerwca br.): ks. Paweł Gniadkowski
Katecheci: Katarzyna Olenderek-Majewska, Ewa Popowska
Organista: Jan Jakubowski
Zakrystian: Ryszard Krawczyński
W parafii działają: ministranci, koła Żywego Różańca (5), asysta procesyjna, Legion Maryi, Rycerstwo Niepokalanej, parafialny zespół Caritas, parafialna rada duszpasterska i gospodarcza, grupa lektorów, Ruch Światło-Życie
Współpracują z parafią: OSP Słupno, władze gminy, dyrekcja Lasów Państwowych
Msze św. w niedziele: 8.00, 10.00, 11.30, 16.00;
Msza św. w sobotę (z formularza niedzielnego): 18.00

Charakterystyka wspólnoty

„Parafia słupnowska pozostaje żywą cząstka Kościoła płockiego” - mówił w swoim sprawozdaniu proboszcz wspólnoty ks. kan. dr Marek Zawadzki. Warto podkreślić, że Słupno jest jedną z niewielu miejscowości, które nie posiadając statusu miejskiego, zwiększają swoją liczebność. Wpływa na to bliskość Płocka i korzystne położenie komunikacyjne. Ksiądz Proboszcz zaznaczył, że do Słupna na ogół sprowadzają się osoby o wysokim statusie społecznym i materialnym. „Nowi mieszkańcy szybko integrują się z parafią, czego dowodem jest wysoka frekwencja na Mszach św. i zgodne sąsiedztwo” - podkreślał ks. Zawadzki.
Główne zadanie stojące przed wspólnotą to budowa nowej świątyni parafialnej. Obecny kościół jest bowiem zdecydowanie za mały dla dynamicznie rozwijającej się parafii.

Duszpasterstwo

Żywa pamięć o Biskupach Męczennikach to jeden z głównych rysów parafii w Słupnie. W 1995 r. z udziałem władz gminy poświęcona została tablica upamiętniająca pobyt dwóch Błogosławionych na słupnowskiej ziemi. W nurt tych wydarzeń wpisało się również nadanie miejscowej szkole imienia abp. Antoniego J. Nowowiejskiego. Parafianie co roku uroczyście obchodzą przypadające 12 czerwca liturgiczne wspomnienie Biskupów. „Ta sama pamięć przyświeca dzisiejszej uroczystości, tym bardziej, że od ich śmierci mija w tym roku równo 65 lat” - podkreślił ks. Zawadzki. O kulcie Błogosławionych Męczenników świadczy także fakt, że nowa świątynia - już od fazy projektowej - powstaje jako diecezjalne sanktuarium ku ich czci.
W działalność parafii chętnie angażują się świeccy katolicy. Swego Proboszcza wspiera działająca od 1994 r. 13-osobowa rada parafialna, która koordynuje inicjatywy duszpasterskie i materialne. Z inicjatywy rady w parafii odprawianych jest 5 Mszy św. niedzielnych (pierwsza z nich celebrowana jest już w sobotę wieczorem), członkowie tego gremium wydatnie wspomagali także proces przebudowy starej plebanii.
O właściwy wymiar publicznego kultu Najświętszego Sakramentu dba asysta procesyjna, której członkowie czynnie uczestniczą w procesjach od Rezurekcji aż do I niedzieli października, w którą odbywa się odpust z okazji święta Aniołów Stróżów.
Prezes ministrantów Jakub Siwek poinformował, że grupa ta liczy 38 osób. Do służby przy ołtarzu przygotowuje się kilku kolejnych chłopców. Obok czynnego uczestnictwa we Mszy św., działalności formacyjnej i uczestnictwa w konkursie liturgicznym, ministranci chętnie poświęcają się działalności sportowej. Organizują także wspólne spotkania przy ognisku.
Przed 12 laty powstała w parafii grupa lektorów. Ich zadaniem jest czytanie Pisma Świętego podczas liturgii, a także przygotowywanie i wygłaszanie podziękowań rekolekcjonistom.
Od 2005 r. działa Ruch Światło-Życie. Wielką pomoc w jego funkcjonowaniu stanowili klerycy płockiego Seminarium, którzy do 2005 r. przyjeżdżali do Słupna na praktyki duszpasterskie. Warto podkreślić, że wszyscy członkowie oazy udzielają się jako wolontariusze w Domu Pomocy Społecznej.
Różańcową modlitwę propaguje 5 kół Żywego Różańca. Najstarsze powstało jeszcze przed II wojną światową, pozostałe - w późniejszych latach. Co roku Ksiądz Proboszcz odwiedza poszczególne Koła na nabożeństwach majowych. Członkinie tej grupy uczestniczą także we Mszach św. w święta i uroczystości maryjne.
Inne maryjne grupy to Rycerstwo Niepokalanej i Legion Maryi. Pierwsza z nich jest grupą stricte modlitewną, druga - prowadzi apostolat (w tym także apostolstwo modlitwy) wobec osób uzależnionych, zniewolonych przez sekty i niewierzących. Legion przyczynił się także do powstania różnych dzieł materialnych. Dzięki tej grupie oczyszczone zostały wota przy obrazie „Ucieczka do Egiptu”, sprawiono także nowe ramy do obrazu. Należący do Legionu umocowali ławki w kościele, sprzątają groby kapłanów, pomagają w sprzątaniu kościoła i prasowaniu bielizny kościelnej, świadczą także pomoc przy urządzaniu grobu Pańskiego i żłóbka.
Już pół wieku działa w Słupnie Ochotnicza Straż Pożarna. Od 2006 r. funkcjonuje też młodzieżowa drużyna pożarnicza. Strażacy chętnie udzielają się w parafii, pełniąc wartę przy grobie, czy biorąc udział w uroczystościach. W czasie Rezurekcji czytają w kościele Pismo Święte, na co dzień zaś wykonują niezbędne prace. Jednostka jest w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym.
Obok zaangażowanych osób świeckich Księdza Proboszcza wspomagali gorliwie kapłani z Płocka: emerytowany proboszcz płockiej fary ks. kan. Ryszard Dybiński oraz pracownik Sądu Biskupiego ks. kan. Jan Kozłowski. Obecnie - wraz ze zmianą na stanowisku proboszcza - parafia otrzymała także wikariusza. Został nim ks. Paweł Gniadkowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

W ostatnich latach w parafii przeprowadzono szereg znaczących inwestycji materialnych. Kompleksowej renowacji wewnątrz i na zewnątrz została poddana parafialna świątynia. Przy kościele powstał nowy parking z polbruku, droga procesyjna, a także droga do klombu, na którym rośnie dąb papieski. Zbudowana została także droga asfaltowa na cmentarz; na cmentarzu została założona instalacja wodociągowa. Przeprowadzono generalny remont dzwonnicy, a także kapitalny remont plebanii. Parafia pozyskała również działkę pod budowę nowego kościoła.
„Wymienione przedsięwzięcia były możliwe dzięki życzliwej pomocy gminy, fundatorów i hojności parafian” - mówił ks. Marek Zawadzki, przypominając, że wartość wykonanych prac przekroczyła milion złotych.

Reklama

Przebieg wizyty pasterskiej

Wizytacja kanoniczna rozpoczęła się przed południem Mszą św., podczas której Ksiądz Biskup udzielił gimnazjalistom sakramentu bierzmowania. O 14.00 Pasterz odwiedził natomiast szereg działających w Słupnie instytucji: Środowiskowy Dom Samopomocy, Klub Integracji Społecznej, Gminne Centrum Informacji, a także Gminną Bibliotekę Publiczną.
Pensjonariusze Domu zaprezentowali dostojnemu Gościowi okolicznościowy program słowno-muzyczny, personel placówki zapoznał natomiast Księdza Biskupa z poszczególnymi formami działalności. Należą do nich m.in.: aktywizacja zawodowa, animacja kulturalna czy terapia zajęciowa.
O 15.00 sprawozdanie z działalności zaprezentowały grupy duszpasterskie, zaś godzinę później Pasterz spotkał się z wiernymi na cmentarzu, gdzie w modlitwie polecał Bogu zmarłych.
Uroczysta Msza św. połączona z ingresem rozpoczęła się o godz. 17.00. Wśród gości znalazł się m.in. marszałek województwa Adam Struzik, a także przedstawiciele Zarządu Lasów Państwowych.
W homilii Biskup Płocki mówił: „Z całego serca dziękuję za waszą wierność Kościołowi, za tyle dobra, dokonanego w sferze duchowej i materialnej. Dziękuję za współpracę z Księdzem Proboszczem parafianom, dyrekcji Lasów Państwowych i innym instytucjom. Mając na uwadze wszystkie dzieła dokonane przez Księdza Proboszcza i ceniąc ogromnie wysoko jego kapłańską postawę, pragnę odznaczyć go tytułem kanonika” - mówił Ksiądz Biskup. Słowa te zostały przez wiernych przyjęte entuzjastycznymi oklaskami.
Pasterz poinformował zebranych, że postanowił powierzyć ks. kan. Markowi Zawadzkiemu troskę o inną wspólnotę. Pod koniec czerwca br. został on mianowany proboszczem parafii Kroczewo w dekanacie zakroczymskim.
Ponieważ po Mszy św. przewidziana została uroczystość posadzenia dębu papieskiego, podczas procesji z darami przyniesiono sadzonkę tego drzewa oraz certyfikat potwierdzający jej autentyczność. Po Eucharystii zebrani udali się do pobliskiego lasu, w którym podczas II wojny światowej hitlerowcy zamordowali 20 Polaków. Tam dzieci i młodzież z miejscowej szkoły przedstawiły okolicznościowy program. Uroczystość zwieńczyło posadzenie dębu papieskiego - jednego z drzew wyrosłych z nasion pobłogosławionych przez Jana Pawła II. Słupnowski dąb nosi numer 189.

Parafia w Słupnie

powstała prawdopodobnie w połowie XII wieku. Pochodzące z 1185 r. dokumenty świadczą, że w miejscowości tej znajdował się drewniany kościół pw. św. Marcina. Kolejne dwie świątynie zostały wzniesione w wieku XVII.
Obecny kościół parafialny został zbudowany w 1753 r. Podczas I wojny światowej spłonął dach, w 1923 r. kościół pokryto więc blachą. Z dawnego wyposażenia zachował się późnorenesansowy ołtarz główny z obrazami Matki Bożej i św. Marcina oraz dwa ołtarze boczne.
W okresie okupacji - od 28 lutego 1940 r. do 6 marca 1941 r. - w Słupnie przebywali internowani przez Niemców abp Antoni Julian Nowowiejski i bp Leon Wetmański. Wywiezieni stąd do obozu w Działdowie ponieśli śmierć męczeńską. Po wywiezieniu biskupów i księży kościół w Słupnie został zamknięty.
W 1966 r. w świątyni umieszczono tryptyk nawiązujący do pobytu biskupów, zaś w 1995 r. na frontonie dawnej szkoły poświęcona została tablica upamiętniająca internowanie płockich Pasterzy.
Przez ostatnie 13 lat proboszczem parafii Słupno był ks. kan. dr Marek Zawadzki, obecnie (od lipca br.) posługę tę pełni ks. mgr Marek Zaborowski (na zdjęciu powyżej).

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życie jest najważniejsze [Felieton]

2024-04-15 14:00

Karol Porwich/Niedziela

Temat życia i śmierci od zawsze budzi dużo emocji. I nie chodzi tylko o moment odejścia z tego świata. Każdego dnia toczy się walka o ludzkie życie, to najbardziej niewinne, a coraz bardziej rozochocona lewicowa machina próbuje udawać, że to wszystko dla dobra Polek.

Bardzo często, kiedy pojawia się temat aborcji, mam przed oczami panią w podeszłym wieku, która zapłakana chodziła po ulicach wrocławskiego Ostrowa Tumskiego. Byłem wtedy diakonem, a ona zapytała się, czy w katedrze może się wyspowiadać z zabicia swojej dwójki dzieci. I zaczęła opowiadać, że gdy w latach 60-tych dokonywała aborcji mówiono jej, że to nic takiego. “Wiedzy nie mieliśmy wtedy żadnej. Mówili, że to dla mojego dobra. A dziś po latach, gdy widzę, jaka to straszna rzecz, cały czas to do mnie wraca. Zabiłam swoje dzieci”.

CZYTAJ DALEJ

Były lekarz i arcybiskup Paryża: dla biologii zygota to już człowiek

2024-04-15 13:58

[ TEMATY ]

życie

Adobe.Stock

Nauka stale dostarcza nam nowych informacji o początku człowieka i o jego płynnym rozwoju. Powinno nas to wprawiać w zdumienie, my tymczasem kurczowo trzymamy się bezpodstawnych z biologicznego punktu widzenia wyobrażeń o pierwszych dniach naszego życia. Zwrócił na to uwagę były arcybiskup Paryża, który zanim został kapłanem przez 11 lat wykonywał zawód lekarza. Na zaproszenie organizacji Réseau Vie wygłosił wykład na temat ludzkiego embrionu.

Podkreślił, że badania naukowe ciągle poszerzają naszą wiedzę o życiu prenatalnym. Przykład tego stanowi choćby odkrycie komunikacji między matką i zarodkiem zanim jeszcze zagnieździ się w macicy. Zarodek wysyła biochemiczne sygnały, a matka potrafi je odebrać i rozpoznać, że jest w ciąży – mówił abp Aupetit. Podkreślił on, że dla nauki to oczywiste, że od połączenia dwóch gamet, żeńskiej i męskiej, powstaje zarodek i rozpoczyna się nieodwracalny proces. W kategoriach biologicznych zarodek jest istotą ludzką, z własną informacją genetyczną. Nie jest ani ojcem, ani matką, ale oryginalną istotą, produktem ich obojga.

CZYTAJ DALEJ

Bp Michał Janocha: średniowieczne katedry budowano długo i na długo - na wieczność

Średniowieczne katedry budowano długo i na długo - na wieczność. Były zbiorowym dziełem kilku pokoleń i wszystkich stanów; wyrazem idei, która łączy – mówi PAP ksiądz biskup Michał Janocha, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski.

PAP: Minęło 5 lat od pożaru katedry Notre Dame, który był niewątpliwym wstrząsem dla Europy. Niebawem znów będzie można ją zwiedzać po odbudowie. Jak wspomina ksiądz biskup swoją pierwszą wizytę w tej świątyni?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję