Reklama

Piotrków Trybunalski

330 lat I Liceum im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim

Ryszard Kobendza, absolwent „Chrobrego” z 1948 r.
Edycja łódzka 5/2006

Organizacja obchodów 330-lecia szkoły nawiązującej swym istnieniem do początków szkolnictwa zakonu Pijarów (1775-1831) i Jezuitów (1706-1773) spoczywała w gestii dyrekcji placówki oraz Towarzystwa Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. B. Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim.
10 grudnia u.br. kościół Ojców Jezuitów, a następnie aulę szkoły wypełniło znaczne grono absolwentów (najstarszy był Tadeusz Gozdek - maturzysta z 1932 r.).
Przybyli także nauczyciele i uczniowie tego zakładu naukowego. Uroczystości jubileuszowe zainaugurowała Msza św. celebrowana przez o. superiora Andrzeja Lemiesza i o. Remigiusza Kalskiego - katechetów tej szkoły. Ksiądz superior wygłosił jubileuszową homilię, pięknie tłumacząc wartość i znaczenie tradycji w funkcjonowaniu zarówno instytucji, jak i rodziny. Nadto przekazał zebranym treść okolicznościowego listu abp. Józefa Życińskiego, absolwenta naszej szkoły z 1956 r. Przeżycia doznane w kościele potęgował blask odnowionego ołtarza głównego z obrazem patrona zakonu św. Franciszka Ksawerego.
Wagę jubileuszu doceniły władze miasta. Podczas uroczystości prezydent Piotrkowa Trybunalskiego wręczył dyrektorowi szkoły czek na kwotę 40 tys. zł dla pokrycia jej najpilniejszych potrzeb. Natomiast przedstawiciel Rady Miasta odznaczył 330-letnią jubilatkę złotym medalem za Zasługi dla miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Medale te otrzymali również byli dyrektorzy „Chrobrego” Ryszard Koziński i Zenon Bartczak.
Za najważniejszy punkt jubileuszowego święta należy - moim zdaniem - ocenić wystąpienie Z. Bartczaka, który scharakteryzował napisaną przez siebie monografię liczącą 447 stron pt. Liceum Ogólnokształcące im. B. Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim. Dzieje, wychowankowie, absolwenci.
Uczestnicy obchodów jubileuszu szkoły wysłuchali także ośmiu innych interesujących wystąpień na temat przeszłości szkoły i jej dwóch słynnych dyrektorów: Józefa Fabianiego i Teofila Budzanowskiego. Opracowania te zostały przygotowane pod kierunkiem nauczycielek Iwony Drobniak-Zwolińskiej i Bogumiły Matuszewskiej.
Powodowani troską o nieustannie dewastowany „dąb absolwentów XX w.”, posadzony w 1999 r. przed budynkiem szkoły podczas obchodów jubileuszu 325-lecia, zebrani zorganizowali składkę na wykonanie ogrodzenia wokół drzewa. Fundusze zostały przekazane do dyspozycji Towarzystwa Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. B. Chrobrego, które zajmie się zabezpieczeniem dębu-pomnika.
W nawiązaniu do przypadającej w w tym roku 95. rocznicy powstania harcerstwa w Piotrkowie, absolwenci „Chrobrego” wystosowali kolejny apel do młodzieży i członków Rady Pedagogicznej o reaktywowanie przy szkole 4. Drużyny Harcerskiej im. Cypriana Godebskiego. W przeszłości harcerze „Czwórki” dobrze zasłużyli się szkole i społeczeństwu piotrkowskiemu i wzorowo współpracowali z przełożonymi kościoła Jezuitów.
Miłym akcentem obchodów 330. rocznicy powstania zrębów gimnazjum „Chrobrego” było wręczenie najstarszym absolwentom okolicznościowego artystycznie wykonanego medalu 330-lecia szkoły. Otrzymał go także prezydent miasta Piotrkowa Waldemar Matusewicz, który uzyskał w „Chrobrym” maturę w 1977 r.
Osoby zainteresowane zdobyciem monografii szkoły powinny zwracać się do dyrektora Zenona Bartczaka; tel. (0-44) 646 51 82.

Papież: wolność religijna najwyższym wyrazem ludzkiej godności

2018-11-20 19:41

vaticannews / Watykan (KAI)

Papież Franciszek skierował przesłanie do organizatorów inicjatywy „Wenecja na czerwono”. Podjęli ją wspólnie: Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Patriarchat Wenecji dla przypomnienia o milionach chrześcijan, którzy są dzisiaj prześladowani, a szczególnie o Asii Bibi, która po dziewięciu latach więzienia została uznana za niewinną przed Sąd Najwyższy Pakistanu.

Grzegorz Gałązka

Z tej okazji dzisiaj wieczorem Wielki Kanał w Wenecji oraz niektóre miejsca Laguny zostaną oświetlone na czerwono. Pragnę, napisał Ojciec Święty, aby ta „pożyteczna inicjatywa” uwrażliwiająca na dramat prześladowanych chrześcijan wzbudziła należną uwagę ze strony wszystkich. Chrześcijanie w wielu miejscach świata doświadczają dyskryminacji ze względu na swoją wiarę.

Orędzie zostało przekazane patriarsze Wenecji abp. Francesco Moraglii, a podpisane zostało przez kard. Pietro Parolina, sekretarza stanu. W tekście czytamy ponadto, że są kraje w których narzuca się jedną religię, w innych z kolei trwają gwałtowne prześladowania oraz systematyczne wyszydzanie uczniów Jezusa. Dlatego tak ważne jest organizowanie tego typu wydarzeń. Zwracają bowiem one uwagę świata na różne przejawy pogwałcenia wolności religijnej. A ono stawowi najwyższy wyraz ludzkiej godności – czytamy w papieskim przesłaniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzym: niebawem papież podda się operacji usunicia zaćmy

2018-11-21 18:52

st (KAI) / Rzym

W Watykanie krążą pogłoski na temat operacji zaćmy, jakiej ma się poddać w najbliższym czasie Papież Franciszek. Portal il sismografo przypomina, że 29 marca, spotykając się z więźniami w zakładzie karnym Regina Coeli na Zatybrzu w Rzymie Ojciec Święty powiedział: „W moim wieku pojawia się zaćma i nie widzi się dobrze rzeczywistości. Z tego powodu w przyszłym roku powinienem poddać się operacji”.

Grzegorz Gałązka

Przewiduje się, że papież będzie musiał dwukrotnie poddać się operacji, ponieważ dotknęła go zaćma dwustronna. Oznacza to, że najpierw lekarze będą musieli usunąć upośledzenie oka bardziej dotkniętego chorobą, a po jakimiś czasie drugiego. W obydwu wypadkach będzie chodziło o wszczepienie nowej (sztucznej) soczewki. Zdaniem portalu il sismografo operacja zostanie przeprowadzona w szpitalu prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Dominikańskich Najświętszego Różańca w Rzymie, gdzie klinika okulistyczna działa od 1960 roku. Operacja trwa około 20 minut, wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym kroplami do oczu i nie wymaga szwów, a pacjent wraca do domu po bardzo krótkim czasie. Zaćma jest chorobą na którą zapada 60 proc. osób powyżej 70 roku życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kalendarz pielgrzyma 2019

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem