Reklama

„Dzieci wszystkich kontynentów chwalcie imię Pana…”

Niedziela zamojsko-lubaczowska 48/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 14 do 16 października 2005 r. w domu rekolekcyjnym Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w Łabuniach odbyły się 3-dniowe rekolekcje dla najmłodszych w ramach Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. W spotkaniu uczestniczyło trzydzieścioro uczniów ze Szkół Podstawowych nr 2, nr 7 z Zamościa i z Kalinowic skupionych w ogniskach misyjnych, pod opieką swoich katechetek. Duchową opiekę sprawował ks. Jarosław Ziarkiewicz - diecezjalny duszpasterz do spraw misji. Pomocą służyły dwie animatorki z Gimnazjum nr 2 w Zamościu.
Jezus Chrystus Eucharystyczny, największy Misjonarz, wciąż wzywa swoich uczniów małych i dużych do realizowania Jego polecenia: „W imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jerozolimy” (Łk 24, 47). Z odwagą i dynamizmem misyjny nakaz Pana realizuje Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci założone przez francuskiego biskupa Karola Forbin de Janson w 1854 r., a obecne w Polsce od 1858 r. Na 160. rocznicę powstania tego dzieła Jan Paweł II skierował przesłanie do dzieci całego świata, w którym napisał: „Drodzy chłopcy i dziewczęta, mali misjonarze, wiem, jak pilnie i wielkodusznie wypełniacie to apostolskie zadanie. Na różne sposoby staracie się pomóc dzieciom przedwcześnie zmuszanym do pracy oraz zaradzić ubóstwu biednych; jesteście solidarni z dziećmi żyjącymi w lęku i dramatycznej sytuacji, które cierpią wskutek wojen prowadzonych przez dorosłych i często stają się ofiarami przemocy wojennej; modlicie się każdego dnia, aby dar wiary, który wy otrzymaliście, stał się udziałem także milionów waszych małych przyjaciół, którzy jeszcze nie znają Jezusa”. Szczególną zachętą dla katechetek - organizatorek misyjnych rekolekcji dla dzieci były słowa Ojca Świętego zawarte we wspomnianym przesłaniu: „Z całego serca ufam, że wasi duszpasterze - biskupi i kapłani, jak również wasi katecheci i animatorzy, wasi rodzice i nauczyciele wezmą sobie do serca Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci. Od samego początku swego istnienia przynosiło ono owoce misyjnego heroizmu i zapisało przepiękne karty w historii Kościoła”.
Najważniejszym punktem każdego dnia podczas naszych dni skupienia było uroczyste celebrowanie Eucharystii z zaangażowaniem uczniów do pełnienia posług liturgicznych. Wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu umożliwiła dzieciom bliższe przebywanie z Jezusem i wypowiedzenie przed Bogiem swego uwielbienia, dziękczynienia, przeproszenia i prośby w gronie uczestników. Indywidualna i wspólnotowa modlitwa była ukazywaniem wartości modlitwy za innych, za tych, którzy jej najbardziej potrzebują oraz włączenie się w tradycję Kościoła poprzez codzienne odmawianie Różańca w październiku. W każdym dniu naszych rekolekcji podkreślane było również wspólne poszukiwanie sposobów pomocy misjom oraz pogłębianie wiedzy o Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci. Odbywało się to poprzez miniwykład, pracę w grupach, przygotowanie plakatów misyjnych, prezentację i konkurs. Innym ważnym momentem naszych rekolekcji było zapoznanie uczestników z historią życia bł. Stanisława Kostki Starowiejskiego poprzez analizę wystawy o Błogosławionym, wyjście na cmentarz, wspólną refleksję i modlitwę oraz zapalenie znicza na jego grobie. Włączenie się w obchody Dnia Papieskiego miało miejsce przez modlitwy z rozważaniami słów Ojca Świętego zachęcających dzieci do modlitwy i wyrzeczeń w intencji misji, a także przez obejrzenie filmu o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II. Podczas naszych rekolekcji zostało przybliżone dzieciom Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi poprzez świadectwo misjonarki, obejrzenie wystawy misyjnej i gablot o działalności sióstr, a także przez przyglądanie się ich życiu. Tworzeniu radosnej atmosfery wspólnoty dzieci Bożych i pomocników misyjnych sprzyjały: praca w grupach mieszanych, zmywanie naczyń, nakrywanie do stołu, przygotowywanie niektórych posiłków, pogodne wieczory, śpiew, scenki, zabawy, spacery po parku, wzajemna integracja uczniów z różnych ognisk misyjnych. Wspólne posiłki przygotowane z darów przywiezionych przez dzieci kształtowały postawę szacunku do pożywienia i wdzięczności Panu Bogu i rodzicom za życie i środki do życia.
Na zakończenie rekolekcji została przeprowadzona ankieta, w której uczestnicy wyrazili swoje opinie. Na pytanie: „Co szczególnego podobało mi się podczas tych dni skupienia?” najczęściej padały odpowiedzi: „bardzo dobra organizacja, było dużo śpiewania, pogodne wieczory, pięknie przygotowana liturgia Mszy św., wspólna modlitwa, codzienna Msza św., spacery, zwiedzanie…”. Na pytanie: „Czy chciałbyś, aby organizować podobne wyjazdy i dlaczego?” wszystkie odpowiedzi były na „tak”, ponieważ jest to dla dzieci radość, lepsze poznanie Boga i Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Dzieci zawierają przyjaźnie, uczą się być czułymi na potrzeby innych. Kolejne pytanie dotyczyło najważniejszego postanowienia rekolekcyjnego. Najczęściej padały odpowiedzi: „szczera i głęboka modlitwa, więcej modlitwy za dzieci z krajów misyjnych, drobne wyrzeczenia, będę częściej się modliła i nie opuszczała Mszy św., postaram się nie odrzucać nikogo…”.
Na niedzielnej Eucharystii uczestnicy rekolekcji - dzieci, organizatorzy: Alicja Jurczyszyn, Halina Zielonka, s. Bernarda Misiewicz oraz rodzice dziękowali Bogu za udane rekolekcje.
Niech słowa Jana Pawła II będą zachętą na przyszłość dla kapłanów, katechetów, rodziców, nauczycieli, dzieci i młodzieży do włączenia się sercem gorliwym w podobne misyjne dzieła: „Jakże nie wspomnieć małej Tereski z Lisieux, która mając 7 lat, 12 maja 1882 r. zapisała się do Dzieła Misyjnego Dzieci, a już w wieku 14 lat postanowiła oddać się Jezusowi dla zbawienia świata. To duchowe owocowanie nie wyczerpało się i dziś. Módlmy się, aby coraz więcej dzieci poświęciło Ewangelii nie tylko pewien okres, lecz całe swoje życie. Prośmy również Boga, aby wszędzie upowszechniała się dobroczynna działalność Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

para prezydencka

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Nawiązując do spotkania diakona Filipa z dworzaninem królowej Kandaki, abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że prawda o Chrystusie zapowiedzianym przez proroków, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, trafia do serc ludzi niekiedy odległych tradycją i kulturą. – Znajduje echo w ich sercach, znajduje odpowiedź na ich najbardziej głębokie pragnienia ducha – mówił metropolita krakowski. Odwołując się do momentu ustanowienia przez Jezusa Eucharystii, arcybiskup podkreślił, że Apostołowie w Wieczerniku usłyszeli „to czyńcie na moją pamiątkę”. – Konieczna jest pamięć o tym, co się wydarzyło – o zbawczej, paschalnej tajemnicy Chrystusa. Konieczne jest urzeczywistnianie tej pamięci właśnie w Eucharystii – mówił metropolita zaznaczając, że sama pamięć nie wystarczy, bo trzeba być „wychylonym przez nadzieję w to, co się stanie”. Tym nowym wymiarem oczekiwanym przez chrześcijan jest przyjście Mesjasza w chwale.

CZYTAJ DALEJ

Papież do zakonnic klauzurowych: nostalgia nie działa

2024-04-18 13:47

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek złożył hołd katolickim zakonnicom, które żyją w klasztorach klauzurowych, odizolowane od świata. Przyjmując dziś na audiencji w Watykanie grupę karmelitanek bosych w czwartek powiedział, że ich wybór życia nie jest "ucieczką w modlitwę oderwaną od rzeczywistości", ale odważną ścieżką miłości. Jednocześnie ostrzegł zakonnice przed reformami o nostalgicznym wydźwięku.

Franciszek przyjął w czwartek na audiencji w Watykanie delegację około 60 karmelitanek bosych. Zakon powstał w 1562 r. w wyniku reformy zakonu karmelitańskiego przez św. Teresę z Ávili i św. Jana od Krzyża. Zakonnice pracują obecnie nad rewizją konstytucji zakonu. Papież odniósł się do tego w swoim przemówieniu. "Rewizja konstytucji oznacza właśnie to: zebranie pamięci o przeszłości zamiast negowania jej, aby móc patrzeć w przyszłość. W rzeczywistości, drogie siostry, uczycie mnie, że powołanie kontemplacyjne nie prowadzi nas do zachowania starych popiołów, ale do podsycania ognia, który płonie w coraz to nowy sposób i może dać ciepło Kościołowi i światu" - powiedział Franciszek. Przypomniał, że pamięć o historii zakonu i o wszystkim, co konstytucje zgromadziły przez lata, jest "bogactwem, które musi pozostać otwarte na natchnienia Ducha Świętego, na nieustanną nowość Ewangelii, na znaki, które Pan daje nam poprzez życie i ludzkie wyzwania. Jest to ważne dla wszystkich instytutów życia konsekrowanego".

CZYTAJ DALEJ

Papież do młodych: to wy twórzcie przyszłość, razem z Bogiem

2024-04-19 16:20

[ TEMATY ]

młodzi

papież Franciszek

PAP/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek

Papież Franciszek

To od was zależy przyszłość i wy macią ją tworzyć. Nie możecie być biernymi widzami - mówił papież na audiencji dla uczniów „szkół pokoju”. Przyznał, że istnieje pokusa, by nie myśleć o jutrze, lecz skupić się wyłącznie na teraźniejszości, a troskę o przyszłość delegować na instytucje lub polityków. Dziś jednak, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, potrzeba właśnie brania odpowiedzialności za przyszłość. Potrzebujemy odwagi i kreatywności zbiorowego marzenia - mówił Franciszek.

„Drodzy chłopcy i dziewczęta, drodzy nauczyciele, marzenie to wymaga od nas czujności, a nie snu - mówił papież. - Aby je urzeczywistnić, trzeba pracować, a nie spać, wyruszyć w drogę, a nie siedzieć na kanapie. Musimy dobrze korzystać ze środków, które oferuje informatyka, a nie tracić czas na sieciach społecznościowych. Ale marzenie to urzeczywistnia się również, słuchajcie dobrze, urzeczywistnia się również poprzez modlitwę, czyli razem z Bogiem, a nie jedynie o własnych siłach”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję