Reklama

Z wizytą w parafii

Wielka wiara i przywiązanie do Kościoła

Historia tej wspólnoty sięga XIV w. Zbudowany w 1485 r. kościół był miejscem chrztu m.in. św. Stanisława Kostki i kard. Aleksandra Kakowskiego. 8 października parafię pw. św. Wojciecha w Przasnyszu wizytował biskup płocki prof. Stanisław Wielgus.

Niedziela płocka 50/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Wojciecha w Przasnyszu

Patron parafii: św. Wojciech
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Dekanat: przasnyski
Miejscowości: Przasnysz (część), Bartniki, Mchowo, Mchówko, Oględa, Wygoda, Zakocie
Kaplice: w szpitalu miejskim, w Domu Pomocy Społecznej
Proboszcz: ks. kan. Franciszek Różański
Wikariusze: ks. Krzysztof Kujawa, ks. Marek Grzeszczak, ks. Sławomir Trzaska
Inni kapłani zamieszkali na terenie parafii: ks. kan. Tadeusz Niestępski
Katecheci: ks. Rafał Gutkowski, Bogusław Brykała, Teresa Goliaszewska, Katarzyna Bochenek, Dagmara Ciesielska-Kiliś, Jadwiga Radomska, Anna Rekosz, Teresa Sielska
Organista: Andrzej Kalinowski
Zakrystian: Arkadiusz Jeznach
W parafii działają: rada gospodarcza, rada duszpasterska, Akcja Katolicka, Apostolat Maryjny, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Uzależnionym i Ich Rodzinom „Filadelfia”, Koło Przyjaciół Radia Maryja, oaza rodzin, poradnictwo rodzinne, parafialne koło Caritas, koła Żywego Różańca, asysta procesyjna, Dzieci Maryi, scholka parafialna, chór parafialny, ministranci
Z parafią współpracują: Ochotnicza Straż Pożarna, władze miasta i powiatu, szkoły
Msze św. w niedziele:
w kościele parafialnym - 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 16.00, 18.00
w kaplicy DPS - 7.00
w szpitalu - 8.00

Historia i współczesność

Kilkuwiekową tradycję i współczesność przasnyskiej fary zaprezentował w wizytacyjnym sprawozdaniu jej proboszcz ks. kan. Franciszek Różański. W wystąpieniu przypomniał, że parafia liczy ponad 600 lat, kościół zaś zbudowany został pod koniec XV w. W ciągu dziejów świątynia kilka razy ulegała pożarom, w związku z czym jej wnętrze było wielokrotnie przebudowywane. W ciągu ostatnich 100 lat z parafii Przasnysz powstały 4 nowe wspólnoty. Dwie z nich (pw. św. Stanisława Kostki oraz pw. Chrystusa Zbawiciela) mają swą siedzibę w Przasnyszu, dwie pozostałe to parafie w Świętym Miejscu i Skierkowiźnie.
Obecnie, jak poinformował Ksiądz Kanonik, parafia liczy ok. 10 tys. wiernych. Swym terytorium obejmuje dużą część Przasnysza i kilka okolicznych wiosek. Pracuje w niej 5 kapłanów, którzy w każdą niedzielę celebrują 8 Mszy św., 6 z nich sprawowanych jest w kościele, jedna w szpitalu i jedna w Domu Pomocy Społecznej. Frekwencja na niedzielnej Eucharystii dochodzi do 50%; w ciągu roku udzielono 160 tys. Komunii św. „Mieszkają tu ludzie głębokiej wiary i wielkiego przywiązania do Kościoła i jego Pasterzy” - podkreślił ks. Różański.

Duszpasterstwo

Działalność duszpasterska jest od wielu lat siłą przasnyskiej fary. Wierni mają możliwość uczestniczenia m.in. w środowej Nowennie do Matki Bożej czy w coczwartkowych nabożeństwach ku czci św. Stanisława Kostki, wprowadzonych w 1967 r. przez Prymasa Tysiąclecia. W piątki odprawiana jest natomiast Koronka do Miłosierdzia Bożego. Pozostałe nabożeństwa okresowe to nabożeństwo fatimskie, majowe i czerwcowe, Różaniec (w październiku dwukrotnie każdego dnia), Droga Krzyżowa (trzykrotnie w każdy piątek Wielkiego Postu), oraz Godzina św., na którą składają się modlitwy za kapłanów i o powołania. Zapewne owocem tej modlitwy są nowi kapłani i klerycy: przez ostatnie 2 lata wspólnota świętowała prymicje, do kapłaństwa przygotowuje się w płockim Seminarium trzech kleryków.
Dwukrotnie w miesiącu odbywają się konferencje przed chrztem, w parafii jest także poświęcenie pól i pojazdów. Wierni chętnie uczestniczą w pielgrzymkach do pobliskich i odleglejszych sanktuariów.
Co roku w uroczystość Zwiastowania odbywa się akt duchowej adopcji dzieci poczętych, w którym uczestniczy ok. 100 osób.
Szczególnym wyzwaniem duszpasterskim był Wielki Jubileusz Chrześcijaństwa Roku 2000. Odbyły się wtedy tygodniowe misje parafialne, prowadzone przez Ojców Paulinów. W latach 2001-2002 miała miejsce peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego w rodzinach. Jej owocem jest liczne uczestnictwo w nabożeństwach pierwszych piątków miesiąca. W Roku Różańca w każdą pierwszą sobotę miesiąca odmawiano 4 części, zaś koła Żywego Różańca dwukrotnie modliły się przez całą noc. Rok 2004, w którym przypadało 150-lecie dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi, parafia uczciła instalacją witrażu z wizerunkiem Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. W Roku Eucharystii, podczas kolędy duszpasterze rozprowadzali specjalne pamiątki, natomiast w każdy pierwszy piątek miesiąca odbywało się całodzienne wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Grupy parafialne

Cenną pomoc w pracy duszpasterzom stanowią grupy parafialne. Jedną z nich jest rada gospodarcza, której głównym zadaniem jest świadczenie pomocy Księdzu Proboszczowi w zarządzaniu majątkiem parafialnym. W przasnyskiej wspólnocie działa rada duszpasterska, która liczy 12 osób. Jej członkowie m.in. organizują w Wielkim Poście Drogę Krzyżową ulicami miasta.
Swoją działalnością na rzecz parafii pochwalili się również członkowie Akcji Katolickiej. Chociaż ubolewali nad apatią młodzieży, która niechętnie włącza się w działania parafialne, to jednak w miarę możliwości jej członkowie dzielą swój czas pomiędzy posiedzenia i organizowane w parafii akcje.
Od wielu lat prężnie w parafii działa Apostolat Maryjny. Członkowie apostolatu pogłębiają znajomość teologii maryjnej. Swoimi spostrzeżeniami dzielą się na spotkaniach. Prowadzą też „Jerycho Różańcowe”, podejmując modlitwy w różnych intencjach.
Od 10 lat w parafii działa koło Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Uzależnionym i Ich Rodzinom „Filadelfia”. Podstawą działalności koła jest modlitwa o trzeźwość. „Filadelfia” prowadzi także działalność terapeutyczną i charytatywną w odniesieniu do dzieci z rodzin uzależnionych. W IV sobotę miesiąca organizowane są spotkania trzeźwościowe.
Grono parafian skupia się także w Kole Przyjaciół Radia Maryja. Koło istnieje od roku i spotyka się na Eucharystii w ostatnią niedzielę miesiąca. Po Mszy św. członkowie koła uczestniczą w spotkaniu formacyjnym.
W parafii od 15 lat działa wspólnota Domowego Kościoła, do której należy 20 rodzin. Członkowie 5 kręgów spotykają się raz w miesiącu na modlitwie wspólnotowej. Oprócz comiesięcznych spotkań w kręgach gromadzą się w III piątki miesiąca na Mszy św. Członkowie wspólnoty prowadzą także spotkania dla narzeczonych i przygotowują okolicznościowe gazetki.
W posłudze duszpasterskiej wspomagają kapłanów katecheci. Ich działalność nie ogranicza się tylko do salek katechetycznych i świątyń. „Staramy się być również widoczni w mieście, gminie, powiecie, angażując się czynnie w życie społeczności” - mówił jeden z katechetów. Swoją fachową wiedzą i radą wspiera małżeństwa Poradnictwo Rodzinne. W parafii istnieje także 15 kół Żywego Różańca, a także ponadstuosobowa asysta procesyjna. Ogromny wkład pracy w niesienie pomocy potrzebującym ma parafialne koło Caritas.
Stowarzyszenie „Dzieci Maryi” istnieje od 13 lat. Do 28-osobowej grupy należą chłopcy i dziewczęta, którzy spotykają się w każdą sobotę miesiąca. Swoją działalność stowarzyszenie realizuje poprzez pogłębianie nabożeństwa do Maryi i szerzenie jej czci.
W upiększaniu Liturgii ma udział schola parafialna, do której należą 23 osoby, a także chór, który tworzy grupa 28 osób. Duszpasterzy w ich posługiwaniu wspomagają ministranci, którzy - jak się wyraził ich przedstawiciel - „zapatrzeni w św. Stanisława Kostkę uczą się właściwego postępowania na cotygodniowych zbiórkach ministranckich”. O posłudze na rzecz parafii opowiedziała również przedstawicielka starszego pokolenia, które najczęściej wypełnia nasze świątynie i nie rozstaje się z różańcem.

Reklama

Dokonania materialne

Ksiądz Kanonik przedstawił też Biskupowi Płockiemu prace materialne wykonane od momentu ostatniej wizytacji. Jednym z ważniejszych dzieł był remont zabytkowej dzwonnicy, w której dokonano też wymiany elektrycznego napędu dzwonów. Na kościele wymieniono wszystkie elementy tynku i fryzów gzymsowych, wewnątrz świątyni zaś zostało wstawionych 11 witraży figuralnych. Sprawiono nowe dębowe schody na chór, szafy na szaty liturgiczne, meble do kancelarii parafialnej. Wymieniono nagłośnienie oraz część instalacji elektrycznej z nową tablicą rozdzielczą, zakupiono także kilkanaście ornatów, szat i naczyń liturgicznych.
W kościele zostały zamontowane dwie marmurowe tablice: jedna poświęcona została kard. Aleksandrowi Kakowskiemu, na drugiej zaś znalazły się nazwiska przasnyskich proboszczów. Kościół zyskał zabezpieczenie alarmowe z monitoringiem, na plebanii dokonano natomiast wymiany okien na plastikowe. Budynek ten został też podłączony do miejskiej sieci kanalizacyjnej i grzewczej. W planach jest także wymiana okien w domu parafialnym.
Nowy wystrój zyskał też cmentarz, gdzie niemal wszystkie alejki wyłożono kostką polbrukową. Warto dodać, że kaplica szpitalna została wyposażona w nowy ołtarz i tabernakulum, ufundowane przez poprzedniego proboszcza ks. kan. Tadeusza Niestępskiego.

Przebieg wizytacji

Wizyta Pasterza diecezji w przasnyskiej farze rozpoczęła się od spotkania z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej prowadzonego przez siostry szarytki. Tuż przed południem odbyło się spotkanie z grupami w kościele parafialnym. Ksiądz Biskup wysłuchał sprawozdania przedstawicieli grup parafialnych. Kolejnym punktem programu była wizyta w szpitalu, gdzie Ksiądz Biskup spotkał się z chorymi oraz poświęcił nowy ołtarz i tabernakulum w szpitalnej kaplicy. Następnie Biskup Stanisław udał się wraz z kapłanami na cmentarz parafialny, by tam wraz z wiernymi modlić się w intencji zmarłych.
Zwieńczeniem całodniowej wizyty pasterskiej była Msza św. ingresowa. W homilii Biskup Płocki powiedział do bierzmowanych: „Pamiętajcie, że dorosłość, dojrzałość pociąga za sobą wielką odpowiedzialność. Dzisiaj, gdy otrzymacie dary Ducha Świętego, gdy stanie się to, co działo się w Wieczerniku w tym pamiętnym dniu, gdy Duch Święty zstąpił na Apostołów i Matkę Najświętszą - to dziś stanie się w waszych duszach. Przez ręce biskupa spłyną na was dary Ducha Świętego. (…) Przyjmijcie te dary z otwartym sercem i pomóżcie Duchowi Świętemu przemieniać wasze serca ku dobru, ku temu, co piękne, szlachetne”. Po homilii Biskup Stanisław udzielił sakramentu bierzmowania 130 gimnazjalistom.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty – kapłaństwo i małżeństwo

2024-04-28 18:43

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

Marcin Jarzembowski

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

- Szatan atakuje dziś fundamenty - kapłaństwo i małżeństwo. Bo wie, że jeżeli uda mu się zachwiać fundamentami społeczeństwa, to zachwieje całym narodem. My róbmy swoje i nie dajmy się ogłupić - mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Ordynariusz zainaugurował obchody roku jubileuszowego 100-lecia bydgoskiej parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie. - Została ona erygowana 1 maja 1924 r. przez kard. Edmunda Dalbora. Niektórzy powiedzą, był to piękny czas. Nie było telefonów komórkowych, telewizji, Internetu, żyło się spokojniej, romantycznie, piękna idylla. Czy na pewno? Nie do końca - mówił bp Włodarczyk, zachęcając, by wejść w głąb historii i zobaczyć, czym żyli przodkowie.

CZYTAJ DALEJ

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47

[ TEMATY ]

świadectwo

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Według „La Croix”, Duee poznał wspólnotę niedaleko Narbonne w regionie Occitanie, gdy przebywał tam podczas pandemii koronawirusa. Mierzący 1,92 m mężczyzna powiedział, że zakonnicy byli bardzo przyjaźni, otwarci i dynamiczni, mieli też odpowiedzi na wiele jego pytań. Siatkarz przyznał, że spotkanie z duchowością braci zmieniło również jego relację z Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie proboszczów świata: chcemy usłyszeć, jak Jezus nadal działa dzisiaj

2024-04-30 11:06

[ TEMATY ]

synod

proboszczowie

kard. Mario Grech

Karol Porwich/Niedziela

- Nie przybyliście tutaj, by otrzymać nauczanie czy wykład nt. synodalności. Jesteście tutaj, by opowiedzieć nam swoją historię, ponieważ historia każdego z was jest ważna - mówił kard. Mario Grech otwierając spotkanie „Proboszczowie dla synodu”. Odbywa się ono w połowie drogi między kolejnymi sesjami Synodu Biskupów nt. synodalności i w pewnej mierze jest odpowiedzią na pojawiający się zarzut, że głos kapłanów odpowiedzialnych za wspólnoty parafialne został dotąd niewystarczająco wysłuchany.

Dostrzec Bożą obecność w naszych historiach

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję