Reklama

Srebrny jubileusz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Łodzi

Parafia tętniąca życiem

Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Łodzi świętuje swoje 25. urodziny. Z tej okazji abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki, będzie przewodniczył uroczystej jubileuszowej Eucharystii, w niedzielę 18 czerwca o godz. 18.30.

Niedziela łódzka 25/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia istnieje od ćwierć wieku, ale historia jej powstania sięga końca lat 60. XX wieku. Starania o nowy ośrodek duszpasterski na powstającym osiedlu mieszkaniowym Dąbrowa prowadzone były zarówno przez diecezję łódzką, jak i przez władze zakonu franciszkańskiego; poparte przez Episkopat Polski prośby dotarły do najwyższych władz państwowych. Gdy wreszcie po latach uwieńczył je sukces, duszpasterze spod znaku św. Franciszka z wielkim zapałem rozpoczęli pracę, przy dużym zaangażowaniu parafian świeckich. W rezultacie życie parafialne na nowym osiedlu rozkwitło wspaniale. Powstały grupy i wspólnoty chętnie włączające się w liturgię i budowę kościoła. Tradycja zaangażowania świeckich przetrwała i dziś parafia św. Maksymiliana może także poszczycić się dobrą współpracą duszpasterzy i laikatu w dziele ewangelizacji oraz troski o świątynię i kult sakralny. Skrócona z konieczności panorama ruchów i wspólnot działających obecnie w parafii, ukazuje Kościół żywy, w którym każdy może się odnaleźć.

ŁĄCZNICY PARAFIALNI,

których najważniejszym zadaniem jest zbiórka pieniędzy na potrzeby kościoła parafialnego dwa razy w roku, zaistnieli prawie równocześnie z powstaniem parafii. Łącznicy roznoszą również opłatki wigilijne. Przy okazji zbiórki informują o bieżących sprawach tych parafian, którzy nie mogą chodzić do kościoła. Powiadamiają także Grupę Charytatywną o osobach chorych, potrzebujących pomocy. Obecnie jest 50 łączników, którzy często należą także do innych grup parafialnych. Łącznicy spotykają się ze swoim opiekunem, proboszczem o. Sławomirem Denderskim przed odwiedzeniem parafian, uczestniczą także w uroczystych spotkaniach świątecznych. Raz w roku organizują pielgrzymkę do sanktuariów maryjnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

GRUPA CHARYTATYWNA

istnieje od 1981 r. W skład obecnego zespołu wchodzi 7 osób. Wszyscy należą do Trzeciego Zakonu Świętego Franciszka. Opiekunem grupy jest o. Adam Koneszko. Grupa charytatywna zajmuje się przekazywaniem odzieży i produktów żywnościowych otrzymywanych od parafian dla rodzin najbiedniejszych z naszej parafii. Przygotowuje także świąteczne paczki dla dzieci ze 107 rodzin. Od dwóch lat parafia, za pośrednictwem Caritas, otrzymuje żywność z Unii Europejskiej, która rozdzielana jest raz w miesiącu dla ok. 240 osób. Punkt charytatywny czynny jest w każdy czwartek w godz. 15.00-17.00

Reklama

FRANCISZKAŃSKI ZAKON ŚWIECKICH

reprezentowany jest w parafii przez 38 osób po profesji, 3 osoby w nowicjacie i 1 brata w postulacie. Wspólnota istnieje od 8 grudnia 1981 r. Jej asystentem duchowym jest obecnie o. Edward Mastalerek. Odpowiadając za posługę charytatywną, franciszkanie świeccy niosą pomoc najbiedniejszym parafianom. W drugą sobotę miesiąca o godz. 16.00 wspólnota uczestniczy w Eucharystii, po której odbywa się spotkanie w salce. Od maja do października siostry i bracia uczestniczą w nabożeństwach Różańca fatimskiego, a w poniedziałki o godz. 17.00 mają spotkanie modlitewno-formacyjne.

FRANCISZKAŃSKA GRUPA PIELGRZYMKOWA

co roku wyrusza z numerem 8 w Łódzkiej Pielgrzymce Pieszej na Jasną Górę. Wśród 200 członków grupy połowa pochodzi z parafii św. Maksymiliana. Pozostali należą do parafii św. Antoniego w Łodzi Łagiewnikach, kościoła Matki Bożej Niepokalanej z ul. Kreciej oraz innych parafii. Jest nawet kilkanaście osób z Białorusi. Grupa ma swój charakter. Czuje się w niej ducha miłości, życzliwości, zaradności i niezbędnej dyscypliny. Stanowią ją osoby dorosłe, młodzież i dzieci. Zaraz po zakończeniu pielgrzymki rozpoczynają się przygotowania do następnej. Grupę aktywnych pielgrzymów wspierają też pielgrzymi duchowi, którzy towarzyszą pątnikom w modlitwie. Kierownikiem grupy jest o. Sławomir Denderski. W każdą trzecią niedzielę miesiąca o godz. 16.00 w kościele św. Maksymiliana lub na ul. Kreciej (na przemian) organizowane są spotkania Franciszkańskiej Grupy Pielgrzymkowej.

RYCERSTWO NIEPOKALANEJ

istnieje na terenie parafii od roku 1967. Wtedy to, przy pomocy franciszkanów z ul. Rzgowskiej, Jadwiga Polewczak w swoim mieszkaniu organizowała spotkania modlitewne, gromadząc sąsiadów i przyjaciół. Do Rycerstwa (MI) przyjmował o. Eugeniusz. Po erygowaniu parafii kupiono sztandar MI i ustalono spotkania na każdą środę i w pierwsze soboty miesiąca. Przez Niepokalaną do Jezusa - takie hasło przyświecało św. Maksymilianowi M. Kolbemu, gdy zakładał Rycerstwo Niepokalanej. Jako Stowarzyszenie MI w Polsce jest obecne od 20 stycznia 2000 r. Grupa parafialna MI otrzymała osobowość prawną 27 lutego 2002 r. Liczy obecnie 119 członków. W środowych spotkaniach uczestniczy ponad 40 osób. Członkowie MI angażują się w różne formy pomocy na rzecz parafii. Ich opiekunem jest o. Adam Koneszko.

Reklama

Scholę „MAKSYMILIANKI”

założyli w 2000 r. o. Sławomir Denderski i Agnieszka Klingiert. Początkowo koedukacyjna, dziś 20-osobowa schola dziewczęca bierze udział we Mszy św. w niedziele o godz. 11.00 oraz w uroczystościach parafialnych. Jest chętna do śpiewu w każdej potrzebie. Dziewczęta pełnią ponadto wartę honorową przy grobie Pańskim. Co roku zespół uczestniczy w przeglądach piosenki religijnej m.in. Łagiewnickich Spotkaniach z Piosenką, Festiwalu Pieśni i Piosenek Religijnych w Łodzi Retkini, Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Niepokalanowie.

„WIECZERNIK”

to parafialna wspólnota Odnowy w Duchu Świętym. Powstała 9 listopada 2001 r. jako owoc rekolekcji ewangelizacyjnych przeprowadzonych przez śp. o. Józefa Kozłowskiego wraz zespołem „Mocni w Duchu”. Liczy 35 osób. Spotkania odbywają się w czwartek o godz. 19.15 w kaplicy. Raz w miesiącu jest Msza św. a później agapa, która sprzyja bliższemu poznaniu się nawzajem. Członkowie „Wieczernika” pełnią posługę modlitwy wstawienniczej. Otaczają troską szczególnie pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej. Ze swym opiekunem, o. Arkiem Płatkiem, grupa prowadzi w każdy piątek Koronkę do Bożego Miłosierdzia z godzinną adoracją Najświętszego Sakramentu.

Reklama

GRUPA CZCICIELI ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

powstała w 1991 r. po pielgrzymce autokarowej m.in. do ośrodka Księży Michalitów w Strudze koło Warszawy. Urzeczeni modlitwami i śpiewami ku czci św. Michała Archanioła, pełni uznania dla dzieła wychowawczego oraz misyjnego Księży Michalitów, pielgrzymi zapragnęli szerzyć kult Królowej Aniołów i św. Michała Archanioła oraz wspierać to modlitewnie dzieło. Utworzyli grupę, która obecnie liczy 68 osób. Czciciele spotykają się w każdy wtorek na wspólnej modlitwie, a w pierwsze wtorki miesiąca na wieczornej Eucharystii. W ostatnie wtorki miesiąca wspólnie śpiewają Godzinki ku czci swego Patrona. Poprzez pracę i modlitwę włączają się w życie parafii. Z pocztem sztandarowym biorą udział w procesjach i uroczystościach liturgicznych. W Boże Ciało dekorują okolice kościoła, pomagają w sprzątaniu świątyni. Przed uroczystością św. Michała prowadzą nowennę, zakończoną Eucharystią. Organizują też autokarowe pielgrzymki modlitewne do sanktuariów w różnych zakątkach Polski. Opiekunem grupy jest o. Andrzej Dubowski.

BIURO RADIA MARYJA

spotyka się w trzecią niedzielę miesiąca o godz. 9.00 na modlitwie różańcowej i Mszy św. w intencji Ojczyzny, Ojca Świętego, Radia Maryja, TV Trwam oraz Radia Niepokalanów. Później jest spotkanie w salce przy kościele. Biuro jest czynne w poniedziałki od 16.00 do 18.00 oraz w czwartki od 8.00 do 10.00. Pełni rolę łącznika pomiędzy Radiem Maryja, a parafią. Opiekunem duchowym jest o. Krzysztof Świsłocki.

Pierwsze KOŁA ŻYWEGO RÓŻAŃCA

powstały z inicjatywy parafian w roku 1984. 18 kół regularnie rozpoczęło wymienianie tajemnic różańcowych w pierwsze niedziele miesiąca. Ten system został zachowany do dziś. Liczba kół wzrosła do prawie 30. Ich członkowie odmawiają część Różańca świętego codziennie o godz. 7.30 w intencjach Kościoła powszechnego. W pierwsze niedziele miesiąca nie tylko wymieniają tajemnice, ale uczestniczą w Mszy św. i konferencji.
Poza wymienionymi grupami w parafii św. Maksymiliana M. Kolbego w Łodzi istnieją także: asysta, wspólnota ministrancka, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, schola młodzieżowa, Ruch Światło-Życie. O wszystkich grupach można zasięgnąć informacji w kancelarii parafialnej, czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-12.00 i 16.00-18.00. Zachęcamy także do odwiedzenia aktualnej i dobrze opracowanej parafialnej strony internetowej, w portalu archidiecezji łódzkiej.

Z historii parafii

29 stycznia 1981 r. - prezydent miasta Łodzi wyraża zgodę na budowę świątyni.

12 czerwca 1981 r. - bp Józef Rozwadowski, ordynariusz łódzki, eryguje parafię i mianuje jej proboszczem o. Ludwika Bartoszaka. Nazajutrz na placu budowy Ksiądz Biskup sprawuje pierwszą Mszę św.

8 grudnia 1981 r. - bp Władysław Ziółek uroczyście błogosławi tymczasową kaplicę.

28 czerwca 1983 r. - błogosławieństwo fundamentów i wmurowanie pierwszej cegły.

22 września - 7 października 1984 r. - pierwsze misje parafialne, prowadzone przez Ojców Bernardynów z Leżajska.

27 października 1984 r. - 24 luty 1985 r. - peregrynacja krzyża misyjnego.

15 października 1986 r. - bp Józef Rozwadowski wmurowuje kamień węgielny, pobłogosławiony przez Jana Pawła II 31 października 1982 r.

1 września 1989 r. - wydzielenie z części terenu parafii nowej wspólnoty pw. Trójcy Przenajświętszej.

24 czerwca 1995 r. - zakrystianin Józef Saliński otrzymuje z rąk prymasa Józefa Glempa medal papieski „Pro Ecclesia et Pontifice”.

2 września1996 r. - nawiedzenie parafii przez figurę Matki Bożej Fatimskiej; przewodniczy bp Adam Lepa.

22 października 2000 r. - abp Władysław Ziółek konsekruje świątynię pw. św. Maksymiliana Kolbego.

7 stycznia 2001 r. - parafia otrzymuje z Niepokalanowa relikwie swego Patrona.

13 czerwca 2004 r. - o. Sławomir Denderski zostaje mianowany czwartym z kolei proboszczem parafii - po o. Ludwiku Bartoszaku (1981-89), o. Feliksie Mecheckim (1989-2000) i o. Marku Iwańskim (2000-04).

26 marca - 2 kwietnia 2006 r. - o. Jan Nowacki, dominikanin, głosi misje parafialne.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapucyn o imieniu Pio

[ TEMATY ]

O. Pio

Archiwum "Głosu Ojca Pio"

Stygmatyk z Pietrelciny znany jest powszechnie jako charyzmatyczny spowiednik i wybitny kierownik duchowy. Na sprawowane przez niego Msze święte przybywały tłumy. Był także zakonnikiem, bratem mniejszym kapucynem. Czym charakteryzowało się jego podejście do zakonu, w którym wzrastał duchowo, cierpiał i umarł szczęśliwy?

Francesco (Franciszek) Forgione – przyszły Ojciec Pio – dzięki danym mu od Boga duchowym wizjom, jeszcze przed wstąpieniem do zakonu zrozumiał, że jego życie będzie walką, duchową walką z wrogiem zbawienia i nieprzyjacielem człowieka – diabłem. Jednakże w kampanii tej zajął miejsce po stronie Zwycięzcy, a poprzez mistyczne widzenia poznał także, że zawsze może liczyć na Boże wsparcie, które wyprowadzi go z każdej trudności.

CZYTAJ DALEJ

Nikaragua: co się stało z pamiątkami po Janie Pawle II?

2024-05-02 14:02

[ TEMATY ]

Nikaragua

Episkopat Flickr

Ani władze Managui, ani tamtejszy Kościół katolicki nie informują, co stało się z pamiątkami po św. Janie Pawle II, które znajdowały się w muzeum jego imienia w stolicy Nikaragui, zamienionym w ubiegłym roku na centrum kultury.

Walczący od kilku lat z Kościołem katolickim reżim Daniela Ortegi zamknął Muzeum Jana Pawła II, w którym znajdowały się przedmioty, jakich papież używał podczas swoich dwóch wizyt w Nikaragui, w 1983 i 1996 roku. W otwartej z udziałem Ortegi w 2016 roku placówce można było zobaczyć m.in. książkę z homiliami Jana Pawła II, jego buty, szaty liturgiczne, krzyż pektoralny, ręczniki, których używał oraz medal upamiętniający papieską wizytę. Znajdowała się tam również replika ołtarza, przy którym papież sprawował Eucharystię, oraz replika papamobile, z którego korzystał podczas pobytu w Nikaragui.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: moja Matka Jasnogórska tak mnie uzdrowiła

2024-05-02 20:40

[ TEMATY ]

świadectwo

uzdrowienie

Karol Porwich/Niedziela

To Ona, moja Matka Jasnogórska, tak mnie uzdrowiła. Jestem Jej niewolnikiem, zdaję się zupełnie na Jej wolę i decyzję.

Przeszłość pana Edwarda z Olkusza pełna jest ran, blizn i zrostów, podobnie też wygląda jego ciało. Podczas wojny walczył w partyzantce, był w Armii Krajowej. Złapany przez gestapo doświadczył ciężkich tortur. Uraz głowy, uszkodzenie tętnicy podstawy czaszki to pamiątki po spotkaniu z Niemcami. Bili, ale nie zabili. Ubowcy to dopiero potrafili bić! To po ubeckich katorgach zostały mu kolejne pamiątki, jak torbiel na nerce, zrosty i guzy na całym ciele po biciu i kopaniu. Nie, tego wspominać nie będzie. Już nie boli, już im to wszystko wybaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję