Reklama

Moje pismo Tęcza - 1/2 2019

Piotrków Trybunalski

330 lat I Liceum im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim

Ryszard Kobendza, absolwent „Chrobrego” z 1948 r.
Edycja łódzka 5/2006

Organizacja obchodów 330-lecia szkoły nawiązującej swym istnieniem do początków szkolnictwa zakonu Pijarów (1775-1831) i Jezuitów (1706-1773) spoczywała w gestii dyrekcji placówki oraz Towarzystwa Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. B. Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim.
10 grudnia u.br. kościół Ojców Jezuitów, a następnie aulę szkoły wypełniło znaczne grono absolwentów (najstarszy był Tadeusz Gozdek - maturzysta z 1932 r.).
Przybyli także nauczyciele i uczniowie tego zakładu naukowego. Uroczystości jubileuszowe zainaugurowała Msza św. celebrowana przez o. superiora Andrzeja Lemiesza i o. Remigiusza Kalskiego - katechetów tej szkoły. Ksiądz superior wygłosił jubileuszową homilię, pięknie tłumacząc wartość i znaczenie tradycji w funkcjonowaniu zarówno instytucji, jak i rodziny. Nadto przekazał zebranym treść okolicznościowego listu abp. Józefa Życińskiego, absolwenta naszej szkoły z 1956 r. Przeżycia doznane w kościele potęgował blask odnowionego ołtarza głównego z obrazem patrona zakonu św. Franciszka Ksawerego.
Wagę jubileuszu doceniły władze miasta. Podczas uroczystości prezydent Piotrkowa Trybunalskiego wręczył dyrektorowi szkoły czek na kwotę 40 tys. zł dla pokrycia jej najpilniejszych potrzeb. Natomiast przedstawiciel Rady Miasta odznaczył 330-letnią jubilatkę złotym medalem za Zasługi dla miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Medale te otrzymali również byli dyrektorzy „Chrobrego” Ryszard Koziński i Zenon Bartczak.
Za najważniejszy punkt jubileuszowego święta należy - moim zdaniem - ocenić wystąpienie Z. Bartczaka, który scharakteryzował napisaną przez siebie monografię liczącą 447 stron pt. Liceum Ogólnokształcące im. B. Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim. Dzieje, wychowankowie, absolwenci.
Uczestnicy obchodów jubileuszu szkoły wysłuchali także ośmiu innych interesujących wystąpień na temat przeszłości szkoły i jej dwóch słynnych dyrektorów: Józefa Fabianiego i Teofila Budzanowskiego. Opracowania te zostały przygotowane pod kierunkiem nauczycielek Iwony Drobniak-Zwolińskiej i Bogumiły Matuszewskiej.
Powodowani troską o nieustannie dewastowany „dąb absolwentów XX w.”, posadzony w 1999 r. przed budynkiem szkoły podczas obchodów jubileuszu 325-lecia, zebrani zorganizowali składkę na wykonanie ogrodzenia wokół drzewa. Fundusze zostały przekazane do dyspozycji Towarzystwa Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. B. Chrobrego, które zajmie się zabezpieczeniem dębu-pomnika.
W nawiązaniu do przypadającej w w tym roku 95. rocznicy powstania harcerstwa w Piotrkowie, absolwenci „Chrobrego” wystosowali kolejny apel do młodzieży i członków Rady Pedagogicznej o reaktywowanie przy szkole 4. Drużyny Harcerskiej im. Cypriana Godebskiego. W przeszłości harcerze „Czwórki” dobrze zasłużyli się szkole i społeczeństwu piotrkowskiemu i wzorowo współpracowali z przełożonymi kościoła Jezuitów.
Miłym akcentem obchodów 330. rocznicy powstania zrębów gimnazjum „Chrobrego” było wręczenie najstarszym absolwentom okolicznościowego artystycznie wykonanego medalu 330-lecia szkoły. Otrzymał go także prezydent miasta Piotrkowa Waldemar Matusewicz, który uzyskał w „Chrobrym” maturę w 1977 r.
Osoby zainteresowane zdobyciem monografii szkoły powinny zwracać się do dyrektora Zenona Bartczaka; tel. (0-44) 646 51 82.

Św. Siostra Faustyna wygrała plebiscyt na Polkę Stulecia

2019-01-22 12:41

pra / Warszawa (KAI)

Św. Siostra Faustyna, Danuta Siedzikówna ps. „Inka” i dr Wanda Półtawska znalazły się na podium plebiscytu na Polkę Stulecia, który przygotowała Konfederacja Kobiet RP.

Graziako
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Spośród 23 kandydatek do tytułu Polki Stulecia najwięcej głosów otrzymała św. s. Faustyna Kowalska. Zagłosowała na nią blisko jedna piąta osób biorących udział w plebiscycie. Drugą w kolejności największą liczbę głosów otrzymała Danuta Siedzikówna ps. „Inka”, a trzecią – dr Wanda Półtawska.

„Plebiscyt już się zakończył, ale mamy nadzieję, że stanie się on jedynie początkiem fascynującej przygody związanej ze zgłębianiem losów wspaniałych, odważnych, pełnych miłości i pasji Polek” - czytamy na stronach Konfederacji Kobiet RP, która zorganizowała plebiscyt.

Jak przekonują organizatorzy, głosowanie miało dać impuls do poznawania zarówno tych legendarnych bohaterek, o których wiedzieć powinno każde dziecko, jak i tych, których pamięć udało się przywrócić dopiero niedawno, a także tych, o których wiemy ciągle za mało.

„Bo przecież bez nich – tych setek tysięcy dzielnych matek, żon, babć i córek – historia Polski wyglądałaby pewnie zupełnie inaczej. To one – piękne, wierne i mężne – wychowywały kolejne pokolenia, ucząc je miłości do Boga i Polski oraz szacunku do tradycji, dając w codziennej, pokornej pracy wzór wierności wyznawanym zasadom. Ale to także one, gdy trzeba było, same chwytały za broń, roznosiły meldunki, opatrywały rannych, rzucały granatami czy dowodziły oddziałami, zaś w dzisiejszych czasach nie wyrzekły się wyznawanych ideałów i nie dały porwać się nurtowi feminizmu, pokazując, czym jest prawdziwa kobiecość” - podkreśla Konfederacja Kobiet RP, która dziękuje wszystkim, którzy wzięli udział w plebiscycie i przyczynili się do popularyzacji postaci wspaniałych, dzielnych Polek.

„Niech ich postawy, splecione z trudną, nierzadko dramatyczną historią Polski, będą dla nas drogowskazem w naszych własnych wyborach jako matek, żon i obywatelek” - zachęcają organizatorki plebiscytu zorganizowanego z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

W plebiscycie na Polkę Stulecia oprócz św. s. Faustyny Kowalskiej, Danuty Siedzikówny ps. „Inka”, i dr Wandy Półtawskiej pojawiły się nazwiska 20 innych kandydatek. Były to: Marianna Popiełuszko, Anna Walentynowicz, s. Urszula Ledóchowska, Agata Mróz, Zdzisława Bytnarowa ps. "Sławska", Irena Iłłakowicz ps. „Irena”, „Barbara Zawisza”, bł. Hanna Helena Chrzanowska, Stanisława Leszczyńska, Karolina Lanckorońska, Wanda Modlibowska, Danuta Szyksznian ps. „Sarenka”, Elżbieta Zawacka ps. „Zo”, Maria Stanisława Wittek ps. „Mira”, Hanka Ordonówna, właśc. Maria Anna Tyszkiewicz, Maria Eleonora Mirecka-Loryś, ps. „Marta”, Wiktoria Ulma, Zofia Kossak, Anna Leska, Emilia Szlachta ps. "Maj" i Alina Maria Janowska-Zabłocka.

Projekt Konfederacja Kobiet RP ma na celu tworzenie platformy do integracji i współdziałania dla organizacji kobiecych o różnych profilach, dla nieformalnych ruchów i grup aktywnych kobiet, a także dla organizacji podejmujących szeroko pojęte działania na rzecz kobiet i spraw dla kobiet kluczowych, które działają w oparciu o wartości takie jak szacunek dla ludzkiego życia, małżeństwo i rodzina, macierzyństwo, naturalnie pojęta kobiecość. Celem Konfederacji jest integrowanie aktywnych kobiet oraz wszystkich osób działających na rzecz kobiecości, macierzyństwa, małżeństwa i rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Akcja dom

Uczestnicy Rejsu Niepodległości już w Panamie

2019-01-22 21:17

pb (KAI Panama) / Panama

Uczestnicy Rejsu Niepodległości są już w Panamie. Na 34. Światowe Dni Młodzieży przybyły osoby, które właśnie przypłynęły tam na żaglowcu „Dar Młodzieży”, jak również te, które wcześniej uczestniczyły w poszczególnych etapach podróży. – Panama jest piękna! – mówią w rozmowie z KAI.

Krzysztof Tadej

„Dar Młodzieży” pozostanie w stolicy Panamy do 28 stycznia. Cumuje w porcie Balboa, znajdującym się w pobliżu wejścia do Kanału Panamskiego od strony Oceanu Spokojnego. Uczestnicy rejsu zaprosili na pokład żaglowca papieża Franciszka, który będzie przebywał z wizytą w Panamie w dniach 23-27 stycznia.

- Chcemy być młodymi ambasadorami Polski – powiedziała KAI Dominika Hoft ze Środy Wielkopolskiej. Dodała, że już sam fakt udziału w Rejsie Niepodległości był wielkim zaszczytem, bo „mogliśmy w różnych portach świata mówić o Polsce, o tym, jaka jest piękna”. - Chcemy się tym podzielić także tutaj, w Panamie. To w końcu u nas dwa i pół roku temu odbyły się poprzednie Światowe Dni Młodzieży. Jest to dla nas fajne podsumowanie tego czasu i wykorzystamy to w stu procentach – podkreśliła Dominika, która na koszulce miała napis: „Bądź spokojny, Bóg czuwa i wie, co robi”.

- Ludzie w różnych krajach nas rozpoznawali i pytali o Polskę – zaznaczyła Anna Konopka z Krakowa. Rejs Niepodległości nazwała niesamowitą inicjatywą, dzięki której świętowała niepodległość „całym ciałem i duchem”.

Przyznała, że pierwszy raz miała okazję być na statku i poczuła na własnej skórze trudy z tym związane, które ją jednak umocniły.

Wyjaśniła, że rejs był podzielony na dziewięć odcinków i poszczególne grupy uczestników uczestniczyły w jednym z nich. Ale zwieńczeniem całego rejsu są Światowe Dni Młodzieży, dlatego do Panamy przylecieli wszyscy, którzy płynęli w Rejsie Niepodległości.

- Kiedy w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie papież ogłosił, że kolejne odbędą się w Panamie, to zamarzyłam, że chcę tam być, choć wydawało się to czymś dla mnie niemożliwym – zwierza się Agnieszka Szymczyk z Kielc. - Ale kiedy poszłam na studia, zobaczyłam ogłoszenie o konkursie na udział w Rejsie Niepodległości, którego kulminacją miał być właśnie pobyt na ŚDM w Panamie. Zgłosiłam się, choć z żeglowaniem nie miałam nigdy żadnej styczności. Mieszkam w województwie świętokrzyskim, więc nigdy nie sądziłam, że będę marynarzem, że będę wchodziła na reję, że będę myła pokłady i że poznam tylu niesamowitych ludzi. To niezwykłe doświadczenie i przygoda. Po dwóch i pół roku przyleciałam do Panamy ze znajomymi z Rejsu Niepodległości i mam zaszczyt uczestniczyć w tych wydarzeniach – opowiada Agnieszka.

Pytana, co trzeba było zrobić, żeby wygrać konkurs na udział w rejsie, tłumaczy, że składał się on z dwóch etapów. - Pierwszym było dodanie na Facebooku zdjęcia, które przedstawiało naszą małą ojczyznę, miejsce, do którego jesteśmy przywiązani, i zbieranie lajków od znajomych. Kto przeszedł do drugiego etapu, uczestniczył w Warszawie w konkursie wiedzy z zakresu Biblii, żeglugi i historii Polski. Po drugim etapie zostali wyłonieni zwycięzcy – wyjaśniła Szymczyk.

„Dar Młodzieży” wyruszył z Gdyni 20 maja 2018 r. W czasie całego rejsu przez jego pokład przewinie się niemal 1000 uczestników. Przybili lub jeszcze przybiją w sumie do 22 portów w 18 państwach świata na czterech kontynentach. Do Gdyni żaglowiec wróci 28 marca br.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem