750 lat temu przybyła z Niemiec do ziemi chełmińskiej jako młoda wdowa. Otoczył ją opieką pierwszy biskup chełmiński Heidenryk. Za jego zgodą zamieszkała w lesie bielczyńskim koło Chełmży. Wiodła pobożne, pustelnicze życie, a ponieważ była wrażliwa na ludzkie cierpienia, poświęciła się miłosiernym uczynkom. Z miłością i oddaniem niosła pomoc ubogim i chorym, m.in. opiekowała się trędowatymi. Sława jej była tak wielka, że przybywano nawet z dalszych okolic, żeby zobaczyć niewiastę cieszącą się opinią świętej, prosić ją o modlitwę i radę. Gdy zmarła, pochowano ją w bocznej nawie budującej się właśnie chełmżyńskiej katedry. W połowie XVIII wieku wystawiono w chełmżyńskiej katedrze osobną kaplicę, która stała się miejscem pielgrzymek. W 1937 r. wybudowano w Bielczynach kaplicę, do której co roku przybywają czciciele Błogosławionej na uroczystą Mszę św. odpustową ku jej czci.
Dzieci, młodzież i dorośli, naśladując czyny Patronki Chełmży, zrzeszają się w szkolnych kołach Caritas Diecezji Toruńskiej, stowarzyszeniach i ruchach, których celem jest pomaganie bliźnim, będącym w potrzebie. W Chełmży powstało Stowarzyszenie Wsparcia dla Rodzin im. bł. Juty, którego założycielem jest Wiaczesław Jarmulski.
Rocznicowe obchody przybycia bł. Juty do Chełmży miały wyjątkowy charakter. Włączyły się do nich władze miasta i gminy Chełmża, wspierając uroczystości, które trwały od piątku do niedzieli (12-14 maja br.). Uroczystość zainaugurowało otwarcie w Galerii pod Ratuszem wystawy pokonkursowej Śladami Błogosławionej Juty pod patronatem proboszcza parafii św. Mikołaja w Chełmży. Dzieci i młodzież z 11 szkół podstawowych i gimnazjów na terenie miasta i gminy opracowały oraz wykonały prace plastyczne, literackie i multimedialne. Ich twórcza praca przybliżyła godną naśladowania postać Błogosławionej. W otwarciu wystawy i ogłoszeniu wyników uczestniczyli: ks. inf. Zygfryd Urban, burmistrz miasta Chełmży Jerzy Czerwiński, wicewójt gminy Chełmża Kazimierz Bober, nauczyciele, katecheci, dyrektorzy szkół i młodzi artyści. Uroczystości uświetnił występ Scholi pod kierownictwem Leszka Zegalskiego, działającej przy bazylice konkatedralnej Trójcy Świętej.
W drugim dniu uroczystości pielgrzymi z kół Caritas Diecezji Toruńskiej, ruchów i stowarzyszeń pomagających bliźnim, samorządy szkolne, harcerze, katecheci, mieszkańcy Chełmży i gminy wysłuchali w chełmżyńskiej konkatedrze prelekcji pt. Na wzór bł. Juty drogi wyobraźni na co dzień, wygłoszonej przez ks. kan. Krzysztofa Krzemińskiego, wicerektora Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu.
Ksiądz Kanonik, przedstawiając życie bł. Juty, mówił m. in. o niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi z miłością. „Każdy potrzebuje nie słów, pustych deklaracji, lecz gotowości przyjścia z pomocą każdemu, kto cierpi na duszy czy ciele - stwierdził ks. Krzemiński. - Powinniśmy, tak jak bł. Juta, z wielką miłością pochylać się nad cierpiącym człowiekiem w geście miłości, geście duszy wypływającym z dobroci serca. A miłosierne słowo to słowo niosące pokój i bezpieczeństwo. To słowo pocieszające powinno być skierowane również do ludzi bogatych materialnie, którzy utracili wiarę - przez co są również biedni. Słowo jest pełne radości, wypowiadane wtedy, gdy jest taka potrzeba, nielubiące zbędnych, długich komentarzy i ukierunkowane zawsze na drugiego człowieka”.
Następnie, po wysłuchaniu koncertu Scholi, pielgrzymi udali się do Bielczyn, gdzie bł. Juta przez 4 lata, aż do śmierci wiodła pustelniczy żywot. W drodze uczestnikom towarzyszył wspólny śpiew. W Bielczynach, po Mszy św. odprawionej przez ks. inf. Zygfryda Urbana, przybyłych pielgrzymów z: miasta Sangerhausen z Turyngii (rodzinnej miejscowości Błogosławionej), Grudziądza z ks. kan. Markiem Borzyszkowskim, Torunia, Zelgna, Głuchowa, Łubianki, Chełmży - przywitał burmistrz Jerzy Czerwiński i przewodniczący Rady Gminy Chełmża Henryk Śmiałek. Najaktywniejszym wolontariuszom wręczono wyróżnienia za udział w konkursie na plakat, zorganizowanym przez Caritas z Grudziądza pod hasłem Przywracajcie ubogim nadzieję. Następnie zespół Juzyna z Zawoi wystąpił z koncertem muzyki chrześcijańskiej. Odbyła się również prezentacja pomysłów i doświadczeń z zakresu organizowania i świadczenia pomocy osobom potrzebującym.
W niedzielę uroczystą Mszę św. odpustową odprawił bp Józef Szamocki. Pielgrzymi uczestniczący w odpuście mieli okazję skosztować lokalnych produktów, przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich oraz zakupić okolicznościowe pamiątki, poświęcone bł. Jucie.
Uczestnictwo wielu pielgrzymów w obchodach świadczy o tym, że kult bł. Juty jest wciąż żywy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu