Reklama

List na 61. Tydzień Miłosierdzia i 15. rocznicę istnienia Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Eucharystia posłaniem do służby potrzebującym

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 40/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzisiejsza niedziela rozpoczyna 61. Tydzień Miłosierdzia, którego hasło brzmi: Eucharystia posłaniem do służby potrzebującym. W tym tygodniu, jak i w całym roku duszpasterskim, w sposób szczególny zatrzymujemy się przy tajemnicy Eucharystii.
Ofiara eucharystyczna jest wielką tajemnicą, do której Chrystus pozwala nam się zbliżyć i w niej uczestniczyć. Nie wolno nam jednak zapomnieć, iż nie może ona pozostać w oderwaniu od naszego życia, zwłaszcza gdy tak wielu braci dotykają problemy związane z podstawami ich egzystencji. W liście Mane nobiscum Domine, zapowiadającym Rok Eucharystii, sługa Boży Jan Paweł II przypominał, iż Eucharystia musi stać się bodźcem do budowania społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i braterskiego i dlatego „nie wolno sprawować Eucharystii, w której nie promieniuje miłość, potwierdzona konkretnym dzieleniem się z najbiedniejszymi” (MND, 28).
O tych właśnie braciach potrzebujących przypominają nam kolejne dni Tygodnia Miłosierdzia: o ludziach chorych, w podeszłym wieku, samotnych, bezrobotnych, emigrantach, głodnych, bezdomnych. Nie wolno nam o nich zapominać! Przychodząc do domu Bożego, musimy pamiętać o tych, którzy nie mają dachu nad głową. Przystępując do stołu Pańskiego i karmiąc się Chlebem Eucharystycznym, musimy pamiętać o tych, którym brakuje chleba powszedniego. Słuchając Słowa Bożego, musimy pamiętać o tych, którzy w samotności czekają na chwilę rozmowy z drugim człowiekiem. Dostępując godności dzieci Bożych, musimy pamiętać o tych, którzy są upokorzeni przez brak pracy.
Niedoścignionym wzorem takiej postawy jest sam Jezus Chrystus, który nie tylko troszczył się o dusze tych, którzy szli za nim, ale również widział ich troski doczesne i odpowiadał na nie: karmił głodnych, uzdrawiał chorych, pospieszył do Marty i Marii, by podnieść je na duchu po stracie ich brata Łazarza, ukazywał przykłady miłosierdzia, jak chociażby w przypowieści o miłosiernym Samarytaninie. W ten sposób przez pryzmat spraw doczesnych jeszcze bardziej kierował spojrzenie osób potrzebujących ku sprawom Bożym. Miłość miłosierna jest bowiem najlepszą drogą, która prowadzi do domu Ojca, a kroczą nią zarówno ci, którzy ją okazują, jak i ci, którzy jej potrzebują. Jest jednym z narzędzi ewangelizacji, ponieważ poprzez miłosierdzie brata doświadczamy Miłosierdzia Ojca.
Trzeba jednak pamiętać, że niesienie pomocy wymaga ogromnej wrażliwości i delikatności, aby było rzeczywistym realizowaniem przykazania miłości, a nie tylko okazywaniem politowania godzącym w godność potrzebującego. Coraz bardziej potrzebne są zorganizowane struktury, dzięki którym udzielana pomoc będzie miała charakter systematyczny i profesjonalny. Odbywa się to za pośrednictwem różnego rodzaju instytucji publicznych oraz licznych organizacji pozarządowych, w tym organizacji kościelnych.

Reklama

15-lecie Caritas w Polsce i Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Jedną z kościelnych organizacji charytatywnych jest Caritas, która w tym roku obchodzi 15-lecie swojego istnienia. Znane są akcje i działania podejmowane przez Caritas, o których dowiadujemy się z mediów i których często sami jesteśmy świadkami. W naszej diecezji na szczególną uwagę zasługują Parafialne Zespoły Caritas, w których zaangażowanych jest blisko 2 tys. wolontariuszy, czyli tych, którzy bezinteresownie niosą pomoc drugiemu człowiekowi.
Warto również zaznaczyć, że Parafialny Zespół Caritas jest nie tylko świadectwem miłosierdzia, ale również miejscem społecznego poruszenia. Daje on nie tylko możliwość skorzystania z pomocy, ale stanowi także obszar, w którym każdy wrażliwy człowiek może na miarę swoich możliwości i umiejętności pomagać osobom potrzebującym. Istotę i posłannictwo Parafialnego Zespołu Caritas oddaje dobrze sama jego nazwa. Jest parafialny, a zatem zakorzeniony w parafii i jest jednym ze sposobów realizacji misji charytatywnej lokalnej wspólnoty. Jest zespołem, a więc stanowi grupę osób, które łączy wspólny cel. Osoby te stanowią wspólnotę we wspólnocie parafialnej. Jest związany z Caritas, a więc z organizacją, która ma określoną strukturę i zadania. Samo zaś słowo „caritas” oznacza miłość miłosierną.
Serdecznie dziękuję tym wszystkim, którzy już realizują swoją posługę miłości w 177 Parafialnych Zespołach Caritas obejmujących pomocą ponad 35 tys. osób. Dziękuję także wszystkim tym, którzy wspierają duchowo i materialnie działania na rzecz ubogich i potrzebujących. Ważna jest każda ofiara cierpienia i modlitwy za dzieła i ludzi, którzy spieszą innym w potrzebie. Ważne są również ofiary materialne, bez których nie byłaby możliwa realizacja wielu dzieł charytatywnych. W tym roku blisko 3 tys. osób przekazało na rzecz Caritas naszej diecezji 1% od podatku dochodowego, a ponad 5,5 tys. osób regularnie wspiera dzieła Caritas w ramach Grona Wspierających Ubogich. Za zaufanie dla tej kościelnej instytucji serdecznie dziękuję.
Gorąco zachęcam inne osoby do włączenia się w działalność charytatywną. Czynię to tym goręcej, że nadchodzący rok duszpasterski, którego hasło brzmi: Przywracajmy nadzieję ubogim, w sposób szczególny będzie poświęcony pomocy najuboższym.
Także tych, którzy cierpią z powodu różnego rodzaju ubóstwa, zachęcam do wytrwałości. Nie poddawajcie się! Miejcie ufność w Miłosierdzie Boże oraz w pomoc Waszych braci, która jest autentycznym wyrazem tego miłosierdzia. Pamiętajcie również, że wiele zależy od Was samych i starajcie się wykorzystać każdą możliwość, która pozwoli Wam i Waszym rodzinom żyć godniej. Nie zapominajcie jednak o Waszych sumieniach i o tym, że również Wy możecie pomóc innym.
Duszpasterzy proszę o opiekę nad tymi, którzy pomocy potrzebują, jak i nad tymi, którzy ją niosą innym. Wspierajcie ich swoim doświadczeniem i życzliwością oraz darami Ducha Świętego, które zostały Wam przekazane w sakramencie kapłaństwa.
Zachęcam każdego z Was, Drodzy Diecezjanie, abyście wspierali siebie wzajemnie. Niech każdy czyni to w taki sposób i w takim stopniu, na jaki go stać. Możecie uczynić to, angażując się w działalność organizacji charytatywnych, wspierając te organizacje swoimi ofiarami finansowymi i rzeczowymi, ale również ofiarując swoją modlitwę i cierpienie. Starajcie się również dostrzec potrzebujących obok siebie i wyciągnąć do nich pomocną dłoń - czasami wystarczy drobny życzliwy gest, chwila rozmowy, kromka chleba. „Nie łudźmy się - wzywał nas Ojciec Święty Jan Paweł II u początku Roku Eucharystycznego - za prawdziwych uczniów Chrystusa zostaniemy uznani, jeśli otoczymy troską potrzebujących. To właśnie jest kryterium sprawdzania autentyczności naszych celebracji eucharystycznych” (MND, 28).
Szczególnie proszę Was o wsparcie finansowe podczas dzisiejszej zbiórki przy wyjściu z kościoła. Przekazane przez Was ofiary zostaną przeznaczone na realizację zadań Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz Parafialnych Zespołów Caritas.

Każdemu z Was na nadchodzący Tydzień Miłosierdzia oraz zbliżający się rok duszpasterski poświecony pamięci o ubogich z serca błogosławię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

[ TEMATY ]

wstrzemięźliwość

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Zgodnie z obowiązującymi w Kościele katolickim przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada uroczystość. Post ścisły obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

CZYTAJ DALEJ

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

abp Tadeusz Wojda SAC

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

W kazaniu abp Wojda, przywołując obranie Matki Chrystusa za Królową narodu polskiego na przestrzeni naszej historii, od króla Jana Kazimierza do św. Jana Pawła II i nas współczesnych, podkreślił że nasze wielowiekowe złączenie z Maryją nie ogranicza się jedynie do wymiaru historycznego a jego wymowa jest znacznie głębsza i „mówi o więzi miedzy Królową i Jej poddanymi, miedzy Matką a Jej dziećmi”. Wskazał, że dla nas „doświadczających słabości, niemocy, kryzysów duchowych i ludzkich, Maryja jest prawdziwym wzorem wiary, mamy więc prawo i potrzebę przybywania do Niej”.

CZYTAJ DALEJ

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich / Niedziela

– Maryja, Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć Jej macierzyńskiej opiece – przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Witając wszystkich zebranych, o. Pacholski przypomniał, że „Matka Syna Bożego może być i bardzo chce być także Matką i Królową tych, którzy świadomym aktem wiary wybierają Ją na przewodniczkę swojego życia”. Przywołując postać bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który tak dobrze rozumiał, że to właśnie Maryja jest Tą, „która zawsze przynosi człowiekowi wolność, wolność do miłowania, do przebaczania, uwolnienie od grzechu i każdego nieuporządkowania moralnego”, zachęcał wszystkich, by te słowa stały się również naszym programem, który będzie pomagał „nam wierzyć, że zawsze można i warto iść ścieżką, która wiedzie przez serce Królowej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję