Reklama

Z wizytą w parafii

Dbając o swój dom, pamiętają o innych

Pośrodku trójkąta, którego krańce wyznaczają Ciechanów, Maków i Pułtusk, leży osada Gołymin. Już od XIV w. istnieje tu parafia, ufundowana przez Sasina - marszałka księcia mazowieckiego Janusza. 11 maja br. liczącą 550 lat wspólnotę wizytował bp Roman Marcinkowski.

Niedziela płocka 25/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Gołyminie

Patron parafii: św. Jan Chrzciciel
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela
Dekanat: makowski
Miejscowości: Garnowo Duże, Garnowo Stare, Gogole Steczki, Gołymin Nowy, Gołymin Południe, Gołymin Północ, Kałęczyn Nowy, Kałęczyn Stary, Konarzewo Bolesty, Konarzewo Gołąbki, Konarzewo Marcisze, Konarzewo Mierniki, Konarzewo Reczki, Konarzewo Skuze, Konarzewo Sławki, Konarzewo Wielkie, Osiek Aleksandrowo, Osiek Dolny, Osiek Górny, Osiek Wólka, Ruszkowo, Watkowo Kolonia, Watkowo Wieś, Wielgołęka, Wola Gołymińska, Zawady, Żabin Łukowski (część)
Proboszcz: ks. kan. Tomasz Cymerman
Wikariusz: ks. Krzysztof Nowak
Katechetka: Elżbieta Białobrzewska
Organista: Edward Kuczborski
Zakrystian: Zbigniew Smoługa
W parafii działają: rada parafialna, Akcja Katolicka, ministranci, lektorzy, kantorzy, chór, schola, asysta procesyjna, gazetka parafialna, koło misyjne, koła Żywego Różańca (12), Jasnogórska Rodzina Różańcowa, Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów, zespół charytatywny, rada sołtysów
Z parafią współpracują: Ochotnicza Straż Pożarna, władze gminy, szkoły, Urząd Pocztowy, Ochotnicza Straż Pożarna, Policja.
Msze św. w niedzielę: 9.00, 11.00, 15.00

Charakterystyka parafii

Wspólnotę parafialną - wobec Księdza Biskupa, gości i parafian - zaprezentował jej proboszcz ks. kan. Tomasz Cymerman. Poinformował, że parafia liczy nieco ponad 2700 osób. Niemal wszyscy to katolicy - poza 12 członkami wyznania Świadków Jehowy. Liczebność wspólnoty, niestety, zmniejsza się (w 2005 r. ochrzczono 29 dzieci, zmarły zaś 34 osoby). Pocieszające jest z kolei to, że wszystkie małżeństwa, które nie mają przeszkód kanonicznych, żyją w związkach sakramentalnych.
Parafia wspiera ofiarnie diecezjalne i ogólnopolskie dzieła Caritas, pomaga także materialnie i duchowo płockiemu Seminarium Duchownemu. Co roku przeprowadzana jest zbiórka zboża i średnio co 2 lata organizowana jest Niedziela Powołań Kapłańskich. Obecnie wspólnota zajmuje 20. miejsce w diecezji (na 245 parafii) w rankingu ofiarności na WSD.
Parafia - jak zapewnił Ksiądz Kanonik - szczególną życzliwością otacza inne wspólnoty, w których budowane są kościoły. Często rekolekcjonistami i kaznodziejami na odpustach i rekolekcjach są proboszczowie tych właśnie parafii. „Zbierane wówczas ofiary na tacę to nasza cegiełka na ten cel” - podkreślił ks. Cymerman. Wierni włączają się też w zbiórkę na budowę Świątyni Opatrzności Bożej. Parafianie czytają m.in. „Niedzielę”, „Rycerza Niepokalanej”, „Różaniec” i „Promyk Jutrzenki”. Wydawany jest również parafialny biuletyn.
Ksiądz Proboszcz wzmiankował także negatywne fakty w życiu wspólnoty. „Przy tym bardzo pozytywnym obrazie boli fakt niektórych przypadków tylko okazjonalnej religijności: pasterkowej, rezurekcyjnej czy kolędowej niektórych wiernych” - mówił.

Duszpasterstwo

Działalność duszpasterska parafii obejmuje kilka nurtów. W niedzielę i święta wierni mogą wziąć udział w jednej z trzech Mszy św. Z możliwości tej korzysta przeciętnie od 800 do 850 osób. Oprócz niedzielnej i codziennej Eucharystii w kościele sprawowane są nabożeństwa okresowe, takie jak Gorzkie żale i Droga Krzyżowa (w Wielkim Poście); nabożeństwo majowe i czerwcowe, a także Różaniec w październiku z licznym udziałem dzieci, młodzieży i dorosłych. Znaczna część parafian obchodzi również pierwsze dni miesiąca (czwartki, piątki i soboty), ofiarując spowiedź i Komunię św. w różnych intencjach. W parafii przeprowadzane są rekolekcje wielkopostne oraz połączone z dniem dorocznej adoracji Najświętszego Sakramentu rekolekcje adwentowe. W ciągu całego roku udzielane jest ok. 42 tys. Komunii św.
Każdego roku dzieci z parafii przygotowują jasełka, wystawiane w świątyni. Organizowane są pielgrzymki do miejsc świętych: Częstochowy, Gietrzwałdu, Lichenia oraz do sanktuariów w diecezji. Z okazji święta św. Floriana w parafii uroczyście obchodzony jest dzień strażaka. Na św. Krzysztofa odbywa się poświęcenie pojazdów. Wspólnota uroczyście celebruje parafialne dożynki, zachowana jest także tradycja poświęcenia pól. Rokrocznie w drugi dzień Zielonych Świąt organizowany jest parafialny dzień chorych połączony z agapą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Grupy parafialne

W trakcie dwóch spotkań z Księdzem Biskupem swą działalność przedstawiły grupy parafialne. Jest pośród nich 7-osobowy Parafialny Zespół Caritas, który zaprezentowali Henryka i Henryk Kamińscy. Pośród wielu podejmowanych przez członków PZC inicjatyw warto wymienić: spotkania opłatkowe, agapy dla chorych, imprezy dla niepełnosprawnych, odwiedziny chorych w domach, rozprowadzanie darów. W swoich działaniach potrzebują czasem wsparcia instytucji, dlatego współpracują z MOPS, OSP, zakładami pracy, gminą i z duszpasterzami gołymińskiej parafii.
Zespół charytatywny to przykład działania, natomiast sferą pogłębionej modlitwy zajmuje się w parafii 12 kół Żywego Różańca, których specyfikę przybliżyły Jadwiga Sokolnicka i Hanna Trętowska. Duchowym zapleczem jest też Jasnogórska Rodzina Różańcowa, o której opowiedziały Księdzu Biskupowi Stanisława Kołodziejska i Genowefa Rosłaniec. Prężnie działają też: Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów, a także Akcja Katolicka. Zadaniem tej pierwszej grupy jest organizowanie dla seniorów okolicznościowych spotkań, takich jak: wigilijne, z okazji Dnia Matki i Dnia Seniora. „Co roku organizowane są pielgrzymki i wycieczki do miejsc świętych, a od 2002 r. wizytówką grupy stał się zespół ludowy, który uświetnia spotkania na terenie gminy i powiatu” - mówili prezentujący grupę Wanda i Wiktor Niesłuchowscy.
Akcja Katolicka złożona z 20 osób pełni w parafii posługi liturgiczne i wykonuje prace porządkowe w budynkach parafialnych. Centralnym zadaniem przez nich realizowanym jest jednak praca z dziećmi. Z pomocą władz samorządowych Akcja organizuje kolonie, przygotowuje paczki świąteczne, dba także o rozwój duchowy dzieci poprzez organizowanie pielgrzymek. Grupę tę zaprezentowali Anna Michalak i Wiesław Balcerzak.
Duszpasterzy wspomaga 20-osobowa rada parafialna, rerezentowana na spotkaniu przez Zofię Ślusarską i Marka Trętowskiego. Radni spotykają się raz na kwartał, aby pomagać duszpasterzom w planowaniu inwestycji i rozwiązywaniu bieżących problemów.
O piękno liturgii troszczy się 30 ministrantów, wśród których wielu już pracuje, bądź studiuje. W imieniu grupy o posłudze opowiedzieli: Tomasz Matusiak, Piotr Milewski i Mariusz Kuciński. Natomiast grupę kantorów i lektorów gołymińskiej wspólnoty zaprezentowali Ewa Gadomska i Waldemar Reniewicz. Od kilku lat działa profesjonalna asysta procesyjna, do której wciąż zgłaszają się nowi chętni. W asyście uczestniczą wszyscy: starsi, młodzież, dzieci, a także strażacy. „Każda z grup niosących obraz lub figurę ma jednolity strój. Każda z nich ma też wyznaczone inne zadanie podczas procesji” - opowiadały Krystyna Ostaszewska i Zofia Abramczyk.
Strażacy z OSP w Gołyminie, Osieku, Zawadach i Watkowie, reprezentowani na spotkaniu przez Krzysztofa Sosnowskiego i Henryka Chylińskiego, znani są nie tylko z parafialnych procesji. Ofiarnie służą Bogu i pomagają ludziom poprzez prace porządkowe w obiektach parafialnych. Nie wypada, aby było inaczej, skoro członkiem OSP Gołymin jest… sam Ksiądz Proboszcz. Strażakom pomagają sołtysi wsi należących do parafii Gołymin. Z ich inicjatywy organizowane są zbiórki ofiar na WSD w Płocku. Działalność sołtysów w parafialnej wspólnocie przedstawili Barbara Grzeszczak i Stanisław Jakubiak.
W parafii istnieje chór - na niedzielnej Sumie śpiewa zawsze 15 chórzystów i chórzystek. O jego działalności informowały Jadwiga Mysiakowska i Alina Piskorska. Od 2005 r. istnieje też schola, w której pod kierownictwem Bogusławy Nasierowskiej śpiewa grupa dziewcząt. Chłopcy grają natomiast na instrumentach. Grupę zaprezentowała Justyna Tomczak, natomiast umiejętności można było podziwiać podczas wizytacji.
Działa również koło misyjne. Jego główne założenie to pomoc modlitewna dzieciom z całego świata. Zawsze 4 razy w roku dzieci zrzeszone w tym kole zbierają pieniądze pochodzące z wyrzeczeń, sprzedaży podręczników i ofiar. W sposób szczególny otaczają opieką płockiego misjonarza w Rosji ks. Henryka Lewandowskiego.
Na terenie parafii znajduje się Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum. To uczniowie tych szkół uczestniczą w posługach liturgicznych i procesyjnych. Obecni są na adoracjach, nabożeństwach i biorą udział w pielgrzymkach. To owocuje dojrzałą postawą chrześcijańską. Wielu uczniów reprezentuje swoje szkoły na konkursach biblijnych.
Wszystkie działania parafialne dokumentuje biuletyn redagowany pod kierunkiem ks. Krzysztofa Nowaka i Elżbiety Białobrzewskiej. Gazetka cieszy się dużą popularnością wśród parafian.

Reklama

Dokonania gospodarcze

Przez ostatnie 5 lat w parafii udało się wykonać wiele prac materialnych. W 2001 r. wykonano nową instalację odgromową kościoła i dzwonnicy, przeprowadzono remont bocznej kruchty kościoła, malowanie dachu kruchty i kościoła, malowanie pomieszczeń w domu parafialnym, malowanie dachu i remont orynnowania kościoła i domu parafialnego. Renowacji poddano krzyż ołtarzowy, monstrancję i kustodię. Ponadto zostały usunięte zagrażające bezpieczeństwu ludzi i obiektów drzewa przy kościele, wykonano także zabiegi pielęgnacyjne przy pozostałych drzewach. Miejsca po usuniętych konarach drzew zostały estetycznie zagospodarowane.
Rok 2002 to czas kapitalnego remontu kruchty głównej - łącznie ze zmianą dachu i instalacji elektrycznej, montażu nowego nagłośnienia w Kościele, instalacji nowej tablicy elektryczno-rozdzielczej w Kościele, udrożnienia i odwodnienia cmentarza oraz docieplenia pomieszczeń w domu parafialnym.
W 2003 r. w kościele zainstalowano alarm, odnowiono tabernakulum wraz z postumentem, zakupiono baldachim. Nastąpiła wymiana popękanych dachówek parkanu wokół kościoła oraz remont parkanu przy świątyni (na cmentarzu przykościelnym). Położono 500m2 kostki polbrukowej na cmentarzu, w kościele wymieniono większość żarówek na energooszczędne. Złoceniu został poddany kielich, puszka i druga monstrancja.
W kolejnym roku miało miejsce malowanie dachu plebanii, likwidacja przecieków dachu kościoła, dalsze utwardzanie polbrukiem alejek na cmentarzu (ponad 400m2 - łącznie z rokiem poprzednim dało to ok. 1000m2), przeprowadzono też kolejne prace renowacyjne naczyń liturgicznych i procesyjnych włącznie ze złoceniem.
W ciągu 2005 r. przeprowadzono kapitalny remont dzwonnicy, zbudowano cztery podesty wejściowe do kościoła i obłożono je płytkami klinkierowymi, wykonano kapitalny remont urządzeń wodno-kanalizacyjnych oraz remont łazienki na wikariacie. Pomalowane zostały niektóre pomieszczenia w domu parafialnym.
Ponadto w ciągu minionych 5 lat zakupione zostało wiele szat liturgicznych, wśród których są ornaty, stuły, alby, komże, obrusy oraz ręczniczki, palki, korporały i puryfikaterze. Parafia nabyła także gazową dmuchawę do ogrzewania kościoła.
Na bieżąco usuwane były awarie i usterki. Ksiądz Proboszcz poinformował również, że parafia nie ma żadnych długów.

Przebieg wizytacji

Wizyta Księdza Biskupa rozpoczęła się o 11.00 Mszą św. dla ludzi chorych, starszych, emerytów i rencistów, którzy już od 10.00 zgromadzili się w świątyni, żeby przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania. Mszę poprzedziło spotkanie z grupami parafialnymi, które w swej działalności w sposób szczególny zajmują się pracą z osobami starszymi i chorymi.
Eucharystia zgromadziła liczne grono wiernych. Wśród nich była najstarsza parafianka - Genowefa Gorczyńska, która we wrześniu skończy 105 lat. W kazaniu Biskup Roman mówił m.in.: „Człowiek chory boleje, ponieważ złe słowa padają często od tych, których wychowywał, o których się troszczył, którym poświęcił to, co najlepsze. Jesteśmy w naszym kościele parafialnym i stajemy przed Jezusem, który jest nam tak bliski, bo jako człowiek doświadczał ludzkiego cierpienia, kpin, szyderstwa, oplucia, wyśmiania. Dziękujemy, że jest taki zwrócony ku człowiekowi, że pochyla się nad naszą słabością moralną i fizyczną”. Po homilii Ksiądz Biskup wraz z kapłanami udzielił sakramentu namaszczenia chorych. Wszystkich zebranych pobłogosławił też Najświętszym Sakramentem. Po Eucharystii Pasterz udał się na cmentarz, gdzie modlił się za zmarłych oraz zapalił znicze na grobach kapłanów.
Następnym punktem wizytacji było spotkanie z władzami gminnymi, samorządowymi i oświatowymi. Obecni byli przedstawiciele miejscowej społeczności: Krzysztof Kowalski - wójt gminy, Andrzej Chrzanowski - przewodniczący Rady Gminy, Teresa Ambroziak - sekretarz Rady, Ryszard Gryciuk - komendant komisariatu Policji, Krzysztof Sosnowski - prezes OSP, Henryk Chyliński - komendant OSP, Ryszard Augustyniak - dyrektor Publicznego Gimnazjum, Alina Śmiecińska - dyrektor Szkoły Podstawowej, Wojciech Domański - naczelnik Urzędu Poczty Polskiej oraz katechetka Elżbieta Białobrzewska. Po spotkaniu swoje dokonania zaprezentowały Księdzu Biskupowi pozostałe grupy parafialne.
Spora część młodych parafian z niecierpliwością czekała jednak na ostatni punkt pasterskiej wizyty - na Mszę św. połączoną z udzieleniem sakramentu bierzmowania. W kazaniu Biskup Roman pytał: „Jezus daje przykazania, ale czy mnie i wam przychodzi tak łatwo je wypełnić? - Łatwo jest się przeżegnać, to nic nie kosztuje. Łatwo być pobożnym w kościele, tu łatwo kochać Boga. Tymczasem wyrazem miłości jest zachowywanie Bożej nauki i jest to zadanie na całe życie. Dary Ducha Świętego jakie otrzymacie są takimi »wewnętrznymi zastrzykami«, które w tym pomagają. Te dary trzeba jednak codziennie pielęgnować” - mówił Pasterz.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju

2024-05-02 07:15

[ TEMATY ]

Dzień Flagi

Karol Porwich/Niedziela

Na fladze RP nie wolno umieszczać żadnych napisów ani rysunków. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju łączy manifestowanie przywiązania do barw i symboli narodowych.

Kilkadziesiąt dni po wybuchu powstania listopadowego, zebrani na Zamku Królewskim w Warszawie posłowie i senatorowie Królestwa Polskiego podjęli pierwszą w dziejach Polski uchwałę ustanawiającą barwy narodowe. „Izba senatorska i poselska po wysłuchaniu wniosków Komisyi sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni łączyć się wszyscy Polacy, postanowiły i stanowią: Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym” – czytamy w uchwale z 7 lutego 1831 r. Akt ten interpretowano jako dopełnienie decyzji o przywróceniu polskiej suwerenności, którym była decyzja o detronizacji cara Mikołaja I jako króla Polski.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

[ TEMATY ]

Maryja

NAjświętsza Maryja Panna

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Geneza, śluby lwowskie króla Jana Kazimierza

CZYTAJ DALEJ

Maryjna trasa w Ogrodach Watykańskich

2024-05-02 19:19

[ TEMATY ]

Watykan

Ogrody Watykańskie

Vatican News/www.vaticannews.va/pl

Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Przez cały maj Muzea Watykańskie proponują pielgrzymom maryjny spacer po Ogrodach Watykańskich, połączony z modlitwą o pokój. Można wziąć w nim udział dwa razy w tygodniu: w sobotę rano i w środę po audiencji ogólnej, po uprzedniej rezerwacji - mówi s. Emanuela Edwards, kierownik Biura Działalności Edukacyjnej Muzeów Watykańskich.

„Maj z Maryją - mówi s. Emanuela - to specjalna wizyta w Ogrodach Watykańskich. Na trasie znajduje się 10 najważniejszych wizerunków maryjnych. W tym czasie, kiedy jest na świecie tak wiele napięć i konfliktów, będziemy się modlić o pokój przed wizerunkami Matki Bożej. W Ogrodach Watykańskich jest w sumie 27 wizerunków Maryi. Mamy więc prawo twierdzić, że są to ogrody maryjne. (…) Wielu papieży dostrzegało ten duchowy wymiar ogrodów. Łączy się w nim piękno natury, fontann, starożytnych zabytków, wizerunków Maryi i świętych, tworząc harmonijną oazę spokoju, w których papieże mogli znaleźć przestrzeń na modlitwę i kontemplację. I rzeczywiście niektórzy papieże, jak Jan Paweł II czy Benedykt XVI, codziennie przychodzili tu na spacer, aby się pomodlić i odpocząć”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję